Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
obraz na stene v miestnosti vo vidieckom štýle

Ak vám učaroval vidiecky štýl a jeho príjemná atmosféra, len tak ľahko sa toho pocitu nezbavíte. Je plný pohody, prírody a spolupatričnosti. Niet divu, že je dnes vidiecky štýl taký obľúbený. Niekedy stačí naozaj málo a vy sa môžete aj v mestskom byte cítiť ako na vidieku a v modernej vile ako za starých dobrých čias. Dôležitý je samozrejme nábytok a zariadenie interiéru, no veľa dokážu urobiť aj obrazy na stenu vidiecky štýl. Čo všetko viete použiť pre vytvorenie príjemného vidieckeho vzhľadu? Ukážeme vám, ako na to.

Aké dekorácie do bytu a obrazy na stenu sú typické pre vidiecky štýl?

Vidiek je typický svojou útulnou rodinnou atmosférou a vôňou prírody. Čokoľvek čo bude pripomínať tieto dva elementy sa sem bude hodiť, bez ohľadu na aktuálne trendy. A nezáleží na tom, či to bude v byte uprostred mesta, alebo vo vile obklopenej záhradou. Čo všetko môže obsahovať výzdoba, aby pripomínala príjemný vidiecky dom? Pozrite si možnosti:

Prírodné materiály

Vidiecky štýl bývania je charakteristický dôrazom na prírodu v jeho čistej podobe. To znamená, že všetko, čo použijete ako zariadenie interiéru alebo ako nástenné dekorácie by malo byť z prírodných materiálov voňajúcich slnkom a vetrom. Vhodné je najmä druhy dreva, ľan a bavlna, ale aj kov, kameň, ratan alebo keramika. Plast alebo rôzne napodobeniny prírody pre obrazy či doplnky do bytu jednoducho vynechajte.

Útulno a teplo

Všetky dekorácie do bytu a obrazy na stenu vidiecky štýl by mali vyvolávať pocit harmónie a prírody, spolu s atmosférou tepla a starostlivosti o blízkych. Tento pocit dokážete vytvoriť prírodnými materiálmi, ako je napríklad pletená deka, vlnený koberec, krčah s kvetmi, bavlnený obrus, prútený kôš na bielizeň alebo aj sviečka s vôňou vanilky.

Duch doby

Dekorácie s patinou pripomínajúce staré dobré časy sú ideálnym doplnkom pre vytvorenie vidieckej atmosféry. Ošúchané drevo, kvetináč ako zo starej záhrady či maľovaný keramický hrnček a kanvica na čaj vám k tomu jednoznačne dopomôžu. Ak máte nejakú spomienku na svojich starých rodičov, pokojne to vyložte a dajte starým veciam nový život.

Obrazy na stenu vidiecky štýl: našich 10 inšpirácií pre váš interiér

Aké rôzne môžu byť vidiecke obrazy do spálne, do kuchyne alebo aké motívy vidieka sa hodia pre obrazy do obývačky? Výber je naozaj široký, tak ako cesty a výhľady mimo mesta. Ktoré sú tie najobľúbenejšie alebo jedinečné? Tu je 10 našich tipov:

  1. Spomienky na rodinu: starí rodičia, prarodičia, rodičia alebo aj deti, to všetko jednoducho patrí k vidieku. Ideálna je maľba alebo kresba, alebo aj fotky v drevenom ráme.
  2. Atmosféra vidieka:  akékoľvek patinou dýchajúce dekorácie na stenu z dreva dodajú interiéru tú správnu náladu. Stará vareška, tanier alebo miska? Pokojne ich môže byť aj viac.
  3. Záhrada a kvetinová výzdoba: rozkvitnutý záhon s kvetmi, ruže alebo aj lúka plná kvetov sa veľmi dobre hodí pre vidiecky štýl. Či už to bude maľba, reliéf alebo fotografia, záleží len na vás.
  4. Cesty a cestičky: poľná cesta lemovaná alejou košatých stromov alebo cestička vedúca pomedzi kvety na koniec záhrady? Vyberte si tú svoju.
  5. Dobré jedlo: nič nepripomenie vôňu vidieka tak ľahko, ako obraz čerstvo upečených buchiet, chleba alebo jahodového lekváru. A čo tak zarámovať najlepší babičkin recept?
  6. Levanduľa: lány voňavej fialovej krásky patria medzi obľúbené obrazy na stenu vidiecky štýl. Levanduľa je typická pre provensalský štýl, no hodí sa pre každý vidiek.
  7. Výšivka: ak máte doma starodávne výšivky od svojich predkov, dajte im čestné miesto. Zavesiť ich môžete priamo na stenu alebo použite sklenený rám, ktorý dielo ochráni.
  8. Drevené rámy: ako dekorácie na stenu môžete použiť aj časom ošúchané prázdne staré rámiky. Stačí ich zavesiť vedľa seba, prípadne ich doplniť sušeným kvietkom.
  9. Krajina: rozľahlé lúky, kopce alebo dedinky jednoznačne patria medzi typické obrazy na stenu vidiecky štýl. Vhodná je maľba ale rovnako aj fotografia.
  10. Zvieratá: ak máte svojho zvieracieho miláčika, venujte mu jemnú koláž fotiek s nádychom nostalgie. Zvieratá predsa k vidieku nerozlučne patria.

