Klasické zariadenie rustikálnej kuchyne

Rustikálna kuchyňa je obľúbená práve vďaka svojej nadčasovosti. Tento útulný a srdečný štýl dokonale napĺňa predstavu o rodinnej pohode a harmónii. Je teplý a romantický, ideálny pre snílkov s nostalgickou náladou. Rustikálna kuchyňa je mimoriadne pohodlná a zároveň funkčná. Tam sa všetci cítia príjemne, dokonca aj tí, ktorí inklinujú k modernejším trendom v zariadeniach kuchyne. Rustikálny štýl sa hodí do každého interiéru, no vynikne najmä v kuchyni. Zasnívajte sa spolu s nami a inšpirujte sa nápadmi, ktoré si získajú vaše srdce!

Rustikálny štýl v kuchyni

Rustikálny štýl charakterizuje prirodzená krása a nedokonalosť. Jeho cieľom je vytvoriť relaxačnú a príjemnú atmosféru využitím prírodných materiálov ako drevo a kameň. Na rozdiel od iných štýlov sa v rustikálnom nemyslí na dokonalé línie, práve naopak. Tento štýl je teplý a srdečný, častokrát pripomínajúci vidiecky dom, dovoľuje vyniknúť charakteru každého jedného kúsku, a to aj v prípade, že má nejaké nedokonalosti.

K charakteristickým črtám rustikálneho štýlu patria:

 • Prírodné materiály – hlavne drevo a kameň, no využíva sa aj bavlna, ľan či dokonca perie.
 • Prirodzenosť a pohodlie – rustikálny štýl sa snaží majiteľom domácnosti poskytnúť komfort a príjemný pocit.
 • Vrstvenie – v rustikálnej kuchyni sa nemusíte báť vrstviť koberce, utierky, prestieranie či akékoľvek ďalší textil.
 • Prírodné farby – ak sa pýtate, aké farby do kuchyne v rustikálnom štýle zvoliť, inšpirujte sa prírodou. Najlepšie sú bledé odtiene ako hnedá, béžová farba, biela, zelená a modrá farba.

Typické materiály pre rustikálne kuchyne

V typickej rustikálnej kuchyni nájdete odkryté trámy a umelý kameň na stenu. Tie dokonale vytvárajú rustikálny základ, ale skvele sa dopĺňajú aj s priemyselnými akcentami ako sú kovové stoličky, nehrdzavejúca oceľ a tmavé pracovné dosky. Častokrát pôsobia ako domov farmára, čo evokuje pocit srdečnej vidieckej atmosféry. Podlaha býva typicky drevená a aj farby a dekorácie sú spojené s prírodou. Často v takejto kuchyni uvidíte tmavú mahagónovú podlahu.

Aké farby sú typické do kuchyne v rustikálnom štýle?

Inšpirácie do kuchyne sa častokrát odvíjajú od farebných kombinácií. Pri rustikálnom štýle ide zvyčajne o ľahké, svetlé a vzdušné tóny. Tento pocit môžete dosiahnuť bez ohľadu na to, koľko prirodzeného svetla v miestnosti máte k dispozícii, a to použitím neutrálnych farieb ako základ pre celkový interiérový dizajn kuchyne a zariadenie rustikálnej kuchyne. Na dlaždice, zástenu a skrinky vyberte najmä svetlejšie odtiene šedej a bielej. Dajú sa skvele kombinovať.

Rustikálna kuchyňa – 6 krásnych nápadov

Ako zariadiť kuchyňu v rustikálnom štýle? V tomto prípade platí jedna neodškriepiteľná rada – zariaďte ju srdcom. Dajte kuchyni osobitný charakter a otvorte priestor jedinečným možnostiam. Štýl, v ktorom bude zariadená vaša rustikálna kuchyňa, sa nedá napodobniť a bude iba váš.

1. Kuchyňa v rustikálnom štýle s prevahou dreva

Aplikáciou prírodných materiálov ako neutrálny podklad celkového dizajnu kuchyne je podstatný a rozhodujúci prvok. Rôzne druhy dreva a drevené výrobky sú ideálnou voľbou pre pracovné dosky a vybavenie kuchyne, najmä tie teplejšie odrody, vďaka ktorým bude miestnosť vyzerať moderne, ale zároveň útulne. Skrinky z bieleho duba vyzerajú samy o sebe nádherne, rovnako ako drevená podlaha alebo masívna drevená lavica. Typické sú aj hrubé drevené trámy.

