Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Schody v dome: moderný štýl

Schody v dome sú jednoznačne dominantou priestoru. Ako ich umiestniť a aké materiály použiť pre stavbu aj výzdobu? Záleží aj od toho, aké zariadenie domu plánujete alebo už máte. Veľa dokážu urobiť aj dekorácie do bytu, ktoré použijete v okolí schodov. S každým doplnkom získavajú schody nový rozmer. Čo všetko máte na výber? Dnes sme pre vás pripravili výber toho najdôležitejšieho, čo potrebujete o schodoch vedieť, aby vám dobre slúžili. V závere nájdete aj mnoho inšpirácií a výber doplnkov pre výzdobu vašich schodov.   

Schody v dome: všetko, čo potrebujete vedieť

Schody v dome je potrebné plánovať hneď pri jeho navrhovaní. Vybrať správne umiestnenie, rozmery a materiály je úloha na architekta, no pri jeho navrhovaní máte možnosť vniesť do plánov aj svoje predstavy.

Schody v dome: rozmery

Aké sú ideálne rozmery pre schody v dome? Toto sú základné čísla, ktoré zabezpečia správnu ergonómiu a bezpečnosť:

  • Šírka schodov: 90–110 centimetrov
  • Výška stupienkov: 14–19 centimetrov
  • Hĺbka stupienkov: 20–30 centimetrov
  • Výška zábradlia: aspoň 90 centimetrov
  • Výška priechodu: minimálne 210 centimetrov

Minimálna šírka schodiska v rodinnom dome je 90 centimetrov pro pohodlný priechod. V prípade prenášania väčších vecí alebo zranenia oceníte, keď bude schodisko široké aspoň 120 centimetrov. Pokiaľ je to možné, s miestom na schody v dome preto zbytočne nešetrite.

Typy schodov

Schody môžu byť priame, s jedným ramenom alebo viacramenné. Ak má schodisko viac ramien, oddeľuje ich podesta, rovná plocha ako odpočívadlo. Obľúbené je tiež točité schodisko, ktoré zaberá menej miesta a pôsobí vzdušnejšie, no nie je až také pohodlné na chôdzu.

Schody v dome: materiály

Materiály, ktoré sa používajú pre schody v dome môžu byť naozaj rôznorodé. Výber materiálu závisí od charakteru budovy, financií a taktiež aj od toho, aký štýl bývania domáci preferujú.

Železobetónové schodisko

Je masívne a zaberá veľa miesta. Je však najbezpečnejšie a odolné aj voči požiaru. Môže byť pokryté drevom, dlaždicami aj kobercom, no taktiež môže zostať aj čiastočne odokryté pre zdôraznenie špecifického štýlu.

Drevené schodisko

Hodí sa do každého interiéru a je možné ho nainštalovať aj do hotového domu. Jeho cena závisí od zvoleného typu dreva i spôsobu vyhotovenia a môže byť od ľahko dostupných riešení až po originálne, takmer umelecké diela, ktoré dokážu vhodne doplniť ostatné zariadenie interiéru.

Kovové schodisko

Je veľmi elegantné a trendy. Hodí sa do rustikálneho aj industriálneho štýlu. Je veľmi vzdušné, preto sa využíva v menších priestoroch a dokonca aj v bytoch s vyššími stropmi. Nevýhodou môže byť väčšia hlučnosť.

Schody v dome zo skla v oceľovej konštrukcii

Hodí sa perfektne pre moderný dom. Je originálne a nenápadné zároveň. Umožňuje svetlu dostať sa aj do inak tmavých kútov a presvetliť aj zariadenie predsiene, ak sa nachádza v blízkosti. Pripravte sa však na vyššiu investíciu a náročnejšiu údržbu.

Zábradlie

Zábradlie pre schody v dome môže byť plné alebo z latiek či kovových tyčí a doplnené aj bezpečnostným sklom. V menších priestoroch je možné využiť aj kreatívnejšie riešenia ako je napríklad lodné lano alebo sieť. Dbajte však na to, aby bolo zábradlie predovšetkým bezpečné a tvorilo oporu pre chôdzu po schodoch.

Schody v dome: osvetlenie

Na schodisko sa najlepšie hodí nástenné osvetlenie domu. Moderné sú aj LED pásky pod stupnicami, ktoré vám pomôžu v noci, podobne ako nočné osvetlenie chodby. Vo všetkých častiach schodiska by mal byť dostatok svetla, aby neprišlo k zraneniu. Vypínače sú praktické na oboch koncoch schodiska.

8 nápadov, ako využiť priestor okolo schodov

Či už potrebujete schody v dome len trochu oživiť, premýšľate ako zariadiť obývačku v ktorej sú schody alebo ako schodom dodať pocit útulnosti či trochu viac praktickosti, máme pre vás rady a nápady ako na to.

Komora pod schodmi

Priestor pod plnými schodmi by bolo škoda nevyužiť. Môžete sem uložiť zásoby trvanlivých potravín, kuchynské pomôcky, ale aj vysávač alebo málo používané oblečenie. Pri plánovaní myslite aj na osvetlenie domu pod schodmi.

Skryté zásuvky v schodoch

Do drevených alebo kovových schodov môžete zakomponovať nenápadné zásuvky. Extra úložný priestor využijete napríklad na sezónnu obuv alebo oblečenie, hlavne ak vám chýba priestranná chodba v dome.

