Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Dekorácie a doplnky do záhrady

Obsah

Záhrada je miestom oddychu a relaxu. Využívať sa dá počas celého roka, no hlavne na jar a v lete, keď je vonku príjemne teplo. Na to, aby ste sa v záhrade cítli dobre, musíte zvoliť aj správne záhradné dekorácie. Možností máte nespočetne veľa, vďaka čomu si viete vybrať presne podľa svojich predstáv. Chceli by ste si vytvoriť oázu pokoja, kde strávite väčšiu časť roka s rodinou a priateľmi? Máme pre vás niekoľko praktických rád a inšpirácií, ktoré rozhodne pomôžu.

Záhrada: oáza oddychu a pokoja

Každý, kto má záhradu určite vie, že ide o príjemné miesto, kde sa dá oddychovať a pestovať vlastná zelenina a ovocie. Ak je záhradkárčenie vaším hobby, nasaďte si do nej kvety do záhrady a rôzne celozelené rastliny. Tie vám budú robiť radosť počas celého roka. Výhodou je, že ak záhradu nemáte, môžete si ju sami vytvoriť. Jediné, čo na to budete potrebovať je balkón a terasa. Nemusíte mať obidve, stačí, keď máte menší balkón, kde umiestnite stolík, stoličku a okrasné kvety.

To, čo bude v záhrade, je len na vás, no mala by kopírovať váš štýl a to, čo máte radi. Len vtedy sa v nej môžete cítiť dobre a pohodlne.

Moderné záhrady: poradíme vám, aké záhradné dekorácie by ste si mali zaobstarať

Doplnky na terasu, dekorácia na balkón a do záhrady sú na trhu v širokom zastúpení, vďaka čomu vyhovejú úplne každému. Široký výber však znamená aj to, že pri nákupe sa môžete zamotať a stratiť. Kde teda začať a čo by vo vašej záhrade rozhodne nemalo chýbať? Máme pre vás pripravený praktický zoznam.

Praktický stolík so stoličkami

Základom každej záhrady, terasy a balkóna je sedenie, pri ktorom si môžete vychutnať dobrú kávu, chladený nápoj alebo chutný dezert. Čím väčší stôl si vyberiete, tým viac ľudí zaň usadíte. Na druhej strane, ak je balkón a terasa alebo záhrada malá, zbytočne to nepreháňajte. Okrem miesta na sedenie potrebujete aj priestor na prechádzanie.

Z materiálov je do záhrady ako stvorený ratan, s podobným vzhľadom ako drevo, s tým rozdielom, že nie je tak drahý. Je tiež ľahký, takže sa jednoducho presúva z miesta na miesto. Ak by sa vám zdal príliš tvrdý, doplňte ho peknými vankúšmi, návlekmi alebo dekou.

Druhým obľúbeným materiálom je drevo alebo imitácia dreva, charakteristické tým, že je veľmi odolné, štýlové a luxusné. Je síce drahšie, no rozhodne sa oplatí doň investovať. Vydrží vám roky bez toho, aby sa nejakým spôsobom zničilo. A posledným obľúbeným je plast vo viacerých farbách s nízkou hmotnosťou a vyššou odolnosťou proti vode. Je lacnejší a nevydrží toľko čo drevo, no ak sa oň správne staráte, poslúži niekoľko sezón.

Dizajn sedenia môže byť jednoduchší, záhrada je sama o sebe výrazná. Ak by ste ho chceli niečím doplniť, pridajte vankúše, prehozy, deky či obrusy. Ako lacné a štýlové sedenie poslúži záhradný nábytok z paliet, vhodný ako kreslo, pohovka či lavica pri stôl.

Osvetlenie terasy a záhrady

Druhou, veľmi potrebou vecou je osvetlenie terasy a záhrady vo forme lampášov, girlánd, svietnikov a dekoračných lámp. Jednotlivé typy osvetlenia pokojne spolu kombinujte a vytvárajte zaujímavý efekt. Girlandy sa budú skvelo vynímať na stromoch, v kríkoch alebo na palmách. Masívne a veľké lampáše umiestnite do kúta balkóna, k stolu alebo na poličky. Moderné záhrady využívajú tiež stojacie lampy a iné typy dekoračného osvetlenia. V lete sa vám svetlo zíde hlavne večer, keď budete grilovať a tráviť čas so svojimi najbližšími.