2. Rustikálna moderná kuchyňa s čiernymi akcentmi

Je to riešenie pre tých z vás, ktorí majú radi jednoduché interiéry a moderné kuchyne, ale vyhýbajú sa dojmu prehnanej idylky. Častokrát je to asociácia so starou vidieckou kuchyňou, ktorá má na prvý pohľad dušu. Do takejto miestnosti si vyberte zariadenie kuchyne v čiernej farbe, odtieňoch dreva alebo imitácii dreva. Skrinky alebo vitríny si vyberajte pomerne jednoduchých tvarov, najlepšie bez ozdôb. Aranžmán oživia doplnky do kuchyne a dekorácie, s čiernou to ale neprežente. Vyvážte ju bielou.

3. Rustikálna biela kuchyňa

Biele rustikálne kuchyne pôsobia skutočne upokojujúco a veľmi priestranne. Príjemný štýl ponúka jasne definované prvky ako je drevo, kov, tehla a biele skrinky. Dokonca aj tie najobľúbenejšie moderné vzory môžu pôsobiť rustikálne, keď sa doplnia pastelovými farbami. Rustikálna kuchyňa bude vyzerať nádherne s kombináciou čiernych a bielych skriniek. Predná strana môže byť ryhovaná či frézovaná, vďaka čomu jednofarebné skrinky získajú zaujímavý štrukturálny ornament. 

4. Rustikálna provensálska kuchyňa

Kuchyňa plná romantiky, intimity a dobrej nálady. Aj tak môžeme opísať rustikálnu provensálsku kuchyňu, ktorá vás dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd preniesť do okúzľujúceho Francúzska. Ako ju však získať?

 • Zamerajte sa na nábytok z prírodných materiálov, utierky s kvetinovou potlačou, kvetinové tapety a kytice sušených alebo živých kvetov.
 • Okrem klasických skriniek myslite aj na otvorené police a regály, v ktorých vystavíte všetok svoj riad, vázy s kvetmi alebo rastliny v črepníkoch.
 • Na okná následne zaveste jemné záclony, cez ktoré bude prechádzať dostatok prirodzeného svetla, a na parapety poukladajte nádobky s domácimi bylinkami.

5. Kuchyňa s tehlovou stenou

Čo dokáže vyraziť dych tak, ako ohromujúca kuchyňa s tehlovými stenami, bielymi pultmi a sivými skrinkami? Najčastejšie sa pre takúto kuchyňu volí tehlová stena v klasickom prevedení, čo znamená v červenom odtieni, ktorá vyžaruje teplo. Takáto stena vyzerá štýlovo a vizuálne zútulňuje interiér. Ide o aranžérske riešenie, používané v starých domoch a bytovkách, kde je tehla často priznaným prvkom pôvodnej steny.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

6. Vidiecka rustikálna kuchyňa

Vidiecky štýl kuchyne v sebe ukrýva niečo nepopierateľne očarujúce. Spôsob, akým kombinuje materiály, farby a vzory je jednoducho jedinečný. Ak ho v kuchyni skombinujete s rustikálnym, získate praktickú a zároveň nadčasovú miestnosť, ktorá vás bude tešiť dlhé roky.

 • Vidiecko-rustikálna kuchyňa využíva z materiálov hlavne teplé drevo a chladný kameň.
 • V rámci doplnkov by ste sa mali zamerať skôr na praktické kúsky, ako napríklad taniere so zdobenými okrajmi, masívne kovové príbory, a minimalistické misy na ovocie.
 • Jedálenský stôl aj stoličky by mali byť masívne, ťažké a zároveň pohodlné, aby sa vám na nich dobre sedelo.
 • Osvetlenie vyriešte formou lustra s výrazným tienidlom, ktoré navodí intímnu atmosféru.

Zamilovali ste si kuchyňu v rustikálnom štýle? U nás nájdete oveľa viac nápadov a inšpirácií ako zariadiť kuchyňu vašich snov.

