kreatívne inšpirácie na veľkonočné pohľadnice

Veľkonočné pohľadnice sú obľúbenou formou, ako popriať k sviatkom všetko dobré. V dobe elektronických vychytávok nám papierové pohľadnice prídu ako extra príjemné osvieženie namiesto e-mailu alebo telefonátu. Nie vždy máme možnosť stretnúť sa s rodinou alebo priateľmi, preto zvyk posielať veľkonočné pohľadnice padne každému vhod. Obzvlášť poteší, ak je pohľadnica vyrobená a vyzdobená ručne. Pripravili sme pre vás niekoľko nápadov, ako si vyrobiť veľkonočné pohľadnice pre vašich najbližších. Inšpirujte sa nimi a potešte svojimi výrobkami tých, na ktorých vám záleží. 

Čo budete potrebovať na výrobu veľkonočných pohľadníc 

Zaleží od toho, na čo konkrétne si trúfate. Budete maľovať alebo len kresliť? Potrebujete lepiť, vystrihovať alebo len vymyslíte báseň, veršovanku či krátky vinš? Ukážeme vám, že ručne vyrobená pohľadnica má svoje čaro, nech má akúkoľvek podobu aj formu. 

Ak sa chystáte vyrobiť “urob si sám” veľkonočné pohľadnice, pripravte si: 

  • Papier, kartón, krepový papier 
  • Nožnice alebo nôž  
  • Lepidlo, lepiacu pásku 
  • Ceruzku, perá, fixky 
  • Koráliky, perie, slamu, vatu, celofán 
  • Stužky, krajky, látku 
  • Bavlnky, nálepky 
  • Pravítko 
  • Vykrajovačky, pečiatky, kružidlo 

Veľkonočné pohľadnice a pozdravy: 5 najlepších nápadov 

Veľkonočné tvorenie s deťmi je skvelou príležitosťou, ako podporiť v sebe aj v deťoch tvorivý potenciál. Možno ste si nemysleli, že ho máte a práve pri tejto kreatívnej činnosti zistíte, ako veľmi vás to baví.

Zároveň strávite čas so svojimi blízkymi, môžete sa pri tvorení rozprávať, aj sa zasmiať. Vyrobte spolu pohľadnice pre starých rodičov, svojho učiteľa alebo kamarátov. Rady a nápady: pripravili sme pre vás niekoľko inšpirácií pre prípad, že ste už všetky nápady vyčerpali. 

1. Pohľadnica vyrobená z CD-čka 

Rýchle a jednoduché riešenie, na ktoré nebudete musieť zháňať extra veľa materiálu. Všetko, čo budete potrebovať, máte doma. Isto nájdete staré CD-čko, ktoré už nemá majiteľa. Zoberte farebný papier a zložte ho na polovicu na rozmer cca 20 x 20 centimetrov. Dierkovačom alebo tapetovacím nožom urobte pozdĺž okraja bielej lepenky vzor. Potom nalepte pripravený kartón do stredu farebného listu.  

Vložte CD na ozdobný papier a vystrihnite z neho kruh, následne prilepte papier na CD. Počkajte, kým lepidlo zaschne, v ďalšom kroku prilepte ozdobený kruh k listu papiera. Pomocou kružidla nakreslite na kúsok bielej lepenky 3,5 cm kruh a vystrihnite ho. Zo zvyškov ozdobného papiera vyrežte kruh s priemerom asi 2,5 cm a prilepte ho na väčší biely kruh. Na vrch pripevnite korálku, kamienok alebo malú ozdobu a máte to hotové. 

2. Pohľadnica v tvare kuriatka 

Zoberte si tvrdý biely papier a preložte ho na polovicu. Vystrihnite tvar vajíčka, ktore sa dá v strede otvárať. Na jednej polovici spravte kuriatku oči, ktoré vystrihnete dierkovačom. Vyfarbite prednú stranu na žlto a namiesto páperia nalepte kuriatku strapatú vtipnú ofinku z vaty. Vystrihnite z čierneho papiera tenké pásiky a nalepte mu mihalnice. Dovnútra pohľadnice nakreslite oči a napíšte pár riadkov humorného veľkonočného vinšu. Obdarovanému zaručene vyčarujete úsmev na tvári. 

3. Pohľadnica s filcovými kvetmi 

Pohľadnice s 3D efektom môžu byť doplnené aj kvetmi. Ideálne sú látkové kvety z filcu, ktoré krásne charakterizujú posolstvo jari a nového života. Stačí k prianiu prilepiť jednotlivé kvietky, ktoré vytvoria rozkvitnutú lúku. Doplniť to môžete aj vlastnými ilustráciami, na ktoré môžete použiť vodové farby. Vznikne vám umelecké dielo, ktoré stačí už len zabaliť do peknej obálky. Obálku takisto môžete pomaľovať a na zadnú stranu nalepiť jeden či dva kvety. 

4. Veľkonočné pohľadnice s ovečkami a zajacom 

Potešte svojich blízkych na Veľkú noc farebnými pohľadnicami so zvieracím motívom. Pohľadnicu vyrobte z tvrdého papiera. Stačí ak formát A5 preložíte na polovicu. Na jeho vrchnú časť môžete nalepiť vlnu alebo vatu, ktorá bude tvoriť kožúšok ovce a jahniatka. Je na vás, či do tvaru ovečky alebo zajačika dokreslíte uši a oči. Oči môžete vyrobiť aj pomocou gombíkov alebo sklenených korálok. 