Masívne záhradné doplnky

Keď máte základ hotový, je dôležité presunúť sa ďalej, na väčšie a masívnejšie dekorácie. Moderná terasa je minimalistická, kombinuje skôr menej doplnkov, no vo väčších rozmeroch. Vďaka tomu je výrazná a jednotlivé kúsky v nej nezanikajú ani vtedy, keď je rozmernejšia. To isté platí aj v rámci záhrady. Namiesto desiatok malých dekorácií vyberajte masívne doplnky, ako napríklad veľké vázy, vysoké svietniky a lampáše či väčšie lampy. Len tak zabránite tomu, aby sa v záhrade, na balkóne a terase vytvoril chaos.

Štýlové náradie

A okrem všetkého nábytku a dekorácií netreba zabúdať ešte na jednu vec, ktorou je praktické náradie. Vďaka nemu sa budete môcť postarať o rastliny, kvety, kríky a stromy. Namiesto nepekných a klasických kúskov si však vyberajte štýlové predmety v metalických prevedeniach, ako napríklad zlatú kovovú krhlu a strieborné vedierka. K náradiu patrí tiež menšia motyka a hrable, tie budú vyzerať skvelo v čiernom matnom prevedení.

TIP: Vo Westwing nájdete širokú ponuku rôznych dekorácií do záhrady. Kliknite si tu: záhradné dekorácie!

DIY projekty: nápady na záhradné dekorácie

Nápady do záhrady vám vedia pomôcť rozprúdiť fantáziu a priniesť do svojho domova niečo nové. Ak chcete ušetriť, mali by ste vyskúšať rôzne DIY nápady, v preklade “urob si sám”. Namiesto toho, aby ste niečo kupovali, si to vyrobíte doma z vecí, ktoré už vlastníte.

 1. Záhradný nábytok z paliet

  Nenáročný kúsok, na ktorý budete potrebovať len zopár paliet, klincov a farbu na drevo. Palety vyčistite, nafarbite vami vybranou farbou, poskladajte a spojte klincami, aby dobre držali. Následne na ne uložte vankúše a prehoďte prehoz alebo deku.
 2. Vlastné ovocie a zelenina

  Ak vás baví záhradkárčenie, určite využite záhradu alebo záhradné terasy a nasaďte si všetko, čo vám chutí. A keď máte pivnicu, viete úrodu skladovať aj 6 mesiacov.
 3. Nádoby, črepníky a vázy

  Máte doma staré nádoby a neviete čo s nimi? Využite ich ako vázy a črepníky! Vyčistite ich, opravte, nafarbite peknou farbou a následne do nich niečo nasaďte.
 4. Starý rebrík ako polica

  Ak vlastníte starý rebrík a nechcete ho využívať klasicky, mali by ste ho využiť ako policu na rastliny a kvety. Nafarbite ho sviežou farbou a oprite o stenu. Na jednotlivé úrovne naukladajte črepníky, vázy a boxy s kvetmi.

Záhradné terasy: záhradné dekorácie a kvety

Kvety do záhrady majú rovnako ako dekorácie do záhrady široké zastúpenie. Niektoré vám budú kvitnúť takmer celý rok, iným sa budete tešiť len niekoľko mesiacov alebo týždňov. Do veľkej záhrady sa budú hodiť väčšie typy, ako napríklad rebríček, rozchodník, hortenzia chryzantéma, lomikameň či rododendron. Väčšina zo spomenutých sa jednoducho pestuje a sú vhodné aj pre začiatočníka.

Kvety na balkón by mali byť trochu menšie, aby nezavadzali a nezaberali dôležité miesto. Siahnite po druhoch, ktorým nebude vadiť, že ich budete pestovať v menších črepníkoch a nádobkách. Okrem klasických kvetov vyzerajú veľmi dobre aj celozelené rastliny a okrasné trávy. Z doplnkov sa zamerajte aj na dekorácie do bytu, mnohé z nich sa dajú využiť aj v záhrade a na balkóne.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!