Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Veľkonočné vinše, tradície a priania pre vašich blízkych

Veľkonočné sviatky sa na Slovensku spájajú s mnohými zvykmi a tradíciami, medzi ktoré nepochybne patrí veľkonočný baranček, zdobené kraslice, nádherné veľkonočné vinše, alebo u dievčat menej obľúbená šibačka. Vedeli ste, že Veľká noc patrí k najstarším sviatkom a ich podstatou bolo kedysi vítanie jari? V súčasnosti sa považuje za jeden z najdôležitejších kresťanských sviatkov po celom svete. My vás dnes prevedieme veľkonočnými zvykmi v našej krajine, a možno vás inšpirujeme k vytvoreniu nového, alebo k osvieženiu zaužívaného veľkonočného zariadenia u vás doma. 

Veľkonočné zvyky a tradície na Slovensku

Veľkonočné zvyky sa postupom času menia a prispôsobujú dobe. Určite ste si všimli, že niektoré zvyky sa líšia v závislosti od regiónu, ale podstatu týchto sviatkov sa snažíme vo veľkej miere zachovať. Veľkej noci predchádza 40 dňový pôst. Poniektorí ho striktne dodržujú, iní zase menej. Po skončení pôstneho obdobia je Veľká Noc akousi oslavou konca ťažšieho obdobia, počas ktorého by sme sa mali zriecť istých vecí.

Určite viete z pamäti vymenovať aspoň 5 typických veľkonočných symbolov bez toho, aby ste sa zapotili. Zopár z nich sme už spomenuli v úvode. Výhodou veľkonočných symbolov je, že väčšina z nich môže v interiéri plniť dekoratívnu funkciu, ktorá nám nielen vyčarí úsmev na tvári svojou farebnosťou ale taktiež pripomenie,  že jedno z najkrajších ročných období je už tu!

Veľkonočné symboly – vajíčka, zajace, baránok

Kraslice sú jedným z najstarších symbolov na celom svete. Naši predkovia používali kraslice počas rôznych obradov na vítanie jari. Hlavnou farbou na maľovanie veľkonočných vajíčok bola červená. Naopak, modrá farba sa nepoužívala skoro vôbec, pretože predstavovala smútok. Dnes je tomu inak a my si môžeme vybrať z rôznych farieb a vzorov. Ak máte interiér zariadený v neutrálnych farbách ako je biela, béžová farba alebo hnedá, kraslice vo výrazných farbách by vytvárali zbytočný kontrast.

Aj keď sa Veľká noc vyznačuje pestrými farbami, prírodné odtiene vo vašom interiéri hrajú taktiež veľkú rolu. Snažte sa kombinovať veľkonočnú výzdobu tak, aby ste vytvorili príjemnú jarnú oázu. Výhodou vajíčok je ich prirodzená farba, ktorá bude dokonale ladiť s vašim interiérom. Stačí ich ozdobiť motívmi v jemných farbách, ktoré vo vás budú evokovať Veľkú Noc, ale nebudú na seba pútať všetku pozornosť. Vhodnou farbou bude biela na prirodzenom hnedom základe, svetložltá alebo svetlozelená. Spoločnosť im môžu robiť bahniatka, ktoré sa taktiež považujú za jeden z hlavných symbolov Veľkej noci a prichádzajúcej jari.  

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a čerpajte z každodennej nádielky exkluzívnych produktov, kampaní a inšpirácií, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Typické farby veľkonočnú výzdobu

Naopak, ak preferujete výrazne interiérové farby a motívy v maximalistickom štýle, doplnky do bytu v jemných farbách zaniknú. Siahnite po farebnej dekorácii v tvare zajaca, ktorý bude v predsieni vítať vašich hostí. Na kuchynskom ostrovčeku ich očarí krásne upečený veľkonočný baránok, obklopený výraznou vázou plnou jarných kvetov v kombinácií s bahniatkami a farebnými kraslicami.

Ukončenie pôstneho obdobia znamená, že by sme si mali dopriať. Takisto ako Vianoce, aj Veľká noc si zaslúži krásne zdobenie stola. Využite príchod jari a ozdobte vás stôl krásnymi, prírodnými materiálmi, ktoré u vás navodia príjemnú atmosféru a zlepšia pôžitok z jedla. Zvyšok jedálne dolaďte tak, aby výsledný efekt pôsobil jednotne a aby sa vaši hostia u vás cítili výnimočne. Veľkonočné dekorácie na stôl povzbudia chuť do jedla a vytvoria slávnostnú atmosféru. 

Tradičné veľkonočné vinše a priania

Na Slovensku máme mnoho krásnych aj vtipných veľkonočných vinšov. Veľkonočné vinše sú zvlášť v tejto dobe vynikajúcim spôsobom, ako dať svojim blízkym najavo, že na nich myslíte. Niektoré dediny alebo aj mestá stále dodržujú tradíciu šibačiek, ktoré sprevádza hlasné vinšovanie týchto tradičných veľkonočných vinšov. Určite každý z nás pozná ten najznámejší a pravdepodobne najmenej obľúbený vinš medzi dievčatami “šibi ryby, mastné ryby”.

Zoznam tradičných vinšov

  • Ty si šibal zajačik. Kde si schoval korbáčik? Zdá sa, že ho milý zajko, vymenil za pekné vajko.
  • Veľa vône koláčikov, pritom mnoho korbáčikov, čistú vodu zo studničky, dobré vínko do skleničky.
  • Želáme vám veľa smiechu, na Veľkú noc len potechu. V pondelok veľký zhon a ženám kúpačov plný dom. Veľa vody z potoka, budú svieže do roka.
  • Prijmi môj pozdrav krátky na veľkonočné sviatky. V zdraví ich dobrom preži, buď veselý, šťastný, svieži!
  • Už sa blíži, už sa blíži Veľkonočný pondelok, Už sa vajcia obliekajú do farebných košieľok. Ej, krúťte sa, kolovrátky, ej, krúťte sa, praslice! Už sa vajcia obliekajú, by z nich boli kraslice.

