kytica a jedlo pre mamu k jej sviatku

Vybrať darčeky ku dňu matiek nie je ľahkou úlohou. V tento deň chceme predsa tej našej mame poďakovať za tak veľa! Slovo mama boli pre mnohých z nás prvé hlásky, ktoré sme sa ako deti naučili vysloviť a rozhodne to nebola náhoda. Naša milovaná mamička tu bola pre nás ešte pred našim narodením. Starala sa o nás, učila nás spoznávať svet a po radu alebo objatie k nej utekáme doteraz. Ak aj vy hľadáte ten najlepší darček pre svoju maminu, pri výbere vám pomôžu aj nasledujúce tipy a kreatívne nápady na darčeky.

Deň matiek – zaujímavé informácie

Nenahraditeľnú úlohu matky a jej prínos pre celú spoločnosť si pripomínali oslavami už starovekí Gréci a Rimania. Gréci oslavovali ako matku Bohov bohyňu Rheu a Rimania bohyňu Kybelu. Oslavy materstva a plodnosti u nich trvali niekoľko dní. Prví kresťania začali slúžiť omše na počesť matky Ježiša, Panny Márie, a v Anglicku sa od 16.storočia dodržiavala takzvaná Materská nedeľa. V tento deň, ktorý pripadol na štvrtú pôstnu nedeľu, dostalo služobníctvo voľno, aby mohlo navštíviť svoje mamy. V Anglicku sa Deň matiek oslavuje v čase pôstu dodnes.

Na Slovensku oslavujeme medzinárodný Deň matiek druhú májovú nedeľu, a to vďaka Američanke Anne Jarvisovej. Po smrti milovanej mamy si Anna uvedomila, že matky nie sú počas svojho života dostatočne oceňované a zaslúžia si špeciálny deň v kalendári. Anna preto v roku 1907 húževnato započala kampaň za ustanovenie oficiálneho Dňa matiek. A jej úsilie nevyšlo nazmar. Americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil oficiálny Deň matiek v roku 1914.

Do Československa túto tradíciu priniesli americkí návštevníci v období po prvej svetovej vojne a o jej rozšírenie sa u nás najviac pričinila Alica Masaryková. Deň matiek bol síce počas komunizmu nahradený Medzinárodným dňom žien, od roku 1989 sme sa však slobodne vrátili k jeho oslavám druhú nedeľu v máji.

Darček na Deň matiek – obdarujte vašu mamu zo srdca

Pre naše drahé mamy sme už odmalička maľovali na Deň matiek v škôlke obrázky a učili sa naspamäť recitovať básničky. A to všetko preto, aby sme tú svoju milovanú maminu v jej deň čo najviac potešili. A potešiť ju chcete predsa aj v dospelosti, však? Vyberte jej preto darček priamo od srdca, v čom vám pomôžu aj nasledujúce nápady na darčeky. Inšpirovať sa možete aj nápadmi na darček k MDŽ.

Kvety na celý rok

Každá žena miluje čerstvé kvety a mama nie je výnimkou. Prekvapte svoju mamičku na Deň matiek nie jednou, ale mnohými kyticami a darujte jej donášku čerstvých kvetov na celý rok. Pripraviť pre ňu môžete trvanlivú kyticu aj vlastnoručne: do ozdobného kvetináča zasaďte jej obľúbené kvety, ktoré nikdy nezvädnú.

Šperk od srdca 

Nechajte pre svoju mamičku vyrobiť originálny šperk s menami všetkých členov vašej rodiny z vďaky za to, ako sa o vás stará. Šperk môže mať podobu retiazky s príveskami alebo náramku s gravírovaním. Takýto unikátny dar sa rýchlo stane obľúbeným šperkom vašej mamy.

Kreatívne rodinné fotografie

Ktorá mama by nemala radosť z fotografií svojich detí a vnúčat, ktoré by mohli tvoriť krásne dekorácie na stenu do obývačky? Pripravte pre svoju mamu zarámovanú koláž s vašimi najmilšími rodinnými fotografiami, alebo jej nechajte vyrobiť nástenný kalendár s fotkami na každý mesiac v roku.

Maličkosti, ktoré spríjemnia deň

Vaša mamka nikdy nezabudla ani na ten najmenší detail, ako urobiť váš život krajším. Opätujte jej túto starostlivosť a obdarujte ju maličkosťami, ktoré jej spríjemnia každý deň. Vybrať pre ňu môžete hrnček, ktorý udrží nápoj dlho teplý, bambusový podnos na vaňu alebo tácku na raňajky v posteli. Teplé papuče na doma a mäkký župan jej taktiež ukážu, že vám záleží na jej pohodlí.

Kreatívny darček pre mamu na poslednú chvíľu – DIY darčekové poukážky

Neviete čo kúpiť mame a ostáva vám už len veľmi málo času? Čo tak DIY darčekové poukážky. Môžete si ich vyrobiť sami alebo využiť poukážky, ktoré pre vás pripravil náš tím vo Westwing. Čo obsahujú tie poukážky? Čokoľvek, čo poteší vašu mamu a zvládnete to aj sami, napríklad ponuka na upratovanie, varenie večere, filmový večer alebo raňajky do postele. Poukážky stačí vystrihnúť a vložiť do obálky spolu s listom papiera.

