Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Cyklámenová farba na stene

Máte pocit, že cyklámenová farba je čisto ženská záležitosť alebo že je príliš výrazná pre dekorovanie interiérov? Poďme sa na túto zaujímavú farbu pozrieť spoločne a možno uznáte, že fuchsiová farba má rôznorodejšie využitie. Vďaka jej sviežosti môžete podporiť energiu vo vašom dome a určite vás prekvapí svojou variabilitou. Budete prekvapení, ako táto farba dokáže premeniť charakter vášho príbytku, od obývačky až po kúpeľňu. Naučte sa ju používať vďaka nášmu sprievodcovi interiérovými farbami. Dnes vám ukážeme všetky tváre cyklámenovej farby.

Aká je to cyklámenová farba?

Cyklámenová farba má mnoho pomenovaní a odtieňov. Nájdete ju aj pod názvami fuchsiová, neónová ružová farba, magenta, staroružová, purpurová, žiarivá fialová alebo aj temnofialová. Vzniká spojením modrej, červenej a bielej, čiže nesie v sebe rovnako teplé ako studené farby. Jej charakter a tonalita závisí od pomeru farieb, ktoré prirodzene obsahuje. Čím je v nej viac červenej, tým pôsobí energickejšie a teplejšie a čím obsahuje viac modrej farby, tým je tlmenejšia, tajomnejšia aj upokojujúcejšia.

Význam farby fuchsia

Cyklámenová farba je hravá, veselá a povznášajúca. Svoj názov dostala podľa purpurovo-červeného kvetu Fuchsia pochádzajúceho z Mexika a Južnej Ameriky. Žiarivé kvety tejto rastliny a jej farba, predstavujú pocit živosti a sebadôvery. Fuchsia stelesňuje farbu univerzálnej harmónie a emocionálnej rovnováhy. Obsahuje vášeň a silu a rovnako aj súcit, láskavosť a spoluprácu. Je to farba veselosti, šťastia, spokojnosti a uznania.

Tip: Fuchsia je teplomilná rastlina vhodná na pestovanie v kvetináči, starostlivosť o ňu je ale trochu náročnejšia. Odmenou je však bohato kvitnúca rastlina so žiarivými kvetmi.

Steny cyklámenovej farby: áno alebo nie?

Málokde vidno použitie cyklámenovej pre interiérové farby stien. Neznamená to však, že sa na steny nedá použiť. Aké sú jej výhody, limity a príležitosti?

Všeobecne platí, že fuchsiové steny vedia vytvoriť veľmi elegantný dojem, ale nesmie jej byť priveľa. Našim odporúčaním je použiť ju len na jednu stenu a ostatné steny v miestnosti nechať neutrálne. Ak je totiž cyklámenová farba použitá v celej miestnosti, môže vás časom unaviť alebo omrzieť. Ideálne bude, ak ju pred použitím na steny otestujete na menšom mieste. Dôležité je aj svetlo v miestnosti, pretože práve to ovplyvňuje výsledný efekt farby na stene.

Tip: Pri miešaní farby je potrebné veľmi opatrne pridávať jednotlivé odtiene modrej, červenej a bielej, pretože ak sa necháte uniesť, môže sa stať, že skončíte s ružovou.

Ak sa vám zdá celá stena príliš veľa pre túto výraznú farbu, využiť ju môžete aj pre menšie časti stien. Nájdite výklenok alebo kus steny, kde by sa vám páčila a použite ju len tam. Doplniť ju môžete aj inou farbou na steny a využiť môžete aj pestrejšie tapety. Pri kombinácií s inou farbou sa však držte pravidla 60 – 30 – 10%, čo znamená, že hlavnej farby by malo byť 60%, napríklad na steny, doplnkovej farby 30% a farba doplnkov by mala tvoriť okolo 10%.

Cyklámenová farba: 4 inšpirácie, ako ju využiť v interiéri

Máte pocit, že cyklámenové steny nie sú pre vás zrovna to, čo si doma želáte, no stále vás táto farba láka? Nevadí, využiť ju môžete aj pre doplnky alebo zariadenie interiéru. Kde všade ju viete aplikovať v jednotlivých miestnostiach? Pozrime sa na to.