Obrazy na stenu vidiecky štýl: 3 pravidlá pri výbere

Nielen obrazy na stenu vidiecky štýl, ale každý obraz, ktorý má byť dominantou priestoru, by mal prejsť dôkladným výberom. Nekupujete ho predsa na jednu sezónu! Dajte si záležať a obraz vám bude robiť radosť po dlhý čas.

Prvé pravidlo: majte z obrazu dobrý pocit

Obraz v sebe nesie dôležitý emočný odkaz. Je užitočné venovať mu pozornosť. Ak vás napríklad nejaký obraz zaujal, ale vyvoláva zmiešané alebo skôr negatívne pocity, asi to nebude dobrá voľba pre váš domov. Obraz by mal pôsobiť pozitívne a pomáhať vám udržať vnútorný pokoj a radosť. Aby ste sa uistili, že je to ten správny obraz, urobte malý test. Skúste si jeho kópiu dať napríklad na pracovnú plochu počítača, alebo si ho vytlačiť a zistite, či z neho budete mať dobrý pocit aj o niekoľko dní. Ak áno, neváhajte a zaveste originál aj do priestoru.

Druhé pravidlo: vyberte správnu veľkosť

Jeden veľký alebo viac malých obrazov? To je večná otázka a nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Záleží od miesta aj vášho vkusu. Ak sa však rozhodnete pre jeden väčší obraz, je dobré zvážiť hlavne jeho veľkosť. V prvom rade sa obzrite po miestnosti a zvoľte vhodné miesto. Bude obraz umiestnený nad sedačkou alebo na protiľahlej strane obývačky, namiesto televízora? Alebo chcete obrazom zveľadiť prázdnu stenu v chodbe? Aké iné zariadenie bude nablízku?

Pri výbere veľkosti dbajte na to, aby obraz nezaberal príliš veľa miesta a nepôsobil rušivo. Pre menšie priestory vyberte radšej sériu menších obrazov ako jeden veľký a naopak, ak máte veľkú miestnosť, pokojne si doprajte jeden veľký obraz. Obraz by nemal byť väčší ako je sedačka a taktiež ani primalý na to, aby bolo vidno, čo znázorňuje. Ak si neviete vybrať, voľte zlatú strednú cestu, alebo si nechajte poradiť predajcom.

Tretie pravidlo: prispôsobte obraz štýlu bývania

Nie každý obraz sa hodí do každého priestoru. Obrazy na stenu vidiecky štýl by v minimalistickom alebo industriálnom štýle vyzerali asi nevhodne a čudne. A taktiež extravagantný obraz v divokých farbách a tvaroch by v rustikálnom dome pôsobil ako päsť na oko. Aj keď súčasný moderný štýl bývania umožňuje rôzne prelínania štýlov, je predsa len dobré udržať hlavnú líniu.

Tip: Všímajte si detaily a udržujte jednotný štýl bývania v celom vašom dome či byte. Pomôže vám to navodiť pocit harmónie a súladu, pretože nič nebude vyčnievať.   

Láka vás možnosť obohatiť svoj príbytok o iné dekorácie? Aj s malou zmenou dokážete urobiť veľkú zmenu atmosféry! Načerpať inšpirácie môžete aj z našich ďalších článkov:

Zaregistrujte sa na Westwing a získajte nielen nové inšpirácie ale aj exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší.