Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
modrá kvetinová stena v spálni

V interiéri, medzi štyrmi stenami, zvykneme tráviť veľa času. Hlavne v dnešnej dobe home officov. Mali by ste sa tu cítiť dobre a pohodlne. Po skončení práce či školy, keď si chcete oddýchnuť, by interiérové farby a výzdoba mali spolu ladiť a navodiť pocit pohody a relaxu. Vzory na stenu by nemali byť rušivé. Skôr by ste z nich mali mať dojem, že pôsobia na vaše telo a myseľ harmonicky. Ako to dosiahnuť? Prejdite si naše rady a nápady, ktorými radi prispejeme k inšpirácii.

Vyzerajú vaše steny prázdne? Poradíme vám, ako ich vkusne oživiť

Čo ak máte pocit, že interiéru niečo chýba a chcete ho vylepšiť? Priestoru možno pomôže len doladenie stien ako bodka za celkovým vzhľadom. Vytvorte si vlastnú koláž fotiek, alebo vyskúšajte aj iné kreatívne nápady na stenu a zabavia sa pri tom aj deti. Vzory na stenu sa teraz jednoducho nosia!

Kreatívne vzory na stenu: čo sa vám hodí k vášmu štýlu bývania?

Výhodou môže byť ak vo vašom byte alebo dome prebieha rekonštrukcia. Rozmýšľate nad všetkým od podlahy po strop a máte možnosť zmeniť umiestnenie s ohľadom na štýl bývania. Správny čas na to, aby ste si rozmysleli, ako budú vyzerať steny a čo by malo tvoriť dekorácie na stenu. Môžete to samozrejme riešiť aj vtedy, ak len maľujete, alebo stierkujete steny nanovo.

Dá sa povedať, že trendy je dnes všetko, pokojne aj prienik jedného štýlu do druhého. Vzory na stenu nemajú obmedzenia. Ak rekonštruujete, začnite stierkou, aj tá sama o sebe môže byť dekoráciou. Existujú rôzne techniky ako ju dosiahnuť. Vo výsledku dostanete rôznorodé, nepravidelné povrchy stien. Sú to síce skôr práce pre odborníka, ale niektorí domáci majstri sú zruční. Klasickými hladkými stenami nič nepokazíte, ak ich máte radšej.

Plastické vzory na stenu letia

3D efekty na stenách sú na pohľad veľmi zaujímavé. Dosiahnete ich napríklad plastickými reliéfmi prilepenými k stene. Sú to napríklad na stene prilepené sadrové odliatky, ktoré sa dajú ďalej maľovať a upraviť do konečnej podoby a tvoria výzdobu steny. Tiež to môžu byť obloženia stien drevom, ktoré vystupujú do priestoru. Závesné dekorácie do bytu pôsobia v priestore takisto plasticky. 

Tapety sú IN

Dlhodobým trendom sú klasické tapety, fototapety, aj tie s 3D efektom. Kedysi sme poznali zopár dekorov, dnes je ich neobmedzený výber. Umývateľné alebo neumývateľné, textilné, papierové, vinylové či vliesové, samolepiace, alebo s lepidlom. Obsahujú rôzne scenérie miest, vesmíru, alebo prírody, prípadne si na ne dáte vytlačiť vlastnú fotografiu. 

Geometrické vzory na stenu, alebo kvety či jednofarebné tapety nie sú výnimkou. Existujú štruktúrované tapety, napodobňujúce omietky, tehlovú stenu, alebo sú hladké a lesklé. Výber nemusí byť vždy jednoduchý, ale určite si s tým poradíte.

Tapety do celého bytu alebo domu

Pri výbere tapety na stenu do obývačky myslite aj na ostatné vybavenie a či chcete, aby pôsobila dominantne alebo skôr nenápadne a jemnejšie. Obvykle sa tapety lepia na jednu celistvú stenu. Odvážnym šťastie praje, vedia si otapetovať celú obývačku jedným či dokonca dvoma vzormi, možno aj nie práve nenápadnými. Môžete si dať dve rôzne tapety na jednu stenu alebo strop. A interiér pritom stále ladí ako jeden celok. Receptom je nepreháňať to s ostatnými dekoráciami, farebnosťou ani množstvom. 

Tapety do spálne by mohli pôsobiť nenápadným a ukľudňujúcim dojmom, ale pravidlom to nie je. Rolu hrá osobný vkus a štýl bývania. Ak vás nerušia výraznejšie vzory a farby v miestnosti na oddych, smelo do toho. Vyberajte vzory na stenu, aké len chcete. 