Zariadenie obývačky

Obývacia časť bytu či domu je miesto stretávania, zdieľania a zároveň aj oddychu. Cyklámenová farba dokáže toto všetko podporiť, pretože vnáša do priestoru živosť a zároveň pokoj. Použiť ju môžete na doplnky ako sú vankúše či deky, ale taktiež dodá miestnosti svieži akcent v podobe fuchsiovej police, lampy, kvetináču či obrazu. Zariadenie obývačky viete takisto oživiť už len tým, že vymaľujete kúsok steny za sedačkou či vnútro knižnice.

Zariadenie kuchyne

Moderné kuchyne, vyznačujúce sa bielym, čiernym alebo antracitovým zariadením, získajú vďaka cyklámenovej farbe nový šmrnc. Ak ju použijete pre zariadenie kuchyne, napríklad na zástenu za kuchynskou linkou alebo pre spotrebič, jednu stoličku či dekoračný behúň na stôl, zvýrazníte tak svoj zmysel pre detail a kuchyňa ožije novou atmosférou. Aj kytica kvetov alebo sviečka vo farbe fuchsie dokáže divy, tak si dodajte odvahy a vyskúšajte to.

Zariadenie spálne

Spálňa je miesto, kde by sme mali s farbami experimentovať opatrne a využívať hlavne neutrálne a jemné farby, ktoré podporujú pokojný spánok a relax. No trochu oživenia sa predsa len nevylučuje. Cyklámenová farba vie do spálne priniesť sviežosť aj kreativitu. Využiť ju môžete pre textílie, ale aj pre zariadenie spálne ako sú nočné stolíky či dokonca posteľ. Ak máte v spálni pracovný kútik, hodiť sa bude aj tam.

Zariadenie kúpeľne

Biela farba je často používaná v kúpeľni, pretože dodáva pocit hygieny a čistoty. Neznamená to však, že sa v tomto prostredí musíme vzdať farieb. Zariadenie kúpeľne ako sú skrinky, police alebo umývadlo v žiarivej fuchsiovej farbe sú jednoduchým nápadom ako dodať staršej kúpeľni nový vzhľad. Pohrať sa takisto môžete s textíliami, košíkmi, odkladacími dózami alebo dekoráciami.

Cyklámenová farba: ako ju kombinovať s ostatnými farbami v interiéri

Ak túžite priniesť cyklámenovú do svojho domova, ale máte stále neistotu v tom, či sa vám bude páčiť a ako sa bude hodiť do vášho priestoru, choďte na to postupne. Je jednoduchšie vymeniť uteráky alebo dekorácie, ako premaľovať celú stenu a kúpiť hneď novú sedačku. Nechajte túto žiarivú farbu chvíľu na seba pôsobiť a potom sa rozhodnite.

Čo sa týka kombinácií, máte na výber dve možnosti: ak sa vám zdá cyklámenová farba na vás príliš ostrá, zjemniť ju môžete tlmenejšími farbami a naopak, zvýrazniť ju môžete sýtejšími tónmi. Tieto kombinácie s cyklámenovou fungujú najlepšie:

  • Neutrálne farby: šedá, biela a čierna
  • Jemné farby: svetlo modrá, ružová a pastelovo žltá
  • Tmavé farby: fialová, indigová, antracitová, tmavozelená a tehlovo červená

Zvýrazniť alebo utlmiť žiarivosť fuchsiovej farby viete aj cez materiály. Tvrdé a lesklé plasty alebo kov podporia sýtosť a žiarivosť a mäkké, matné a prírodné materiály ako vlna, drevo, zamat či ľan jej dodajú jemnosť. Dokonalú harmóniu tvorí cyklámenová samozrejme s rastlinami a zelenou farbou rôznych odtieňov, rovnako ako celý kvet Fuchsia.

V jednom priestore môžete takisto použiť rôzne odtiene cyklámenovej. Podobne ako v kytici kvetov, aj vaše zariadenie či doplnky do bytu môžu hýriť rôznymi odtieňmi, od sviežej výraznej purpurovej až po jemné teplé farby ako je pastelová žltá či jemná ružová. Na záver už len dodajme, že cyklámenová farba má mnoho tvárí a možností ako ju využiť pre oživenie priestoru. Bolo by škoda ju nevyužiť, čo poviete? Chýba vám ešte predstava o jej využití, alebo premýšľate aj o inej farbe? Pozrite si náš článok interiérové farby a vyberte si tú svoju farbu.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nielen skvelé inšpirácie, ale aj exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší a žiarivejší.