Stolík v jantárovej farbe

Táto farba je veľmi výrazná. Napriek tomu sa však magenta farba v interiéri výborne kombinuje s ostatnými farbami. Stretnete sa aj s označením purpurová. Fialová a jej odtiene sa používali v minulosti. Purpurová sa historicky spája s vyššími vrstvami obyvateľstva a luxusom. Nosili ju starovekí rímski a byzantskí cisári na tógach. V stredoveku ju nosili biskupi a univerzitní profesori a v umení ju zobrazovali ako farbu rúcha Panny Márie. V čínskom maliarstve vyjadruje purpurová jednotu presahujúcu dualitu jing-jang a konečnú harmóniu vesmíru. Hinduizmus a budhizmus purpurovú spájajú s korunnou čakrou. V západnom svete sa purpurová spája s individualizmom a nekonvenčnosťou. Poďte ju spoločne s nami preskúmať!

Aká je to magenta farba?

Magenta farba označuje červenú farbu s podielom fialovej. Je doplnkom zelenej farby. Ak zmiešate v rovnakom pomere červené a modré svetlo, vznikne magenta farba. V závislosti od množstva červeného svetla, získate ďalšie odtiene od purpurovej červenej po fialovú. Jej sestry sú fuchsiová alebo cyklámenová farba. Magenta patrí medzi studené farby.

Historická zaujímavosť

Isaac Newton robil v 17. storočí pokusy s bielym svetlom a optickým hranolom, kedy objavil spektrálne farby. Jeho pokusy tiež ukázali, že farby vlastne neexistujú. Farba objektu vzniká odrazom vybranej časti svetelného spektra, ktorý dopadne do nášho oka, prechádza ako signál do mozgu a vracia sa späť v podobe danej farby. Každé svetlo má inú vlnovú dĺžku a podľa toho ich mozog vníma. Najlepším dôkazom rozkladu bieleho svetla a farebného spektra je dúha. Magenta farba nie je spektrálna. Spolu so žltou a azúrovou je jedna z troch, takzvaných sub atraktívnych farieb. 

Farbu náhodne objavil francúzsky chemik menom Francois-Emmanuel Verguin. Študoval nové syntetické farby a objavil tento odtieň. Farba bola patentovaná s názvom fuchsine. V priebehu rokov sa stala „purpurovou“ na počesť mesta na okraji Milána, dejiska víťazstva francúzskej armády. Sme za tento objav nesmierne vďační!

Nápady a inšpirácie ako využiť magenta farbu v interiéri

V prvom rade magenta farba zaručene oživí zariadenie interiéru. Pôsobí veľmi dôstojne, dodáva hĺbku. Pozor si dajte na množstvo. Fialová a jej odtiene sa spájajú so spiritualitou. Ak ste duchovný typ, táto farba bude pre vás tou správou voľbou. Na druhej strane sa niekomu môže zdať veľmi odvážna a výrazná, ale verte, že je rovnako krásna na stene ako na nábytku alebo doplnkoch. A pritom nie je výstredná! Štýl bývania, ktorý si s magentou rozumie najlepšie, je moderný alebo minimalistický. Uplatnenie by však našla aj v provensálskom a škandinávskom štýle, či shabby chic.

Magenta farbu a jej odtiene môžete použiť v akejkoľvek časti domu alebo bytu. Perfektne zvýrazní obývačku, kuchyňu, kúpeľňu aj detskú izbu. V neposlednom rade aj výzdoba v tejto farbe zarezonuje a dodá interiéru zaujímavý akcent.

Skúste si najskôr predstaviť, aké interiérové farby sa k nej hodia, prípadne aké materiály použijete pri zariaďovaní bytu. Uvidíte, či sa vám tá predstava zapáči.

Kam ešte s magenta farbou?

