THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ -50 % – NAKUPUJTE LEN DNES!

Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
magenta farba v interiéri

Táto farba je veľmi výrazná. Napriek tomu sa však magenta farba v interiéri výborne kombinuje s ostatnými farbami. Stretnete sa aj s označením purpurová. Pri správnom použití môže purpurová farba dodať miestnosti nádych sofistikovanosti a dramatickosti, čím vytvorí vizuálne stimulujúci ústredný bod. Začlenenie magenta farby prostredníctvom doplnkov, ako sú vankúše, umelecké diela alebo dokonca výrazný kus nábytku, môže okamžite zmeniť priestor na dynamické a podmanivé prostredie. Poďte ju spoločne s nami preskúmať!

Aká je to magenta farba?

Magenta farba označuje červenú farbu s podielom fialovej. Je doplnkom zelenej farby. Ak zmiešate v rovnakom pomere červené a modré svetlo, vznikne magenta farba. V závislosti od množstva červeného svetla, získate ďalšie odtiene od purpurovej červenej po fialovú. Jej sestry sú fuchsiová alebo cyklámenová farba. Magenta patrí medzi studené farby a Pantone ju vyhlásila ako farbu roka 2023 – Viva Magenta!

Nápady a inšpirácie ako využiť magenta farbu v interiéri

V prvom rade magenta farba zaručene oživí zariadenie interiéru. Pôsobí veľmi dôstojne, dodáva hĺbku. Pozor si dajte na množstvo. Fialová a jej odtiene sa spájajú so spiritualitou. Ak ste duchovný typ, táto farba bude pre vás tou správou voľbou. Na druhej strane sa niekomu môže zdať veľmi odvážna a výrazná, ale verte, že je rovnako krásna na stene ako na nábytku alebo doplnkoch. A pritom nie je výstredná!

Štýl bývania, ktorý si s magentou rozumie najlepšie, je moderný alebo minimalistický. Uplatnenie by však našla aj v provensálskom a škandinávskom štýle, či shabby chic.Magenta farbu a jej odtiene môžete použiť v akejkoľvek časti domu alebo bytu. Perfektne zvýrazní obývačku, kuchyňu, kúpeľňu aj detskú izbu.

  • V obývačke začnite s ozdobnými vankúšmi magenta farby na pohovke. Predstavte si mäkký purpurový koberec, s dlhým vlasom, položený pred pohovkou z látky alebo zamatu, modrej, šedej alebo ružovej farby. Obrazy v obývacej izbe alebo tapety s touto farbou zmenia charakter miestnosti. Dávkujte ju postupne a skúste viac odtieňov. Namaľujte stenu, zakúpte sedačku alebo dekorácie do bytu v magenta farbe. Magenta farbu stlmia neutrálne farby, modrá alebo biela.
  • V spálni to môžete na začiatok skúsiť s obliečkami a spálňovými doplnkami, či závesmi. Ak ste odvážni, rovno si kúpte posteľ v magenta farbe. Magenta je studená, ukľudňujúca farba. V spálni sa bude hodiť na stenu. Kombinujte ju s prírodným drevom a modrými odtieňmi.
  • V kúpeľni ju skombinujte s bielou farbou, je to výborný harmonický kontrast. Purpurová sa môže objaviť na kúpeľňových skrinkách, uterákoch alebo kúpeľňových kvetoch, ako napríklad orchidea. Magenta asi najlepšie kontrastuje s modrou a bielou, použite ich aj tu.
  • Kuchyňu oživíte nástennými skrinkami v magenta farbe a svetlosivým nábytkom. Tu tiež môžete použiť doplnky v purpurovej. 

Teraz vám ukážeme, aké farby sa k nej hodia, prípadne aké materiály použijete pri zariaďovaní bytu. Uvidíte, či sa vám tá predstava zapáči.

Ako kombinovať magenta farbu s ostatnými farbami v interiéri

Túto krásnu farbu spojíte s veľkým množstvom iných farieb. Predstavte si jemne ružovú stenu a sedačku alebo posteľ farby magenta, prípadne doplnky v ich kombináciách. Ružová farba je perfektná dvojička. Ideálnych kombinácií, kedy sa studené a teplé farby dopĺňajú, tlmia a zjemňujú, je niekoľko. Pozrite sa na tie najviac šik!

magenta doplnky v obývačke

Magenta farba so sivou

Magenta so sivou je veľmi elegantná kombinácia. Chce to stredný až tmavý odtieň sivej, ako je napríklad antracitová farba. Sivá tlmí jej energiu a drží ju na uzde. Krásne sa dopĺňajú a žiadna z nich nemá navrch.

Magenta farba so svetlým drevom

Teplo dreva a k tomu studená farba? Skvelé! Má to príchuť škandinávskeho štýlu. K druhom dreva, ku ktorým sa magenta hodí, patria, okrem svetlého dreva, napríklad aj červené drevo ako čerešňa, červený mahagón, brazílsky palisander, orech alebo eben.

Magenta farba s modrou a zelenou

Purpurová a zelená farba je dokonalé dielo prírody, spomeňte si na fialky alebo kosatce. Modrá farba zasa tvorí základ fialovej, aj preto sa k sebe skvele hodia. Doprajte si tieto kombinácie na látkach a tkaninách. Pôsobia harmonicky.

Kombinácia s bielou

S bielou sa kombinuje takmer všetko výborne. Biela farba spolu s magenta farbou je ďalšou skvelou kontrastnou kombináciou. Ak si chcete vymaľovať steny, striedajte bielu s magentou, hodí sa do presvetlených a väčších miestností.

Magenta s červenou či oranžovou?

Magenta a teplé farby môžu spolu vyzerať trochu divoko, ale pri použití správnych odtieňov bude výsledok úžasný, ba až mystický! Červená či bordová farba sú s purpurovou blízke príbuzné. Obe farby pôsobia dosť výrazne a spolu s oranžovou ich mixujte s citom. Vyvažujte ich aj bielou.

Snažte sa ju nekombinovať s čiernou

Čierna farba plus magenta pôsobia príliš temne a pochmúrne, môžu jedna v druhej zaniknúť. Neodporúčame ich kombinovať na veľkých plochách, ako sú steny alebo veľký nábytok. Môžu byť doplnkovými jedna k druhej, avšak s inými, veselšími farbami. Na obrazoch alebo menších doplnkoch, prípadne tkaninách môžu spolu vyzerať veľmi dobre.

Ak sme vás presvedčili a viete si vašu domácnosť predstaviť s touto skvelou farbou, skúste ju vniesť aj k vám domov. Nebudete ľutovať! 

Pozrite si našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!