Veľkonočné ozdobné vajíčka z papiera

Svieža a hravá Veľká noc je prísľubom teplej jari a konca dlhej a pochmúrnej zimy. Charakterizuje ju farebná výzdoba lákajúca všetky zmysly, chutné sladké dezerty a mnoho kvetinovej výzdoby. Zaujímavé a netradičné vajíčka môžete vystaviť takmer všade, od poličky v kuchyni, cez komodu v obývačke, až po nočný stolík v spálni. Ich štýl, dizajn a prevedenie sa neustále menia a prispôsobujú aktuálnemu trendu. Ak hľadáte, ktorý to bude tento rok, ste na správnom mieste. Ako horúcu novinku môžete použiť aj veľkonočné vajíčka z papiera. Môžete si ich bez problémov vytvoriť aj s tými najmenšími členmi domácnosti. Inšpirujte sa radami od Westwing a preneste sa do farebnej jari spolu s nami.

Príprava na Veľkú noc začína s dekoráciami

Príprava na Veľkú noc nie je náročná a zvládne ju úplne každý. V rámci dekorovania sa stačí držať svojho vlastného štýlu, do ktorého jednotlivé veľkonočné dekorácie prispôsobíte. Aké možnosti máte?

Veľkonočná výzdoba u vás doma

Klasikou, ktorá nikdy neomrzí, sú maľované vajíčka v sýtych farbách ako červená, fialová farba, ružová farba, žltá a modrá farba. Krikľavých odtieňov sa netreba báť. Po dlhej zime prichádza teplejšie počasie, slnko svieti oveľa viac a dni sú dlhšie. Privítajte túto zmenu pomocou výraznej dekorácie a tešte sa z nadchádzajúcich sviatkov po svojom.

Veľkonočné dekorácie kombinujú v roku 2022 tradično-netradičné prvky. Zo suterénu vytiahnite staršie ozdoby, ktoré ste používali ešte ako deti, a zlaďte ich s tými novými. Nezabudnite ani na čerstvé alebo umelé kytice a zaujímavé prestieranie v metalických odtieňoch. Zlatá a strieborná sú ďalším trendom, ktorý bude tento rok, a hlavne na jar, IN.

A ak by sa vám náhodou sýte odtiene alebo tradičná výzdoba nepáčili, existuje ešte jedna možnosť. Romantický závan vo forme ružovej, krémovej, svetlohnedej a bledozelenej s metalickými akcentmi. Vyskúšajte túto kombináciu a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Veľkonočná výzdoba pred dvere

Veľkonočná a jarná výzdoba musia byť nielen na stole, poličkách a v iných častiach domácnosti, ale aj pred dverami alebo rovno na nich. Stávkou na istotu je veľkonočný veniec s farebnými kvetmi a menšími vajíčkami. Ak by ste veniec nechceli, k dverám postavte vysoké vázy naplnené farebnými kvetmi a zelenými vetvičkami ozdobenými vajíčkami a stužkami. Prípadne si zaobstarajte zajacov v nadživotnej veľkosti a umiestnite ich pozdĺž príjazdovej cesty. Možností je nespočetne veľa. 

Veľkonočné tvorenie s deťmi: veľkonočné vajíčka z papiera

Veľkonočné tvorenie s deťmi môže byť plné zábavy a dobrej nálady. Ide o aktivitu, pri ktorej si oddýchnete a strávite istý čas so svojimi ratolesťami. Deti milujú “urob si sám” projekty, a preto ich nechajte, nech vytvoria niečo vlastné. Tým menším zvoľte jednoduchšie práce, napríklad maľovanie veľkonočných vajíčok. Staršie zvládnu aj veľkonočné pozdravy z papiera, kde sa žiada väčšia precíznosť a práca z lepidlom a nožnicami. Vy im pritom môžete pomáhať alebo tvoriť niečo ďalšie, napríklad pekný kvetinový aranžmán.

Veľkonočné tvorenie s deťmi: 7 kreatívnych nápadov ako vytvoriť veľkonočné vajíčka z papiera

Veľkonočné vajíčka z papiera sú štýlovou, a pritom veľmi jednoduchou a finančne nenáročnou dekoráciou, hodiacou sa do každej jednej domácnosti. Viete si ju upraviť presne podľa seba, svojho štýlu a zručností. Ako si takýto typ vajíčok pripraviť? Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ako na to.

Ako vyrobiť 3D veľkonočné vajíčka z papiera?

3D veľkonočné vajíčka z papiera môžete kamkoľvek položiť, postaviť či dokonca zavesiť. Vďaka tomu, že sú trojrozmerné, si ich ľudia lepšie všimnú a nesplynú s okolím, takže interiér krásne dopĺňajú. Ich tvorba nie je vôbec náročná.

Ako na výrobu 3D veľkonočných vajíčok z papiera:

 1. Vyberte si štyri rôznofarebné papiere a nakreslite na ne pomocou predlohy aspoň štyri vajíčka rovnakej veľkosti.

 2. Vajíčka vystrihnite a každé preložte na polovicu. Takto preložené vajíčka začnite na seba z jednej strany lepiť. Prípadne ich upevňovať iným spôsobom, napríklad zošívačkou.

 3. Postup opakujte dovtedy, kým vajíčko nevyzerá tak, ako chcete. 

TIP: Keď túžite po masívnejšom a väčšom prevedení, predlohu trochu zväčšite a vystrihnite si viac ako štyri vajíčka.

