Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rustikálny riad a kuchynské textílie

Prirodzený vzhľad, útulná atmosféra, koexistencia s prírodou. To sú len niektoré plusy, ktorými sa môžu pochváliť domácnosti zariadené v rustikálnom štýle bývania. Ten sa dá vniesť do ktoréhokoľvek interiéru. Stačí skombinovať vhodné interiérové farby, motívy a materiály typické pre tento štýl. Rustikálny štýl patrí do užšej skupiny interiérových smerov, ktoré sú najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie. Využívaný je takmer na celom svete, čo je spôsobené jeho schopnosťou zapadnúť do akejkoľvek kultúry a výberom správnych kombinácií farieb a vzorov vyzdvihnúť jej jedinečnosť. Keďže ide o štýl bývania, ktorý je vkusný, elegantný a nevyužíva žiadne extrovertné prvky, hodí sa takmer do každého interiéru, ktorému svedčí prirodzenosť s nádychom klasiky.

Rustikálny štýl bývania a jeho dlhá história

Rustikálny štýl nie je vo svete interiérového dizajnu žiadnou novinkou. Presná doba jeho vzniku nie je celkom známa, no história tohto interiérového smeru siaha až do obdobia spred niekoľkých storočí. Formoval sa vo viacerých kútoch Európy od južanských krajín cez Francúzsko až po Veľkú Britániu, odkiaľ sa v 18. a 19. storočí šíril ďalej do Európy aj mimo nej. V každom regióne sa vyznačoval trochu inými prvkami, čo spôsobovala jeho nadväznosť na miestne tradície a štýly typické pre tamojší interiérový dizajn. Napriek rozdielom ho však po celom svete spájal dôraz na klasiku, prirodzenosť a vidiecku kultúru.

V znamení návratu ku klasike a ku koreňom

Rustikálny štýl bývania ostal verný svojmu pôvodnému charakteru dodnes. Klasické motívy a vidiecke prvky sú pre tento interiérový smer typické aj po dlhých rokoch od jeho príchodu na scénu. Práve dôraz na klasiku a z neho vyplývajúci rukopis tohto štýlu pomáha jeho ďalšej expanzii. Mnohí majitelia bytov a domov totiž v čase všadeprítomného gýču a nastupujúceho futurizmu túžia po návrate ku koreňom. Ten zaistí práve rustikálny štýl bývania, ktorý vnesie do ich interiérov viac prirodzenosti a umožní im cítiť sa celkom pohodlne. Vďaka kombinácii vzorov a materiálov zároveň oživí spomienky na detstvo, prázdniny a niekdajší spôsob života. 

Kde sa rustikálny štýl bývania hodí najviac?

  • na chatu alebo chalupu využívanú ako dovolenkové sídlo,
  • do zrenovovaných starších rodinných domov na vidieku,
  • do moderných drevostavieb postavených rovno v prírode,
  • do bytov, ktoré sú zariadené v duchu klasiky a tradícií.

Aké prvky využíva rustikálny štýl bývania?

Drevo ako základ – Žiadny interiér zariadený v rustikálnom štýle sa nezaobíde bez dreva. To plní v týchto príbytkoch niekoľko funkcií. Okrem toho, že sa stará o celkový estetický dojem, slúži aj na zabezpečenie komfortu a pomyselného tepla domácnosti. Masívny nábytok z dreva v kombinácii s drevenými podlahami zároveň prispieva k zdravšej vnútornej mikroklíme. 

Prírodné materiály – Drevo nie je jediným materiálom, ktorý sa v rustikálnych interiéroch stará o koexistenciu človeka s prírodou. K tej prispieva aj vlna, ľan či kameň. Každý z týchto prírodných materiálov sa objavuje v inej podobe od bytových textílií až po drobné doplnky z prírodného kameňa.

Kovové doplnky – Medzi doplnkami nechýbajú ani tie kovové. V tomto prípade ide o rôzne bronzové sošky, mosadzné svietniky či medené rámy na zrkadlách a obrazoch. Kovy sú vždy využité vo forme doplnkov, ktoré dýchajú klasikou. Vo väčšine prípadov ide o starožitnosti alebo nejaké historické kúsky, často so vzácnou hodnotou.

Matné povrchy – Prirodzenosť vyplývajúca z kombinácie prírodných materiálov sa prejavuje aj vo vzhľade povrchov, a to nielen z hľadiska ich zemitých odtieňov. Tie nevyužívajú žiaden lesk, ktorým by sa snažili navodiť luxusný dojem, práve naopak. Rustikálny štýl bývania je aj napriek elegancii a duchaplnosti jednoduchý, čo zvýrazňujú všadeprítomné matné povrchy.

Ľudové motívy – K vidieckej kultúre patria aj ľudové motívy od výmyslu sveta. Ich výber sa prispôsobuje regiónom, kde je rustikálny štýl aplikovaný. Najviac obľúbené sú čipky, výšivky a modrotlač. Chýbať nesmú ani rastlinné motívy v sviežich zelených a pastelových odtieňoch.

Sušené bylinky – Rastlinná tematika sa v rustikálne zariadených interiéroch objavuje aj vo forme sušených byliniek. Tie sú buď rozvešané po skriniach a poličkách ako vysušené zväzky a kytice, alebo sa využívajú ako živá dekorácia v kvetináčoch, čím zároveň rozvoňajú priestor a poslúžia aj na spracovanie v kuchyni.

Možnosť kombinácie s inými štýlmi dizajnu

Obrovským plusom rustikálneho štýlu je aj jeho schopnosť ladiť s inými smermi. Pri správnej kombinácii doplnkov a bytového vybavenia sa hodí takmer ku každému štýlu, ktorý sa nesie v duchu klasiky, prirodzenosti a využíva prírodné materiály v interiéri obohatené tradičnými vidieckymi motívmi. Najčastejšie sa spája so škandinávskym a provensálskym štýlom.

Rustikálno-škandinávsky štýl Škandinávske prvky dodávajú rustikálnym interiérom viac svetla a priestoru. Takéto príbytky využívajú kombinácie bielych stien a bielych doplnkov so svetlohnedými drevenými obkladmi a podlahami. Prioritou je aj minimalizmus. Doplnkov je menej, všetky musia plniť praktickú alebo estetickú funkciu.

Rustikálno-provensalský štýlV kombinácii s provensálskym štýlom sa rustikálne interiéry ponárajú do väčšej pestrosti. Prítomné sú pastelové farby, ktoré vyniknú v spojení s drevom, prútenými košíkmi a bavlnenými bytovými textíliami. Kľúčovú úlohu hrá rastlinná tematika so sviežimi motívmi a so živými kvetmi využívanými na dekoratívne účely.

Napriek vidieckemu charakteru a dôrazu na klasiku je rustikálny štýl bývania nadčasovým interiérovým smerom. Vďaka príchodu nových prírodných materiálov a motívov sa v ňom uplatňujú modernejšie prvky, ktoré si však stále zachovávajú svoj klasický pôvab. Preto sa hodia aj do priestorov, kde má byť klasika a história iba okrajovým doplnkom súčasných trendov.

Autor textu: Štýlové bývanie

Na stránkach Westwing vám pravidelne prinášame interiérové inšpirácie a praktické rady a nápady, ako si vytvoriť dokonalý domov. Využite našu bezplatnú registráciu a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude vaše bývanie ešte krajšie!