Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako upliesť korbáč na veľkonočnú šibačku

Veľká noc a sviatky jari sa spájajú na Slovensku s mnohými tradíciami, zvykmi a symbolmi. Medzi tradičné obyčaje patrí u nás aj pletenie korbáčov z vŕbových prútov, ktoré chlapci a muži používajú na šibačku na Veľkonočný pondelok. Ak sa chystáte na skutočne výnimočnú výzdobu počas veľkonočných sviatkov a zároveň si vyrobiť užitočný tradičný kúsok, máme pre vás podrobný návod, ako upliesť korbáč. Zároveň prinášame aj množstvo ďalších nápadov na dekorovanie vášho bytu či domu počas sviatkov jari. Nech sa páči, inšpirujte sa!

Veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku

Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším kresťanským sviatkom nielen na Slovensku. Veľká noc je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho ukrižovaní. Pretože sa časovo prekrýva s pôvodnými pohanskými oslavami príchodu jari, veľkonočné ľudové tradície prevzali z predkresťanských dôb mnoho tradičných zvykov, obyčajov a symbolov. Medzi typické symboly Veľkej noci patria baránok, kríž, oheň, sviečka, zajac, korbáč a vajíčko.

Veľkonočný korbáč – kde má pôvod?

Kedysi sa zvyky a obyčaje dodržiavali striktnejšie. Najmä na vidieku boli všetky tradície samozrejmosťou. Majú svoj historický význam a tradujú sa z generácie na generáciu. Veľkonočný korbáč bol vždy symbolom záujmu muža o ženu. Každá vyšibaná žena a dievča by mala podľa tradície šibačovi na korbáč priviazať novú stuhu a dať mu kraslicu. Šibač je tým úspešnejší, čím viac žien a dievčat vyšibal. 

Podľa konkrétneho kraja na Slovensku sa líšia aj techniky a postupy, ako upliesť korbáč. Iné sú triky pletenia a počty prútov, z ktorých sa korbáč skladá. Zvyčajne sa korbáč pletie z ôsmich prútov. Skúsení majstri dokážu upliesť korbáč aj z dvanástich či dokonca dvadsiatichštyroch prútov. Dĺžka korbáča sa väčšinou pohybuje od pol metra do dvoch metrov, ozdobený je pletenou rukoväťou a farebnými stuhami podľa počtu vyšibaných žien a dievčat.

Ako upliesť korbáč – krok za krokom

  1. Ako upliesť korbáč na veľkonočnú šibačku?

    Na Veľkú noc by si mal každý muž a chlapec upliesť korbáč vlastnoručne sám. Korbáče sa najlepšie pletú z vŕbového prútia. Prúty však nemajú byť hocijaké. Vyhnite sa vŕbe smútočnej, ktorá je vysádzaná bežne v parkoch a sadoch. Tá nie je veľmi na pletenie korbáčov vhodná, pretože jej prúty sú po uschnutí až príliš krehké a lámavé.

  2. Upliesť korbáč si vyžaduje určitý stupeň zručnosti

    Na upletenie korbáča budete potrebovať jemnú motoriku. Najdôležitejšie je mať pripravený kvalitný materiál. Najprv si treba zohnať prúty, aby ste mohli začať. Najvhodnejšie prúty sú z bielej vŕby, ktorá rastie pozdĺž vodných tokov. Jej výhonky sú pružné a nelámu sa. Bežný postup, ako upliesť korbáč, je pre osem prútov. Pre istotu si zaobstarajte deväť až desať kúskov s dĺžkou asi jeden meter. 

  3. Platí pravidlo, čím máte dlhšie prúty, tým dlhší korbáč môžete upliesť

    Nezabudnite na jednu podstatnú maličkosť. Po odrezaní prútov ich dajte na nejaký čas do studenej vody. Cieľom je, aby mierne nasiakli vodou a trochu zmäkli. Následne sa vám s takýmto materiálom bude lepšie a jednoduchšie narábať. Kým sa prúty namáčajú vo vode, zaobstarajte si pracovné náradie. Budete potrebovať kliešte alebo kombinačky, nôž, špagát a farebné stuhy na zdobenie. 

Presný postup, ako upliesť korbáč

Pripravili sme pre vás presný postup ako si jednoducho vytvoriť svoj vlastný veľkonočný korbáč. Postupujte podľa obrázka dole a vyrobte si veľkonočný korbáč na šibačku.

Veľkonočné dekorácie

Vďaka veselým farbám, milo vyzerajúcim zajačikom a košíkom, prekypujúcim veľkonočnými vajíčkami, zaplaví váš domov veľkonočná nálada. Doprajte si radosť z jari a nového života. Váš domov môžete ozdobiť veľkonočným vencom, do okien môžete nainštalovať nové závesy a na parapety položiť krásne súpravy váz s jarnými kvetmi. 

Veľkonočný korbáč ako dekorácia

Veľkonočná dekorácia vášho domu či bytu môže byť v tomto období roka veľmi rozmanitá. Záleží na vašom vkuse, nálade a inklinovaniu k tradíciám. Ak preferujete menej nápadné zdobenie, možno sa uskromníte iba s vázou čerstvých kvetov, zlatým dažďom, halúzkami a kraslicami. Vyzdobiť však môžete čokoľvek vo vašom byte, na čom vám padne zrak.

TIP: Pre 2023 trendy na Veľkú noc si pozrite náš príspevok: veľkonočná výzdoba 2023!

Veľkonočné dekorácie na stôl a korbáč

Ak je vašou dominantou kuchynský stôl, oživte ho obrusom s jarným motívom. Položte naň dokonalé jarné dekorácie, ktoré dotvoria jarný interiérový dizajn. Či už ste viac sentimentálni alebo extravagantní, váš stôl môže byť plný jarných dekorácií, od vajíčok cez živé halúzky s bahniatkami a zavesenými kraslicami. Ak máte upletený korbáč a nechystáte sa na šibačku, ozdobte ho farebnými látkovými stuhami a kvetmi. Môžete ho použiť ako dekoráciu na stenu. Pre inšpirácie ako si vyzdobiť stôl na Veľkú noc si pozrite náš článok: veľkonočné dekorácie na stôl.

Na to, aby ste zvládli upliesť veľkonočný korbáč, nepotrebujete mnohoročné skúsenosti. Stačí, ak budete mať dobrý materiál a trpezlivosť pri dodržaní postupu. Originálny a vlastnoručne upletený korbáč potom budete môcť použiť nielen na šibačku, ale aj ako dekoráciu.

Pre ďalšiu inšpiráciu na Veľkú noc si prečítajte nasledujúce články:

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!