Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Nástenné zrkadlá z prútia

Drevené prvky dodávajú interiéru jedinečný charakter. Tento prírodný materiál je nadčasovou klasikou, ktorá neomrzí. Vďaka širokej ponuke a množstvu farebných odtieňov, môžete po dreve siahnuť v akomkoľvek interiéri. Od rustikálneho až po moderné minimalistické priestory. Ak rozmýšľate, akým spôsobom použiť tento materiál aj u vás doma, skúste dekorácie na stenu z dreva. S našimi tipmi určite nešliapnete vedľa.

Aké dekorácie na stenu z dreva môžete zvoliť?

Výber vhodných dekorácií na stenu z dreva by ste mali podriadiť tomu, aké drevo sa už vo vašom interiéri nachádza. Príliš veľké množstvo rôznych druhov, farieb a vzorov by mohlo pôsobiť rušivo a chaoticky. Viacero druhov dreva jednoducho v priestore nepôsobí esteticky. Ak máte drevenú podlahu či nábytok, voľte tú istú alebo podobnú drevinu. Najlepšie urobíte, keď si vzorku dreva z vášho interiéru zoberiete so sebou do obchodu. Prinášame vám tipy na elegantné drevené dekorácie, ktoré sa hodia do akéhokoľvek interiéru. Okrem estetickej funkcie, plnia mnohé z nich aj tu praktickú.

Tip od nás: Drevo môže hrať svoju úlohu aj v rámci iných prvkov, ktoré sa stali trendom posledných rokov a stále sa tešia veľkej obľube. Reč je o makramé. Makramé kúsky sú častokrát zavesené práve na dreve. To v kombinácii s textíliami zútulní akýkoľvek interiér. Mankramé však najviac pristane boho štýlu.

Drevené lišty pre elegantný vzhľad

Nie sú výrazné, no vašej stene dodajú elegantný vzhľad. Reč je o drevených lištách inštalovaných priamo na stene. Najčastejšie ide o pravidelné obdĺžnikové obrazce s čistými líniami, ktoré vytvárajú na stene 3D efekt. Tieto drevené prvky sú najčastejšie natreté rovnakým farebným odtieňom ako stena a farebnosťou s ňou splývajú. To, čo ich robí zaujímavým je práve spomínaný 3D efekt. Tieto prvky skvelo vyniknú na bielej stene. Báť sa ich však nemusíte ani v prípade tmavších výraznejších farieb stien, akými sú tmavomodrá, tmavozelená či terakotová. Variovať môžete aj s ich umiestnením. Obložiť nimi môžete celú miestnosť alebo jednu stenu. Častokrát je to práve stena, ktorá sa nachádza za sedačkou. Ozdobné lišty sú ideálnym riešením aj v priestoroch s vysokými stropmi. V zásade sú ale univerzálnym prvkom, ktorý nájde svoje uplatnenie v minimalistických priestoroch, ale aj v rustikálnych interiéroch.

Zrkadlá s dreveným rámom v rôznych štýlových prevedeniach

Klasikou overenou časom sú aj zrkadlá s dreveným rámom. Ak si chcete tento nestarnúci interiérový doplnok užívať u vás doma, neváhajte siahnuť po najrôznejších moderných prevedeniach tohto kúsku. Aktuálnym trendom sú kruhové zrkadlá s vystúpeným dreveným rámom. Kam ho umiestnite je len na vás, rovnako ako i odtieň dreveného rámu. Všetko prispôsobte interiéru a jeho zariadeniu. Rôzne tipy na zariadenie interiéru a štýl bývania nájdete nepochybne u nás.

Drevené rámy: vytvorte si súkromnú nástennú galériu

Ak máte tendenciu mať na stene hneď niekoľko obrazov či fotografií v ráme, dbajte na to, aby vyzerali čo najlepšie. To docielite vtedy, ak nebudete kombinovať rôzne druhy dreva bez premyslenia. Snažte sa voliť buď jeden druh a farebnosť dreva. Prípadne môžete zvoliť kombináciu drevín, ktoré k sebe ladia. Aby stena s obrazmi vyzerala elegantne, vyberte si jednu veľkosť rámov a nainštalujte ich do jednej línie. Ak však chcete dodať stene hravosť, nebojte sa rôznych veľkostí a nepravidelného umiestnenia. Dopredu si to premyslite, aby ste boli s výsledkom spokojní.

Drevené poličky a prvky z neopracovaného dreva

Čoraz väčším trendom sú i drevené prvky z neopracovaného surového dreva. A niet sa čomu čudovať. Nepravidelná kresba dreva vyzerá štýlovo a vynikne nielen v rustikálnych interiéroch. Poličky zo surového dreva, mnohokrát aj s kôrou sa na stenu inštalujú najčastejšie pomocou kovových prvkov, ktoré sú vítaným kontrastným elementom. Je len na vás, čím ich zaplníte, no skvele na nich vyniknú napríklad rastliny, obzvlášť tie visiace. Podobné poličky budú plniť aj praktickú funkciu napríklad v kuchyni. Aj tu je jedno, akej farby je stena natretá. Neutrálny vzhľad dreva dokáže hrať s mnohými farebnými podkladmi.

