Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
obývačka v talianskom štýle

Ak je na svete jedna krajina známa svojim mimoriadne dobrým vkusom, je to Taliansko. Či už ide o jedlo, oblečenie, autá alebo kabelky, viete, že to bude dobré, keď uvidíte štítok Made in Italy. Jednou z oblastí je taliansky interiérový dizajn. Určite vás neprekvapí, keď sa dozviete, že taliansky štýl v interiéroch je rovnako dokonalý ako všetko ostatné, čo pochádza z tejto nádhernej krajiny. Taliansky štýl nesie v sebe všetky znaky dobrého vkusu a rafinovanosti, ktoré už možno každý z nás veľmi dobre pozná. A keby aj nepoznáte, tu sa to dozviete.

Taliansky štýl: prvky a história

Kde sa vzal taliansky štýl, čo ho formovalo a čím sa vyznačuje? Začnime pekne po poriadku a pozrime sa na korene, z ktorých pramení láska k harmónii, dokonalým tvarom a zručnému remeselnému vypracovaniu.

História

Taliansky štýl vznikol oveľa skôr ako si ľudia uvedomovali, že nejaký štýl vôbec existuje. Keď sa pozrieme do histórie, už staroveký Rím prekypoval jedinečným dizajnom. Zmysel pre krásu, súmernosť a eleganciu dokázali vtedajší majstri pretaviť nielen do architektúry, ale aj do nábytku, obrazov, fresiek, sôch a dekorácií. Stredoveký obchod priniesol navyše bohatosť luxusných látok, ktoré sú typické pre talianske interiéry dodnes.

Retro štýl a 70. roky

Ako plynul čas, aj taliansky interiérový dizajn menil svoje podoby. Uvoľnené 70. roky minulého storočia ovplyvnili aj talianskych dizajnérov a priniesli výraznejšie formy, oblé tvary a nové materiály, ako napríklad linoleum, plast, chróm, plexisklo aj umelé kožušiny. Retro štýl sa k týmto prvkom dnes vracia a obohacuje nimi aj moderné zariadenie interiéru.

Divoký mix vzorov

Súčasný taliansky dizajn v sebe nesie okrem odkazu na retro materiály aj odkaz na rôznorodé kombinácie farieb a vzorov. Objavujú sa na nábytku, stenách, tapetách, textíliách aj doplnkoch. Je to pochopiteľné, veď Taliani boli skvelí obchodníci a vplyv rôznych kultúr sa tu vďaka námorným cestám dlhodobo miešal. Výzdoba, vzory, tvary a interiérové farby tak odrážajú odvahu skúšať nové, provokovať, prekvapovať a zároveň pôsobiť štýlovo a harmonicky.

Staré s novým

Kombinácia dreva, kameňa a kovu a zároveň využitie moderných prvkov spolu so starými, je niečo, čo k talianskemu štýlu jednoducho patrí. História sa tu prepletá s modernosťou a vidiek s mestom. Dobre viditeľné je to v architektúre aj v interiéri, kde uprostred kamennej budovy nájdete ultra moderné zariadenie domu či bytu. Ak túžite toto čaro neopozeraného dizajnu vniesť aj k sebe domov, nebojte sa kombinovať pôvodný vzhľad s novým.

Taliansky vidiecky štýl

Toskánsko je niečo, bez čoho si taliansky štýl nie je možné azda ani predstaviť. Slnko, rozsiahle vinice, kamenné domy, cyprusy a olivovníky. Všetko tu vonia prírodou a presne taký je aj toskánsky štýl bývania. Staré trámy a na zemi drevené dosky, kameň alebo hlinené dlaždice. Elegantný drevený nábytok, vzdušný priestor nezahltený drobnosťami a teplom voňajúce steny. K tomu dobré jedlo a chutné víno. Aj vy ste dostali chuť na dovolenku?

Ako môže taliansky štýl vyzerať v interiéri

Čo znamená taliansky štýl v súčasnom modernom interiéri? Ukážeme vám ako zariadiť byt alebo dom ak do neho túžite vniesť pravú taliansku atmosféru bez toho, aby ste sa museli sťahovať na juh. Niekedy stačí naozaj málo a interiér vďaka drobnostiam môže získať úplne iný charakter!

Taliansky štýl a zariadenie obývačky

Zariadenie domu či bytu vynikne najviac v obývacej izbe, kde trávime veľa času. Čo reprezentuje taliansky štýl v tejto centrálnej miestnosti? Biele alebo svetlé steny s občasnými akcentmi olivovej, levanduľovej, tyrkysovej, terakotovej alebo modrej. Dôležitým dizajnovým prvkom je veľká pohodlná pohovka, expresívny luster a viaceré doplnkové lampy. Typická je aj vysoko leštená dlažba, textílie na oknách, veľké izbové rastliny a dekorácie do bytu.