Vďaka tejto tradícií väčšina z nás na veľkonočný pondelok očakáva mnoho hostí. Uistite sa, že tak isto ako interiér, tak aj exteriér vášho domu bude pripravený na príchod jari a šibačov. Krásne ozdobené vchodové dvere dajú vašim hosťom najavo, že sú u vás vítaní.

Ak sa budete snažiť utiecť pred vedrom vody, nemusíte sa obávať, že ratanový nábytok na vašej záhrade alebo terase utrpí zásahom od vašich šibačov. A ak vám počasie na veľkonočný pondelok dopraje, môžete ich pohostiť rovno na terase. Nezabúdajte na to, že aj terasa by mala byť krásne vyzdobená v súlade so základnou farebnou paletou. 

Určite každý z nás pozná ten najznámejší a pravdepodobne najmenej obľúbený vinš medzi dievčatami – šibi ryby, mastné ryby

Kresťanské veľkonočné priania

Mysleli ste si, že veľkonočných vinšov je len zopár? Veľkonočné vinše a priania nemajú konca a podľa regiónov či charakteru ich existuje neskutočné množstvo.

Vybrali sme pre vas niekoľko kresťanských veľkonočných prianí:

  • Nech ťa táto Veľkonočná nedeľa inšpiruje k novej nádeji, šťastiu, prosperite a hojnosti, všetko prijaté skrz Božiu božie milosť.
  • Veľká noc nám dáva ďalší dôvod prečo byť vďačný Bohu. Majme radosť z príchodu Krista a nech nás vyplnené vo svojom srdci mierom v našom živote. Nech Veľká noc je požehnaná.
  • Veľká noc je Božie požehnanie sveta. Je to jeho spôsob, ako nám hovorí, že láska a nádej stále existuje vo svete. Želáme peknú Veľkú noc.
  • Veľká noc nám pripomína Božiu nikdy nekončiacu lásky k nám. Poďme všetci chváliť a uctievať  Boha za jeho nekonečné požehnanie. Nech je nám požehnaná Veľká noc.

Nezbudnite na krásnu veľkonočnú výzdobu

Veľká noc sa skladá z viacerých dní a každý z nich má svoj špecifický názov. Ak chcete, aby vaše zariadenie interiéru pôsobilo výnimočne, prispôsobte jeho vzhľad názvu sviatku. Napríklad, počas Zeleného štvrtka siahnite po zeleni, ktorou rýchlo a efektívne vytvoríte metamorfózu vášho interiéru. Môžete použiť zelené dekorácie do bytu alebo dekoračné obliečky na vankúše. Majte však na pamäti, že by mali pôsobiť v interiéri prirodzene, aby neničili výsledný efekt usporiadania.

Počas Bielej soboty sa môžete inšpirovať štýlom boho, v ktorom vládnu prevažne prírodné materiály a biela farba. Krásny pléd v bielej farbe prehodený cez vašu pohovku ihneď upúta pozornosť. Taktiež môžete použiť biele dekoračné obliečky, ako v prípade Zeleného štvrtku. Zopár bielych dekorácií v predsieni bude taktiež poukazovať na to, aký je v ten deň sviatok a vy sa môžete pochváliť svojou kreativitou a možno aj niekoho inšpirovať do budúcna.

Na Veľkonočný pondelok majte prichystanú tácku s občerstvením pre vašich šibačov, ktorí to určite ocenia. Veľkonočné zariaďovanie interiéru môžete začať už počas Kvetnej nedele. Nemusíte byť interiérový dizajnér, aby ste si vytvorili originálny veľkonočný interiér. Zopár kvetín alebo dekorácií s kvetinovými motívmi nielenže poukážu na daný sviatok, ale taktiež vnesú jarnú atmosféru do vášho domova. Dalšie inšpirácie nájdete tu: jarná výzdoba a kvetinová výzdoba.

Tradičné trávenie veľkonočných sviatkov je na ústupe

Počas modernej doby sme nútení prispôsobiť naše zvyky a tradície. Veľkonočné vinše si posielame alebo vinšujeme virtuálne a svojich blízkych často vidíme iba cez kameru. Pre každý prípad, nezabúdajte si zariadiť priestor okolo vášho počítača vo veľkonočnom duchu, aby ste mohli túto atmosféru zdieľať s vašimi blízkymi.

Aj tu platí pravidlo, aby ste sa držali štýlu vášho interiéru a tomu prispôsobili veľkonočné dekorovanie. Ak vlastníte notebook, pravdepodobne budete chcieť tráviť čas pohodlne. Nezabudnite preto vyzdobiť celý váš príbytok tak, ako keby ste očakávali hostí a aby vaši blízki na druhej strane videli, že ste si dali na príprave veľkonočného interiéru naozaj záležať.

My ale dúfame, že tento rok sa budú môcť naši hostia tak, ako po minulé roky, tešiť spolu s nami z krásne zariadeného interiéru, ktorý bude evokovať príchod tepla a slnka, a že ich budeme môcť za krásne veľkonočné vinše chutne pohostiť. 

Pre ďalšiu inšpiráciu na Veľkú noc si prečítajte nasledujúce články: