Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Obrazy v rámoch

Západ slnka, abstraktné umenie, rodinná fotografia či upokojujúca mandala? Aký obraz by ste mali radi na stene? Nech už je to akýkoľvek motív, zaiste bude potrebovať aj vhodný rám. Rám obrazu je totiž rovnako dôležitý ako obraz. Svojím tvarom, materiálom i farbou dokáže dodať obrazu celkom nový rozmer, vyzdvihnúť jeho charakter alebo umocniť dojem. Bola by škoda to nevyužiť. Ako vybrať tú správnu kombináciu? Poradíme vám! Pripravili sme pre vás článok, zameraný na rámovanie obrazov, kde vám ukážeme rôzne možnosti a spôsoby ako na to.

Obrazy v interiéri: naše inšpirácie do každej miestnosti

Obrazy nie sú len obyčajnou dekoráciou, ktorá vypĺňa prázdny priestor. Dobre vybraný obraz dokáže dodať miestnosti tú správnu atmosféru a vytvoriť pocit domova. Poďte s nami na prehliadku a nechajte sa inšpirovať naším výberom.

Chodba

Zariadenie predsiene a výzdoba predsiene je prvé čo zbadáte, akonáhle prídete domov, alebo niekto prekročí prah vášho príbytku. Je preto dôležité vedieť, aký dojem chcete vytvoriť. Rodinné fotografie vám pripomenú kde ste, originálne dielo dodá pocit výnimočnosti a obraz prírody navodí pocit pokoja.

Obývačka

Vybrať správne obrazy do obývačky nemusí byť vôbec také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Predstavte si viacero možností a riaďte sa pocitom. Páči sa vám stena pokrytá množstvom menších obrazov, alebo jeden veľký? Ak preferujete minimalizmus v byte, riaďte sa heslom menej je viac a taktiež dajte pozor na rámovanie obrazov. Aj rám musí ladiť so zvyškom zariadenia.

Spálňa

Miesto pokoja, snov a romantiky. Obrazy do spálne by preto nemali byť veľmi výrazné, ani rušivé, skôr by vám mali umožniť oddýchnuť si. Vhodné sú preto obrazy prírody, fotografie rodiny alebo abstraktné upokojujúce obrazy. Ideálne je vybrať si aj vhodné feng-shui farby a vzory, podľa toho, čo v živote práve potrebujete podporiť.

Schody

Interiérové schody sú ideálnou príležitosťou, kde sa dajú krásne využiť obrazy a dekorácie na stenu. Aj tu platí pravidlo, že je potrebné zladiť výber dekorácií s celkovým štýlom bývania. Pre vidiecky štýl zvoľte romantické obrazy prírody, pre moderný štýl vyberajte skôr elegantné čisté línie a striedme farby. Schody môžete pokojne využiť aj ako galériu a použiť viacero fotografií v ráme.

Rámovanie obrazov: ako správne vybrať rám?

Máte už vybratý obraz či fotografiu a premýšľate, aký rám sa k nim bude najlepšie hodiť? Rámovanie obrazov sa zdá byť spočiatku náročná úloha, podobne ako zavesiť obraz, ale s našou pomocou to určite zvládnete. Tu je niekoľko rád na začiatok:

Rámovanie obrazov: rozhoduje typ obrazu

Ak sa chystáte na rámovanie obrazov, vytvorených z fotografií alebo chcete zarámovať plagát, berte do úvahy farebnosť aj materiál rámu. Ideálne sú tenké drevené alebo kovové rámy. Čierno-biele fotografie sa hodia do čiernych a bielych rámov, plagáty znesú farieb viac, a taktiež farby výraznejšie. Povrch tlačoviny je vhodné chrániť sklom. Olejomaľba vyžaduje naopak rám bez skla, aby maľba mohla „dýchať“. Farbu rámu voľte podľa dominantnej farby na obraze a štýl prispôsobte štýlu maľby a ostatného zariadenia. Užitočné je prirovnať obraz k rôznym rámom a vybrať si ten, ktorý vyzdvihne originalitu samotného diela.

Rámovanie obrazov ktoré tvoria originálne kresby, maľby alebo ilustrácie vyžaduje trochu viac pozornosti. Dôležité je chrániť povrch diela pred otlačením a znehodnotením. Rám teda plní nielen estetickú ale aj funkčnú úlohu. Často sa tu používa pasparta, hrubší papierový rám, ktorý oddelí dielo od skla.

Rámovanie obrazov: zvážte miesto a veľkosť

Hoci môžete obraz kedykoľvek premiestniť, berte do úvahy aj to, kde ho plánujete mať. Vo veľkom priestore môže malý obraz zaniknúť a v malom naopak pôsobiť príliš dominantne. Taktiež by mal obraz svojim charakterom dotvárať ostatné zariadenie interiéru. Kovové a tenké elegantné rámy sa hodia pre moderný priestor, hrubšie drevené rámy a rámy s ornamentom zase do rustikálnych a vidieckych interiérov.

Rámovanie obrazov svojpomocne? Poradíme vám!