Tu je zopár tipov od nás:

 • Vytvorte si vlastnú galériu. Môže ju tvoriť zmes obrazov alebo plagátov v rámoch a iných hodiacich sa nástenných dekorácií z rôznych materiálov. Ak vlastníte umelecké dielo, použite ho ako solitér na dominantnú stenu.
 • Zaveste si na steny živé kvety a predveďte svoju zbierku rastlín. Riešením je vertikálna záhrada alebo kvety umiestnené na poličkách zavesených na stene. 
 • Na stenách vyniknú aj takzvané plávajúce poličky, kedy nevidieť žiadne úchyty, aj poličky z materiálov akým je ratan.
 • Zrkadlá zapadnú všade. Buď jedno veľké alebo súbor viacerých zrkadiel podobného vzhľadu a materiálu. Môžu byť zavesené alebo len tak položené v obývačke. 
 • Macramé a vlastnoručné výtvory stenu ozvláštnia. 
 • Stále sú populárne odhalené tehly na jednej dominantnej stene, prípadne 3D tapeta, ktorá tento efekt vytvára.

Urob si sám: namaľujte si vzory na stenu

Steny si viete dekorovať pokojne aj sami, ak ste kreatívni a máte predstavu o tom, aké vzory na stenu použiť alebo vytvoriť. Ani vaše nástenné dekorácie nebudú tuctové, ale originálne.  V prípade, ak sa rozhodnete svoje steny premalovať sami, môžete si na stene vytvoriť akvarelovú maľovku, alebo steny vymaľovať v štýle ombré. 

Urob si sám: home-made nápady

 • Akvarelový vzhľad dosiahnete, keď na základnú maľovku nanášate farby rozriedené s vodou a tie v podstate stečú jedna do druhej. Ak na to nemáte odvahu, zakúpte tapetu takéhoto vzhľadu. 
 • Ombré získate prechodom z tmavšej farby do bledšej, konečný efekt má byť súvislý prechod z tmavšej do bledšej, bez viditeľných hraníc.
 • V detskej izbe môžete napríklad odtlačiť na vysušenú maľovku dlane všetkých členov domácnosti predtým namočené do farby. Kľudne aj labky štvornohých kamošov, pokiaľ veľmi neprotestujú.
 • Ak viete pekne kresliť a máte radšej veci typu urob si sám, vytvorte si originálne nástenné maľby v akejkoľvek miestnosti.
 • Vystavte na obdiv keramiku, ak nejaké kúsky máte, a zaveste ju na stenu. Akékoľvek vintage kúsky, ktoré sa vám pozdávajú.
 • Vytvorte si dekoráciu z vetvičiek, ktoré prinesiete z prechádzky. Zlepte ich, alebo spleťte dohromady a vložte do rámu. Nasvieťte. Obyčajná vec získa neobyčajný vzhľad. 
 • S vetvičkami viete vytvoriť aj väčšie dekorácie, bez rámu, aj s podsvietením. Stena napríklad v chodbe, alebo obývačke bude oveľa zaujímavejšia.
 • Vylisujte lúčne kvety a dajte ich do rámov. 

Stena pre ratolesti

Ak by sa vám páčila stena plná farieb a tvarov, ponúkame návod, ako na to. Hodí sa napríklad do detskej izby.

Budete potrebovať: 

 • valčeky a štetce na maľovanie,
 • maliarsku lepiacu pásku, ktorá nepoškodzuje omietku,
 • farby podľa výberu a vkusu,
 • Igelit alebo odolnú látku na ochranu podlahy. 

Postup je jednoduchý:

Stenu najskôr očistite od prachu, fľakov a odmastite penetračným náterom. Keď zaschne, stenu, na ktorej chcete vytvoriť mozaiku, vymaľujte základnou, ideálne svetlou farbou. Náter nechajte zaschnúť. Na suchú stenu nalepte maliarsku pásku tak, aby vytvorila požadované geometrické tvary. Vymaľujte miesta podľa toho, ako sa k sebe jednotlivé farby hodia, prípadne tvoria kontrast. Keď farba zaschne, pásku odlepte. Ukážu sa čisté ostré línie základnej farby a krásna farebná mozaika, ktorú ste vytvorili. 

Určite by ste pre vašu domácnosť našli dosť nápadov, ako svoje steny oživiť. Vzory na stenu sú aktuálne veľmi trendy a hodia sa do každého interiéru.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!