Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zo starého nové: upcyklácia

Chystáte sa vyhodiť nejaké staré nepoužiteľné veci? Viete, že mnohé z nich by sa dali prerobiť a vy by ste tak mohli získať štýlové dekorácie do bytu, do domu, na balkón alebo do záhrady? K tomu dokonca pomôžete životnému prostrediu a prispejete k udržateľnosti zdrojov, ktoré sú stále pálčivejšími témami nášho každodenného života. Objavte v sebe kreatívnu dušu a poďte sa s nami pozrieť na to, ako môžu vzniknúť zo starého nové nápady. Niektoré z nich sa už zaradili medzi pútavé trendy v domácnosti – možno očaria aj vás! 

Recyklácia a upcyklácia 

Princípom ako spraviť zo starého nové nápady je upcyklácia. Tento pojem sa stále častejšie používa pri spôsoboch ako chrániť životné prostredie. Aký je teda rozdiel medzi upcykláciou a recykláciou?

 • Upcyklácia: je premieňanie odpadového materiálu alebo nepotrebných produktov na nové materiály či produkty lepšej kvality, ktoré prispievajú k zlepšeniu stavu životného prostredia.
 • Recyklácia: je premieňanie odpadového materiálu na vytvorenie nových materiálov pre znovupoužitie pri výrobe ďalších produktov.

Na prvý pohľad medzi týmito dvomi procesmi nie je skoro žiaden rozdiel, ale v skratke upcyklácia znamená, že starým veciam vdýchnete nový život a tým pádom ich nevyhodíte ako odpad. Je to ďalší skvelý spôsob, vďaka ktorému bude vznikať menej odpadu vo vašej domácnosti.

Zo starého nové nápady ako vyzdobiť váš interiér?

Či už je to starý nábytok, kovové predmety, odevy alebo dokonca plastové obaly – z mnohých sa dajú vytvoriť naozaj krásne dekoratívne predmety a určite budete milo prekvapení, aké praktické využitie nakoniec dokážu nájsť u vás doma! Myslite pritom aj na ďalšie možné priestory ako balkón a terasa, záhrada, záhradný domček alebo altánok, garáž či dokonca kancelária v práci – ak aj nie priamo u vás doma, určite nájdu tieto staré veci v novom šate svoje využitie. Ďalšou potešujúcou správou je, že sa tak postaráte aj o udržateľnosť zdrojov.

4 tipy, ako vdýchnuť nový život starým kusom nábytku

Zavadzia vám doma starý nábytok? Alebo ste našli nejaké kusy na povale u starých rodičov, ktorých by sa chceli zbaviť? Prv, než im dáte definitívne “zbohom”, skúste sa na ne pozrieť z iného uhla – čo tak im zmeniť farbu alebo textúru povrchu? Nemali by ste chuť si ich potom predsa len nechať? Pripravili sme pre vás pár skvelých tipov ako vdýchnuť nový život starému nábytku.

 1. Ak je nábytok z masívneho dreva a nepáči sa vám jeho farba, skúste ju opatrne zbrúsiť a nábytok premaľovať farbou, ktorá sa vám páči.
 2. Prebrúsenie hrán namaľovaného nábytku mu dodá nádhernú patinu. Ak vsadíte na bielu podkladovú farbu, máte skvelú kúsok pre provensalský štýl, vidiecky štýl alebo boho či shabby chic!
 3. Ak má starý nábytok výrazne lakovaný povrch, skúste mu zmeniť farbu pomocou sprejov. Tie lak krásne, rovnomerne prekryjú. Ak si vytvoríte šablónu z papiera so vzorom, napríklad kvietkami či geometrickým motívom, môžete si ním a sprejom inej farby ozdobiť povrch nábytku.
 4. Vymeňte úchytky alebo pánty na nábytku a hneď mu vdýchnu nový šarm. Pre lepšiu mobilitu po domácnosti mu môžete namontovať kolieska. V kombinácii s farbou podľa vášho výberu bude nábytok pôsobiť naozaj štýlovo! 

“Zo starého nové” nápady: DIY tipy a návody

Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko skvelých nápadov ako využiť na prvý pohľad nepotrebný materiál a “odpad”, ktorý sa nájde snáď v každej domácnosti. 