Drevené doplnky v detskej izbe

Drevených doplnkov na stenu sa nemusíte báť ani v detskej izbe. Je to práve tento priestor, ktorý otvára priam nekonečnú škálu možností. Detská izba by mala byť predovšetkým hravá. Aby ste oživili prázdne steny, môžete siahnuť po drevených nástenných dekoráciách s najrôznejšími motívmi. Mnoho krásnych kúskov nájdete aj v obchodoch, no ide to aj inak. Ak chcete skutočne originálnu dekoráciu do izby, môžete si ju nechať vyrobiť na mieru od lokálnych výrobcov. V takom prípade môže ísť o dekoráciu presne podľa vašich predstáv.

Začať môžete s dekoráciou s menom vášho dieťatka či inými nápismi. Určite sa však nebojte byť kreatívni. Ak chcete ladiť priestor do konkrétnej témy, bude vaše rozhodovanie o niečo ľahšie. Pre nadšencov vesmíru môžete zvoliť dekorácie v tvare planét, hviezd, rakiet či kozmonautov. Tieto kúsky vyniknú na stene ešte lepšie vtedy, ak budú podsvietené. Inšpirovať sa však môžete i rozprávkovými či filmovými hrdinami. Dekorácie na stene tak môžu rozprávať príbeh a dodať interiéru skutočne unikátny charakter. Vedľa určite nešliapnete ani motívmi zvieratiek, ktoré neomrzia.

Nápady z dreva pre detské dekorácie

Iným prístupom k výberu dekorácií na stenu môže byť i tapeta. Áno, aj tapety si čoraz častejšie nachádzajú miesto v detských izbičkách. Ak máte jasno v tom, akú tapetu chcete, inšpirujte sa vzormi a motívmi na tapete. Steny v detskej izbe budú vyzerať jednotne a ucelene. Pozor však na to, aby ste na výraznú tapetu nainštalovali i výrazné dekorácie. V taktom prípade, by nevynikol ani jeden z týchto prvkov a celkový dojem z priestoru by mohol vyzerať rušivo. Aj v tom sú dekorácie na stenu z dreva skvelým riešením. Vďaka svojmu neutrálnemu vzhľadu ich ľahko zladíte aj z farebnejšou tapetou.

Medzi väčšie dekorácie na stenu patrí drevené obloženie rôznych tvarov. Detskú izbu razom zútulnia a celkovo premenia jej vzhľad. Väčšinou sa jedná o nepravidelné obloženie približne do polovice steny. Drevené dosky môžu mať tvar domčekov, panorámy mesta, hustého lesa či špicatých hôr. Aj keď táto aplikácia do veľkej miery ovplyvňuje charakter priestoru, mnohým môže pomôcť aj pri výbere zvyšku zariadenia a interiérových doplnkov.

Tip od nás: Pri kúskoch do detskej izby je výhodou, že si môžete zvoliť i farby a farebné kombinácie, ktoré dokonale doplnia interiér detskej izby. My odporúčame siahnuť po jemných pastelových farbách, pričom nemusí ísť iba o modrú či ružovú.

Dizajnové i funkčné drevené dekorácie do detskej izbičky

Chcete, aby dekorácie na stenu plnili okrem estetickej i praktickú funkciu? Siahnite napríklad po interaktívnych drevených paneloch pre najmenších. Tie obsahujú rôzne prvky, na ktorých si môže vaše dieťa precvičovať jemnú motoriku či objavovať rôzne textúry.

Ďalším tipom od nás je na prvý pohľad nenápadný a obyčajný kúsok, akým je vešiak či rôzne poličky. Tie môžu slúžiť nielen na odkladanie hračiek a oblečenia, ale aj ako dizajnový kúsok na všetko, čo chcete vystaviť na obdiv. Rovnako menším, no obľúbeným prvkom je i girlanda. Aj pri tejto dekorácii je možné vybrať variant s drevenými prvkami.

Aký typ dreva vybrať?

Nestarnúcou klasikou je dubové drevo, ktoré má výraznú štruktúru a príjemnú farbu. Podobnou drevinou, ktorá má o niečo svetlejšie odtiene je jaseň. Ak by sme zostali pri listnatých stromoch, určite netreba zabudnúť na buk, ktorý má v porovnaní s predošlými menej výraznú štruktúru a bledú farbu. Výhodou kúskov z týchto drevín je, že ich môžete kombinovať aj s výraznejšími a tmavšími prvkami. Vyniknú tak aj na petrolejovej, tmavozelenej i modrej stene, kde budú tvoriť príjemný kontrast. Rovnako však doplnia aj bledé a neutrálne interiérové farby v minimalistickom interiéri. Inými slovami, svetlými drevinami nešliapnete vedľa.

Ste fanúšikom tmavších drevín, ktoré pôsobia v priestore elegantne a dizajnovo? Aj vy si môžete vyberať z celého radu možností. Ideálnymi sú orech, čerešňa alebo wenge. Pre podčiarknutie rustikálneho štýlu interiéru zas siahnite skôr po dreve z borovice, smreku alebo smrekovca. Všetky tieto dreviny majú výraznú kresbu, ktorá je dizajnovým prvkom sama o sebe.

V období blížiaceho sa adventu určite siahnite aj po drevených dekoráciách s vianočnými motívmi. Nebojte sa aj väčších kúskov, no vyberajte tie, ktoré budú najviac vystihovať vás, vašu osobnosť a zapadnú do vášho interiéru. Tento článok vznikol v spolupráci s Beevam.