keramika z Modry

Každá krajina má svoje typické trádície a zvyklosti. Slovensko nie je výnimkou. Máme tu skutočné skvosty, ktoré sa tradujú po stáročia. Medzi ne rozhodne patrí aj modranská keramika, ktorá zaujme svojimi charakteristickými znakmi, ktoré určite neprehliadnete. Keramika patrí medzi vďačné materiály v interiéri, podobne ako porcelán, mramor či terazzo. Všetky spomínané materiály sa vyznačujú úžasnou stálosťou. Modranská keramika má navyše jedinečný vzhľad, ktorý inde ako na Slovensku nenájdete. Poďte sa nechať uniesť jej krásou v interiéri!

Modranská keramika v interiéri

K výrobkom symbolizujúcim Slovensko vždy patrila aj keramika z Modry. Názov mesta Modra však nesúvisí s modrou farbou, vzniklo z nemeckého slova modor, ktorý v preklade znamená močiar. Práve mokrade menili naplaveniny z vrchov Malých Karpát na hlinu vhodnú na výrobu keramických predmetov.

V roku 1636 vznikol v Modre hrnčiarsky a keramikársky cech. V 17. a 18. storočí prišli tovariši z Čiech, Moravy, Sliezska, Rakúska a Bavorska a niektorí sa v Modre usadili. Rozvoju remesla pomohli habáni, keramikári vyhnaní z Nemecka, ktorí sa v 30. rokoch 19. storočia usadili na Záhorí a v Dolnom Rakúsku. Tí poznali omnoho náročnejšie postupy výroby majoliky – fajansy, ktoré začali uplatňovať aj u nás na Slovensku.

Hrnčiari vyrábali predmety každodennej potreby a to predovšetkým riad: hrnce, panvice, krčahy na vodu, džbány na víno, misy, hrnčeky, pekáče, rôzne nádoby, sväteničky, drobné hračky, ale aj kachlové pece. Modra bola aj hlavným strediskom na výrobu hrnčiarskych foriem. Hrnčiari používali bezfarebné i farebné glazúry. Na dekorovanie sa používali rôzne techniky ako výzdoba farebnou hlinkou, hrebeňom, mramorovaním, či trasakovaním.

Vlastnosti modranskej keramiky

Habánske obce tvorili väčšinou remeselníci. Západné Slovensko sa tak v šestnástom a sedemnástom storočí stalo prvým trvalejším domovom habánov. Ich keramika sa stala charakteristickou črtou Slovenska. Používané keramické glazúry sú zlúčeniny kysličníkov kovu a sklárskych pieskov. Jednotlivé glazúry sa pomocou práškovej formy miešajú s vodou.  

Habáni používali modrú, žltú, bielu a zelenú podkladovú glazúru. V dekoroch prevažovali farby: žltá, zelená farba, fialová farba a modrá farba. Čierna farba bola farbou kontúry. Červená farba bola pre habánov farbou smrti, preto ju nepoužívali. V ornamentálnych prvkoch z počiatku uplatňovali len rastlinné motívy. V prejave pokory sa neodvážili zobrazovať na predmetoch bežnej spotreby človeka.

Medzi habánskou a modranskou keramikou je predsa len malá odlišnosť. Na rozdiel od habánskej keramiky sa v tej modranskej používa aj energická červená farba a mierne odlišné sú aj používané vzory. Modranská keramika je tak pestrejšia a rôznorodejšia, hoci pôvodne z tej habánskej vychádza a je ňou inšpirovaná.  

Ako môžete využiť modranskú keramiku v interiéri

Keďže sa všeobecne keramika radí medzi odolné, tvrdé a stále materiály v interiéri, môžete sa na ňu spoľahnúť v každom ohľade. Je použiteľná v kúpeľniach, kuchyniach aj obývačkách. Je pravda, že modranská keramika je veľmi zdobená a preto si ju spájame najmä s dekoráciami v našich domácnostiach. Má však aj množstvo praktických využití.  

Modranská keramika v kuchyni

Modranská keramika sa páli v peciach pri teplotách od 955 – 1000 °C, čo znamená, že vriacu vodu hravo zvládne a odolá jej. Všetky výrobky sú v kuchyni bežne použiteľné. Odporúča sa však používať opatrne. Ide predsa len o umelecký kúsok. Je dobré si uvedomiť, že tento riad nemá úplne rovnaké vlastnosti ako porcelán.  

