Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
vianočné aranžovanie

Renovujete starý dom, ktorý má podkrovie? Premýšľate, ako by sa dalo využiť aj toto miesto priamo pod strechou? V minulosti bolo používané predovšetkým na uskladňovanie vecí, ale v modernom ponímaní sa dá premeniť na naozaj nádherný obývací priestor. Pripravili sme pre vás skvelé tipy ako naplno využiť podkrovie na starom dome, a ako si ho vkusne zariadiť pomocou praktických interiérových trikov. Bude to kopa práce ako pri každej renovácii, ale čarovná atmosféra vášho podkrovia potom určite bude stáť za to!

Podkrovie na starom dome: všetko, čo potrebujete vedieť

Podkrovie na starom dome má svoje špecifiká, ktoré by ste mali zohľadňovať ešte pred začatím rekonštrukcie. Tieto rady a nápady budú skvelou pomocou počas vášho plánovania:

 1. sklon strechy – všeobecne platí pravidlo: čím vyšší sklon, tým optimálnejšie sa dá využiť priestor v podkroví. Základné tipy šikmých striech na starých domoch ho však nemusia mať. Myslite preto na výber vhodného nábytku a zariadenia pre váš štýl bývania.
 2. výška podkrovia – niekedy sa oplatí nechať si podkrovie zdvihnúť, aby ste v ňom mali ešte viac miesta pre praktické zariadenie interiéru.
 3. dostatok svetla – staré domy nezvykli mať veľké okná na streche. Stačili menšie pre vetranie a trochu svetla pre rýchle odloženie vecí. Ak sa má stať z podkrovia obývací priestor, určite myslite na rozmiestnenie dostatočného množstva okien po streche.
 4. osvetlenie domu – okrem prirodzeného prísunu svetla cez okná je dôležitý aj návrh pre interiérové osvetlenie, ktorý je úzko spojený s vaším plánom pre rozmiestnenie nábytku.
 5. zelené strechy – keď už sa chystáte pustiť do rekonštrukcie podkrovia, nezabudnite aj na možnosť zaobstarať si populárnu zelenú strechu pre váš dom. Nielen že prispejete k ochrane životného prostredia, ale je to aj skvelý spôsob pre šetrenie energií.

Podkrovie na starom dome: 8 skvelých tipov

Aké sú trendy pri zariaďovaní podkrovia? Či už máte chuť si tu spraviť pracovňu, pohodlnú spálňu, hosťovské izby alebo priestor na hranie pre vaše ratolesti – s troškou fantázie sa dá podkrovný priestor týmto účelom štýlovo prispôsobiť. Poďte sa s nami pozrieť na 8 skvelých možností!

1. Podkrovný byt s plným zariadením

Mnohé staré domy sú naozaj veľké, keďže boli stavané pre niekoľko generácií. V takom prípade bude aj v podkroví dostatok miesta pre zariadenie samostatného bytu či apartmánu. Priestor sa dá však veľmi rafinovane využiť aj v menšom podkroví. Praktická rada v takomto prípade je, aby ste kúpeľňu a kuchyňu navrhli na tom istom mieste ako o poschodie nižšie – ušetríte si tým starosti s potrubiami a odpadovou vodou.

2. Podkrovie na starom dome: pracovňa či zariadenie kancelárie

Veľmi obľúbeným nápadom pre podkrovie na starom dome je aj domáca kancelária či pracovňa. Priestor na to je tu naozaj dokonalý! Dostatočný počet okien a dobré osvetlenie zaručia pokojnú a ničím nerušenú prácu. Nezabudnite aj na kútik pre odpočinok vo forme pohodlného kresla či gauču. Regál s knihami a organizérmi na dokumenty môže byť výborným nápadom na predelenie izby.

3. Priestor pre deti a zariadenie detskej izby

Potrebujú vaše deti viac priestoru? Určite sa potešia nápadu mať vlastnú izbu v podkroví! Pravdaže sa pritom počíta s tým, že schody v dome sú dostatočne bezpečné pre ich behanie dore-dole. V detskej izbe sa výborne osvedčí mäkučký koberec, ktorý je nielen pohodlný na hranie, ale bude aj tlmiť buchoty zhora. Menší priestor pri šikmých stenách sa dá zaplniť úložnými košmi a boxami na hračky a veci.

