Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vázy z modranskej keramiky

Každá krajina má svoje typické trádície a zvyklosti. Slovensko nie je výnimkou. Máme tu skutočné skvosty, ktoré sa tradujú po stáročia. Medzi ne rozhodne patrí aj modranská keramika, ktorá zaujme svojimi charakteristickými znakmi, ktoré určite neprehliadnete. Keramika patrí medzi vďačné materiály v interiéri, podobne ako porcelán, mramor či terazzo. Všetky spomínané materiály sa vyznačujú úžasnou stálosťou a nadčasovosťou. Modranská keramika má navyše jedinečný vzhľad, ktorý nikde na svete okrem Slovenska nenájdete. Nechajte sa uniesť jej krásou a originálnosťou v interiéri!

Hrnčiarstvo: tradícia remeselníctva v Modre

K výrobkom symbolizujúcim Slovensko vždy patrila aj keramika z Modry. Názov mesta Modra však nesúvisí s modrou farbou, vzniklo z nemeckého slova modor, ktorý v preklade znamená močiar. Práve mokrade menili naplaveniny z vrchov Malých Karpát na hlinu vhodnú na výrobu keramických predmetov.

Výroba keramiky a remeslo, ktoré sa o ňu zaujíma, hrnčiarstvo, má na Slovensku dlhú históriu, ktorú môžeme rozdeliť do niekoľkých kľúčových období:

  • V roku 1636 vznikol v Modre hrnčiarsky a keramikársky cech.
  • V 17. a 18. storočí prišli tovariši z Čiech, Moravy, Sliezska, Rakúska a Bavorska a niektorí sa v Modre usadili.
  • Rozvoju remesla pomohli habáni, ktorí sa usadili na Záhorí a v Dolnom Rakúsku. Tí poznali omnoho náročnejšie postupy výroby majoliky – fajansy, ktoré začali uplatňovať aj u nás na Slovensku.

Hrnčiari vyrábali predmety každodennej potreby a to predovšetkým riad: hrnce, panvice, krčahy na vodu, džbány na víno, misy, hrnčeky, pekáče, rôzne nádoby, sväteničky, drobné hračky, ale aj kachlové pece. Modra bola aj hlavným strediskom na výrobu hrnčiarskych foriem. Hrnčiari používali bezfarebné i farebné glazúry. Na dekorovanie sa používali rôzne techniky ako výzdoba farebnou hlinkou, hrebeňom, mramorovaním, či trasakovaním.

Modranská keramika zaujímavosti: aký je jej pôvod?

Modranská keramika sa môže pýšiť, rovnako ako iné materiály v interiéri, napríklad porcelán či terrazzo, dlhou históriou. Jej pôvod je priamo v hrnčiarskom remesle, ktoré však bolo v minulosti charakteristické výrobou jednofarebných výrobkov. Všetko zmenila sekta novokrstencov, ktorú ľudia nazývali habáni. Tí na slovenské územie prišli z alpských krajín, usadili sa tu a začali vyrábať keramické výrobky pre šľachtu.

Modranská keramika od habánov

Keramika od habánov vyzerala veľmi podobne, ako modranská keramika v súčasnosti. Na bielu polevu kreslili prisťahovalci z Álp rastlinné vzory v sýtych odtieňoch modrej, žltej, zelenej a fialovej, ktoré priťahovali pozornosť aj z diaľky. Habáni zakazovali výraznú červenú a kreslenie človeka alebo zvieraťa na nádoby, šálky a ďalší riad. 

Habánska kultúra sa koncom 17. storočia zmiešala s tou domácou a pestrú keramiku začali vyrábať aj mnohí Slováci. Tí si otvorili svoje vlastné menšie dielne alebo sa zamestnali priamo v Modre, ktorá bola v tomto období keramickým strediskom.

Modranská keramika bola časom obľúbenejšia a hrnčiari ju začali vyrábať nielen pre šľachtu, ale aj pre bežný ľud. Každý chcel mať doma aspoň jeden tanier, hrnček, nádobu alebo šálku v žiarivých farbách, ktoré dokázali skrášliť kuchyňu alebo jedáleň.

