Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
darček pre novorodenca v sivom prevedení

Narodenie nového člena rodiny je vždy veľká udalosť. Všetci sa tešíme na chvíľu, keď malého chlapčeka alebo dievčatko budeme môcť privítať medzi nami. Pri tejto príležitosti takmer automaticky začíname uvažovať o vhodnom prekvapení, ktoré by ocenilo bábätko a zároveň jeho rodičia. Poradíme vám, kde hľadať a na čo sa zamerať, ak hľadáte výnimočný darček pre novorodenca v rodine alebo u priateľov. Inšpirujte sa našimi tipmi na praktické i dizajnové darčeky, ktorých hodnota pretrvá roky. Ktorý si vyberiete?

Darček pre bábätko: s čím sa vybrať na prvú návštevu?

Prvá návšteva bábätka je špeciálnym momentom. Úvahami nad dokonalým darom preto mnohí z nás strávia nemálo času. Ak chcete venovať niečo originálnejšie ako dupačky či cumlík, je dobré vziať do úvahy i to, kde sa prvé stretnutie bude odohrávať a aký blízky vzťah k dieťatku máte.

Návšteva v pôrodnici

Ste nedočkaví starí rodičia, ktorí sa za novým vnúčaťom chystajú už do nemocnice? Uľahčite vybraným darčekom pobyt v pôrodnici aj čerstvej maminke. Zistite vopred čo jej spríjemní čakanie na prepustenie domov.

 • Môže to byť obľúbená kozmetika alebo chutný bylinkový čaj na podporu dojčenia.
 • Ako darček k narodeniu dieťaťa v zime môžete zvoliť fusak do autosedačky, ktorý rodičia využijú počas prvej cesty autom.
 • V letnom období poteší akákoľvek ľahšia prikrývka alebo tenké rukavičky proti poškriabaniu.

Návšteva doma

Väčšina zvedavcov zo širšej rodiny alebo okruhu priateľov sa na ratolesť príde pozrieť až po určitom čase. O príjemné posedenia v pohodlí domova potom nie je núdza. Darček pre novorodenca sa vtedy môže líšiť v závislosti od toho, v akom veku dieťatko je. 

 • Ak sa rozhodnete kupovať praktické veci, ako sú plienky či oblečenie, desať z desiatich mamičiek odporúča zvoliť veľkosť o číslo alebo i o dve väčšiu.
 • Hračka by mala byť nielen pekná, ale aj bezpečná. Hryzadlá dokážu dopomôcť k dobrému spánku, rozvoju pozornosti alebo upokojiť podráždené ďasná a sú skvelým univerzálnym darčekom pre bábätká.

Rôzne tipy a nápady do detskej izby nájdete aj na webe Westwing. Zaregistrujte sa bezplatne a objavte okúzľujúce dekorácie pre malých i veľkých.

4 nápady na darčeky pre novorodenca

Či už je to dievčatko alebo chlapček, ukážeme vám inšpirácie na darčeky, ktoré budú vhodné pre každého rodiča.

1. Na cesty aj na doma

Ak máte vlastné deti, máte výhodu. Ľahšie tak odhadnete potreby mladých rodičov a vyberiete niečo, čo by sa im skutočne mohlo zísť. Nezúfajte však ani vtedy, ak ste sa v tejto situácii ešte neocitli.

 • Cieľ prvých prechádzok s kočíkom je väčšinou jasný – buď chceme, aby dieťa zaspalo alebo ideme na pravidelnú kontrolu k lekárovi. V oboch prípadoch sa hodí príjemná deka alebo zavinovačka.
 • Na návšteve u lekára zase prebaľovacia podložka, ktorá sa dá zložiť a zmestí sa do akejkoľvek tašky.
 • Pre deti, ktoré už pijú z fľašky je najmä počas chladnejších dní cenný obal na fľaše alebo prenosný ohrievač.
 • Hračky pre deti do jedného roka sú dokonca veľmi dôležité. Zvoľte tie správne a okrem zábavy poskytnete bábätku aj podporu pre rozvoj jeho zmyslov a schopností. Ideálne sú také, ktoré obsahujú kontrastné farby a výrazné tvary. Môžu to byť plyšové kocky, mäkké knižky a leporelá, no i na dotyk príjemné handrové bábiky.

TIP: Ak chcete uľahčiť rodičom dilemu, čo by mali mať priprevené doma a čo by si mali zobrať na cestu pre novorodenca, pripravili sme pre vás jednoduchý checklist. Jednoducho tento zoznam vytlačte na kvalitný papier a zabaľte ho k darčeku pre bábätko! Určite tento praktický doplnok k darčeku ocenia!