Plánujete si zarámovať obraz sami? Nie je to nič náročné. Využiť môžete tieto tri hlavné spôsoby:

1. Rámovanie obrazov: fotorámik

Pokiaľ máte fotografiu, plagát alebo kresbu, je úplne jednoduché umiestniť ich do hotových fotorámikov. Pri výbere rámu dbajte na správnu veľkosť. Rám umiestnite na mäkkú podložku aby sa neodrel, oddeľte jeho jednotlivé časti a vložte obrázok. V prípade potreby upravte veľkosť obrázku nožnicami a obraz znovu zložte. Pri opätovnom vkladaní skla sa uistite, že ste odstránili ochrannú fóliu.

2. Rámovanie obrazov: obraz na plátne

Ani rámovanie obrazov na plátne, napríklad fotografií či malieb, nie je až také náročné, pokiaľ viete aspoň trochu narábať s drevom. Zaobstarajte si vhodné drevené hranoly a prispôsobte ich rozmerom plátna. Rohy zrežte šikmo a spojte lepidlom a klinčekmi. Okraje plátna by mali presahovať rám tak, aby ste ho vedeli zahnúť a pripevniť zošívačkou na drevo.

3. Rámovanie obrazov: originálny rám

Ak obrazu na plátne túžite dať aj primeraný vonkajší rám, dbajte na to, aby dobre „sadol“. Dôležitá je nielen farba, ale aj štýl a prekrytie plátna. Podľa rozmerov plátna natiahnutého na drevený vnútorný rám objednajte vonkajší rám. Ak však túžite po dokonalom ráme pre vaše originálne dielo, vhodné bude objednať si profesionálne rámovanie obrazov na mieru.

Inšpirácie na nástenné dekorácie v interiéri

Vybrať si tú správnu dekoráciu do vlastného domova nemusí byť vôbec zložité. Je to predsa váš domov a všetko v ňom odzrkadľuje váš osobný vkus a život. Nie sú na to žiadne presné pravidlá. Záleží len od toho, ktoré nástenné dekorácie vás chytia za srdce a prinesú vám radosť. Možností je naozaj veľa, tak aby sa vám ľahšie vyberalo, prinášame aktuálne trendy a kreatívne nápady na stenu.

Drevo ako ozdoba

Prírodné drevo je ideálny doplnok do každého interiéru. Hodí sa k minimalizmu, boho štýlu aj do moderného bytu. Dekorácie na stenu z dreva mávajú rôzne podoby, od originálnych umeleckých diel, cez bežne dostupné obrazy až po jedinečné dielka, vyrobené doma s deťmi. Dbajte len na to, aby ste nemiešali štýly a nechali drevo vyniknúť v jeho plnej kráse.

Fotopríbehy

Fotografie sú ideálnou možnosťou ako zvečniť vlastný rodinný príbeh, nezabudnuteľné zážitky alebo cit pre detail. Použiť môžete samozrejme aj kúpené fotografie, ale tie vaše vlastné dodajú domovu osobnejšiu atmosféru. Pre zvečnenie príbehu využite koláž fotiek, ktorú vytvoríte v jednom väčšom ráme, alebo pomocou série fotografií v podobných rámoch.

Maľované steny

Ak máte radi farby, veľké plochy a originalitu, ale nechcú sa vám lepiť tapety na stenu, použite maľované vzory na stenu. Vytvoríte ich pomocou špeciálnych alebo aj doma vyrobených šablón a farieb na stenu. Môžu to byť vzory prírodné, abstraktné alebo aj písmenkové. Nápisy na stenu však viete použiť aj hotové a dotvoriť tak celkový dojem.

Kovový lesk

Obľubujete jedinečnosť kovu, jeho lesk a netradičné vzory? Zaveste si na stenu originálne kovové dekorácie na stenu. Hodia sa pre elegantný štýl bývania a interiér rovnako ako pre ten industriálny štýl aj vidiecky štýl. Dbajte však na zladenie štýlov, aby dekorácia nepôsobila rušivo. 

Nádych vidieka

Máte po babičke pamiatku v podobe taniera, drevenej misy či vyšívaného obrúska alebo ste našli na burze krásny starý zvonček? Zaveste ich na stenu, napríklad v kuchyni alebo jedálni a nechajte atmosféru starých časov vdýchnuť ich pokoj aj do dnešných hektických dní. Aké obrazy na stenu vidiecky štýl pripomenú? Ideálne sú motívy prírody a rodiny s nádychom romantiky, úcty a nehy.

Plastiky

Na stenu môžete zavesiť aj rôzne diela vytvorené z kameňa, hliny, živice alebo aj betónu. Nemusia to byť vždy originály s vysokou hodnotou, oko vie potešiť aj kvalitný replikovateľný odliatok. Opäť vyberajte podľa štýlu interiéru a nedajte sa zlákať množstvom, aby dielo malo šancu vyniknúť.

Páčili sa vám naše inšpirácie? Veríme, že áno a váš domov vďaka nim ožije príbehmi či spomienkami. Máme pre vás aj ďalšie rady a nápady pre váš domov. Stačí sa k nám pridať a sledovať novinky.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte pravidelnú dávku inšpirácií, spolu exkluzívnou ponukou pre váš krajší domov.