V obývačke začnite s ozdobnými vankúšmi magenta farby na pohovke. Predstavte si mäkký purpurový koberec, s dlhým vlasom, položený pred pohovkou z látky alebo zamatu, modrej, šedej alebo ružovej farby. Obrazy v obývacej izbe alebo tapety s touto farbou zmenia charakter miestnosti. Dávkujte ju postupne a skúste viac odtieňov. Namaľujte stenu, zakúpte sedačku alebo dekorácie do bytu v magenta farbe. Magenta farbu stlmia neutrálne farby, modrá alebo biela.

V spálni to môžete na začiatok skúsiť s obliečkami a spálňovými doplnkami, či závesmi. Ak ste odvážni, rovno si kúpte posteľ v magenta farbe. Magenta je studená, ukľudňujúca farba. V spálni sa bude hodiť na stenu. Kombinujte ju s prírodným drevom a modrými odtieňmi.

V kúpeľni ju skombinujte s bielou farbou, je to výborný harmonický kontrast. Purpurová sa môže objaviť na kúpeľňových skrinkách, uterákoch alebo kúpeľňových kvetoch, ako napríklad orchidea. Magenta asi najlepšie kontrastuje s modrou a bielou, použite ich aj tu.

Kuchyňu oživíte nástennými skrinkami v magenta farbe a svetlosivým nábytkom. Tu tiež môžete použiť doplnky v purpurovej. 

Ako kombinovať magenta farbu s ostatnými farbami v interiéri

Túto krásnu farbu spojíte s veľkým množstvom iných farieb. Predstavte si jemne ružovú stenu a sedačku alebo posteľ farby magenta, prípadne doplnky v ich kombináciách. Ružová farba je perfektná dvojička. Ideálnych kombinácií, kedy sa studené a teplé farby dopĺňajú, tlmia a zjemňujú, je niekoľko. Pozrite sa na tie najviac šik!

Magenta farba so sivou

Magenta so sivou je veľmi elegantná kombinácia. Chce to stredný až tmavý odtieň sivej, ako je napríklad antracitová farba. Sivá tlmí jej energiu a drží ju na uzde. Krásne sa dopĺňajú a žiadna z nich nemá navrch.

Magenta farba so svetlým drevom

Teplo dreva a k tomu studená farba? Skvelé! Má to príchuť škandinávskeho štýlu. K druhom dreva, ku ktorým sa magenta hodí, patria, okrem svetlého dreva, napríklad aj červené drevo ako čerešňa, červený mahagón, brazílsky palisander, orech alebo eben.

Magenta farba s modrou a zelenou

Purpurová a zelená farba je dokonalé dielo prírody, spomeňte si na fialky alebo kosatce. Modrá farba zasa tvorí základ fialovej, aj preto sa k sebe skvele hodia. Doprajte si tieto kombinácie na látkach a tkaninách. Pôsobia harmonicky.

Kombinácia s bielou

S bielou sa kombinuje takmer všetko výborne. Biela farba spolu s magenta farbou je ďalšou skvelou kontrastnou kombináciou. Ak si chcete vymaľovať steny, striedajte bielu s magentou, hodí sa do presvetlených a väčších miestností.

Magenta s červenou či oranžovou?

Magenta a teplé farby môžu spolu vyzerať trochu divoko, ale pri použití správnych odtieňov bude výsledok úžasný, ba až mystický! Červená či bordová farba sú s purpurovou blízke príbuzné. Obe farby pôsobia dosť výrazne a spolu s oranžovou ich mixujte s citom. Vyvažujte ich aj bielou.

Snažte sa ju nekombinovať s čiernou

Čierna farba plus magenta pôsobia príliš temne a pochmúrne, môžu jedna v druhej zaniknúť. Neodporúčame ich kombinovať na veľkých plochách, ako sú steny alebo veľký nábytok. Môžu byť doplnkovými jedna k druhej, avšak s inými, veselšími farbami. Na obrazoch alebo menších doplnkoch, prípadne tkaninách môžu spolu vyzerať veľmi dobre.

Ak sme vás presvedčili a viete si vašu domácnosť predstaviť s touto skvelou farbou, skúste ju vniesť aj k vám domov. Nebudete ľutovať! 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!