Tmavá farba na schody

Natrite drevené alebo betónové schody čiernou alebo antracitovou farbou, alebo naopak prispôsobte okolité interiérové farby tak, aby vznikol kontrast. Použite tmavú farbu na schody a bielu na stenu, ale efektne pri svetlých schodoch vynikne na stene aj tmavomodrá alebo zelená farba.

Izbové rastliny na schodoch

Priestranné a presvetlené schody v dome vyniknú ešte viac, keď na ne položíte kvetináče s rastlinami alebo zeleň zavesíte do priestoru v podobe makramé alebo kokedama. Pre menej svetla použite umelé kvety, umelé kytice či vence, v rohu vynikne aj pampová tráva.

Koberec pre pohodlie

Akékoľvek schody môžete doplniť nášľapmi alebo kobercom po celom povrchu. Chôdza po nich bude pohodlná a menej hlučná. Koberec navyše chráni povrch schodov, ktoré tak budú dlhšie slúžiť.

Tapeta na schody v dome

Farebná tapeta alebo fototapeta dá schodom úplne iný rozmer. Môžete ju taktiež nalepiť na čelá jednotlivých stupienkov. Ak sa vám časom prestane páčiť, jednoducho ju vymeníte. Tapety sa hodia aj pre moderné predsiene, vďaka ktorým dostane vchod do domu netradičný rozmer. Tapety na stenu do obývačky sú stále trendy, tak isto ako aj tapety do spálne.

Čitateľský kútik pod schodmi

Máte schody rozdelené na viac úsekov a vznikol pod nimi útulný výklenok? Umiestnite tam nízku knižnicu, stolček s lampou a pohodlné kreslo. Vyberajte nábytok a doplnky do bytu tak, aby doplnili aj ostatné zariadenie obývačky.  

Pracovný kútik pod schodmi

Ak vám doma chýba miesto pre prácu, umiestnite pracovný stôl pod schody. Postavte stôl tak, aby smeroval do priestoru, nie ku stene. Nezabudnite na kvalitné osvetlenie domu. Keď ho už nebudete potrebovať, prisuňte stolík k stene a máte ďalšie miesto na dekorácie.

Schody v dome: doplnky

Nevyužiť priestor v okolí schodov a nad schodmi by bolo naozaj škoda. Môžete tu nainštalovať originálnu galériu z rodinných fotografií, umiestniť krásny obraz alebo uložiť menej používané knižky. Schody v dome tak budú pôsobiť útulnejšie a aj vás zabavia cestou hore.

  • Obrazová fotogaléria
  • Obrazy a dekorácie na stenu
  • Nápisy a cedule
  • Rastliny a kvetináče
  • Svietniky a lampáše

Výzdoba a tipy, ako dekorovať schody

Vaše schody môžu vyzerať rôzne aj počas roku. Vyzdobte si ich sezónnymi dekoráciami alebo zmeňte fotografie v rámoch a schody v dome hneď dostanú iný charakter.

Vyzdobte schody v dome na Vianoce

Vianočná výzdoba nemôže obísť ani schodisko. Na zábradlie či stenu nad schodmi zaveste vianočné ozdoby, veniec alebo obmotajte čečinovú girlandu a doplňte ju svetelnou reťazou. Na stupne umiestnite svietniky alebo vianočné osvetlenie.

Uložte si spomienky na stenu

Využite foto rámiky pre uloženie spomienok. Podobne ako do predsiene fotky sa hodia aj na schody. Séria rámov alebo jeden obraz obsahujúci viac rámikov? Záleží od vkusu. Pekne vynikne príbeh, ktorý fotkami rozpoviete.

Rozveseľte sa nápismi

Smerovky, vtipné nápisy alebo múdre mottá vám dodajú energiu aj dobrú náladu hneď ako zbehnete dolu schodmi na prvú rannú kávu. Pokojne použite tabuliek aj viac, alebo si vytvorte vlastné.

Rozžiarte celé schody

Nielen na Vianoce môžu schody svietiť. Použite rôzne typy svietnikov alebo veľké lampáše, ktoré umiestnite na jednotlivé schody alebo na podestu. Svietniky môžete dať aj na poličku alebo využite svetelné reťaze.

Využite kreatívne tapety

Čo tak namiesto obyčajných schodov, kráčať nimi do neba? Alebo po rozkvitnutej lúke? Takisto môže byť každý krok malou výzvou s nápisom. Záleží na vás. Tapety viete použiť na stupienky alebo na steny v okolí schodov.  

Schody v dome: odložte knihy

Ak vaša moderná obývačka už nemá miesto na nové knihy, využite schody v dome a odložte knihy tam. Poukladajte ich na seba, alebo im vytvorte novú poličku. Rovnako môžu byť uložené pod schodmi alebo vo výklenku či oknom nad schodmi.

Našli ste svoju inšpiráciu? Každý stupienok vašich schodov vám môže priniesť viac radosti, pustite sa do toho! Nebojte sa hľadať to správne riešenie a využite svoju predstavivosť, aby boli vaše schody viac než len schodmi.

Chcete viac inšpirácií? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte aj exkluzívne ponuky, vďaka ktorým vytvoríte domov vašich snov.