Štýlové tipy na darčeky ku Dňu matiek

Darček na Deň matiek môžu byť rovnako štýlové a originálne, ako aj vaša mama. Potrpí si vaša mamka na upravený zovňajšok? Darujte jej skrášľujúcu procedúru! Je jej vášňou dokonale zariadený byt? Potešte ju luxusnými doplnkami. Alebo je kráľovstvom vašej mamy kuchyňa? Už nad ničím iným nerozmýšľajte a stavte na kvalitné kuchynské doplnky alebo si prezrite naše inšpirácie do kuchyne. Naše nasledujúce nápady sú rovnako vhodné aj ako darček pre mamu k narodeninám.

Bytové dekorácie ako darčeky na Deň matiek

Ktoré dekorácie do bytu sú vhodné darčeky na Deň matiek? Jednoznačne všetko luxusné a príjemné na dotyk! Svoju mamičku môžete obdarovať kvalitnými uterákmi do kúpeľne, doplnkami na zariadenie obývačky, ako napríklad štýlovou dekou a vankúšmi na pohovku, ale aj vonnými sviečkami či difuzérom arómy. Nová servírovacia súprava riadov zase poteší každú milovníčku varenia a stolovania v rodinnom kruhu.

Ak vaša mama rada trávi čas v záhrade, doprajte jej krásne trendy doplnky na terasu. Hodila by sa jej štýlová dekorácia na balkón, pozrite si naše inšpirácie na balkón alebo taktiež nápady do záhrady.

Láska ide cez žalúdok: tie najchutnejšie nápady na darčeky ku Dňu matiek

Vlastnoručne vyrobené sladké maškrty sú skvelým darom na Deň matiek. Pre svoju mamičku môžete upiecť jej obľúbený koláč, máme pre vás však aj rýchlejšiu variantu. Vyskúšajte pripraviť jednoduché a chutné čokoládové pralinky s posýpkou. Recept je nasledovný: 

Budete potrebovať: 

  • 220 gramov nadrobno nasekanej kvalitnej horkej čokolády 
  • 160 ml smotany na šľahanie
  • 1 polievkovú lyžicu masla
  • vanilkový extrakt 
  • na ozdobu: kakao, čokoláda, posekané orechy, kandizované čerešne, kokos, cukrárske dekorácie

Postup, ako pripraviť čokoládové pralinky:

  1. Vo vodnom kúpeli roztopte všetky ingrediencie a poriadne ich premiešajte.

  2. Vzniknutú hmotu odložte na 1-2 hodiny do chladničky.

  3. Po vybratí tvarujte cesto mokrými rukami do tvaru malých guľôčok.

  4. Hotové pralinky môžete obaliť v kakau, kokose, cukrárenských guľôčkach na dekorovanie alebo poliať horúcou čokoládou. Podľa chuti môžete dovnútra ukryť aj kandizované čerešne.

  5. Hotové pralinky vložte do dekoračnej krabičky alebo dózičky, previažte stužkou a sladký darček pre maminu je hotový!

A čo tak technologické darčeky? 

Existujú moderné technológie alebo prístroje, ktoré by vaša mama v domácnosti ocenila? Napríklad nový kuchynský robot, kávovar alebo prenosná parná žehlička na oblečenie? Pokiaľ nebývate v rovnakom meste, svojej mame môžete zakúpiť aj obrazovku na prijatie video hovorov. Vďaka nej budete mať aj na diaľku pocit, že ste naďalej spolu.

Skrášľujúca procedúra

Vhodné darčeky ku Dňu matiek sú aj deň oddychu v kúpeľoch alebo procedúra v kozmetickom salóne. Svojej mamičke môžete okrem skrášľujúcej procedúry venovať aj poradenské služby v oblasti zdravia alebo krásy.

Vlastnoručne vyrobené pohľadnice na Deň matiek: 8 Westwing pohľadníc na stiahnutie

Ak chcete dať svojej mamičke originálny darček, ale nemáte manuálne zručnosti, môžete využiť naše pripravené šablóny na pohľadnice ku Dňu matiek. Funguje to takto: vyberte si svoju obľúbenú pohľadnicu, uložte ju, vytlačte a začnite s tvorbou! Vystrihnite pohľadnicu pozdĺž bodkovaných čiar, potom prilepte obe strany k sebe (aby bol text na oboch stranách) a papier preložte na polovicu.

Vyberte pre svoju mamičku na Deň matiek tradičný, alebo menej tradičný dar, zakúpený alebo vlastnoručne vyrobený. Ak bude od srdca, bude pre vašu mamu tým najkrajším darom a vám nezostáva už nič iné, len si tento deň vychutnať spoločne s ňou.

Ak by ste sa zároveň chceli inšpirovať aj nápadmi na darček pre otca, určite si pozrite naše návrhy. Tak isto nájdete super nápady na darček pre dedka alebo darček pre babku.

Na našej stránke Westwing prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!