5. DIY veľkonočné pohľadnice – stiahnite si 3 naše návrhy

Ďalej nájdete 3 krásne veľkonočné pohľadnice, ktoré sme pre vás navrhli. Musíte si len zvoliť obľúbenú kartu, uložiť ju do počítača a vytlačiť! Potom na naznačenej bodkovanej čiare vystrihnete karty, oba výtlačky zlepíte dokopy (aby ste mali na oboch stranách veľkonočný pozdrav) a pohľadnicu preložíte na polovicu. Príjemnú zábavu pri tvorení!

Veľkonočné pohľadnice sa dajú poňať aj umelecky nielen po vizuálnej, ale aj po obsahovej stránke. Predstavte si, čo by povedali vaši blízki, keby ste im poslali prianie, ktoré ste sami vymysleli a prípadne zveršovali? Skúste sa zamyslieť nad originálnym textom a možno v sebe objavíte dušu básnika.  

Ekologické zmýšľanie je nielen trendy, ale v dnešnej dobe aj žiaduce. Skúste použiť namiesto syntetických materiálov farby prírodné. Žlté farbivo sa nachádza v kurkume, oranžovú farbu docielite povarením brezovej kôry. Ružová farba sa vám podarí vďaka čučoriedkam a červená vďaka cvikle. Zelenú farbu vám zabezpečí voda zo špenátu, listy jaseňa, listy rozmarínu a listy petržlenu. A hnedú farbu dosiahnete vďaka vývaru z dubovej kôry alebo čierneho čaju. 

Výroba ekologických kraslíc

Výroba kraslíc je najznámejším zvykom u nás na Slovensku. Najobľúbenejším a najznámejším z nich je zdobenie vajíčok. Ak chcete vyrábať ekologicky, máte niekoľko možností. Okrem použitia prírodných farbív, môžete využiť aj iné prírodné, možno trošku technicky náročnejšie techniky. Využite napríklad batikovanie, zdobenie voskom, zdobenie kraslíc leptaním, metódu vyškrabávaním ostrým predmetom, prípadne olepovanie vajíčka trávou a živými kvetmi. 

Farbenie vajíčok hodvábnym papierom 

Do začiatku 20. storočia sa na Slovensku používali odvary z rastlín a kôry stromov s rôznymi prísadami. Aj dnes sa môžete stretnúť s raritou, že ženy zdobia vajíčka farbivami získanými lúhovaním farebného krepového papiera či varením textílií, najmä kašmíru a hodvábu. Keď do odvaru pridáte soľ alebo ocot, dosiahnete jasnejší alebo sýtejší odtieň a najmä toto použité farbivo v kombinácii s látkou má väčšiu trvanlivosť. 

Maľovanie veľkonočných vajíčok farbami na plagáty 

Kvalitné temperové farby v optimálnej textúre, sú pre vás pripravené na okamžité použitie. Môžete ich pokone v prípade potreby riediť vodou. Vďaka svojmu dokonalému zloženiu kvalitných pigmentov sú tieto farby svetlostále a majú čisté, jasné odtiene. Pretože sa vyznačujú vynikajúcou krycou schopnosťou, hodia sa aj na maľovanie veľkonočných vajíčok

Nápady na malý veľkonočný darček 

Ak sa vám žiada Veľkú noc trochu ozvláštniť, môžete pokojne na návštevu doniesť aj malý darček. Tu vám ponúkame nápady na darčeky a tipy na malé pozornosti, ktorými urobíte blízkym radosť.  

Vlastnoručne upečená bábovka 

Vytiahnite recept po starej mame a upečte rodine či priateľom bábovku. Ideálne bude, ak ju donesiete aj v pekne forme na pečenie, ktorá im aj zostane a budú v nej môcť takisto piecť podobnú dobrotu. Darujte im ju spolu s ručne napísaným receptom na ozdobnom papieri. Veľkonočný baranček ako koláč je tiež populárnym dezertom na Veľkú noc, upečte ho vo forme a krásne ozdobte. Takýto darček poteší každého!

Misa ako výzdoba na veľkonočný stôl

Na prvé plody jari sa vždy hodí misa. Koncom mája už dozrievajú jahody, začiatkom jari všade vonia medvedí cesnak či jarná cibuľka. Kam s čerstvým ovocím či zeleninou? Pekne do misy na kuchynský stôl a veľkonočné dekorácie na stôl budú ihneď obohatené!

Váza 

Na jar všetko kvitne, od sniežienok, prvosienok až po tulipány a narcisy. Nájdite im štýlové miesto, aby vynikli. Váza je ideálny darček, ktorým potešíte každého milovníka kvetov. Ak kúpite vázu, kľudne môžete podarovať jarné kvety, ktoré budú súčasťou krásnej jarnej či veľkonočnej výzdoby. Na dalšie inšpirácie pre výzdobu sa pozrite na naše inšpirácie:

Veľkonočný veniec

Veľkonočný veniec na dvere patrí medzi nosné dekorácie do bytu alebo domu počas sviatkov jari. Obdarujte vašich blízkych vlastnoručne vyrobeným vencom na dvere. Takýto jarný veniec na dvere môžete nechať na dverách počas celej jari.

Veľkonočný zajac 

Veľkonočný zajac je symbolom prichádzajúcej Veľkej noci a niet nad ten pocit, vyrobiť pre vašich známych veľkonočné dekorácie ako napríklad veľkonočného zajačika. Existuje viacero spôsobov ako vyrobiť veľkonočného zajaca. Stačí sa inšpirovať u nás.

Ak chcete byť tento rok originálni, vyrobte svojim blízkym veľkonočné pohľadnice. Potešte ich tým, že ste si dali námahu a strávili čas vyrábaním jedinečného kúsku, do ktorého ste vložili kus vášho srdca. 

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!