S výrobkami modranskej keramiky sa v umývačke nič nestane. Avšak aj napriek tomu sa to neodporúča. Použitá hlina je pórovitá a v súčinnosti s agresivitou umývacích prostriedkov by mohlo dôjsť k znehodnoteniu výrobku. Rovnako tak je to aj pri iných výrobkoch, neodporúčame umývať v umývačke riadu drevené predmety.  

Dekoratívne predmety

Pre modranskú keramiku sú typické džbány, hrnčeky, jedálenské súpravy, sošky a iné doplnky a dekorácie do bytu alebo domu. Zavesiť si ich môžete na stenu alebo len tak položiť na komodu. Nádherne bude vyzerať váza zdobená modranskými vzormi alebo aj keramické hodiny s kukučkou. Keramika sa dokonale dopĺňa s ručnými výšivkami, háčkovanými dečkami alebo inými ručne vyrobenými vecami. Pekne vyniknú aj zamat, satén alebo plyš, ktoré dodajú potrebný kontrast.

Modranská keramika v kúpeľni

Ak sa púšťate do dizajnu kúpeľne a premýšľate, kde začať, dáme vám tip. Ak sa chystáte na dekoráciu stien a podláh, nezabudnite na keramiku. Tento neuveriteľne obľúbený materiál sa používa v kúpeľniach na celom svete, vďaka skvelej kombinácii praktických a estetických výhod. Od veľkosti a tvaru po farbu a povrchovú úpravu je pri keramických dlaždiciach k dispozícii široké spektrum dizajnu. Dnešné možnosti zahŕňajú štýly ako imitácia dreva, lesklá biela, aj tradičné vzory typické pre danú krajinu.  

Modranská keramika a doplnky do bytu

Ak máte jasne definovaný štýl bývania, podčiarknete ho doplnkami. Či už zvolíte prírodné materiály ako ratan, drevo, kov alebo keramiku, jedno s druhým sa bude rozhodne skvele dopĺňať. Aj ľudové tradície sa môžu uplatniť v súčasnom interiéri. Ak máte radi dekor modernej podoby, určite siahnite po niektorých vydarených kúskoch jedálenských súprav modranskej keramiky.  

Vidiecky štýl

Komu sa páči keramika, ten vie, že ide o ručne točený aj zdobený produkt. Najmä ak ide o typickú modranskú keramiku. Perfektne zapadá do vidieckeho štýlu, ktorý súznie s prírodnými materiálmi, pomalším štýlom života a radosťou. Pokiaľ si vyberiete vhodné farby keramických doplnkov, ktoré budú ladiť s vašim štýlom, dosiahnete nádherný synergický efekt. Vtedy aj provensalský štýl môžete doplniť o výrobky modranskej keramiky, ktorá budú mať fialkové alebo jemne zelené odtiene.  

Moderný štýl

Často sa stáva, že moderný minimalický a súčasný štýl vyznieva pomerne chladne. Na to, aby ste neželaný chladý efekt potlačili, vám môže poslúžiť kontrast v podobe prírodných doplnkov. Či už sa rozhodnete pre drevo, ľan alebo keramiku, dosiahnete kontrastný efekt. Ten stlmí chlad a prinesie do vášho domova teplú atmosféru. Doplnky a dekorácie do bytu ako vázy alebo dekoratívne misy môžu vychádzať z tradičných, no redizajnovaných dekorov a môžu byť premietnuté do súčasnejšej, minimalistickejšej podoby.  

V ktorej časti interiéru môžete využiť modranskú keramiku?

Kamkoľvek sa pozriete, nájdete možnosť skrášliť váš interiér. Či už zavesíte originálne zdobený krčah nad váš krb z mramoru alebo postavíte uprostred jedálenského stola veľkú vázu z modranskej keramiky plnú lúčnych kvetov, všetko bude hrať spoločnou melódiou. Dizajn vypálený z hliny nestráca na svojej hodnote a bude roky skrášľovať váš domov. Doplnky z keramiky môžete umiestniť do sklenenej vitríny alebo voľne položiť na plávajúcu poličku či drevenú komodu z dreveného masívu.

Každá krajina by sa mala snažiť svoje jedinečné tradície zachovávať. Iba tak si uctíme našich predkov, ktorí nám tieto tradície priniesli.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!