Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Biele kvety na svadobnom stole

K svadobnému dňu a k neveste prirodzene patria aj kvety. Kvetinová výzdoba vie byť pestrofarebná, jemná, výrazná, rozmarná, extravagantná a omamná, z kvetov lúk a vidieckych záhrad, no aj exotická a netradičná. Ako si vybrať z toľkej krásy? Dozviete sa ako vybrať vhodné kvety na svadbu, kam všade sa hodí výzdoba z kvetov, aké kvety zvoliť pre ktorý štýl svadby a aké sú dnešné trendy pre svadobné kvetinové variácie. S našim prehľadom tak bude plánovanie svadby pre vás prechádzka voňavou rajskou záhradou.

Farebná kombinácia pre kvety na svadbu

Vybrať tie správne kvety na svadbu a vytvoriť z nich vkusné dekorácie nie je vôbec jednoduchá úloha. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie o výbere, pripravili sme si pre vás sprievodcu kvetinovou výzdobou, ktorý zodpovedá všetky vaše otázky. Od rôznych farebných kombinácií, štýlov až po jednotlivé detaily zdobenia svadobného stola či auta. Na záver sme sa spýtali aj na názor odborníkov z kvetinového ateliéru Jarabina.

Hlavné typické farby pre svadobné kytice sú:

  1. Nevinná biela – kombinuje rôzne druhy a veľkosti kvetov, prevažne v bielej farbe
  2. Nežné pastelové odtiene – púdrová ružová, lososová, jemná fialová, žltá a oranžová
  3. Výrazné a kontrastné farby – dynamická červená, hlboká fialová farba, modrá alebo bordová farba

Klasické či odvážnejšie farby?

Obľúbené kvety na svadbu majú jemné, pastelové odtiene ako ružová farba, lososová, marhuľová alebo nežná žltá, doplnené o olivovo zelenú a bielu. Odvážnejšie nevesty si vyberajú aj výraznejšie odtiene, ako je napríklad fialová farba, modrá farba a bordová farba v kombinácii s bielou alebo mäkšou smotanovou farbou. Výnimkou však nie je ani jednofarebná biela svadba, pri ktorej sa kombinujú len rôzne typy a veľkosti bielych kvetov, doplnené o drobné doplnky v jemných farbách.

Kvety na svadbu podľa aktuálnych trendov

Optimistická žltá a stabilizujúca sivá sú dve hlavné farby, ktoré boli zvolené spoločnosťou Pantene pre rok 2021. Ak sa rozhodnete pre žlté kvety a doplnky v podobe lodičiek či ozdôb do vlasov, určite s nimi budete žiariť podobne ako slnko na letnej oblohe. Žltá v kombinácii s bielou zdôrazní váš zmysel pre štýl a dokonale doplní svetlosivý oblek ženícha. Pre viac informácií, sa pozrite na náš príspevok: farba roka 2021.

Ak obľubujete fialovú farbu, tak máte štastie! Farba roka 2022 je totiž fialová farba a to konkrétne s názvom Very Peri. Ako sme spomínali, fialové kvety sa veľmi ľahko kombinujú s inými farbami, ktoré sa hodia k svadobnej tématike.

Kvety na svadbu: 6 obľúbených štýlov od Westwing

Čo môže byť krajšie ako kvetinové doplnky na svadbu? Svadobný stôl, zahalený vôňou a krásou kvetov, určite spríjemní a podčiarkne atmosféru každej svadby. Aby kvety ladili s celkovým štýlom svadby, pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám uľahčí plánovanie svadby a výber kvetov.

1. Moderný štýl

Nielen obliekanie a interiér, ale aj kvetinová výzdoba podlieha trendom a aktuálnemu dianiu. Aké kvety na svadbu sú moderné v tomto období? V súčasnosti prevláda návrat k prírode a prirodzenosti, no svadobná výzdoba v modernom duchu neobchádza ani originálne alebo exotické a výrazné aranžmány. Vsaďte na svoju jedinečnosť, alebo si nechajte poradiť tam, kde kvetom rozumejú.

