Darček na Valentína

Darček na Valentína sa líši od ostatných darčekov, ktoré dávame svojim blízkym po zvyšok roka. Sviatok svätého Valentína sa po stáročia spája s oslavovaním lásky a špeciálneho puta medzi dvomi ľuďmi. Darček na Valentína je preto oveľa romantickejší, osobnejší a dávame ho len tým najmilovanejším ľuďom. Prichystajte pre svojho partnera či partnerku deň, na ktorý bude dlho spomínať. Od raňajok v posteli až po romantický večer len pre vás dvoch. Poradíme vám, ako naplánovať tento výnimočný deň a taktiež sa s vami podelíme o tie najlepšie nápady na romantický darček pre muža, aj pre ženu. 

Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?

Svätý Valentín bol kňaz alebo podľa iných zdrojov biskup, ktorý v treťom storočí sobášil milencov aj napriek zákazu cisára Claudia II Gótskeho. Claudius II veril, že slobodní muži sú lepšími vojakmi a svätého Valentína najprv uväznil a 14. februára ho dal v Ríme popraviť. Vo väzení svätý Valentín údajne prinavrátil žalárnikovej dcére zrak a pred popravou jej zanechal list v tvare srdca podpísaný „od tvojho Valentína“. Svätému Valentínovi sú pripísané mnohé zázraky a cirkev ho uznala za svätého.

Deň svätého Valentína určil na 14. februára pápež Gelázius, a to už v roku 496 nášho letopočtu. Svätý Valentín bol vyhlásený za patróna snúbencov a zamilovaných a jeho oslava 14. februára mala nahradiť pohanské sviatky zvané luperkálie. Starovekí Rimania luperkálie oslavovali 15. februára ako sviatky ženskej plodnosti. Tieto oslavy sa niesli sa v duchu uvoľnených mravov a deň svätého Valentína im mal prinavrátiť počestnosť. 

Deň svätého Valentína sa dnes oslavuje po celom svete ako sviatok zamilovaných a je spájaný s postavou Cupida, srdiečkami, kvetmi a červenou farbou. Prvé verzie komerčných valentínok sa objavili v Amerike v polovici 18.storočia a dnes medzi obľúbené darčeky patria okrem zaľúbených pohľadníc aj červené ruže a čokoláda.  

Ako prekvapiť partnera na Valentína?

Na Valentína je najväčším darom čas strávený spoločne s vašou milovanou osobou. Ako však aj bežný deň spraviť výnimočným? Prekvapte svojho priateľa alebo priateľku už od samotného rána. Ktorú ženu alebo muža by nepotešili raňajky v posteli? Raňajky na svätého Valentína by mali byť sladké: čerstvé pečivo, maslo, džem, ovocný džús a čerstvá káva sú nenáročné na prípravu a nezaberú vám ráno veľa času. Aby bolo prekvapenie dokonalé, naservírujte jedlo na štýlový podnos a nezabudnite na vázičku s kvetmi. 

Romantická večera pre dvoch, hoci strávená len v domácom prostredí, je vhodný darček pre muža na Valentína, rovnako ako aj pre ženu. Ak nechcete strácať čas varením, je úplne v poriadku objednať večeru z vašej obľúbenej reštaurácie. Vy sa však postarajte o dokonalú atmosféru, ktorá poteší všetky zmysli. V pozadí by mala hrať príjemná hudba a miestnosť by mala byť osvetlená sviečkami, najlepšie s nevtieravou no výraznou vôňou. Stôl skrášlite kvetmi, pekným prestieraním a nezabudnite ani na perfektne vychladené šampanské. 

Darček pre ženu na Valentína

Kvety vo váze alebo červené ruže a čokoláda je tradičný valentínsky darček pre ženu a ženy toto milé gesto určite ocenia. Pokiaľ však chcete prekvapiť svoju polovičku niečím neočakávaným, máme pre vás zopár nápadov. Darček na Valentína by mal byť osobný a v istom zmysle prepychový. 

Určite svojej manželke na Valentína nekúpte spotrebič do domácnosti. Luxusný župan, jemný šperk, poukážka na masáž alebo skrášľujúcu procedúru sú tie pravé valentínske darčeky. Hodvábny šál a balíček jej obľúbenej kozmetiky takisto skrášlia deň každej žene. 

Vhodný darček pre ženu na Valentína je aj ten, ktorý sami vyrobíte, predsa “urob si sám” projekt je zvyčajne ten najcennejší! Krásne zarámovaná spoločná fotografia alebo pohľadnica s osobným venovaním žene ukážu, že je pre vás výnimočná. A to je predsa podstata Valentínskeho darčeka. 

Darček pre muža na Valentína 

Darček pre muža na Valentína by mal byť osobný ale aj praktický zároveň, aby ho váš partner naplno využil. Kvalitný župan či pyžamo spadajú do tejto kategórie, rovnako ako aj balíček luxusnej pánskej kozmetiky. Značková kravata a manžetové gombíky sú mužskou obmenou šperkov pre ženy. Kvalitná peňaženka alebo pero s monogramom sú taktiež obľúbené valentínske dary. 

Darček na Valentína pre frajera môžete taktiež vyrobiť, aj muži ocenia spoločnú fotografiu či s láskou upečenú tortu. Akékoľvek technické vychytávky a príslušenstvo sú ďalšie dobré nápady na darčeky pre mužov. Či partnerovi vyberiete fitness náramok alebo najnovšie prenosné slúchadlá je už len na vás. 

Kreatívne nápady na darčeky na Valentína

Kreatívne nápady na darčeky na Valentína sú skvelý spôsob, ako darovať unikátny zážitok alebo spoločnú aktivitu vám obidvom a posilniť tak vaše jedinečné puto. Základom úspechu je mať ku každému kreatívnemu darčeku pripravený osobný príbeh o tom, čo vás k jeho výberu inšpirovalo. Pripravili sme pre vás niekoľko jedinečných nápadov. 

Spoločná hodina varenia alebo tanca 

Naučte sa spoločne niečo nové! Kurz varenia alebo tanca sú obľúbené aktivity, ktoré vám umožnia spoznať vášho partnera v nevšednej situácií. Posilníte tým svoj vzťah aj zručnosti v kuchyni, alebo na tanečnom parkete. 

Donáška vína 

Členstvo vo vínnom klube s pravidelnou donáškou vyberaných vín od someliéra vám prinesie viac, ako len poznatky o víne. Poskytne vám príležitosť oddýchnuť si od uponáhľaného života a vychutnať si romantický večer v spoločnosti vášho partnera, alebo partnerky.  

Ako vyrobiť darček na Valentína, ktorý vás bude tešiť po celý rok? Potrebujete k tomu len papier, pero a okrasnú nádobu! Napíšte na papier niekoľko desiatok aktivít, ktoré chcete so svojím partnerom zažiť. Pozeranie filmu, prechádzka v prírode alebo plánovaný víkend v novom meste, fantázií sa medze nekladú! Jednotlivé nápady vystrihnite, vložte do uzatvárateľnej krabičky a náhodne vyberajte, ktorej aktivite sa budete najbližší víkend venovať. 

Darčeková kytica 

Kytica nemusíte vyrobiť len z kvetín. Nevšedný darček pre ženu na Valentína je kytica obsahujúca lesky a rúže na pery, parfum, čokoládové cukríky, náhrdelník alebo náušnice. Pre muža môžete vyrobiť jedlú kyticu z jeho obľúbených sladkostí alebo syrov. Umelé kytice sú tiež trendom a tak isto aj umelé kvety v kvetináči.

Oslávte deň svojho zoznámenia 

Kreatívny nápad, ako osláviť deň svätého Valentína a vašu lásku je pripomenutím si dňa, kedy a kde ste sa zoznámili. Darčeky na výročie môžu byť rôzneho rázu, napríklad obraz so siluetou mesta, v ktorom ste sa náhodne stretli, alebo fotka kaviarne, kde ste mali svoje prvé rande zavesená na stene vo vašej obývačke je skvelým darčekom pre vašu spoločnú domácnosť. Konštelácia hviezd oblohy v pre vás významný deň je taktiež unikátnym a kreatívnym darom. 

Valentínsky darček pre kamarátov 

Okrem svojho partnera, partnerky a rodinných príslušníkov by ste na Valentína nemali zabúdať ani na svojich najbližších kamarátov. Vhodným darčekom je vždy čokoláda, fľaša kvalitného vína, alebo kozmetika. Darčeky pre kamarátov či darček pre najlepšiu kamarátku rovnako ako pre vášho manžela alebo manželku, by mali byť osobné. Spoločné fotografie, náramok priateľstva, spoločný výlet alebo rôzne doplnky do bytu posilnia každé priateľstvo. 

Vlastnoručne vyrobené valentínske pohľadnice

Ak chcete využiť kreativitu na Valentína, tak vytvorte vlastnoručne vyrobenú pohľadnicu. Urob si sám práca je niekedy viac cennejšia ako drahý darček. Pozrite sa na video, ako vytvoriť krásnu valentínsku pohľadnicu.

Ako zabaliť darček na Valentína?

Darček na Valentína by mal byť patrične zabalený. Ako na balenie darčekov? Rovnako, ako aj pri valentínskej dekorácií podnosu s raňajkami a jedálenského stola, dekoráciami a ozdobami by sa v tento deň rozhodne nemalo šetriť. Vyberte červený alebo ružový baliaci papier a darček nezabudnite previazať okrasnou stužkou. Ako posledné by mal valentínsky darček obsahovať aj meno príjemcu, najlepšie na kartičke v tvare srdca. Plánovanie prekvapenia na Valentína nemusí zabrať veľa času, rozhodne by ste ho však nemali nechať na poslednú chvíľu. 

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!