Náš tip: Chceli by ste dievčatku priniesť darček v podobe vkusného doplnku do prvej izby, no nie ste si istí v akom štýle by mal byť? Zistite si vopred ako rodičia zariadili novú spálňu a zjednodušte si výber. Pre viac inšpirácií si prečítajte tento príspevok: nápady na darčeky pre deti

2. Pamätné darčeky

Spoločne strávené chvíle krátko po narodení bábätka patria medzi tie najcennejšie. Dajte rodičom možnosť zhmotniť ich.

 • Na tento účel najlepšie poslúžia spomienkové knihy alebo fotoalbumy. Keď príde čas, svojej dcérke takúto zbierku pamätných momentov môžu darovať.
 • K ďalším hodnotným darčekom patria detské šperky. Pre malé dievčatko sa hodia náušnice, náramok alebo retiazka z príveskom. Pravdepodobne ich dostane neskôr, no dôležité je, že budú od vás. Týmto nápadom sa môžete inšpirovať aj vtedy, keď budete premýšľať nad darčekom ku krstinám.

Tip: Použite jednu z našich šablón a zablahoželajte rodičom a starým rodičom k narodeniu dievčatka. Šablónu si jednoducho uložte a vytlačte.

3. Darčeky, ktoré poslúžia dlhšiu dobu

Rodičia určite ocenia darčeky, ktoré môžu využiť po dlhšiu dobu, nielen keď má novorodenec pár týždňov či mesiacov.

 • Podbradníky, termosku na príkrmy s malou lyžičkou alebo detskú jedálenskú stoličku možno rodina využije až o pol roka. No, keď ten čas príde, budú radi, že už ich doma majú.
 • Verte, že uzatvárateľných dóz na prvé kašičky žiadna mama nikdy nemá dosť. V tomto duchu môžete venovať i pohodlné capačky alebo sadu hryzadiel, ktorá sa zíde pri prerezávaní prvých zúbkov.
 • Kolotoč nad postieľkou v súčasnosti používa mnoho rodičov, je to dokonca obľúbený darček, ale aj dekoračný prvok, ktorý dokáže bábätko zaujať a zabaviť.

4. Pre sladký spánok

Úvodné týždne s novorodeniatkom sú krásne, no často i náročné. Bezsenné noci trvajúce celé mesiace sú pre mnohých rodičov bežnou realitou. Platí, že ak svojim darčekom predĺžite spánok dieťatku, darujete tým oddych aj rodičom. Čo by to mohlo byť?

 • Skvelým doplnkom k postieľke je napríklad tradičná hojdacia kolíska. Využitie nájde nielen v noci, ale i cez deň, keď si mama na chvíľku potrebuje uvoľniť ruky.
 • Jeho modernejšou variantou sú rôzne ležadlá, ktoré sa vďaka užším rozmerom zmestia kamkoľvek.
 • Kvalitný spánok tým najmenším zaručia i tzv. hniezda pre bábätká. Ich obľúbenosť stále rastie, pretože sa dajú jednoducho preniesť z postieľky na pohovku alebo do detského kútika.
 • Pre staršie deti, ktoré sa nerady prikrývajú, bude ideálnym darčekom spací vak.

Tip: Použite jednu z našich šablón a zablahoželajte rodičom a starým rodičom k narodeniu chlapca. Šablónu si jednoducho uložte a vytlačte.

Ako zabaliť darček pre novorodenca?

Výber dokonalého darčeka už máte za sebou? Teraz prichádza chvíľa, kedy môžete prejaviť svoju kreativitu a nádherne ho zabaliť. Že neviete ako? Skúste nasledovný postup na výrobu univerzálneho kornútu na drobnosti a predmety nepravidelných tvarov.

Čo budeme potrebovať?

 • tvrdý balíkový alebo pevnejší baliaci papier
 • priehľadný celofán
 • lepiacu pásku, nožnice
 • stuhu alebo mašľu

Ako na balenie darčekov?

Z papiera vystrihneme štvorec potrebných rozmerov a zvinieme ho do tvaru širšieho kornúta. Tvar zaistíme lepiacou páskou alebo zošívačkou. Podľa potreby z vonkajšej strany dozdobíme detskými motívmi. Do kornúta vložíme darček. Zoberieme celofán, z ktorého sme si pripravili štvorec asi o polovicu väčší ako ten z papiera, a kornút ním obalíme. Aby darčeky nevypadli, prečnievajúcu časť celofánu hore zviažeme stuhou, prípadne doplníme mašľou. A darček pre novorodenca máme zabalený.