Zariadenie spálne v talianskom štýle

Taliansky štýl bývania prináša do spálne svetlosť, jemnosť farieb, detailov aj mäkkosť textílií. Pozornosť je tu venovaná dekorácii stien, ktoré môžu byť zdobené veľkými štukovými lištami alebo maľbami, ktoré sú charakteristické pre stredomorské krajiny. Moderné okná nikdy nie sú pokryté žalúziami alebo roletami, typické sú pre okná textílie a hlavne luxusná organza. Podlaha je prirodzene drevená.

Zariadenie kuchyne v talianskom štýle

Spoločenskú a komunikatívnu povahu talianov nevystihuje nič tak dobre ako interiérový dizajn kuchyne. Dôraz je kladený na to, aby sa tu mohlo nielen variť a piecť pizza, ale aj stretávať a debatovať. Veľa otvorených drevených políc na umiestnenie kuchynského náradia, byliniek v kvetináčoch aj dekorácií a veľký drevený stôl s množstvom stoličiek do talianskej kuchyne jednoznačne patria a to aj bez ohľadu na to, aké konkrétne trendy práve letia.

Dizajn kúpeľne v talianskom štýle

Dizajn kúpeľne odráža životný štýl rovnako ako kuchyňa. Nie je to len miesto, kde sa dá umyť, ale hlavne priestor pre oddych a trochu luxusu. Obľúbené sú bledé mramorové alebo terakotové obklady a dlažba, a taktiež typické stredomorské maľované obklady menších rozmerov. Tie stačí pridať aj do výklenku, doplniť drevenou poličkou, rastlinou v terakotovom kvetináči a košíkom s voňavými olejmi a závan talianskeho leta máte aj doma.

Trendy materiály a doplnky typické pre taliansky štýl

Nové neobvyklé interiérové farby, materiály a interiérové trendy 2022 priniesli čerstvý vietor aj do stredomorskej klasiky. Taliansky štýl tak nabral nový dych, no dizajnéri predsa len musia brať do úvahy jeho charakteristické vlastnosti. Ktoré to sú?

Nábytok z prírodného dreva

Medzi primárne používané materiály v interiéri patrí drevo, konkrétne druhy dreva ako je lakovaný dub alebo borovica. Hodí sa sem starožitný alebo vintage nábytok, ktorý nie je cudzí talianskemu štýlu. Typické sú staré, bohato zdobené súpravy s drahým elegantným čalúnením, ktoré budú vždy relevantné pre luxusnú taliansku obývačku.

Nástenné dekorácie

Medzi typické talianske doplnky do bytu nepochybne patria ručne maľované taniere. V mnohých talianskych rodinách tvoria série tanierov a mís dôležitú súčasť histórie rodiny. Rodina a jedlo sú pre Talianov veľmi dôležité, niet sa preto čo čudovať, že taniere môžete nájsť nielen v kuchyni, ale aj v ostatných miestnostiach. Doplnky a dekorácie tvoria dôležitú súčasť každého interiéru, nevynímajúc chodbu. Pre inšpiráciu do chodby si pozrite tento článok: chodba dizajn.

Teplé farby

Taliansky štýl v interiéri zahŕňa použitie béžových, žltých, oranžových a svetloružových odtieňov, pričom steny môžu byť snehovo aj špinavo biele. Obľúbená je aj teplá terakotová farba, použitá hlavne v podobe keramickej podlahy, schodov, kvetináčov alebo hlinených krčahov. Z farieb dreva dominuje tmavá farba, na obrazy sa hodí aj zlatá a medená. S farbou a vzormi sa dá vyhrať aj na textíliách a poťahoch sedačiek a kresiel, vďaka čomu potom jednotlivé dizajnové kúsky získavajú na originalite.

Pre inšpiráciu farieb pre váš interiér vám ponúkame naše rady a nápady v nasledujúcich člankoch:

Osvetlenie domu

Svetlo je podstatné! Na vytvorenie talianskeho interiéru využíva kvalitný bytový dizajn niekoľko svietidiel umiestnených v rôznych zónach miestnosti. Použiť sa dá jedno výrazné stropné svietidlo doplnené ďalšími, ako je napríklad klasická oblúková lampa, elegantná stolová lampa a bodové osvetlenie obrazov. Takéto rozloženie vytvorí rozptýlené, mäkké svetlo, ktoré je veľmi dôležité pre pocit pohody, predovšetkým v obývačke a v spálni.

Tak vidíte, bývať ako v Taliansku môže naozaj každý. Dobre vybraný nábytok, farby a doplnky do bytu prinesú taliansky štýl rovno aj k vám domov. Vo Westwing nájdete veľký výber talianskeho dizajnu vo forme nábytku a bytových doplnkov známych značiek, tak neváhajte a zaregistrujte sa už dnes!