Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Sušené kvety pripravené na aranžovanie

Interiérový dizajn sa bez kvetinovej výzdoby a izbových rastlín skrátka nezaobíde. Priestoru ihneď dodajú nezameniteľný charakter a nenútenú eleganciu, ktorá bude tešiť nielen domácich, ale očarí každú návštevu. Aj vy na ne nedáte dopustiť? A čo by ste povedali na sušené kvety štýlovo naaranžované vo vázach alebo vencoch? Nechajte sa omámiť pozitívnou energiou takejto výzdoby. Pripravte si doma vlastné sušené kvety na aranžovanie – výsledok bude zaručenou pastvou pre oči!

Top 10 najkrajších sušených kvetov na aranžovanie

Výzdoba zo sušených kvetov v sebe nesie siahodlhú tradíciu a nájdete ju v rôznych formách po všetkých kútoch Zeme. Mnohé kultúry kládli veľký dôraz na význam kvetov použitých v aranžovaní a verili v ich magický či liečivý účinok. My sa teraz však pozrieme na 10 najkrajších kvetov na sušenie s neodolateľným estetickým výsledkom, ktoré rozžiaria každý priestor!

 1. Slamienka
 2. Gypsomilka metlinatá
 3. Stračia nôžka
 4. Hortenzia metlinatá
 5. Modrý bodliak
 6. Ruža
 7. Levanduľa
 8. Šalvia
 9. Rebríček
 10. Astilba

TIP: Nádherne budú vyzerať aj steblá klasov alebo rôzne druhy okrasných tráv, ako napríklad mohutná a huňatá pampová tráva.

6 krásnych inšpirácií ako na aranžovanie sušených kvetov

Sušené kvety na aranžovanie ponúkajú množstvo možností pre spestrenie interiéru. Pozrite sa s nami na týchto 6 krásnych inšpirácií pre urob si sám výrobu, ktoré si budete môcť dokonale napasovať pre váš štýl bývania.

 1. Sušené kvety vo váze – najjednoduchší spôsob ako použiť sušené kvety je naaranžovanie pútavej kytice v štýlovej váze. Tou potom môžete spestriť akúkoľvek miestnosť. Veľmi pekne bude vyzerať aj súprava váz na jedálenskom stole či stolíkoch v obývačke. Môžu to byť aj nádherné kvety do kúpeľne.
 2. Zlaté sušené kvety na aranžovanie – nepodarilo sa vám dobre vysušiť okvetné lístky niektorých kvetov? To vôbec nevadí! Využite ich netradičný vzhľad, nastriekajte ich zlatou farbou a ihneď dostanú nový nádych. Takto môžu vzniknúť žiarivé vázové kvety do obývačky, spálne či jedálne. 
 3. Sušený veniec – ďalšou nádhernou dekoráciou je aranžovanie kvetov do venca. Na základ venca najprv prilepte zelené časti a na ne následne pripevnite sušené kvety farieb podľa vlastného výberu. Môžete ním ozdobiť akúkoľvek stenu či dvere alebo z neho spraviť ozdobný veniec na stôl.
 4. Zarámované kvety – vylisovaním kvetov získate krásny botanický materiál na zarámovanie! Či už sa rozhodnete pre menšie kvietky a rastlinky pre fotorámik alebo rozmernejšie pre obrazový rám so sklom – v každom prípade to bude prekrásna prírodná dekorácia na umiestnenie po celej domácnosti!
 5. Kvetinová tapeta – nemáte k dispozícii obrazový rám? Sušené kvety si jednoducho prilepte na stenu a vytvorte si tak vlastnú botanickú tapetu. Týmto spôsobom sa dá ozdobiť akýkoľvek priestor na stene. Máte radi boho štýl? Vysušené listy exotických izbových rastlín budú pre nástennú výzdobu úplne dokonalé!
 6. Vzdušné vázičky – nedáte dopustiť na rustikálny štýl alebo vidiecky štýl? Naaranžujte sušené kvety do menších sklenených fliaš, obviažte fľaše povrazom a zaveste ich na háčiky nástenného vešiaku. Táto výzdoba sa môže stať hviezdou aranžovania predsiene, kuchyne alebo romantickej spálne!

4 jednoduché spôsoby, ako vysušiť kvety

Vedeli ste, že okrem tradičného sušenia kvetov zavesením na suché, tmavé a dobre vetrané miesto existuje ešte niekoľko ďalších skvelých spôsobov? Poďme sa spolu na ne pozrieť, aby vaša vlastnoručne vysušená kvetinová výzdoba vydržala čo najdlhšie.