Vyššia forma modranskej keramiky: majolika

Majolika, ktorú niekedy ľudia označujú aj fajansa, je vyššia forma modranskej keramiky, ktorá je charakteristická tým, že ju hrnčiari polievajú nepriehľadnou glazúrou. Na glazúru sa po vypálení nanáša biela krycia vrstva, na ktorú následne remeselníci keramickými farbami kreslia rôzne vzory. A síce hrnčiari v súčasnosti využívajú aj iné odtiene, ako modrú, žltú, zelenú a fialovú, spravidla sa držia pravidla o rastlinných vzoroch od habánov. Na modranskej keramike či majolike nájdete len sporadicky vzor zvieraťa alebo človeka.

Modranská keramika vzory

Modranská keramika pracuje s niekoľkými vzormi, vďaka ktorým je každý kúsok jedinečný a originálny. Hrnčiari zvyčajne kreslia prírodné motívy, ako sú ruže, puky kvetov, vinič, stromy, klinčeky a množstvo ďalšieho. Podľa toho, aké kombinácie farieb použijú, rozlišujú štyri základné typy dekoru:

  • Habánsky dekor – využíva sýte odtiene modrej, žltej, zelenej a fialovej, no vyhýba sa výraznej červenej, ktorú habáni zakazovali.
  • Ornamentálny dekor – hrnčiari využívajú kombináciu hnedej a zelenej farby, ktorou vytvárajú krásne ornamenty.
  • Klasický modrý dekor – profesionáli pracujú výlučne s modrou farbou, ktorá perfektne vyniká na bledučkom podklade.
  • Pestrý dekor – hrnčiari pracujú s dychvyrážajúcimi sýtymi a pestrými farbami, ako napríklad s červenou, žltou, modrou, zelenou, fialovou a hnedou.

Modranskú keramiku môžete v súčasnosti skombinovať s akýmikoľvek ďalšími materiálmi, ako je mramor, ratan či dokonca plyš. Do domácnosti prináša pravé teplo domova a trochu nostalgie spojenej s mnohými spomienkami z detstva. Vystavte ju do vitríny, používajte na nedeľné obedy alebo ňou dekorujte obývačku a užívajte si unikátnosť, ktorou si vás podmaní.

V ktorej časti interiéru môžete využiť modranskú keramiku?

Kamkoľvek sa pozriete, nájdete možnosť skrášliť váš interiér. Či už zavesíte originálne zdobený krčah nad váš krb z mramoru alebo postavíte uprostred jedálenského stola veľkú vázu z modranskej keramiky plnú lúčnych kvetov, všetko bude hrať spoločnou melódiou. Dizajn vypálený z hliny nestráca na svojej hodnote a bude roky skrášľovať váš domov. Doplnky z keramiky môžete umiestniť do sklenenej vitríny alebo voľne položiť na plávajúcu poličku či drevenú komodu z dreveného masívu.

Modranská keramika v kuchyni

Keramika sa páli v peciach pri teplotách od 980 – 1000 °C po dobu 8 hodín, čo znamená, že vriacu vodu hravo zvládne a odolá jej. Všetky výrobky sú v kuchyni bežne použiteľné. Odporúča sa však používať opatrne. Ide predsa len o umelecký kúsok. Je dobré si uvedomiť, že tento riad nemá úplne rovnaké vlastnosti ako porcelán.  

Výrobky modranskej keramiky sú zdravotne nezávadné a umývačka riadu alebo mikrovlnná rúra ich nepoškodia. Avšak aj tu treba myslieť na to, že pravidelné používanie modranskej keramiky sa môže prejaviť v drobnom popraskaní glazúry. To však v žiadnom prípade nemá vplyv na ďalšie funčné používanie keramiky.