Girlanda z vajíčok

Pekná papierová girlanda z vajíčok vám môže visieť vnútri, napríklad na ráme okna, prípadne vonku, na ráme dverí. Celý proces tvorenia je rýchly a zvládnu ho aj tí najmenší:

 1. Podľa predlohy si z čistého alebo farebného papiera vystrihnite rovnaké vajíčka a ozdobte ich podľa svojich predstáv.
 2. Zoberte špagát, jeho dĺžka sa bude odvíjať od miesta, kde chcete girlandu dať, a začnite naň pripevňovať vajíčka. Urobiť tak môžete pomocou zošívačky alebo sekundového lepidla.
 3. Výslednú girlandu umiestnite do interiéru alebo exteriéru.

Závesná dekorácia na vetvičky vŕby

Veľkonočné vajíčka z papiera nemusia byť len 3D, aby sa dali zavesiť a mohli dekorovať niektoré časti domu. Ľahšou verziou sú 2D vajíčka:

 1. Vajíčka nakreslite na papier a vystrihnite.
 2. Na výsledné vajíčko pripevnite peknú stužku slúžiacu na zavesenie.
 3. Dekoráciu zaveste na vetvičku, kyticu alebo do okna.

TIP: Ak nechcete, aby ste mali vajíčka nevýrazné a vaša výzdoba vyzerala príliš jednoducho, doplňte ich 3D detailmi, napríklad mašľou, sušenými kvetmi alebo farebnými gombíkmi.

Podľa našej šablóny si jednoducho môžete takéto vajíčka vytlačiť na kvalitný papier.

3D vajíčka z papierových prúžkov

Veľkonočné vajíčka si viete urobiť aj z papierových prúžkov:

 1. Zvoľte si na ne papiere v jednej či viacerých farbách a so zaujímavou potlačou.
 2. Z papierov si nastrihajte rovnako široké a dlhé papierové prúžky.
 3. Prúžky na seba poukladajte a z vrchnej aj spodnej časti ich dobre pripevnite. Lepidlo nemusí stačiť, preto do papiera vyrazte dierovačkou otvory a upevnite ich špagátom alebo špeciálnymi spinkami.
 4. Papierové prúžky rozprestrite a vyformujte do tvaru vajíčka. Ak nechcú držať, môžete si pomôcť lepidlom alebo ďalšími spinkami.

Veľkonočné vajíčka z papiera na špajdli

Chcete umiestniť veľkonočné vajíčka na stôl alebo poličku? Vystrihnite si jedno z farebného papiera a preložte ho na polovicu. Zoberte nožnice a začnite robiť nie príliš hlboké zárezy. Ich počet je na vás, no platí, že čím viac zárezov urobíte, tým bude výsledok zaujímavejší. Vajíčko rozprestrite a dobre vyrovnajte, zoberte špajdľu a prevlečte ju cez jednotlivé otvory. Výsledok zapichnite do kvetináča, postavte do vázy s kvetmi, prípadne umiestnite na ozdobný tanier, čím sa vám vytvorí veľkonočná výzdoba stola.

Papierová výzdoba okien

Veľkonočná výzdoba pred dvere je štýlová a pre správnu atmosféru kľúčová, no nemusíte zostať len pri nej. Vyskúšajte si ozdobiť aj okno! Pri tvorení vajíčok myslite na to, že chcete, aby bolo jednotlivé kúsky vidieť aj z diaľky, preto sa ich snažte urobiť dostatočne veľké a krásne farebné. Zbytočne ich nedopĺňajte 3D výzdobami, mohli by zavadzať pri lepení na sklo. Spravte ich však obojstranné, aby skrášľovali nielen exteriér, ale aj interiér. K vajíčkam následne pridajte ešte zajaca, žlté kuriatka a farebné kvety.

Papierová výzdoba klasických vajíčok

Klasické vajíčka môžete pretvoriť do papierovej podoby. Stačí ich dekorovať farebným papierom, z ktorého vystrihnete rôzne vzory a pomocou lepidla ich naň nalepíte. Vyskúšajte ornamenty, menšie kvety alebo “cik-cak” tvar, ktorý vytvorí výrazný kontrast. Peknou klasikou sú tiež pásiky, bodky či dokonca srdiečka. Nadčasový výsledok dostanete, keď na vajíčko aplikujete krepový papier.

Maľovanie veľkonočných vajíčok a ich zdobenie

Maľovanie veľkonočných vajíčok môžete povýšiť na hotové umenie. Stačí si zaobstarať rôzne vodové či temperové farby, zaujímavé papiere a trblietky, a začať s celým procesom. Ešte predtým, ako sa doň pustíte, sa inšpirujte najnovšími trendmi. Tie diktujú skôr jednoduchosť a ladenie dvoch, maximálne troch odtieňov. Zabudnite však na ich prísne oddelenie, nechajte, aby sa farby do seba navzájom vpíjali.

Ak chcete niečo zaujímavejšie pre vaše ratolesti, pripravili sme pre vás 6 omaľovánok s veľkonočnými témami. Pokiaľ ich chcete použiť, stačí si obrázky uložiť do počítača a potom ich vytlačiť.

Ak neviete, po akých farbách siahnuť, stavte na žiarivé a jemné pastelové farby ako ružová farba, modrá farba, žltá alebo zelená farba. Pre milovníkov elegancie a glamour sú tu metalické alternatívy, smaragdovo zelená a tmavomodrá. Ak si potrpíte na detaily, zoberte tenší štetec a začnite robiť menšie bodky alebo línie pozdĺž vajíčka a vytvorte krásnu symetriu.

Hrajte sa s jednotlivými štýlmi a nebojte sa noviniek, ktoré so sebou prinášajú nové trendy. Sú síce netradičné, no v kombinácii s tradičnými dekoráciami a zvykmi do vašej domácnosti veľmi ľahko zapadnú.

Ponorte sa do sveta farebných veľkonočných vajíčok a nechajte sa inšpirovať najnovšími trendmi od Westwing.