1. Ako ich sušiť zavesením

 • Kvety zbierajte hneď ráno, keď púčiky ešte nie sú úplne otvorené. Vždy ich odstrihnite aj s 12-15 cm dlhou stonkou.
 • Stonku oberte od všetkých listov.
 • 8 až 10 takto pripravených kvetov zviažte spolu pomocou gumičky alebo stužky.
 • Zväzok kvetov potom zaveste dole hlavou na háčik alebo vešiak na tmavom, suchom, dobre vetranom mieste bez slnečného žiarenia. Skrine, podkrovie a garáže s dobrým prúdením vzduchu sú pre sušenie ideálne.
 • Za 2-3 týždne, alebo v prípade horúceho, suchého počasia aj kratšie, budú vaše kvety úplne suché. Niektoré druhy vyblednú a stratia farbu, ale väčšina si udrží svoju pôvodnú sýtosť.
 • Môžete sa pustiť do aranžovania!

2. Ako ich sušiť v mikrovlnke

Možno znie tento spôsob netradične, ale sušenie v mikrovlnke je nesmierne jednoduché. Potrebujete len:

 1. kvety
 2. kremičitý piesok
 3. nádobu vhodnú na použitie do mikrovlnky
 4. pohár vody

Ako postupovať?

 • Odstráňte listy a stonku zastrihnite tak, aby sa kvet dal vložiť do nádoby. Nádobu vysypte tenkou vrstvou kremičitého piesku a položte na ňu váš kvet.
 • Nasypte na kvet piesok tak, aby bol úplne zakrytý. Ak máte na sušenie viacero menších kvietkov, môžete ich do nádoby vložiť aj viac. Dôležité je, aby boli všetky zakryté pieskom.
 • Nádobu vložte do mikrovlnky spolu s pohárom vody. Ohrievajte v 30-sekundových intervaloch a vždy skontrolujte, či kvet už nie je dostatočne suchý. V závislosti od hustoty kvetu zvykne tento proces trvať 2 – 3 minúty.
 • Po poslednom ohrievaní nechajte kvet v piesku ďalších 24 hodín, aby sa úplne vysušil.
 • Je čas kvet opatrne vybrať! Očistite ho od zvyškov piesku a môžete ho nastriekať neparfemovaných lakom na vlasy pre zvýraznenie farieb.

3. Ako ich sušiť kremičitým pieskom

Výhodou tejto techniky je, že môžete sušiť kvety aj s dlhšími stonkami, keďže budete môcť použiť väčšie nádoby ako pri mikrovlnke. Je to zároveň dlhší proces, ale za to si vaše kvety udržia nádherné farby. Podobne ako pri sušení v mikrovlnke závisí jeho dĺžka od hustoty kvetov, a preto môže trvať od 2 do 7 dní. Nezabudnite, že kvety musia byť počas celej doby poriadne zakryté kremičitým pieskom.

4. Ako ich sušiť lisovaním

Túto metódu si mnohí budú pamätať z detstva, keď sme si v škole pripravovali herbáre. Najčastejším a najjednoduchším spôsobom je vložiť kvet do knihy alebo medzi knihy. Aby ich šťava zo stlačených kvetov nepoškodila, odporúča sa použiť pauzovací papier na prekrytie kvetu. Na lisovanie sa dá napríklad použiť aj žehlička, avšak tento proces si vyžaduje viac trpezlivosti a opatrnosti. 

Dúfame, že vás naše rady a nápady pre sušené kvety na aranžovanie inšpirovali! Rastlinná výzdoba v interiéri sa aj naďalej radí medzi horúce trendy, či už sa rozhodnete pre živé izbové rastliny alebo dekorácie zo sušených kvetov. Ďalšou štýlovou možnosťou sú umelé kvety v kvetináči a umelé kytice – sú dokonalou napodobeninou tých skutočných a obrovskou výhodou je, že ich údržba vyžaduje minimálnu pozornosť. Je to ideálny kompromis pre tých, ktorí majú radi kvety, ale rýchlo zabudnú, že ich občas treba aj poliať.

Už ste sa rozhodli, akým spôsobom vyzdobíte vašu domácnosť nádhernými a trvácnymi sušenými kvetmi? Bude to kytica vo váze, nástenný obraz či fotorámik alebo veniec?

Využite pri kreatívnych prípravách bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!