Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
inšpirácie na dekorácie do spálne

Spálňa je miestnosťou, kde oddychujeme, naberáme nové sily a relaxujeme. Ide o jednu z najintímnejších častí domácnosti, ktorá je určená len pre jej obyvateľov. A síce nám do spálne nechodia hostia alebo návšteva, mala by byť zariadená trendy doplnkami a nábytkom. Vy sami by ste sa v nej mali cítiť príjemne, komfortne a dobre. Vyberte si tie správne dekorácie do spálne a skrášlite si ju presne podľa svojich predstáv.

Ktoré dekorácie do spálne by u vás nemali chýbať?

Pojem moderná spálňa predstavuje pre každého niečo iné. Niekomu ako prvá napadne škandinávska spálňa v bielych chladných tónoch s drevenými prvkami. Pre iného je to zas spálňa v provensalskom štýle v tmavších odtieňoch, s množstvom textílií a s rôznymi doplnkami.

Správna odpoveď na to, ako má moderná spálňa vyzerať, neexistuje. Každý by si ju mal zariadiť podľa toho, čo má rád a čo preferuje. Existujú však niektoré dekorácie do spálne, ktoré by vám rozhodne nemali chýbať. Celú miestnosť dokážu skrášliť a dodať jej na praktickosti. Westwing má pre vás prichystaný ich zoznam, aby ste pri nakupovaní na nič nezabudli.

Spálňový textil

Základom komfortu a dobrého oddychu je správny a kvalitný spálňový textil. Presnejšie ide o vankúše, paplóny, obliečky, prehozy, deky a množstvo iného. Jednoducho všetko, čo môžete mať na posteli a v kresle. Textil plní úlohu doplnkov počas dňa, skrášľuje posteľ, stoličky a kreslá, a navodzuje veľmi príjemnú atmosféru. Večer má zas praktickú úlohu, pretože vám poskytuje komfort a pohodlie.

Správne osvetlenie spálne

Osvetlenie spálne je základom a rozhodne by v tej vašej nemalo chýbať. Spravidla sa delí na dva typy, a to centrálne a doplnkové. Centrálne je vo forme lustra, bodového svetla alebo menšej lampy, nachádzajúcej sa na strope. Jeho sila musí byť dostatočná na to, aby osvetlila celú miestnosť. Doplnkové osvetlenie môže byť vo forme nočnej, stojacej a stolovej lampy. Sila svetla nemusí byť tak vysoká, pretože má osvetliť len určitú časť miestnosti. Doplnkové osvetlenie sa spravidla využíva vtedy, keď si chcete čítať v posteli, prípadne sa líčite pri kozmetickom stolíku v spálni.

Dekorácie do spálne: kvety a izbové rastliny

Neexistuje snáď žiadny štýl bývania, do ktorého by sa nehodili živé kvety, kytice a izbové rastliny. Vo veľkých spálňach sa najlepšie vynímajú palmy a masívne zelené druhy rastlín. V menších miestnostiach by ste mali voliť živé a umelé kytice, prípadne menšie celozelené rastliny. Spolu s kvetmi nezabúdajte na štýlové vázy, črepníky a iné nádoby, určené na kvety. Ich rozmery by sa mali odvíjať od samotných kvetov a veľkosti spálne.

Tapety a obrazy

Tapety do spálne dokážu zmeniť úplne celý výzor miestnosti a dodať jej potrebné teplo domova. Na výber máte množstvo farieb, vzorov a motívov. Najlepšie je niečo tmavšie a jemnejšie, aby vám to nebilo do očí a nezhoršovalo zaspávanie. Obrazy do spálne sú podobné ako tapety, s tým rozdielom, že zaberajú menej miesta na stene. Plus, ak si vyberiete pekný a masívny rám, obraz bude výrazným doplnkom a pritiahne pozornosť.

Nočný stolík

Nočný stolík sa dá považovať za hlavný kus nábytku, ale aj za dekoráciu. Veľmi pekne dopĺňa okolie postele a pritom poskytuje praktické funkcie vo forme úložného priestoru. Umiestniť doň môžete úplne všetko, od kníh cez kozmetiku, až po elektroniku. Najlepšie vyzerá, keď je pri posteli z oboch strán a vytvára zaujímavý celok.

Ktoré dekorácie do spálne sa hodia k vášmu štýlu?

Dekorácie do spálne by ste mali vyberať podľa štýlu zariadenia, to znamená, podľa prevládajúcich farieb a materiálov. Každé zariadenie interiéru má rôzne charakteristické prvky a vlastnosti, ktoré by ste mali rešpektovať.

Spálňa v štýle vintage

Spálňa v štýle vintage je známa tým, že kombinuje tradičné prvky a veľké množstvo doplnkov. Je presným opakom minimalizmu, hrá viacerými farbami a pracuje s množstvom vzorov. Z dekorácií sa do tejto spálne hodia doplnky s kvetovaným vzorom, v ružovej, modrej, tyrkysovej, bielej a žltej farbe. V rámci materiálov je najlepšie drevo alebo imitácia dreva, pretože so sebou prináša teplo domova.

retro dekorácie do spálne

Škandinávska spálňa

Škandinávska spálňa je strohá, chladnejšia a prevládajú v nej farby ako biela, čierna, béžová farba, tmavomodrá ale aj zelená farba. Tie by ste mali navzájom kombinovať, aby ste vytvorili zaujímavý kontrast. Pri nákupe doplnkov sa zamerajte na drevené kúsky v bielom a minimalistickom prevedení.

škandinávska spálňa

Rustikálna spálňa

Rustikálna spálňa si vyžaduje niečo teplejšie, a preto by ste do nej mali voliť veľa dreva, kobercov, záclon, vankúšov a prehozov. Nebojte sa väčšieho množstva doplnkov a tmavších farieb.

rustikálne dekorácie do spálne

Spálňa v provensalskom štýle

Provensalský štýl je elegantný a luxusný, preto doň voľte okrasné vázy, obrazy a nádoby. Skvelo v nej vyzerá klasický porcelán, no základ tvorí drevo. Z farieb sa pre provensalský štýl hodí béžová farba, pastelové farby ako napríklad ružová farba, a taktiež aj sivá a biela farba.

provensálska spálňa

Dekorácie do spálne: 6 skvelých nápadov

Chceli by ste, aby vaša spálňa vyzerala zaujímavo a štýlovo, no pritom pohodlne a komfortne? Pripravili sme si pre vás šesť skvelých nápadov.

  1. Zamerajte sa na posteľ – posteľ je dominantou celej spálne a zaberá najviac miesta. Práve preto by ste sa pri dekorovaní celej miestnosti mali zamerať práve na ňu. Vyberte si štýlové vankúše, prehozy, obliečky, deky a vytvorte súhru viacerých farieb, materiálov a vzorov.
  2. Posteľ doplňte lavicou alebo truhlicou – zdá sa vám, že je vaša posteľ príliš strohá a neviete, čím ju doplniť? Využite silu lavíc a masívnych truhlíc, ktoré vám okrem štýlového dizajnu poskytnú aj praktické miesto, kde si môžete sadnúť a uložiť veci.
  3. Využite zrkadlá na optické zväčšenie – neviete ako zariadiť malú spálňu? Využite silu zrkadiel! Vyberte si napríklad vstavanú skriňu, ktorá bude mať po celej výške aj dĺžke zrkadlá. Tie miestnosť opticky otvoria a zväčšia, vďaka čomu nebude pôsobiť tak stiesnene.
  4. Vyskúšajte štýlové dekoračné osvetlenie – každá spálňa by mala mať intímnu atmosféru. Tú môžete vytvoriť pomocou správne zvolených doplnkov a hlavných kúskov nábytku. Z doplnkov ju vedia vytvoriť svetelné girlandy s príjemným tlmeným svetlom.
  5. Nebojte sa kobercov – spálňa je ako stvorená pre menšie koberčeky a celoplošné koberce. Ak si vyberiete prvú možnosť, siahnite po typoch s dlhými vláknami. Vyzerajú moderne, sú príjemné a miestnosť skvelo doplnia.
  6. Menej je viac – a to platí pri spálňach dvojnásobne. Zbytočne ju neplňte drobnosťami, aby ste sa v nej necítili stiesnení.

Westwing inšpirácie na štýlové dekorácie do spálne

Nájsť tie správne dekorácie do spálne môže byť občas náročné. Na trhu nájdete stovky štýlových a moderných kúskov, ktoré sa vám budú hodiť. Ak si neviete dať rady s výberom, prezrite si inšpirácie pre spálne a zistite, aké máte možnosti. Fantázii sa medze nekladú, a preto sa nebojte tvoriť, kombinovať a vyberať si presne to, čo sa vám páči.

Prezrite si našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!