Klasické zariadenie rustikálnej kuchyne

Rustikálna kuchyňa je obľúbená práve vďaka svojej nadčasovosti. Tento útulný a srdečný štýl dokonale napĺňa predstavu o rodinnej pohode a harmónii. Je teplá a romantická, ideálna pre snílkov s nostalgickou náladou. Rustikálna kuchyňa je mimoriadne pohodlná a zároveň funkčná. Tam sa všetci cítia príjemne, dokonca aj tí, ktorí inklinujú k modernejším trendom v zariadeniach kuchyne. Rustikálny štýl sa hodí do každého interiéru, no vynikne najmä v kuchyni. Zasnívajte sa spolu s nami a inšpirujte sa nápadmi, ktoré si získajú vaše srdce!

Rustikálny štýl kuchyne – charakteristické vlastnosti

Ak sa chcete pohrávať s ideou rustikálneho dizajnu, nemusíte žiť na vidieku alebo hlboko v horách. Stačí, aby ste mali niekoľko základných prvkov ako sú prírodné materiály, neutrálna paleta farieb a vrelý vzťah k vidieckemu prostrediu. Nech žijete kdekoľvek, rustikálnu kuchyňu si môžete zariadiť dokonca aj v meste. Je to teplý a srdečný štýl, častokrát pripomínajúci vidiecky dom. Imponuje každému, kto má rád vidiecke prostredie. 

Typicky rustikálna kuchyňa 

V typickej rustikálnej kuchyni nájdete odkryté trámy a kamenné steny. Tie dokonale vytvárajú rustikálny základ, ale skvele sa dopĺňajú aj s priemyselnými akcentami ako sú kovové stoličky, nehrdzavejúca oceľ a tmavé pracovné dosky. Častokrát pôsobia ako domov farmára, čo evokuje pocit srdečnej vidieckej atmosféry. Podlaha býva typicky drevená a aj farby a dekorácie sú spojené s prírodou. Často v takejto kuchyni uvidíte tmavú mahagónovú podlahu.

Aké farby do kuchyne

Inšpirácie do kuchyne sa častokrát odvíjajú od farebných kombinácií. Pri rustikálnom štýle ide zvyčajne o ľahké, svetlé a vzdušné tóny. Tento pocit môžete dosiahnuť bez ohľadu na to, koľko prirodzeného svetla v miestnosti máte k dispozícii, a to použitím neutrálnych farieb ako základ pre celkový dizajn a zariadenie rustikálnej kuchyne. Na dlaždice, zástenu a skrinky vyberte najmä svetlejšie odtiene šedej a bielej. Dajú sa skvele kombinovať.

Rustikálna kuchyňa – 8 nápadov, ktoré stelesňujú vidiecky život

Ako zariadiť kuchyňu v rustikálnom štýle? V tomto prípade platí jedna neodškriepiteľná rada – zariaďte ju srdcom. Dajte kuchyni osobitný charakter a otvorte priestor jedinečným možnostiam. Štýl, v ktorom bude zariadená vaša rustikálna kuchyňa, sa nedá napodobniť a bude iba váš.

Kuchyňa v rustikálnom štýle s prevahou dreva

Aplikáciou prírodných materiálov ako neutrálny podklad celkového dizajnu kuchyne je podstatný a rozhodujúci prvok. Drevo a drevené výrobky sú ideálnou voľbou pre pracovné dosky a vybavenie kuchyne, najmä tie teplejšie odrody, vďaka ktorým bude miestnosť vyzerať moderne, ale zároveň útulne. Skrinky z bieleho duba vyzerajú samy o sebe nádherne, rovnako ako drevená podlaha alebo masívna drevená lavica. Typické sú aj hrubé drevené trámy.

Rustikálna moderná kuchyňa s čiernymi akcentmi

Je to riešenie pre tých z vás, ktorí majú radi jednoduché interiéry a moderné kuchyne, ale vyhýbajú sa dojmu prehnanej idylky. Častokrát je to asociácia so starou vidieckou kuchyňou, ktorá má na prvý pohľad dušu. Do takejto miestnosti si vyberte zariadenie kuchyne v čiernej farbe, odtieňoch dreva alebo imitácii dreva. Skrinky vyberajte pomerne jednoduchých tvarov, najlepšie bez ozdôb. Aranžmán oživia dekorácie, s čiernou to ale neprežente. Vyvážte ju bielou.

Rustikálna biela kuchyňa

Biele rustikálne kuchyne pôsobia skutočne upokojujúco a veľmi priestranne. Príjemný štýl ponúka jasne definované prvky ako je drevo, kov, tehla a biele skrinky. Dokonca aj tie najobľúbenejšie moderné vzory môžu pôsobiť rustikálne, keď sa doplnia pastelovými farbami. 

