Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
nápady na urob si sám vianočné dekorácie

Vianočné dekorácie urob si sám sú tým najlepším, čo doma počas Vianoc môžete mať. Podomácky urobená vianočná výzdoba je upravená tak, aby sedela do vášho štýlu. Skrášľuje každú jednu miestnosť a je univerzálna, pretože sa dá použiť kdekoľvek. Je len na vás, či ju umiestnite na stromček, poličku, do vitríny alebo na vchodové dvere. Má v sebe určitú osobnosť, ktorú jej dáte pri tom, ako ju budete robiť. Túžite po takejto výzdobe aj vy? Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ako na to.

Vianočné dekorácie urob si sám: vyzdobte si váš interiér dekoráciami, ktoré si vyrobíte sami

Vlastnoručne vyrobená výzdoba má svoje čaro a do miestnosti prináša príjemnú rodinnú atmosféru. Samozrejme, kupované ozdoby sú profesionálne a zaujímavé, no často im niečo chýba. Je to práve tá osobnosť, ktorú pomocou celého procesu výroby dávate predmetom vy sami. Výhodou procesu urob si sám je hlavne to, že si môžete doma vyrobiť úplne všetko. Klasikou sú vianočné dekorácie na stôl, vianočné dekorácie pred dvere, zaujímavé vianočné gule na stromček, adventný veniec či štýlové vianočné girlandy možnosťou použitia vonku aj vnútri. Možností je nespočetne veľa, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.

To, že si doma viete vyrobiť takmer všetko, ale nie je jediným benefitom. K tým ďalším sa radí napríklad fakt, že si výzdobu dokážete upraviť podľa svojho štýlu a zamerania. Máte doma industriálne zariadenú obývačku? Vytvorte si vence do chladnejšieho a tmavšieho štýlu použitím šišiek, vetvičiek, škoricového drievka, ihličia a voňavého pomaranča. Ak ste skôr vyznávači vintage, zamerajte sa na tradičné a obľúbené kombinácie farieb ako zlatá, červená a zelená farba. A pre minimalistov sú tu vždy bledé odtiene ako biela, béžová farba a sivá, ktoré sa dajú kombinovať aj s tými tmavšími. Kontrast vyzerá skvelo, no dávajte pozor, aby sa tieto interiérové farby príliš nebili.

Inšpirácie na štýl bývania nájdete tu:

Do kategórie vianočné dekorácie urob si sám patrí aj vypestovanie pekných rastliniek, ktoré môžete zakomponovať do svojej vyzdobenej obývačky či spálne. Obľúbená je vianočná ruža, ktorá predstavuje klasiku. Jej krásne červené kvety sú ako stvorené do tradične zariadených miestností.

Problémom pri tvorení výzdoby môže byť fakt, že vás zastaví umelecký blok. Neviete, čo vytvoriť a nemáte nové nápady, ktoré by ste mohli pretvoriť do skutočnosti? Stávkou na istotu sú vianočné inšpirácie z domova i zo sveta. Prezrite si vianočný interiér iných domácností a zistite, aké ozdoby a kombinácie farieb využívajú tento rok. Inšpirujte sa a rozprúďte svoju fantáziu na plné obrátky. Nebojte sa ani nezvyčajných a originálnych kúskov určených len na jednu sezónu. Sú zaujímavé, vedia pritiahnuť pozornosť a atmosféru v miestnosti zmenia na nepoznanie.

Vianočné dekorácie urob si sám: tipy a návody na jednoduché vianočné ozdoby

Pri vianočných dekoráciách urob si sám sa stretnete s viacerými možnosťami, a preto je dobré, keď na všetko pôjdete postupne. Domácnosť si rozdeľte na miestnosti, prípadne časti, kam chcete výzdou umiestniť, a následne sa pustite do práce. Nerobte všetko naraz, pretože by ste neurobili nič. Zistite, kde všade sa vám výzdoba hodí, čo chcete dekorovať a kde už nejaké ozdoby sú. Kupované môžete doplniť tými vyrobenými a naopak. 

Vianočné dekorácie na stôl

Vianočný stôl je miesto, kde si na Štedrý deň sadnete s rodinou, oslávite sviatky a dobre sa najete. S veľkou pravdepodobnosťou k nemu zasadnete aj nasledujúce dni, počas obeda a večere. Práve preto by ste mali myslieť na štýlové dekorácie, ktoré naň položíte a budú ho zdobiť bez toho, aby vám nejakým spôsobom zavadzali.

