Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zariadenie obývačky v eklektickom štýle

Ak ste sa s pojmom eklektický štýl zatiaľ nestretli, radi vás s ním zoznámime. Znamená spájanie prvkov z rozličných protichodných názorov a smerov. Obyčajne filozofických a umeleckých. Od 19. storočia až do súčasnosti sa používa v interiérovom dizajne a móde. Tento štýl spája staršie štýly s novými a hľadá konsenzus či prieniky medzi oboma protikladmi. Kombinuje bežne nekombinovateľné prvky do jedného celku s vkusom a citom. Ak sa vám páči viac štýlov naraz a neviete sa úplne rozhodnúť, eklektický štýl je pre vás to pravé. Inšpirujte sa!

Čo obnáša eklektický štýl v interiéri?

Tento štýl bývania sa hodí k odvážnym individualistom a umeleckým dušiam. Zároveň sa páči ľuďom, ktorí sú nad vecou, s otvorenou a nespútanou mysľou. Ak máte aj kreatívny talent a predstavivosť, dokážete kombinovať moderný spôsob bývania s klasickým štýlom, ale aj pestrosť s monotónnosťou, prípadne mestský štýl s vidieckymi prvkami. A vo výsledku to nebude pôsobiť chaoticky. Práve to je umenie, mať cit pre detail, ale s mierou. 

Zariadiť tento priestor môže zabrať viac času, kým nájdete vhodné retro a vintage kúsky. Pravdepodobne ich ešte zrenovujte a opravte, kým budú perfektné. Tento štýl tak bude vždy nadčasový a trendy

Eklektický štýl: typické znaky

Eklektický štýl v interiéri obnáša miešanie vzorov, farieb, textúr, materiálov, ktoré trochu pripomínajú vintage štýl. Môže pôsobiť skor maximalisticky, ako minimalisticky. Mieša rôzne štýly, no zároveň pôsobí usporiadane.

Ak nechcete šliapnuť vedľa, skúste si ujasniť zopár pravidiel.

 • Zvoľte si zjednocujúcu farbu, ktorá sa bude vyskytovať na doplnkoch ako napríklad koberec alebo vankúše či menší nábytok. Nájdite aj vhodnú neutrálnu farbu na vyváženie. Kombinujte najviac 4 výrazné interiérové farby. Tón v tóne vynechajte.
 • Nájdite ústredný bod izby, ktorý priťahuje pohľad. Či je to stena alebo výrazný kus nábytku, na tom nezáleží. Na stene si vytvorte napríklad vlastnú galériu.
 • Kombinujte rôzne materiály, vzory a textúry. Eklektický štýl nemá hranice a tvorí výborný mix tohto všetkého. V tomto štýle je dovolené vrstviť textílie rôznych farieb a geometrických vzorov. Na gauč položte vankúše s výraznými vzormi, farbami alebo s vyšívaním. Populárne sú zvieracie kože a ich napodobeniny.
 • Skúšajte miešať štýly. Možno máte v zásobe nejaké kúsky, z ktorých dýcha retro štýl. Pokojne s nimi skombinujete industriálny štýl. Spojte dva, maximálne tri rôzne štýly a skúste zlúčiť nezlučiteľné.
 • Rozdeľte si priestor neutrálnymi farbami a prázdnymi miestami, aby nebol preplnený. Je ľahké prekročiť mieru a prehnať to, keď máte všetko dovolené.
 • Výzdoba je dôležitá. Používate najrôznejšie dekorácie viacerých štýlov. Nebráňte sa extravagancii.

3 tipy na zariadenie interiéru v eklektickom štýle

Ako na zariadenie interiéru v eklektickom štýle? Začnite napríklad obývačkou. Vychádzajte z niektorého z jednoduchých štýlov, ako napríklad minimalizmus v byte, škandinávske bývanie alebo industriálny štýl. K niektorému z nich pridajte prvky iných štýlov, napríklad vintage štýl, retro štýl alebo art déco. A tým vám vznikne zaujímavý a originálny štýl bývania.

 • Vezmite to najcharakteristickejšie z dvoch štýlov, napríklad škandinávsky štýl a art déco a predstavte si, akoby sa k sebe hodili prírodné látky a drevo s unikátnymi kúskami a kontrastnými farbami ako čierna a zlatá. Prepojiť by ich mohol drevený, dubový jedálenský stôl, na ktorý položíte zlaté misy.
 • Škandinávsky štýl môže byť dobrým základom aj pre kontrast s retro štýlom. Starší drevený nábytok zdedený po starých rodičoch alebo zakúpený na dedinskom trhu výborne doplní tento moderný štýl.
 • Čo tak mixovať etno štýl a vidiecky štýl s industriálnym štýlom? Teplé farby a materiály pekne doplnia chladný industriálny štýl.