Ako si vybrať doplnky do rustikálnej kuchyne?

Rustikálny štýl láka harmóniou, príjemným teplom domova a dobrou náladou. Na to, aby ste sa však mohli tešiť z nadčasového a harmonického priestoru, potrebujete okrem správnych farebných kombinácií aj kvalitný nábytok a štýlové doplnky do kuchyne. Neviete, ako ich zvoliť? Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces výberu a nákupu uľahčia!

1. Skrinky, komody a vitríny

Veľké a masívne kusy nábytku dopĺňajú rustikálny štýl zo všetkých najlepšie. A síce je drevo vďaka svojim praktickým vlastnostiam najobľúbenejšie, nemusíte zostať len pri ňom. Vyskúšajte zaexperimentovať aj s kameňmi ako je žula a mramor, ktoré so sebou prinesú eleganciu a luxus. Z úložných priestorov si okrem skriniek a komôd môžete zvoliť aj vitríny, do ktorých vyložíte peknú súpravu tanierov alebo pohárov.

2. Pohodlné kreslá

Rustikálny štýl je o komforte a pohodlí, preto do svojej kuchyne nezabudnite zaobstarať mäkké kreslá, ktoré efektívne nahradia klasické stoličky a perfektne doplnia celý stôl. V prípade, že nemáte dostatok miesta a premýšľate, ako zariadiť malú kuchyňu, namiesto kresiel zvoľte stoličky s čalúnením. Rustikálne stoličky aj kreslá kupujte v prírodných materiáloch a vo farbách prevládajúcich v celej miestnosti.

3. Jedálenské stoly a stoličky

Srdcom celej kuchyne je jedálenský stôl, kde si zasadne celá rodina, dobre sa naje a v pokoji sa porozpráva. Do rustikálnej kuchyne vyberajte masívne drevené stoly priťahujúce pozornosť, ktoré doplníte stoličkami v podobnom vzhľade, prípadne masívnymi kreslami. Do rustikálneho štýlu sa hodia aj minimalistické kovové stoličky, drevené lavice šetriace miesto a rozmerné boxy poskytujúce veľa pohodlia.

4. Textílie rustikálneho štýlu

Textílie do interiéru prinášajú pravé teplo domova a príjemnú atmosféru. Práve preto by ste na ne v rustikálnej kuchyni nemali zabúdať. Okrem chňapiek a utierok môžete zvoliť aj štýlové koberce, mäkké podložky na stoličky, obrusy na stoly a zaujímavé servítky. Textil vyberajte vo farbách celej miestnosti, aby krásne splynul s celkom a zbytočne s ním nekontrastoval. A ak by ste chceli trochu experimentovať, siahnite po textile s pruhmi, geometrickými útvarmi a kvetinovými potlačami.

5. Doplnky do kuchyne

Doplnky sú presne to, čo odlišuje bežnú, ničím nevýraznú kuchyňu, od tej originálnej a zaujímavej. Rustikálne kuchyne pracujú spravidla s praktickými kúskami, ktoré poskytujú určitú funkciu, no pritom miestnosť skrášľujú a dopĺňajú.

 • Na linku alebo ostrovček položte misu s čerstvým ovocím, na stôl vázu s kvetmi a na otvorené police svoju zbierku modranskej keramiky.
 • Nad ostrovček môžete zavesiť zaujímavé osvetlenie kuchyne, prípadne panel s háčikmi na panvice a hrnce.
 • Zvoliť môžete aj pletené košíky, originálne fľaše na olej a ocot či svietniky so sviečkami.
 • O pravú domácu atmosféru sa postará luster s výrazným tienidlom a stojacia alebo stolová lampa s tlmeným svetlom.

Nebojte sa kombinovať moderné kúsky s tými opotrebovanými, ktoré ste našli v pivnici. Od prebrúseného dreva až po nadčasové starožitnosti. Je nespočetné množstvo spôsobov, ako v kuchyni docieliť neopakovateľný rustikálny štýl. Zariaďte si rustikálnu kuchyňu presne podľa svojich predstáv! Nechajte si poradiť našimi tipmi a tešte sa z modernej domácnosti.