2. Vintage svadobná výzdoba

V štýle vintage prevláda romantická ružová farba a neutrálna béžová farba, jemné pastelové farby kvetov, sprevádzané rozmarnými, no zároveň elegantnými doplnkami, ako sú stuhy, čipky či perly. Z kvetov sú ideálne hodvábne pivonky, drobná gypsomilka, pudrové alebo tmavoružové odtiene ruží, doplnené aktuálnou zeleňou. Ak milujete nehu a krásu, vintage svadobná výzdoba bude pre vás ako stvorená.

3. Folklórna výzdoba

Tradičné ľudové vzory na stuhe, čipka a kvety typické pre záhrady a lúky, ako napríklad nevädza, margarétky či mak. V aranžmáne prevláda červená, biela, modrá a zelená farba. Aj tak môže vyzerať folklórna výzdoba bez ohľadu na to, či to bude typická folklórna svadba, alebo svadba v modernejšom štýle v elegantnej reštaurácii.

4. Boho kvetinová výzdoba

Nespútanosť a originalita, vyvierajúca z umeleckej duše bohéma, je základom každej boho výzdoby. Kvety na svadbu a doplnky na svadbu v boho štýle stelesňujú neformálnu uvoľnenú atmosféru, ktorá dovoľuje hrať sa s farbami, kombináciami, veľkosťami i tvarmi. Vhodné sú prírodné a ručne vyrábané dekorácie, ktoré podčiarknu osobitý štýl svadobného páru.

5. Kvety na svadbu: provensalský štýl

Vôňa francúzskeho vidieka, spätá s nekonečnými lánmi levandule, pohodou a kamennými múrmi, dýchajúcimi históriou. Ak túžite vdýchnuť svadbe provensalský štýl, tieto elementy pre kvety na svadbu nesmú chýbať: svetlofialová levanduľová a olivovo zelená farba, v kombinácii so slonovinovou alebo bielou, púdrové odtiene kvetov, ľanové prestieranie a krčahy plné kvetov.

6. Kvety na svadbu: vidiecky štýl

Bez ohľadu na to, či to bude svadba v prírode alebo svadba na úrade, vidiecky štýl svadby predstavuje skvelú príležitosť, kde viete využiť bohatú kvetinovú výzdobu. Typická je jednoduchá pestrosť a kvety zo záhrady a lúk. Vhodné sú sezónne kvety a rastliny, typické pre danú lokalitu, a doplnky vo forme čipky, stuhy, ľanu alebo bavlny.

Kde všade použiť kvetinovú výzdobu?

Okrem svadobnej kytice a stola, vedia kvety na svadbu dozdobiť aj ďalšie priestory. Typická je svadobná výzdoba na auto a svadobná výzdoba domu, ktorá svadobný pár naladí už od rána. Svadobný plánovač by tak mal rátať aj s prípravou nasledujúcej výzdoby:

Svadobný stôl stredobodom pozornosti

Kde inde ako pri stole si môžu hostia do sýta vychutnať krásu kvetov, stretnutia či svadobné torty? Slávnostný svadobný stôl, zdobený rozviatymi kvetinovými aranžmánmi, doplnenými o menšie dekorácie s kvetmi, dáva svadbe nádych výnimočných chvíľ. Atmosféru dotvárajú farebne zladené elegantné sviečky alebo ľanové prestieranie.

Svadobná výzdoba na auto

Nielen svadobný stôl, ale aj auto môže byť skvelým doplnkom krásy nevesty. Aj tu je možnosť zladiť výber kvetov s celkovým štýlom svadby. Pri výbere sa preto držte základnej línie a už si len vyberte veľkosť a umiestnenie. Kvetinová výzdoba sa zvyčajne umiestňuje na prednú kapotu auta, ale taktiež môže zdobiť interiér, aby neveste spríjemnil cestu.

Svadobná výzdoba domu

Dajte okoliu vedieť, že je to váš veľký deň! Svadobná výzdoba domu môže začínať už od brány a schodov do domu, cez vstupné dvere až do obývačky. Nezabudnite na schodisko v interiéri a vedľajšie priestory, kde strávi nevesta svoj čas prípravami či vítaním hostí. Na to, aby vytvorili tú správnu sviatočnú atmosféru, nemusí byť kvetov veľa, stačí ak budú udržiavať štýl celej výzdoby.

