Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Bronzová farba v interiéri

Bronz sa v posledných rokoch objavuje v interiéri oveľa častejšie, ako kedykoľvek predtým. Miestnostiam dodáva nádych mierne nostalgického, no pritom stále moderného šarmu. Vďaka svojmu očarujúcemu, zlatohnedému tónu patrí medzi interiérové farby, ktoré sa veľmi jednoducho kombinujú s inými. Do interiéru ho môžete priniesť v nadčasových doplnkoch, prípadne nábytkom s miernymi nedokonalosťami. Bronzová farba je stávkou na istotu a krásnym detailom pozdvihujúcim nejeden štýl bývania. Stavte na rady a triky od Westwing a nechajte sa zlákať tajomstvami bronzu aj vy.

4 odtiene bronzovej farby

Teplé farby, vrátane hnedej a bronzovej farby, zažívajú veľký návrat, vďaka čomu získavajú príbytky nielen príjemnejšiu a rodinnejšiu atmosféru, ale takisto nadčasový nádych. Bronzová je skvelou alternatívou k sivej, ktorá sa radí medzi studené farby. Vyberať si môžete od zemitých, ktoré vás krásne spájajú so všetkým živým vonku, až po praktické tóny dotýkajúce sa trendov z 90. rokov a prinášajúce trochu minulosti. Najčastejšie sa však stretnete so štyrmi základnými odtieňmi:

  • klasická bronzová farba – charakteristická je tým, že v sebe kombinuje viacero tónov, ku ktorým sa radí bordová farba, modrá farba, zelená farba a trochu oranžovej. Výsledný odtieň je univerzálny, pretože spája studené aj teplé odtiene, ktoré sa spolu navzájom krásne dopĺňajú.
  • zlatá bronzová farba – bronzová je charakteristická tým, že sa často radí do kategórie hnedých alebo metalických odtieňov. Keď v nej prevláda žltá, môžete ňou nahradiť klasické žlté alebo unikátne ružové zlato.
  • tmavá bronzová farba – ak hľadáte pompézny a dominantný doplnok, siahnite po bronzovej s nádychom hnedej farby. Výsledok je očarujúci a ako stvorený do tmavo zariadených interiérov.
  • kovová bronzová farba – veľmi zaujímavý odtieň, ktorý prináša eleganciu a noblesu do každej miestnosti. Hodí sa najmä do retro a pre vintage štýl, no poradí si s ním aj industriálne zariadenie interiéru.

Inšpirácie ako využiť bronzovú farbu u vás doma: 4 top nápady

Bronzová povrchová úprava, výzdoba v metalických odtieňoch či tapety a iné detaily v tomto odtieni vedia interiéru dodať pocit luxusu. A to bez toho, aby ste do nábytku alebo dekorácií investovali stovky až tisíce. Ako na to? Westwing má pre vás odpovede.

Bronzová farba: dekorácie do obývačky

Dekorácie do obývačky v bronzovom prevedení pôsobia nenútene, no pritom si vás vedia podmaniť a predstavovať dominantu, ktorú si všimne úplne každý. Bronzové detaily stien, napríklad nástenné dekorácie, tapety či dokonca samotné farby na steny, premenia aj tú najmenšiu obývačku na veľkolepý interiér. Keď ich využijete na strope, do interiéru prinesiete jemnú žiaru a mierne formálny vzhľad.

Ktoré kúsky sú teda tie najlepšie? Pre milovníkov jednoduchosti a minimálnych zmien sú vhodné svietniky, rámy na obrazy a fotografie, menšie lampy a štýlové dekoratívne tanieriky. Ak chcete, aby interiér pôsobil odlišne, nafarbite týmto odtieňom aspoň jednu stenu, prípadne si vyberte nábytok v bronzovom prevedení.

Doplnky do kuchyne v bronzovom prevedení

Pýtate sa, aké farby do kuchyne sú tie najlepšie? Okrem bronzovej sa držte aj ďalších zemitých farieb, ako hnedej, sivej alebo tmavozelenej. Dokážete nimi vytvoriť interiér ako stvorený pre konzumovanie jedla a podporenie dobrej nálady. K bronzovej pridajte aj prírodné materiály, napríklad stôl z masívu, skrinky z drevotriesky alebo dekorácie z kameňa. Doplnky do kuchyne nemusia byť vo veľkom množstve, aby vám nezavadzali. Vyberajte si skôr funkčné a praktické kúsky – bronzové hrnčeky s lesklým alebo matným finišom, taniere s bronzovým dekorom alebo misky v hnedej či inej zemitej farbe.

Bronzová farba v spálni

Sivá, biela a čierna boli v móde dlhé roky, pričom sa nevyhli ani spálňam. Tie však často pôsobili strojene, chladne a prázdno. Ak sa chcete niečomu takémuto vyhnúť, bronzová farba bude vaším jasným favoritom. Okrem toho, že dekorácie do spálne sa v tomto odtieni veľmi ľahko kombinujú, sú charakteristické jemnosťou a teplom domova, čo je, pre navodenie spánku, kľúčové. Siahnite po bronzových vankúšoch, prehozoch, kobercoch či dokonca ťažkých závesoch. Pri tých si ale dávajte pozor, aby miestnosť zbytočne opticky nezmenšili. A aké ďalšie farby do spálne vyberať? Vhodné sú pastelové farby a aj sýte tóny, ktoré osviežite bielymi detailmi.

Kúpeľňové doplnky v bronzovej farbe

Metalické odtiene sa radia k základným pre kúpeľňu a kúpeľňové doplnky, pretože ich povyšujú rovno o niekoľko úrovní a dodávajú im na elegancii. Skombinovať ich môžete aj s tmavšími odtieňmi, ako je čierna farba alebo fialová farba. Aby miestnosť nepôsobila stiesnene, doplňte ju chladným bodovým osvetlením a doplnkovými lampami.

Keďže je kúpeľňa, podobne ako kuchyňa, skôr praktickou miestnosťou, zbytočne do nej nevyberajte veľa maličkostí. Stavte skôr na väčšie doplnky do bytu, ktoré si spravia svoju prácu, no nebudú zavadzať. Vhodná je napríklad vysoká váza s kvetmi, machová stena, praktické nádoby na mydlo a stojany na zubné kefky. Pohrať sa môžete aj s uterákmi a osúškami, ktoré sú v bronzovej farbe praktické, pretože na nich nevidno takmer žiadne nečistoty.

Steny a obklady v bronzovej farbe

Hneď na začiatok je dobré povedať, že aj keď sa bronzová dobre kombinuje vo forme doplnkov a iného zariadenia, nie je najjednoduchšia v prípade použitia na stenách. Keďže ide o tmavý tón, dokáže opticky zmenšiť priestory, čo môže robiť problémy hlavne v malých bytoch a miestnostiach.

Túto komplikáciu vyriešite pomerne ľahko – stačí, aby ste odtieňom nafarbili len jednu stenu a ostatné odeli do bielej, bledohnedej alebo sivej. Dobrá je aj béžová farba, ktorá má s bronzovou veľa spoločného.

Ak by ste hľadali niečo extra, vyskúšajte tapety so vzormi alebo rôznymi úpravami, ktoré zmenia celú miestnosť v priebehu niekoľkých sekúnd. Inou možnosťou sú obklady určené skôr do kúpeľní a kuchýň. Kachličky môžu byť s lesklým, matným alebo s trblietavým finišom. Mozaika zas môže kombinovať jednu či rovno viacero farieb, čím si zaistíte nadčasový výsledok.

Kombinácia bronzovej farby s ostatnými farbami

Ešte predtým, ako ozdobíte svoj príbytok vrstvami bronzu, stojí za to preskúmať, aké farby sa k nemu hodia, aby ste zistili, či sa jednotlivé odtiene nebudú biť s niečím, čo už v interiéri máte. K bronzovej môžete pridať základné farby aj tie doplnkové, no musíte si dávať pozor na ich počet. Viac ako trom odlišným tónom sa vyvarujte, aby ste si nespôsobili viac škôd, ako úžitku. Ktoré odtiene sú teda tie naj?

  • béžová farba – bronzová a béžová sú veľmi podobné, a preto sa s nimi dá kombinovať spôsobom tón v tóne. Navzájom sa výborne dopĺňajú, no aby výsledok nebol mdlý, pridajte k nim bielu, ktorá ich zvýrazní a prinesie so sebou sviežosť a prirodzené svetlo.
  • biela farba – bledý odtieň je nadčasový a s bronzovou si skvelo sadne. Mierne síce kontrastujú, no vytvárajú nadčasový a moderný vzhľad, ktorý bude vyzerať elegantne aj po rokoch.
  • pastelové farby – ak chcete do interiéru priniesť trochu sviežosti a dobrej nálady, siahnite po jemných pastelových odtieňoch. K bronzovej je výborná ružová farba a modrá farba, podporujúca hravosť. Keď budete chcieť bronzovú stlmiť a vytvoriť si domácnosť spojenú s prírodou vonku, najlepším riešením je zelená farba alebo farby jesene ako oranžová a žltá.

Vhodná je aj farba roka 2022 s názvom Very Peri, ktorá sa radí k fialovým odtieňom. Je bledučká, jemná a pomáha bronzovej ukotviť sa v priestore. Voľte ju ale len ako menší detail na podporenie celku a vytvorenie prepracovaného výsledku.

Bronzová farba je výbornou dominantou aj doplnkom pre vašu domácnosť. Rozhodne sa jej nebojte, pretože so sebou prináša len to najlepšie. Využite všetky jej benefity a skrášlite si každú jednu izbu vo svojom príbytku.

Inšpirujte sa ponukou Westwing a doplňte svoju domácnosť krásnymi bronzovými doplnkami ešte dnes!