Tom Dixon a jeho dizajnérske hity

Dokáže úplne všetko. Vytvoril návrhy od oblečenia pre firmu Adidas, až po dom v Monaku. Využíva akúkoľvek možnosť niečo tvoriť. Maison & Objet ho prehlásil za projektanta roku a jeho diela sa nachádzajú v takých múzeách, ako napríklad MoMa v New Yorku, či Centrum Pompidou v Paríži. Ak náhodou stretnete muža s bielym pudlíkom na ruke, pozorne sa pozrite. Práve totiž pozeráte na Toma Dixona!

westwing-tom-dixon-intro-collage

Začiatky

Tom Dixon sa narodil v Tunisku, ale v roku 1963 emigroval do Anglicka, kde vďaka kurzom keramiky a maliarstva v sebe objavil svojho umeleckého ducha. Práve vtedy sa v ňom zrodila jeho obrovská vášeň pre materiály a tvary. Formálny vzdelávací systém však nespĺňal jeho očakávania, a tak sa Dixon rozhodol odísť z umeleckej školy Chelsea School of Art a začal hrať na base v kapele Funkapolitan. Jeho záujem o dizajn ale naďalej pretrvával. Vo voľnom čase opravoval motory v autách a experimentoval so zváraním kovových častí. Dnes Tom Dixon tvrdí, že oveľa väčšou inšpiráciou boli pre neho inžinieri ako Buckminster Fuller alebo Gustave Eiffel namiesto dizajnérov.

westwing-lampy-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-kamienie

Úspech

Dixon sa preslávil v roku 1989 vďaka svojmu dnes už kultovému kreslu S. Tento výnimočný, vlnitý kus nábytku Dixonovi otvoril dvere do sveta luxusného vzoru a dizajnu. Dnes je kreslo S jedným z prvkov stálej expozície múzea MoMa v New Yorku. V roku 1990 Dixon navrhol umelohmotnú svietiacu stoličku Jack. Zanedlho nasledovali lampy Mirror Ball a Copper Shades Jack, ktoré sa stali súčasťou interiérov tých najmódnejších barov a hotelov po celom svete. Dixon sa stal dokonale známym v kruhoch projektantov, nadšencov dizajnu ako aj interiérových dizajnérov, ale rozhodol sa preniknúť aj do povedomia širšej verejnosti. Práve preto vytvoril autorskú kolekciu bytových doplnkov. „Je to vlastne tak ako s Pradou” – vysvetľuje. „V obchodoch môžeme obdivovať nádherné kusy oblečenia tejto značky, ale väčšina osôb by si aj tak nakoniec mohla dovoliť len prívesok na kľúče.”

westwing-tom-dixon-lampy-szarosci-collage
westwing-tom-dixon-lampy-czerwien

Veľké projekty

Tom Dixon sa angažuje aj v projektoch oveľa väčších dimenzií – navrhuje interiéry hotelov, reštaurácií ako aj sídiel veľkých firiem: stačí spomenúť Royal Academy of Arts v Londýne či hipsterský klub v Tokiu. Ale ani to mu nestačí! Ako sám povedal: „Vo všetkom je dizajn. Elektronika, telefóny, autá – všade vôkol seba vidím nové možnosti.”

westwing-lampy-2-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-lampa-z-czernia

Zaujímavé fakty

Tom Dixon…

… bol umeleckým šéfom značky Habitat v rokoch 1998 – 2008.
… za svoje úspechy obdržal prestížne vyznamenanie Order of the British Empire
… má vlastnú značku bytových doplnkov
… svet módy si neustále podmaňuje vďaka spolupráci s firmou Adidas

westwing-tom-dixon-swiatlo

Fotografie: Tom Dixon

Patrycja Grabińska

Používate už aplikáciu Westwing?

Stiahnuť
Stiahnuť
Offline