4. Denná zóna s funkčnými časťami

Menšie podkrovie môže poslúžiť aj ako denná zóna, kde si budete môcť odpočinúť alebo sa prichystať do práce. Pre ušetrenie priestoru využitie nábytok na jeho rozdelenie miesto ďalších stien a dverí. Týmto spôsobom tu budete môcť mať aj malú jedálenskú zónu, zónu s gaučom či kreslom a regálom pre odpočinok a pre ešte viac pohodlia napríklad malú kúpeľňu. 

5. Pokojná spálňa

Spraviť si v podkroví útulnú spálňu s veľkou posteľou, knižnicou s kreslom a náladovým osvetlením pre romantickú atmosféru je snáď snom každého, či už máte vidiecky dom alebo moderný dom v meste, príjemné a pokojné zariadenie spálne je dôležité. S hebkými kožušinkami pri posteli a mäkučkým plédom či prehozom na nej môže byť celkom náročné z nej vôbec vstať! 

6. Priestor pre odpočinok

Či už sa v podkroví rozhodnete pre kútik pre deti plný hračiek, sedaciu súpravu so zariadením pre domáce kino, alebo knižnicu s kreslami na ponorenie sa do vašich obľúbených kníh – tento priestor sa môže stať dokonalým útočiskom pre odpočinok po náročnom dni. Môžete ho opäť rozčleniť pomocou nábytku, aby ostal otvorený a prepojený pre rodinné chvíle, alebo vsaďte na predelovacie steny s dverami pre viac súkromia.

7. Podkrovie na starom dome: šikovný úložný priestor

Máte k dispozícii menší podkrovný priestor? Určite ho nenechajte nevyužitý! Skvele poslúži na organizované uloženie mimo-sezónnych vecí, doplnkov, dekorácií, či dokonca nábytku, ktorý využívate hlavne pri väčších návštevách. Existuje množstvo praktických a zároveň štýlových riešení pre skladovanie vecí – stačí len vybrať tie, ktoré sa hodia do rozmerov vášho podkrovia.

8. Hosťovské izby

Podkrovie sa môže stať aj výborným priestorom pre ubytovanie vašich drahých hostí. V tom prípade odporúčame myslieť aj na malú kúpeľňu, aby boli pod strechou kompletne zabezpečení. Či už to bude otvorený priestor alebo ho rozdelíte na menšie miestnosti s posteľami a základným, štýlovým vybavením – vaši hostia budú určite nadšení!

Podkrovie na starom dome: aký nábytok a dekorácie do bytu vybrať

Podkrovné bývanie má svoje nezameniteľné čaro. Šikmé steny, menší priestor, okná s výhľadom, možné priznané trámy – to všetko ho robí naozaj výnimočným. Aký nábytok a doplnky do bytu tu dokonale zapasujú?

 • sedací vak alebo pohodlné kreslo, ktoré napríklad môže visieť zo stropu
 • menšia pohovka, prípadne väčšia, ak má byť centrom aranžovania
 • knižnica či regál pre vaše knihy a doplnky – pozor na správnu výšku
 • nižšie komody, ktoré budete môcť prisunúť ku šikmým stenám
 • mäkučké koberce a kožušiny pre pohodlie vašich chodidiel
 • štýlové úložné koše a boxy pre drobnosti
 • dekorácie na stenu z dreva, keramiky a kovu, ktoré zvýraznie atmosféru starého domu: misky, sošky, fotorámiky so starými fotkami, stojany na svietniky, lampáše a podobne.
 • doplnky v štýle zo starého nové nápady – podkrovia bývajú plné starých predmetov, ktorým môžete vdýchnuť nový život! Pozrite sa na skvelé nápady pre urob si sám.

Podkrovný priestor vyvoláva pocit pohodlia a romantiky so štipkou tajomnosti. Mal by zároveň nadväzovať na zariadenie domu ako takého, ale ak chcete zaexperimentovať, zvoľte iné aranžovanie. Čo by ste povedali na rustikálny štýl pre dom a industriálny štýl s priznanými trámami, tehlovou stenou, dreveným nábytkom a kovovými doplnkami pre vaše podkrovie? Kombinácia štýlov je len na vás!

Máte možnosť zariadiť si podkrovie na starom dome podľa vašich predstáv? Neváhajte a spravte ho skutočne čarovným a pohodlným s kvalitným nábytkom, doplnkami a dekoráciami. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov s podkrovím ešte krajší!