rastliny na poličke

Nevädnúca krása. Tak jednoducho by sa dali umelé kvety opísať. Skrývajú však v sebe omnoho viac. Nové ušľachtilé materiály, ako aj dokonalé tvary a nestarnúce farby, dávajú nový rozmer ich používaniu. Ak máte pochybnosti, či sú pre vás umelé kvety vhodné, alebo nie, poďte s nami na malú prehliadku. Ukážeme vám ako vyzerajú umelé kvety v kvetináči, kam všade sa hodia umelé kytice a aké novinky dizajnéri prinášajú do našich príbytkov. Možno zistíte, že umelá pampová tráva, levanduľa či orchidea v skle môžu vyzerať skvelo a hodia sa aj k vám domov.

Umelé kvety v kvetináči: áno či nie?

Umelé kvety už nie sú to, čo bývali! V tomto prípade je to však výrazný posun k lepšiemu. Aj umelé kvety v kvetináči či celá kvetinová výzdoba z neživých kvetov je dnes častokrát na nerozoznanie od živých kvetov. Jedinou nevýhodou je snáď len to, že nemajú svoju charakteristickú vôňu a po skončení svojho životného cyklu ich málokto recykluje. Okrem toho však majú množstvo výhod. Aké to sú?

Umelé kvety v kvetináči: praktické výhody

Nie je to len o tom, že umelé kytice, umelé kvety a umelé kvety v kvetináči netreba polievať. Majú aj množstvo ďalších výhod:

 • Trvalý vzhľad – nevysušia sa, nezvädnú, neochorejú a neublížia im ani škodcovia
 • Šetria čas a námahu – okrem občasného zbavenia prachu a umytia nepotrebujú žiadnu starostlivosť 
 • Vhodné do akýchkoľvek podmienok – nevadí im tma, prievan, priveľa svetla, vietor, dážď ani ťažko dostupné miesta 
 • Bez zápachu a alergií – neprodukujú žiadne nežiadúce pachy ani peľ, ktorý by mohol mať vplyv na alergické reakcie
 • Ľahké skladovanie – keď príde chuť na zmenu aranžmánu alebo skončí sezóna, jednoducho sa dajú odložiť do škatule
 • Opakované použitie – ak si ich zamilujete, vydržia vám niekoľko rokov bez poškodenia, takže si ich krásu užijete dlhý čas

Kde sa najviac hodia umelé kvety v interiéri?

Nemusí to byť zrovna len kúpeľňa bez okna, ale aj presvetlená obývačka kam sa hodia umelé kytice a kvety. Vyniknú aj na nočnom stolíku v spálni, na jedálenskom stole, na komode v predsieni či na poličke v detskej izbe. Efektne a príjemne pôsobia aj umelé kvety v kvetináči, ktoré môžu byť umiestnené na podlahe či parapetnej doske. Stačí ak majú vhodnú nádobu alebo dekoratívny kvetináč, ktorý podčiarkne celkový štýl bývania a ostatné zariadenie interiéru.

Umelé kvety na balkón

Kvetinová výzdoba na balkóne sa spája predovšetkým so živými kvetmi. Sú však miesta, polohy a situácie, kedy sa prírode v kvetináčoch na balkóne nedarí. Sú to napríklad príliš veterné, tmavé alebo slnečné strany, kde množstvo rastlín jednoducho trpí a pestovateľom dochádza trpezlivosť. Vtedy vedia neživé krásky zjednodušiť starostlivosť a zároveň priestor oživiť. Umelé kvety v kvetináči sú vhodné aj vtedy, ak nemáte možnosť pravidelnej zálievky či možnosti na prezimovanie exotickejších rastlín. Dekoratívne pôsobia napríklad stálozelené trávy a palmy, ružové oleandre alebo aj fialové kvety francúzskej levandule.

Kvety vo váze

Pri pohľade na pestré farby a dokonalé umelecké diela prírody sa poteší takmer každé srdce. Tak prečo si ich nedopriať častejšie ako len počas sviatkov či teplej sezóny? Rôznorodé farby a dokonalé tvary moderných umelých kvetov oživia každú miestnosť. Vhodné sú nielen do tmavých kútov obývačky, ale aj do kúpeľne či na jedálenský stôl. Kvety vo váze z umelých materiálov môžu byť nenápadné a jemné, ale aj výrazné a extravagantné. Niekedy stačí aj jeden kvet v efektnej váze a celá miestnosť dostane inú atmosféru.