Aké štýly interiérového dizajnu je možné kombinovať s eklektickým štýlom?

Či už sa rozhodnete nasledovať jeden konkrétny štýl, alebo skombinujete viaceré, výsledok môže byť dokonalý. Aj takto môže vyzerať váš štýl bývania!

Mix štýlov v obývačke

Trendy v bývaní 2022 hovoria aj o tom, že IN budú moderné tmavé kontrasty na častiach interiéru, akými sú prahy, okná alebo dvere. Mohli by ste tak použiť na prepojenie dvoch rôznych štýlov rôzne zaujímavé prvky napríklad zo škandinávskeho a art deco štýlu. Taktiež budú v centre pozornosti prírodné materiály a vintage štýl, aj sklenené predelenia miestností

Využite tieto rady a nápady! Pozrite sa na vaše staré obrazy iným okom a urobte si celú galériu obrazov na jednej stene. Zjednoťte priestor pomocou vankúšov v podobných odtieňoch ako zvyšok interiéru. Použite staršie kusy nábytku a zachyťte minulosť aj takýmto spôsobom. Dodajte priestoru farby s citom, keďže tento štýl má rád výraznejšie farby. Ako sme už spomínali, spájajte najviac štyri štýly naraz a kombinujte aj neutrálne farby, ktoré dajú výrazným odtieňom vyniknúť.

Obývačka s kuchyňou v eklektickom štýle

Ak je obývačka s kuchyňou spojená v jednom priestore, môžete skúsiť skombinovať glamour v jednej izbe s art déco štýlom v druhej časti priestoru, a to s využitím typických materiálov pre oba štýly. V obývačke môžete zvoliť ako ústredný bod atypickú sedačku. Môže byť odlišná tvarom alebo farbou. K nej zlaďte pestrofarebné koberce. Dovoľte si kúsky kobercov vrstviť na seba. V kuchyni je pri tomto štýle populárne mať viac typov stoličiek pri jednom stole. Ako osvetlenie obývačky môžete zvoliť starožitný luster, ktorý dodá priestoru šmrnc.

Eklektická spálňa v industriálnom duchu

Ako uz viete, eklektický štýl hľadá prieniky v rôznych štýloch. V spálni by takým prvkom mohla byť napríklad posteľ v industriálnom štýle s konštrukciou. Môže ho predstavovať farba alebo obraz. Neprežente to však s materiálmi a množstvom vecí, keďže spálňa slúži na oddych a v preplnenom priestore by sa vám zrejme oddychovalo horšie. Všetko s mierou, prosím!

Eklektický štýl: zmes starožitností a moderného štýlu

Zariadenie domu by malo odrážať to, čo máte radi, čo sa vám páči, a preto je eklektický štýl len o vás a vašej jedinečnosti. Pracujte s tým, čo už máte, netreba si dom kompletne prerobiť kvôli niektorému štýlu bývania. 

Interiérový dizajn dnes ponúka bohatý výber možností a vám ostáva sa len rozhodnúť, ktorý vás oslovuje najviac.

 • Ak máte predstavu o eklektickom vzhľade, ako základ môžete použiť starožitný alebo retro nábytok, staré výšivky, obrusy, obrazy, koberce, sošky. Použite hocičo, čo už máte. 
 • Aby tento štýl nepôsobil prezdobene, zachovajte jednoduché steny. Vždy je ľahšie pridať zaujímavé doplnky do bytu, vzory a štruktúry do obyčajného pozadia, ako naopak neskôr uberať.
 • Skombinujte rôzne protichodné textúry do celej miestnosti, a to v malých dávkach a na viacerých miestach.
 • Vytvorte si galériu obrazov a urobte zo steny ústredný bod izby. Galéria najlepšie vynikne v obývačke. Použite staré aj nové kusy alebo svoje vlastné kreatívne výtvory.
 • Miešajte starý nábytok s novým. Stačí málo prvkov, aby vyzneli famózne.
 • Každý kus dekorácie by mal mať svoje miesto, aby nezanikol. 
 • Prineste si domov veľa zelene. Oživí každý priestor a nabije ho energiou.
 • Zaraďte do eklektického vzhľadu aj predmety z vašich zbierok, dovoleniek a ciest, zídu sa vám. Veď ide predovšetkým o prejavenie vašej osobnosti.

Zariadiť si priestor v eklektickom štýle nemusí byť úplne jednoduchá a krátkodobá záležitosť. Ak si na to sami netrúfate, nechajte si poradiť od profesionálov. Vaša osobnosť by v ňom mala vyniknúť a byť ľahko rozpoznateľná. Tak smelo do toho! Ak sa chcete inšpirovať nami, registrujte sa bezplatne na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!