Prvou možnosťou je vytvorenie živej štóly uprostred stola z ihličia doplnenej o svietniky so sviečkami alebo peknými menšími lampášmi. Stačí ísť von a ostrihať ihličie z najbližšieho ihličnatého stromu. Následne ho ešte nastrihajte na menšie časti, aby sa vedelo prispôsobiť stolu a príliš nevytŕčalo do výšky. Nevýhodou ihličia je to, že po chvíľke sa vysuší a veľmi opadáva. Riešením je dať pod neho väčší a podlhovastý podnos, prípadne igelit alebo niečo čo zdvihnete spolu s ním a odnesiete. Zjednoduší vám to upratovanie domácnosti po škončení sviatkov a zaistíte si, že ihličie nebude všade po okolí stola.

Ďalšou z možností sú pekné menovky na oslavu vyrobené z lesklého alebo iného tvrdšieho papiera. Keď je papier tvrdý, zaistí vám, že menovky neodfúkne menší vánok alebo chôdza okolo stola. Spolu s menovkami urobte v podobnom alebo rovnakom štýle aj menu na oslavu, ktoré položíte na každý stôl. A síce hostia vedia, aké jedlo nasleduje, takýto doplnok dokáže celé stolovanie povýšiť o niekoľko úrovní. Pekné sú tiež rôzne podložky pod pohár vyrobené z dreva, skla alebo umelej hmoty. Keď máte viac času, spravte vianočné návleky na stoličky a nohy stola. Stačiť vám na to bude niekoľko metrov červenej a zelenej látky.

Vianočné dekorácie pred dvere

Vianočné dekorácie pred dvere skrášľujú aj exteriér vášho domu a už vonku vytvárajú príjemnú vianočnú atmosféru. Na dvere môžete umiestniť vianočné dekorácie vyrobené doma, ako napríklad veniec z vetvičiek, čečiny, šišiek a vianočných gúľ. Výroba vianočných ozdôb nemusí byť náročná a preto, ak na adventný veniec nemáte čas, stavte na niečo ľahšie. Jednou z možností je pekná girlanda, ktorú viete aj kúpiť, a následne ju už len doma dekorovať rôznymi, kupovanými aj vyrobenými ozdobami. Ďalšie vianočné dekorácie vyrobené doma vhodné do exteriéru a pred dvere sú napríklad vázy naplnené ihličím, vianočnými guľami, šiškami, šípkami a inými kúskami z prírody. Ak chcete, aby bolo ozdobu vidieť aj počas noci, vložte do nej svetielka.

Keď stavíte na vianočné tvorenie s deťmi, vystrihnite veľkého snehuliaka z kartónu a nalepte ho na dvere z vonkajšej strany. Doplniť ho môžete svetielkami alebo vianočnými guľami, aby ste mu dodali 3D efekt. Dobrou voľbou je tiež snehuliak z dreva určený len na postavenie k dverám.

Vianočná výzdoba na okná

Vianočná výzdoba na okná by mala byť dostatočne výrazná, aby ju uvideli ľudia aj z diaľky. Spravte väčšie vianočné gule z polystyrénu alebo 3D hviezdičky, pekne ich ozdobte a spustite tak, aby boli v polovici okien. Deti milujú vystrihovanie, a preto im vyberte peknú šablónu z internetu vo forme snehuliaka alebo Santa Clausa a nechate ich, nech aj samé niečo vyrobia. Ozdobu následne do okna nalepte pomocou priesvitnej lepiacej pásky.

Ako kombinovať vianočnú výzdobu so štýlom vášho interiéru? Poradíme vám

Každý má iný štýl bývania a preto je dôležité, aby ste doň vianočnú výzdobu vedeli nejakým spôsobom skombinovať. Ak neviete ako na to, máme pre vás zopár praktických rád:

  • Šité vianočné ozdoby a vianočné dekorácie z papiera v bielom prevedení sú univerzálne a dajú sa využiť v akomkoľvek štýle. Sú tiež nadčasové, takže ich pokojne používajte roky bez toho, aby ste sa báli, že sa opotrebujú.
  • Výroba vianočných gúľ a iných dekorácií by mala podliehať prevládajúcim trendom alebo vášmu štýlu v miestnosti. Ak máte radi klasiku, kombinujte zelenú, zlatú a červenú. Ak ste vyznávačmi iného štýlu, stavte zas na paletu farieb charakteristickú práve preň. Nekombinujte viac ako tri farby.
  • Vianočná výzdoba je výrazná, no netreba sa jej báť, doma ju máte len na krátky čas. Ak by vám s niečím v interiéri nesedela, tento kúsok dajte zatiaľ preč, a keď krásne Vianoce skončia, vráťte ho na miesto.

Výhodou vianočných dekorácií urob si sám je to, že máte pod kontrolou celý proces. Sami si zvolíte, aké materiály, farbu alebo zmes odtieňov použijete. Nebojte sa skúšať niečo nové a ozdobte si svoju domácnosť štýlovými kúskami aj vy.

Vyrobte si doma peknú výzdobu a skombinujte ju s originálnymi a jedinečnými ozdobami z Westwing, ktoré zaujmú a miestnosť premenia na rozprávku.