Starostlivosť a údržba o umelé kvety

Podobne, ako doma utierate prach z poličiek a textílií, tak sa viete postarať aj o neživú krásu kvetov. Listy, kvety a púčiky sa utierajú suchou alebo aj vlhkou handrou. Ak to umožní materiál kvetu, je možné aj priame mokré čistenie. Jednoducho kvety umyjete pod sprchou alebo v umývadle. V prípade kvetov vyrobených z papiera alebo iných jemných materiálov, použite vysávač s jemným satím alebo použite metličku na prach. Umelé kvety v kvetináči sa čistia podobne, treba však brať ohľad na dekoratívne kamienky.

Druhy umelých kvetov

Rôznorodosť vládne aj svetom neživých kvetov. Nájdete tu stálozelené izbové rastliny, ako sú napríklad eukalyptus, palma, brečtan, pampová tráva, rôzne druhy sukulentov a kaktusov. Z kvitnúcich rastlín sú obľúbené najmä orchidea, pivónie, hortenzie, ruže a levandule. Umelé kytice alebo vence často dopĺňajú rôzne druhy tráv, halúzok a listov. Niektoré vyniknú ako solitér v dekoratívnej váze, iné v kvetináči alebo ako visiaci záves.

Aranžovanie umelých kvetov

Nemusí to byť iba veniec, kde sa dajú použiť umelé kvety. Môže to byť aj ratanové srdce alebo guľa, ktorá sa vďaka umelej kráse premení na nestarnúci doplnok. Umelé kvety v kvetináči aj samostatne sa s veľkou obľubou používajú na cintorínoch, kde môžu tvoriť dôstojné zákutia rôznorodých tvarov. V nemalej miere sa v dnešnej dobe používajú aj ako doplnok pre svadobné dekorácie, či na dekorovanie čeleniek, ozdobných opaskov a šiat, teda všade tam, kde sa žiada vyzdvihnúť prirodzenú ženskú krásu.

Kvetinový veniec z umelých rastlín

Vence sa stali prirodzenou súčasťou našich príbytkov. Niet sa čo čudovať. Okrem symboliky večného kolobehu života v sebe veniec na vstupných dverách, ale aj ten na stole, nesie posolstvo ochrany domova. Aranžovanie kvetov pri tvorbe vencov je takmer totožné pri živých aj umelých rastlinách. Základ venca tvorí zvyčajne machová, prútená alebo slamená kostra, na ktorú sa postupne umiestňujú rastliny a dekorácie. Či už to budú veselé oranžové a žlté kvety, nežné biele kvety v elegantnom prevedení, alebo celá paleta farieb a dekorácií, záleží len na vás.

Umelé kvety v kvetináči: inšpirácie na aranžovanie

O tom, že umelé kvety v kvetináči nemusia byť nuda, svedčí množstvo atraktívnych aranžmánov a príležitostí, ako ich využiť. Načerpajte nové inšpirácie a odvahu pre nové dekorovanie vašej domácnosti. Tu je niekoľko tipov:

 • Dotyk stredomoria – levanduľa vyzerá dobre v akomkoľvek prevedení, ideálne v košíku podčiarkujúcom vintage štýl alebo vidiecky štýl 
 • Priezračná elegancia – orchidea v skle očarí každého, kto miluje vznešenosť, ladnosť a dokonalosť tvarov a farieb
 • Exotika na dosah – umelá izbová palma prináša atmosféru tepla a diaľok bez nutnosti vytiahnuť päty z domu, maximálne tak na terasu či balkón
 • Visiace machové gule – atraktívna kokedama nenechá nikoho na pochybách, že ide o priestor tvorený láskou k detailom
 • Vytrvalá nežná krása – pampová tráva spolu s atraktívnou nádobou dodá každému priestoru potrebnú jemnosť a eleganciu
 • Nenápadné trvalky – rôznorodé sukulenty ako umelé kvety v kvetináči môžu stáť samostatne alebo tvoriť atraktívnu sadu pre každý moderný štýl

Aj umelá krása môže byť krásna, čo poviete? Či už sa ale rozhodnete pre živé alebo umelé kvety, každopádne vám prinesú radosť a energiu všade tam, kde ich použijete. Radi vám ukážeme aj ďalšie možnosti, ako využiť krásu kvetov, aké zvoliť kvety do záhrady alebo ako sa o kvety starať tak, aby vám dlho vydržali. 

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie, spolu s exkluzívnymi ponukami, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.