Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Nápady dekorácií na stenu

Bez toho aby si to človek uvedomoval, sú steny prvým vnemom, ktorý registrujeme pri vstupe do miestnosti. Farby na stenách pritom zohrávajú kľúčovú úlohu, pretože ihneď prisúdia interiéru určitú atmosféru. Môžu ho spraviť ešte priestrannejším vďaka svetlým odtieňom, alebo mu dodať intimitu a pohodlie s pomocou tmavých odtieňov. Ako by ste ich mohli spraviť ešte krajšími? Poďte sa s nami pozrieť na skvelé tipy na originálne nástenné dekorácie spolu s inšpiráciami pre ďalšie kreatívne nápady na stenu

Kreatívne nápady na stenu: ktoré steny v interiéri použiť ako výzdobu?

Výzdoba na steny sa hodí pre každý štýl bývania a teoreticky dokonca aj na každú stenu. Z praktického hľadiska však musíte brať do úvahu niekoľko základných faktorov:

Kreatívne nápady na stenu: čo to znamená pre vaše nástenné dekorácie

Veľkosť steny

Všeobecne platí pravidlo: čím väčšia stena, tým viac plochy aj pre väčšiu dekoráciu. Nezabudnite pritom však myslieť aj na zariadenie interiéru– ak je miestnosť plná nábytku a doplnkov, je lepšie nechať stenu dýchať a zvoliť menej nápadné dekorácie na stenu, aby sa príliš nebili so zvyškom aranžovania.

TIP: Veľkoplošný obraz na stene ako solitér dodá priestoru nezameniteľnú atmosféru. Práve o tento efekt sa postarajú obrazy do spálne nad posteľ alebo do obrazy do obývačky ku pohovke.

Umiestnenie okna v izbe

Ďalšie pravidlo zvyčajne neodporúča zdobiť stenu s oknom. Kvôli svetlu prichádzajúcemu zvonka môžu totiž dekorácie zostať zatienené a nevýrazné. Ak je však táto stena väčšia, či okno menších rozmerov, aj tu sa dajú vybrať štýlové kúsky na ozdobenie. 

TIP: Pekne tu vyniknú plastické doplnky do bytu a tie s lesklými prvkami, ktoré na seba upútajú pozornosť.

Farba a vzory na stenách

Vaše dekorácie by určite mali byť zladené s farbami na stenách, s celkovým aranžovaním a takisto aj s tapetami alebo inými vzormi, ktoré máte v danej miestnosti. Mnohé tapetové vzory na stenu sú v tak nádhernom prevedení, že same o sebe pôsobia ako štýlová nástenná ozdoba. 

TIP: Chcete tapetu ešte doplniť dekoráciami? Vsaďte na jednofarebné kúsky.

Svetlo a osvetlenie

Rozmiestnenie nástenných dekorácií je úzko prepojené aj s osvetlením v miestnosti a množstvom denného svetla. Nezabudnite využiť akcentové osvetlenie domu či bytu pre zvýraznenie dominujúcej nástennej dekorácie. Ak je v miestnosti málo denného svetla, zvoľte tu svetlejšiu výzdobu na steny, aby izbu rozjasnili.

TIP: Viac svetla do priestoru jednoznačne vnesú zrkadlá v akejkoľvek veľkosti. Štýlové súpravy menších zrkadiel budú pôsobiť ako kolekcia obrazov.

Druh dekorácie do bytu

V neposlednom rade je potrebné myslieť aj na druh nástennej dekorácie, ktorá by bola vhodná pre danú izbu. Môžete si vybrať, či to bude:

Kreatívne nápady na stenu: tipy a inšpirácie, ako si vyzdobiť stenu vkusne a štýlovo

Ak máte chuť si stenu ozdobiť vlastnoručne, práve tu nájdete pár skvelých tipov, ktoré sú jednoduché na výrobu. Dekorácie vyrobené štýlom urob si sám vždy na seba upútajú pozornosť!

  1. Dekorácie na stenu z dreva – drevo je vďačný materiál, pretože sa dá krásne pomaľovať farbami, dá sa do neho vyrezávať a vypaľovať. Stačí k tomu len tenšia doska, dyhový výrez alebo odrezok z pňa, aby výsledné dielo nebolo zbytočne ťažké, a môžete sa pustiť do zdobenia! Ak hľadáte dekorácie do kuchyne na stenu, nádherne bude vyzerať aj zavesený drevený riad, ktorý sa skvele hodí nielen pre vidiecky štýl.
  2. Prázdny rám na obraz – môžete ho použiť pre vlastné dielo alebo obľúbený plagát či grafiku, pričom môžu byť aj menších rozmerov. Práve upevnenie k rámu dodá vašej dekorácii ešte štýlovejší nádych. Použite špagát, medený alebo iný kovový drôtik, špajdle, a podobne. Týmto spôsobom si môžete vytvoriť originálne obrazy do spálne, obývačky či chodby. Zaujal vás tento nápad? Objavte ešte viac inšpirácií pre rámovanie obrazov či spôsoby ako zavesiť obraz.

Koláž fotiek: najkrajšie nápady pre váš domov

Pohľad na radostné rodinné chvíle zvečnené na fotkách vždy vyčaruje úsmev na tvári. Ako ich štýlovo preniesť na stenu? Vytvorte si doma vlastnú koláž fotiek pomocou veľkého obrazového rámu, do ktorého ich môžete pripevniť na špagátiku, štýlovej súpravy fororámikov s viacerými fotkami, alebo väčšej nástenky prípadne korkovej podložky, na ktoré sa fotky budú dať ľahko pripevniť. Osvedčená technika je aj veľký papier, ktorý do posledného kúska pokryjete prilepenými fotkami – bude to vaša vlastná plagátová koláž.

Nástenné dekorácie, ktoré skrášlia stenu v každej izbe vo vašej domácnosti

Okrem koláže fotiek , ktorá nádherne vynikne v predsieni, obývačke či detskej izbe, sme si pre vás pripravili zoznam univerzálnych nástenných dekorácií. Tieto kreatívne nápady na stenu budete môcť využiť kdekoľvek v domácnosti.

  1. Zrkadlo – nájde svoje využitie kdekoľvek! Vždy dodá miestnosti viac svetla, opticky ho zväčší a nádherne skrášli stenu či už bude aj s vkusným rámom alebo bez.
  2. Fotorámik – pekných fotiek doma nikdy nie je dosť. Hodia sa dokonca aj do kuchyne! Na výber sú v rôznych veľkostiach, a preto budete pre ne môcť využiť aj sebemenšiu plochu na stene. 
  3. Nástenná dekorácia s úložným priestorom – či už to bude úložný košík, závesný organizér alebo závesný kvetináč, ktorý budete môcť využiť na odkladanie drobností, takýto pomocník na stene sa zíde v každej miestnosti!
  4. Nástenné svietidlo – štýlové prevedenie nástenných svietidiel z nich dokáže spraviť žiarivé hviezdy aranžovania! Okrem pekného dizajnu ešte aj dotvoria tú správnu náladu v miestnosti. Podľa potreby z nich môžete spraviť akcentové alebo pracovné osvetlenie obývačky, osvetlenie spálne, osvetlenie kuchyne, osvetlenie kúpeľne– skrátka kdekoľvek.

Určite si viete predstaviť, kde do bytu alebo domu by sa vám na steny ešte hodili nejaké nádherné dekorácie. Možností je skutočne veľa a nie vždy na ne potrebujete veľkú plochu. Ďalšou skvelou správou je, že nástenné dekorácie sa neustále radia medzi najpopulárnejšie trendy v interiérovom dizajne, nech už si zvolíte tapety, obrazy alebo iné kreatívne doplnky na stenu. Dúfame, že vás naše rady a nápady inšpirovali!

Spravte steny vášho príbytku ešte štýlovejšími a vyberte pre ne nápadité závesné dekorácie. Do každej miestnosti sa ich dá vybrať hneď niekoľko! Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude každá stena a celý váš domov ešte krajší!