Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Krb v obývačke: moderný štýl

Krb je nepochybne srdcom obývačky. Je prirodzeným centrom pozornosti, zdrojom tepla a pocitu bezpečia. Hodí sa pre každý štýl bývania, no stojí za to venovať jeho výberu trochu času. Ako môže vyzerať moderný krb v obývačke, alebo ako ho umiestniť tak, aby vynikol nielen krb, ale vyzdvihol aj ostatné zariadenie obývačky? Poďte sa inšpirovať našimi tipmi a vneste svetlo ohňa a jeho čarovnú atmosféru aj do svojho domova. Ukážeme vám aktuálne trendy a aj to, ako ho oživiť pomocou dekorácií či farieb. 

Moderný krb v obývačke: 8 krásnych moderných inšpirácií

Akým spôsobom môžete moderný krb v obývačke pozdvihnúť na úroveň diela hodného obdivu? Pripravili sme pre vás 8 nápadov, ako môžete krb umiestniť, s čím ho skombinovať alebo ako ho dekorovať, aby získal svoje oprávnené miesto srdca domu.

1. Moderný krb v obývačke s čiernym obkladom

Chcete krb zakomponovať do svetlej modernej obývačky? Vyberte obklad alebo pozadie krbu v tmavej farbe. Vhodná je napríklad antracitová farba, tmavo zelená farba alebo dokonca čierna farba. Obklady nalepte po celej výške steny a niekoľko centimetrov okolo krbu. Tak získa aj váš moderný dom nový charakter.

2. Krb pre uvoľnený boho štýl

Krb pre obývačku v boho štýle vyberte jednoduchší, aby ste získali dostatok možností aj priestoru pre dekorácie do bytu. Svetlý krb doplňte sviečkami na krbovej rímse, zaveste nad neho makramé ozdobu nebo inú nástennú dekoráciu a položte pred krb farebný alebo naturálny koberec. Hodia sa tiež veľké vankúše, na ktoré si môžete sadnúť a užívať si pohodu. 

3. Luxusný glamour krb

Máte obývačku v glamour štýle? Najlepšie bude vyzerať klasický krb v kombinácii bielej omietky so štukovaním a mramorom. Nad krb môžete zavesiť veľké zrkadlo v jemne zdobenom ráme a na rímsu postaviť vázu s kvetinou. Nezabudnite ju ale zložiť, keď krb rozpálite. Nemusíte mať ani veľký luxusný dom, ale takýto krb jednoznačne dodá vašej obývačke honosnejší nádych.

4. Krb pre škandinávsky štýl

Severský štýl bývania bez krbu? To hádam ani nie je ani možné. Hoci na prvý pohľad vyzerá škandinávsky štýl chladne a neosobne, opak je pravdou. Vsaďte na jednoduchosť a čistý bytový dizajn a doprajte si moderný krb v obývačke doplnený pohodou a teplom hygge. Vyberte si čierny kovový krb na bielej stene a doplňte ho drevom po stranách. Pridajte kožušiny, ďalšie svetielka a drevený nábytok a máte na dosah svoj vysnívaný eko dom štýl.

5. Kontrastná stena a moderný krb v obývačke

Chcete, aby váš krb pôsobil útulne alebo elegantne, a zároveň výrazne? Zvoľte kontrastnú farbu na stenu. Pre pocit pokoja vyberajte skôr zemité interiérové farby, ktoré mu dodajú mäkkosť. Ak túžite po elegantnom vzhľade, vyberte jednoduchší krb bez rímsy a zabudujte krb do farebne výraznej steny.  

6. Moderný krb v obývačke a televízia

Častou dilemou v obývačke s krbom je, kam umiestniť televíziu. Aby ste si mohli užívať oboje, môžete televíziu zavesiť nad krb. Ak by vám televízia prekážala pri výhľade na krb alebo naopak, môžete ju taktiež umiestniť do nenápadnej skrinky umiestnenej na krbe alebo zavesiť televíziu vedľa krbu. 

7. Moderný vidiek s krbom

Páči sa vám vidiek a vidiecky štýl, no zároveň túžite mať moderný krb v obývačke? Aj to sa dá. Obložte krb tehlami natrenými na bielo a doplňte ho drevenou rímsou. Na rímsu potom položte vintage dekorácie, napríklad smaltovanú nádobu na mlieko, starosvetský budík alebo hlinený krčah. 

8. Pohodlie a krb

Máte malú obývačku a pohovkou postavenú pred krbom, no radi by ste pridali ešte dve pohodlné kreslá? Elegantné a nadčasové riešenie je postaviť kreslá bokom, alebo chrbtom ku krbu naproti sedačke. Okolo krbu už ale nedávajte veľa ďalších dekorácií, aby priestor nepôsobil príliš zaplnene.  

Kam umiesniť krb v obývačke?

Pri stavbe alebo rekonštrukcii obvykle plánujeme krb umiestniť do obývačky. Pre mnohých je to jasná voľba, keďže v obývačke trávime väčšinu času a krb jej dodáva vytúženú útulnú a rodinnú atmosféru. Zapálený krb a svetlo ohňa častokrát efektne dopĺňa ostatné osvetlenie domu. Do akej časti miestnosti ale krb umiestniť? Tu je niekoľko možností: 

 • Ak máte veľký otvorený priestor, rozdelený na niekoľko zón, krb sa bude hodiť doprostred miestnosti.
 • Krb v strede steny je najčastejšou voľbou, hlavne pre sedenie usporiadané okolo neho. 
 • Rohové krby sú praktickým riešením, keď chcete mať z pohovky výhľad na krb a zároveň na televíziu umiestenú vedľa krbu. 
 • Efektné moderné krby zavesené zo stropu, sú obvykle umiestnené vedľa pohovky alebo uprostred miestnosti. 
 • Ak máte veľké okná po zem a dom vo svahu s unikátnym výhľadom, krb umiestnený pred oknami dodá výhľadu ďalší rozmer.

Moderný krb v obývačke ale nemusí byť jediné miesto, kam ho môžete umiestniť. Krb môže byť aj v kuchyni s jedálňou, alebo v romantickej vidieckej spálni. Obľúbené sú taktiež vonkajšie krby, alebo tie v zimnej záhrade či v záhradnej kuchyni. 

Tip: Máte doma krb, ktorý je už nefunkčný? Môžete využiť aj jeho vnútro, napríklad pre vyskladané voňavé drevo, ako štýlovú knižnicu alebo priestor pre sviečky, vázy alebo rastliny.

S bezplatnou registráciu na Westwing získate aj ďalšie inšpirácie, spolu s exkluzívnymi ponukami, vďaka ktorým bude hriať váš domov ešte väčšia krása.

Praktické rady a nápady na záver: Ako zakúriť v krbe

 • Pripravte si drevo, triesky, novinový papier alebo podpaľač
 • Otvorte prívody vzduchu na maximum
 • Zložte papier do guličky
 • Vytvorte základ ohňa z veľkých polien a doplňte ich trieskami 
 • Doprostred základu vložte papierové gule alebo podpaľač a navrch ďalšie triesky
 • Na ohnisko položte niekoľko tenkých polien a podpáľte triesky a papier / podpaľač
 • Po rozpálení zavrite krbové dvierka a nechajte krb rozhorieť
 • Po rozhorení krbu uzavrite primárny prívod vzduchu
 • Prikladajte kombináciu mäkkého a tvrdého dreva
 • K regulácii sily plameňa slúži sekundárny prívod vzduchu

Ktoré prvky vystihujú modernú obývačku?

Ak premýšľate ako zariadiť obývačku v modernom štýle alebo ako má vyzerať moderný krb v obývačke, vezmite do úvahy niekoľko faktorov: 

Menej je viac

Nielen minimalizmus ako štýl bývania, ale každá moderná obývačka by nemala obsahovať viac, ako je potrebné. Vyberajte preto nábytok aj doplnky do bytu s citom a dôkladne, a namiesto kvantity uprednostnite kvalitu, ktorá vám bude slúžiť aj po rokoch. Ak túžite zmodernizovať existujúcu obývačku, inšpirujte sa systémom Marie Kondo a namiesto nepremyslených nákupov pretrieďte najskôr to staré.

Dôraz na prírodu

Nielen nakupovanie, ale aj zariadenie interiéru dnes do veľkej miery podlieha aktuálnemu trendu akým je nepochybne udržateľnosť a ekológia. Dôraz na prírodu sa objavuje vo výbere materiálov, no zároveň aj v dizajne a výbere doplnkov. Medzi tradičné zelené doplnky patria aj izbové rastliny, na ktoré by moderná obývačka rozhodne nemala zabúdať. 

Praktickosť

V poslednom období sa spôsob trávenia času v našich príbytkoch značne zmenil. Už to nie je len priestor pre oddych, ale často aj miesto na prácu, cvičenie i zábavu. Zariadenie domu, rovnako ako zariadenie obývačky, by preto mali prihliadať na aktuálne potreby členov domácnosti. Túžite premiestniť nábytok, dorobiť pracovný kút alebo vymeniť svietidlá? Myslite na to, aby to bolo nielen krásne, ale aj praktické.

Harmonický celok

Ani moderná obývačka nemôže existovať sama o sebe. Zariadenie interiéru by malo vytvárať harmonický celok. Pre zariadenie predsiene, zariadenie spálne alebo zariadenie kuchyne preto zvoľte nejaký prepájajúci prvok s obývacou časťou. Môže to byť farba, typ doplnkov alebo celkový štýl bývania. Aj moderný krb v obývačke by mal byť v súlade a nepôsobiť ako päsť na oko. Dovoľte mu vyniknúť, no zlaďte ho s ostatným zariadením.

Aké dekorácie do bytu sa hodia v okolí krbu

Krb je nepochybne veľkou dominantou priestoru a dodáva mu špecifický charakter. Nemenej dôležitá je však aj výzdoba okolo neho. Aké dekorácie do bytu sa hodia pre umiestnenie na krbovú rímsu alebo v okolí krbu?

Máte už predstavu, kam umiestniť krb alebo aké doplnky do bytu zvolíte pre svoj krb či obývačku? Nezabudnite na to, že krb je častokrát to prvé, čo upúta pozornosť akonáhle prejdete cez vchod do domu s komínom. Venujte jeho výberu aj dekorovaniu čas a odmení sa vám dokonalým pôžitkom.