Rustikálna kuchyňa bude vyzerať nádherne s kombináciou čiernych a bielych skriniek. Predná strana môže byť ryhovaná či frézovaná, vďaka čomu jednofarebné skrinky získajú zaujímavý štrukturálny ornament. 

Rustikálna provensálska a anglická kuchyňa

Oba štýly patria do vidieckych kuchýň a sú založené na bielej farbe nábytku, aj keď vo francúzskej kuchyni sa častejšie vyskytuje aj maslová, krémová, jemná šedá a béžová. Nábytok je niekedy zdobený motívom levandule alebo olív. Na spodných skrinkách sú zdobené rukoväte, vrchné diely skriniek sú často vyrobené z kameňa. Stôl je takmer vždy drevený a podlaha z terakotového kameňa.

Kuchyňa v rustikálnom štýle s tehlovou stenou

Čo dokáže vyraziť dych tak, ako ohromujúca kuchyňa s tehlovými stenami, bielymi pultmi a sivými skrinkami? Najčastejšie sa pre takúto kuchyňu volí tehlová stena v klasickom prevedení, čo znamená v červenom odtieni, ktorá vyžaruje teplo. Takáto stena vyzerá štýlovo a vizuálne zútulňuje interiér. Ide o aranžérske riešenie, používané v starých domoch a bytovkách, kde je tehla často priznaným prvkom pôvodnej steny.

Ak hľadáte inšpirácie na zariadenie kuchyne, ale aj ako zariadiť malú kuchyňu, nechajte sa inšpirovať našimi nápadmi.

Rustikálna kuchyňa so ženským vkusom

Kuchynské skrinky bývajú úplne prvými vecami, ktoré si hostia všimnú, keď vstúpia do miestnosti. Chce to tie správne skrinky, ktoré vyzerajú dobre, a zároveň sú aj vysoko funkčné. Častokrát vidno hneď na prvý pohľad, kto kuchyňu zariaďoval. Ženskú ruku cítiť najmä na doplnkoch a maličkostiach, ale aj podľa jemnejších farieb. Niekedy stačí, aby ste vybrali dvierka z kuchynských skriniek a nahradili ich vzorovanými textíliami alebo ručne šitými závesmi.

Kuchynské doplnky v rustikálnom štýle

V každej rustikálnej kuchyni nájdete pestrú paletu dekorácií rôzneho druhu. Všetky tieto nápady na dekorácie zvyšujú moderný vzhľad kuchyne. Konečným cieľom je vytvoriť tú najlepšiu kuchyňu pre vás a vašu rodinu. 

Pôsobivé kameniny

Ide hlavne o dizajnové kúsky z hrubej kameniny alebo jemného porcelánu, ale aj prútené koše, smaltované hrnce a črepníky s prírodnými rastlinami, či sušené bylinky zavesené na stene. Do kvetináčov môžete umiestniť aj iné dekoračné predmety, nemusia to byť len rastliny. Priestor môžete oživiť aj servírovacími misami či nadrozmernými vázami.

Všadeprítomný kov

Nie je to tak dávno, čo interiéroví dizajnéri začali viac využívať meď. Dôvod je jasný – dokonale splýva s okolitým prostredím a hodí sa takmer všade. Preto môžete mať v modernej kuchyni v rustikálnom štýle zoskupené medené tóny, prvky alebo akcenty. Toto riešenie je výhodné po všetkých stránkach, pretože kov sa dobre dopĺňa s drevenými materiálmi. Ladí s drevom aj s kameňom a dá sa použiť aj na mnohých dekoračných predmetoch. 

Inšpirácie do kuchyne rustikálneho štýlu

Ak chcete vo vašej kuchyni sprostredkovať priestrannejší a pohodlnejší zážitok, umiestnite do priestoru otvorené police. Kombinujte eklektické, nepravdepodobné kúsky. Toto je najefektívnejší spôsob, ako v jednej miestnosti kombinovať nové a staré kúsky a docieliť jedinečný rukopis. Popremýšľajte o modernej stoličke z polovice minulého storočia, v kombinácii s veľkým viktoriánskym svietidlom. 

Exponované predmety, lodná plachta alebo tehly s patinou tiež môžu prispieť k peknému rustikálnemu štýlu kuchyne. Majte na pamäti, že väčšina kuchýň má použité staré materiály, čím sa dosiahne originalita autentických detailov spolu s rôznorodými povrchmi.

Nebojte sa kombinovať moderné kúsky s tými opotrebovanými, ktoré ste našli v pivnici. Od prebrúseného dreva až po nadčasové starožitnosti. Je nespočetné množstvo spôsobov, ako v kuchyni docieliť neopakovateľný rustikálny štýl. Zamilujete si ho vy, aj vaša rodina.

Zamilovali ste si kuchyňu v rustikálnom štýle? U nás nájdete oveľa viac nápadov a inšpirácií ako zariadiť kuchyňu vašich snov.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!