Obradné miesto

Rovnakú pozornosť, ako pri výzdobe stolov by ste mali dať aj obradnému miestu. Veď práve tam sa odohráva najdôležitejší moment svadby. Svadba na úrade zväčša už nejakú výzdobu obsahuje, no viete si zabezpečiť aj vlastnú. Ak to bude svadba v prírode alebo svadba v stodole, tak okrem záhonov s kvetmi a slávobrány môže k obradnému miestu viesť aj rozkvitnutá kvetinová ulička, zložená z ostrovčekov sezónnej zelene a kvetov.

Kvety na svadbu: pohľad odborníkov

Čo pomáha špecialistom z kvetinového ateliéru Jarabina prinášať jedinečné svadobné variácie a výnimočný kvetinový dizajn? Opýtali sme sa na ich skúsenosti a rady. Okrem iného sme si pre vás prichystali ukážku ich práce.

V bratislavskom kvetinovom ateliéri Jarabina využívajú čo najviac miestnych zdrojov, s rešpektom k sezonalite a s úctou k individualite objednávateľa. To štúdiu umožňuje ťažiť z rozmanitých nálad prírody a darov všetkých ročných období. Jarabina sa vracia aj k takmer zabudnutým kvetom zo záhrad našich starých mám a neustále hľadá nové varianty pôvodných druhov. Inšpiráciu čerpá v umení a prírode samotnej. 

Každý svadobný kvetinový dizajn je výnimočný, v závislosti od ročného obdobia, priestorov a preferencie daného svadobného páru.

Ateliér Jarabina

V poslednom období sa ľudia prikľánali viac ku komornejším obradom a hostinám v kruhu najbližších, to však neznamená, že to vašej svadbe uberie na estetike. Kvetinový ateliér radí, aby ste pozornosť venovali aj výzdobe stolov a obradnému miestu. Výber kvetinových dekorácií, kombinácie aj využitie môže dať originálny charakter celej svadbe. Kvety na svadbu preto vyberajte s citom a venujte pozornosť ich významu i detailom.

Kvetinová slávobrána

Rozkvitnutá slávobrána je okrem vytvorenia magickej atmosféry počas obradu skvelá aj pre neskoršie portrétne fotografie. Výzdoba svadobného miesta teda nemusí byť obmedzená len na slávobránu s klasickým poloblúkovitým tvarom, vždy záleží od konkrétneho miesta a vhodnosti daného dizajnu. Čo tak svadobný obrad priamo pod rozkošateným stromom ozdobeným kvetmi a večer aj svetielkami?

Ak vás láka kvetinový design, ktorý rešpektuje sezónnosť, využíva miestne zdroje a prírodné nedokonalosti, obráťte sa na špecialistov z kvetinového ateliéru Jarabina.

Akýkoľvek štýl svadby si vyberiete, kvetinová výzdoba z nej dokáže urobiť dokonalý farebný a voňavý raj. Ak ešte stále váhate, ako doviesť svadbu k dokonalosti, prezrite si aj naše ďalšie inšpirácie pre svoj svadobný deň:

Svadobné šaty a kytica kvetov sú hlavnou ozdobou a doménou nevesty. Pri ich výbere zohráva najväčšiu úlohu vkus nevesty a zvolený štýl svadby. Svadobná kytica môže byť nenápadná a romantická, rovnako ako extravagantná a originálna. Často býva povestnou „čerešničkou na torte“ celej svadobnej výzdoby. Ako si vybrať tú svoju? Kvety na svadbu by podľa špecialistov mali brať do úvahy nielen vkus nevesty, ale dbať aj na sezonalitu a využitie čo najväčšieho podielu lokálnych zdrojov. Taký výber zabezpečí nielen jedinečnosť a čerstvosť kvetov, ale podporuje aj domácich pestovateľov.

Bezplatná registrácia na Westwing vám prinesie prísun čerstvých exkluzívnych ponúk a ďalších inšpirácií pre krajší domov.