 1. Korkové zátky – stačí vám dobrý lep alebo lepiaca pištoľ a zo zbierky odložených korkových zátok si môžete vytvoriť nádhernú vázu alebo misku. Odporúčame použiť ten istý alebo veľmi podobný tvar zátok, aby povrch pôsobil rovnomernejšie a dobre stál.
 2. Konzervy – po dôkladnom vyčistení a odstránení ostrých hrán ich môžete pomocou obojstrannej lepiacej pásky z vonku pokryť tapetovým papierom. Teraz je rozhodnutie už len na vás:
 • Bude to kvetináč na bylinky? – do dna vyvŕtajte dierky a nezabudnite aj na podložku, aby z neho neunikala voda na váš nábytok.
 • Bude to vázička alebo dóza na kuchynské náradie? – stačí zvoliť tú správnu veľkosť a je hotová! 
 1. Starý okenný či obrazový rám bez skla – po prebrúsení a premaľovaní môže poslúžiť ako nádherný foto-rám či nástenka na odkazy! Stačí zošívačkou pripevniť na vnútorné bočné strany pekný povrázok a malými štipcami naň pripevniť fotky alebo odkazy. Skvelá nástenná dekorácia do obývačky, kuchyne či chodby!

Ďalšie nápady: zo starého nové

 1. Staré knihy s tvrdým obalom – neviete, čo zo starými knihami, ktoré už nebudete čítať? Sú ako stvorené pre vintage štýl! Nalepte na prednú stranu obalu každej z nich nejakú starú fotku. Môžete si tak na parapete či krbovej rímse vytvoriť pútavú galériu vašej rodinnej histórie. Vďaka tvrdému obalu budú pekne stáť vodorovne aj zvisle.
 2. Menšie zrkadlo s rámom – ak na stene už neplní žiadnu funkciu, premaľujte mu rám, napríklad na bielo alebo čierno, odstráňte háčik zo zadnej strany a môžete ho používať ako oslnivý podnos na nápoje. Nádherne doplní napríklad hygge alebo škandinávsky štýl.
 3. Plechovky z farby či laku – ak už ste natreli všetko, čo ste doma či vonku potrebovali, a neviete, čo s prázdnymi plechovkami, vyčistite ich riedidlom, povrch premaľujte alebo prelepte vzorovaným papierom a tieto väčšie dózy vám môžu poslúžiť ako chladiče na fľaškové nápoje. Stačí ich naplniť ľadom alebo studenou vodou a vďaka rúčke ich budete môcť ľahko prenášať. Skvelé aj na chalupu v lese s potokom s ľadovou vodou!
 4. Betónové tvárnice – zvyšné tvárnice z prác v interiéri či exteriéri výborne poslúžia ako kvetináče do záhrady. Dajú sa ľahko pomaľovať akrylovými farbami a dokonca je to pekná aktivita aj pre deti – môžu si s vami vyfarbiť vlastný kvetináč!
 5. Nádoby z pevného plastu – nádoby z aviváže alebo šampónu sa dajú pekne využiť ako dózy na ceruzky alebo kuchynské príbory. Stačí odstrihnúť spodnú časť vo výške, ktorú potrebujete, a potom si ich môžete vyzdobiť ako len chcete. Veľakrát vyzerajú pekne aj v pôvodnej farbe. Vrchný okraj môžete vystrihnúť aj s rôznym vzorom, ak máte chuť sa trochu vyhrať s jeho dizajnom.

A s takýmito nápadmi sa dá pokračovať do nekonečna! Na internete nájdete množstvo ďalších geniálnych spôsobov, ako spraviť zo starého nové nápady.

Zo starého nové: ešte lepšie bývanie

Aj vás chytila chuť pustiť sa do tvorivej práce a využiť upcyklovanie na staro-nové dekorácie do bytu, domu alebo exteriéru? Obohaťte váš životný štýl originálnymi nápadmi a spravte si s nimi ešte lepšie bývanie. Nechajte sa inšpirovať aj ďalšími ekologickými tipmi a pozrite sa na to:

 • ako funguje inteligentná domácnosť
 • prečo je dôležité triediť bio odpad
 • ako funguje kompostovanie
 • Aké výhody prináša ekologické nakupovanie

Je naozaj úžasné, koľko starých a nepotrebných vecí sa dá prerobiť na naozaj vkusné dekorácie. Využite recyklované a upcyklované materiály, prispejte k ochrane životného prostredia a tešte sa z originálnych doplnkov pre váš interiér. Aj u nás ich nájdete veľa! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ekologicky ešte krajši!