Modranská keramika v obývačke

Modranskú keramiku nemusíte využívať len v kuchyni alebo jedálni, kde si z nej budete vychutnávať dobrý obed a večeru. Nádoby, hrnčeky alebo krčahy s farebným dizajnom si nájdu miesto aj na poličke, vo vitríne alebo na komode v obývačke. Niektorým kúskom môžete dokonca nájsť aj iné praktické využitie – napríklad, veľký džbán z modranskej keramiky premeňte na vázu pre kyticu a dekorujte ním nižší konferenčný alebo vyšší príručný stolík. Dotyk minulosti prinesie aj farebný keramický tanierik, na ktorom hosťom naservírujete menší snack a šálky s prírodným farebným vzorom, v ktorých ponúknete silnú kávu alebo voňavý čaj.

Modranská keramika v iných častiach domácnosti

Pre modranskú keramiku sú typické džbány, hrnčeky, jedálenské súpravy, sošky a iné doplnky a dekorácie do bytu alebo domu. Zavesiť si ich môžete na stenu alebo len tak položiť na komodu. Nádherne bude vyzerať váza zdobená modranskými vzormi alebo aj keramické hodiny s kukučkou. Keramika sa dokonale dopĺňa s ručnými výšivkami, háčkovanými dečkami alebo inými ručne vyrobenými vecami. Pekne vyniknú aj zamat, satén alebo plyš, ktoré dodajú potrebný kontrast.

Modranská keramika podľa štýlu bývania

Ak máte jasne definovaný štýl bývania, podčiarknete ho doplnkami. Či už zvolíte prírodné materiály ako ratan, drevo, kov alebo keramiku, jedno s druhým sa bude rozhodne skvele dopĺňať. Aj ľudové tradície sa môžu uplatniť v súčasnom interiéri. Ak máte radi dekor modernej podoby, určite siahnite po niektorých vydarených kúskoch jedálenských súprav modranskej keramiky.

Vidiecky štýl

Komu sa páči keramika, ten vie, že ide o ručne točený aj zdobený produkt. Najmä ak ide o typickú modranskú keramiku. Perfektne zapadá do vidieckeho štýlu, ktorý súznie s prírodnými materiálmi, pomalším štýlom života a radosťou. Ak chcete dosiahnúť nádherný synergický efekt, vyberte si vhodné farby keramických doplnkov. Aj obľúbený provensalský štýl môžete doplniť o výrobky modranskej keramiky, ktoré krásne doplnia ostatné doplnky vo fialových alebo zelených odtieňoch.

Moderný štýl

Často sa stáva, že moderný minimalický a súčasný štýl vyznieva pomerne chladne. Na to, aby ste neželaný chladný efekt potlačili, vám môže poslúžiť kontrast v podobe prírodných doplnkov. Či už sa rozhodnete pre drevo, ľan alebo keramiku, dosiahnete kontrastný efekt. Ten stlmí chlad a prinesie do vášho domova teplú atmosféru. Dekorácie a doplnky do bytu ako vázy alebo dekoratívne misy môžu vychádzať z tradičných, no redizajnovaných dekorov a môžu byť premietnuté do súčasnejšej, minimalistickejšej podoby.  

TIP: Ak by sa vám zdalo drevo príliš drahé, no chceli by ste ho v interiéri skombinovať s modranskou keramikou, skvelá je aj imitácia dreva. Imitácia je lacnejšia, no pritom na prvý pohľad vyzerá na nerozoznanie od klasického dreva.

Vintage a retro štýl

Modranská keramika so sebou prináša nádych minulosti a roky dávno minulé, ktoré sa mnohým spájajú s detstvom u starých rodičov. Práve v kuchyni svojej starej mamy sa väčšina stretla s touto nadčasovou a originálnou keramikou po prvýkrát v živote. Ak teda inklinujete k štýlom plným nostalgie a minulosti, nezabudnite na keramické kúsky s prepracovaným zdobením, ktoré budú vizitkou vášho domova. Dekorácie umiestnite do vitríny alebo položte na poličku a uistite sa, že ich vidí úplne každý, kto k vám príde.

Prineste i do vášho interiéru kúsok dedičtva a tradícií v podobe modranskej keramiky. Každá krajina by sa mala snažiť svoje jedinečné tradície zachovávať. Iba tak si uctíme našich predkov, ktorí nám tieto tradície priniesli.

Zdroj obrázkov a informácií: www.majolika.sk  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!