Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Moderne zariadené dekorácie do detskej izby

Izba pre deti by mala byť farebná, komfortná a hravá, aby sa v nej vaši najmenší drobci cítili čo najlepšie. Zameriavať by ste sa preto nemali len na doplnky, ale aj na dekorácie do detskej izby. Tie vedia skrášliť celú miestnosť, dodať jej príjemnú atmosféru a prispôsobiť ju presne tak, ako chce vaša ratolesť. Správne vybrané zariadenie detskej izby vie stimulovať predstavivosť a zvyšovať kreativitu. A to je v nízkom veku omnoho dôležitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Neviete, ako zariadiť izbu pre svoje dieťa? Westwing má pre vás zopár praktických rád.

Aké dekorácie do detskej izby vybrať pre vaše ratolesti? 

Detská izba je úplne odlišná, ako obývačka, spálňa či pracovňa. Musí byť praktická, no nesmie byť príliš strohá alebo nudná, pretože sa v nej dieťa nebude cítiť dobre. Jednotlivé dekorácie by mali mať vždy aj funkciu – napríklad plyšový medveď sa skvelo vyníma na posteli, no pritom je hračkou, s ktorou dieťa strávi hodiny. Druhou možnosťou sú farebné boxy, ktoré detskú izbu veľmi pekne doplnia, no pritom poskytnú miesto na uloženie hračiek a iných drobností.

Pri vyberaní dekorácií sa preto vždy zamyslite nad tým, akú funkciu a vlastnosť vám poskytnú. Moderná detská izba musí byť zaujímavá a prepracovaná, no pritom by v nej nemal vládnuť chaos. Ak si nie ste istí, aké doplnky vybrať, máme pre vás zoznam, aby ste na nič nezabudli.

Úložné priestory použite ako dekorácie do detskej izby

Základom každej detskej izby sú štýlové a trendy úložné priestory. Úložný priestor na hračky nesmie chýbať v žiadnej, malej ani veľkej izbe. Deti majú spravidla veľa hračiek a iných maličkostí, ako omaľovanky, ceruzky, farbičky a iné. Všetky tieto veci musia mať svoje miesto, preto pri zariaďovaní nezabúdajte na farebné krabice, boxy a škatule. Tie sa dajú umiestniť vedľa postele, kresla či poličky, jednoducho sa používajú, a keď ich nebudete potrebovať, zložíte ich.

Okrem boxov či krabíc môžete vyskúšať aj rôzne košíky, misky alebo dekoračné podnosy. V takýchto prípadoch je ale dôležité uvedomiť si, že to, čo do nich dáte, bude vidno. Nedajú sa zakryť, a preto je potrebné udržiavať v nich poriadok.

Správne osvetlenie 

Každé dieťa potrebuje správne osvetlenie vo forme centrálnej a doplnkovej lampy. Výber dokáže zjednodušiť zariadenie interiéru. Podľa neho voľte farebné prevedenie, materiál a celkový výzor osvetlenia. Najlepším centrálnym osvetlením je zaujímavý farebný luster alebo pekná minimalistická lampa. Pri nákupe nemusíte zostať len pri klasických, jednofarebných prevedeniach. Pokojne siahnite po potlačiach, vzoroch či dokonca po netradičných tvaroch. Doplnková lampa bude poskytovať svetlo pri robení domácich úloh, písaní dokumentov alebo pri učení. Nemusí byť tak silná, ako centrálna, pretože má osvetliť len menšiu časť. Najlepšie je zvoliť model bez tienidla, aby bolo svetlo dostatočne ostré.

Farebné koberce 

Výhodou je, že do detskej izby môžete umiestniť aj klasické doplnky do bytu, ako napríklad mäkké koberce. Na tých strávia deti dlhé hodiny, či už oddychom, alebo hraním rôznych hier. Najlepšie spravíte, keď zvolíte pekné farebné modely, prípadne prevedenia s vtipnými vzormi a rozprávkovými bytosťami.

Maličkostiam sa vyhnite 

Do detskej izby by ste mali vyberať skôr väčšie doplnky, ako príliš veľa maličkostí. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým prvým je fakt, že čím viac vecí sa v miestnosti nachádza, tým ťažšie sa v nej udržiava poriadok. Druhým dôvodom je zas to, že príliš malé dekorácie môžu byť pre deti nebezpečné. Nikdy neviete, či niečo neprehltnú alebo nezjedia.

Ako zariadiť detský kútik a dekorácie do detskej izby? Poradíme vám 

Snáď každý rodič premýšľa nad tým, ako zariadiť detskú izbu. Jeden univerzálny návod, bohužiaľ, neexistuje a pri zariaďovaní sa musíte vynájsť sami. Existujú však praktické rady a nápady, ktoré určite pri výbere nábytku a doplnkov využijete. Dôležité je len vedieť, či idete zariaďovať izbu pre dievča alebo chlapca.

Detská izba pre dievčatá 

Detská izba pre dievčatá je charakteristická svetlými a teplými odtieňmi, ako ružová farba, žltá či fialová farba. Ak by ste hľadali univerzálne farby do detskej izby, zvoľte sivú, bielu, krémovú alebo bledohnedú. Vyhýbajte sa tmavým farbám, ktoré majú tendenciu miestnosť opticky zmenšiť. Nehovoriac o tom, že navodia ťaživú atmosféru a v kombinácii s množstvom hračiek by mohla izba pôsobiť chaoticky.

Detská izba pre chlapca

Detská izba pre chlapca je zase charakteristická chladnejšími odtieňmi, ako modrá farba, sivá a zelená farba. Platí tu to isté, čo pri dievčenských izbách – ak chcete, aby bola univerzálna, vyberajte sivú, bielu či krémovú.

Izby pre tínedžerov 

Izby pre tínedžerov už neobsahuje hračky a plyšové zvieratká. Je preto dôležité vybrať do nej správne doplnky a dekorácie s praktickou funkciou. Pri zariaďovaní máte jednu výhodu, dieťa je už takmer dospelé a samé vám vie povedať, čo sa mu páčiť.

Detská izba pre bábätko 

Samostatnou kategóriou je detská izba pre bábätko, ktorá by mala byť nafarbená v jemných farbách, ako pastelová ružová farba a modrá farba. V takejto miestnosti nebudete potrebovať príliš veľa dekorácií, stačí, aby ste zvolili zopár plyšákov, peknú detskú postieľku a pohodlné kreslo určené pre vás.

Steny v detskej izbe: akú úlohu hrajú farby?

Farba stien dokáže doslova zázraky. Keď ju vyberiete správne, vie otvoriť celý priestor, navodiť príjemnú atmosféru a spraviť z izby obľúbenú miestnosť. Takúto funkciu majú vo všeobecnosti všetky bledé farby, ako biela farba na stenu, béžová farba, pastelové farby, ako napríklad ružová farba, bledomodrá a bledozelená. Presným opakom sú tmavé odtiene, ako napríklad čierna farba, tmavohnedá, tmavomodrá a fialová farba. Detská izba by mala byť vzdušná a nesmie jej chýbať pravé teplo domova. Pri výbere sa preto zamerajte na jemné odtiene, a ak by sa vám páčilo niečo tmavšie, zakomponujte to do izby vo forme doplnku, tapety alebo obrazu.

Westwing inšpirácie na štýlové dekorácie do detskej izby

  1. Úložné boxy a krabice – na maličkosti, ako hračky, omaľovánky, farbičky, ceruzky a iné.
  2. Koberec – na ktorom strávia deti dlhé hodiny. Vhodný je tiež vtedy, keď sa rozhodnete, že spravíte detský kútik v byte.
  3. Farebný textil – vyberajte pekné farebné záclony, obliečky, prehozy na posteľ, deky a vankúše.
  4. Kúsok z prírody – najlepšia je nenáročná rastlina, o ktorú sa môže starať aj samotné dieťa.
  5. Svetlo – okrem centrálneho a doplnkového vo forme stolnej lampy, vyberajte aj zaujímavé svetelné girlandy alebo lampáše.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.