Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
srdiečko ako darček

Darček k narodeninám je v našej kultúre tradíciou a dávame ho nielen našim rodinným príslušníkom, ale aj blízkym priateľom a známym. Darčeky k narodeninám ale aj darček na meniny častokrát pripravujeme aj pre kolegov v práci pri príležitosti životného jubilea. Vyjadrujeme ním vďaku za to, že je obdarovaný súčasťou nášho života a zároveň mu zo srdca želáme ďalší úspešný rok. Aký je však ten najlepší darček pre blízkych, aj menej blízkych ľudí? Poradíme vám, ako vybrať darček k narodeninám pre ženu aj pre muža a potešiť ich v deň narodenín darom, na ktorý sa nezabúda. 

Nápad na darček k narodeninám: Najdôležitejšie otázky 

Niekedy presne vieme, aký darček oslávencovi alebo oslávenkyni k narodeninám vybrať. Inokedy je však ťažšie prísť s originálnym darčekom, ktorý by zároveň aj potešil. Pri rozmýšľaní nad vhodným darom sa niekedy vynárajú aj nasledovné otázky: 

Koľko by mal darček k narodeninám stáť? 

Pri výbere darčeku k narodeninám sa v prvom rade cení nápad a čas, ktorý ste do jeho výberu vložili. Čo sa týka ceny daru, mala by byť primeraná vašej finančnej situácií a vzťahu, ktorý máte k oslávencovi. Finančne nákladnejšie dary väčšinou dávame len naozaj blízkym ľuďom. Darček by nemal byť príliš lacný, ale medzi kamarátmi a kolegami ani pridrahý.  

Je vhodné poskladať sa na darček s viacerými ľuďmi? 

Áno, je úplne v poriadku cenu daru rozdeliť medzi viacerých priateľov alebo členov rodiny. Môžete si tak dovoliť nákladnejší darček a oslávencovi splniť niektorý z jeho vysnívaných túžob. Nezabudnite k daru priložiť aj pohľadnicu s s venovaním od každého, kto na darček prispel.  

Je vhodné darovať peniaze alebo nákupné poukážky? 

Peniaze sú pre mnohých veľmi osobná téma a darček k narodeninám v podobe peňazí by mohol mnohých uraziť. Výnimku tvorí jedine blízka rodina, alebo keď oslávencovi finančne prispejete na darček, ak o to dopredu požiadal. Bezpečnejšou formou, ako darovať oslávencovi peniaze, ak si naozaj neviete rady s výberom daru, je vo forme nákupnej poukážky. 

Čo robiť v prípade, ak sa darček obdarovanému nepáči? 

Je slušné sa za darček vždy poďakovať, ale aj pri tých najlepších úmysloch sa môže stať, že nevyberiete ten pravý dar. Obdarovaného vždy uistite, že je úplne v poriadku darček vymeniť a vybrať spoločne niečo, čo ho poteší viac, ak ste vašim výberom úplne neodhadli jeho vkus, túžby, alebo veľkosť. 

Darčeky k narodeninám pre vašich blízkych 

Výber darčekov je veľmi individuálna záležitosť, nikto predsa nepozná váš vzťah k oslávencovi tak dobre, ako vy. Niektoré dary sa však veľmi osvedčili a stali sa obľúbenou voľbou k životnému jubileu. Iné dary z pravidla potešia muža, a iné ženu. Pripravili sme preto pre vás zoznam inšpiratívnych darov podľa pohlavia, aj veku oslávenca. 

Darček k narodeninám pre ženu 

Vhodné darčeky pre ženy k narodeninám sú jednoznačne kvety či kvety vo váze, pri kytici ruží by ste však nemali skončiť. Ženy vo všeobecnosti potešia romantické dary a dary, ktorými ich rozmaznáte, ako napríklad ich obľúbená kozmetika, parfum, luxusnejšie oblečenie, doplnky do bytu, relaxačné sviečky, šperky alebo hodvábne posteľné obliečky. Všetko luxusné, exkluzívne a  príjemné na dotyk spadá do kategórie vhodného daru pre ženu. Pre ženu môžete vybrať aj skrášľujúcu procedúru, kurz jógy alebo jazykový kurz. Z technológie ženy ocenia praktické bezdrôtové slúchadlá, fitness náramok alebo tablet na čítanie. 

Tipy na daračeky pre ženy:

Darček pre muža k narodeninám 

Muži vo všeobecnosti uprednostňujú praktické dary, ktoré využijú v každodennom živote. Vhodné darčeky pre mužov sú napríklad oblečenie alebo doplnky na šport, sadu náradia na domáce práce alebo nový gril na letné grilovanie. Muži ocenia aj pomôcky k svojim koníčkom, sadu luxusných pohárov na svoj obľúbený nápoj alebo gravírované pero alebo peňaženku. Z osobnejších darov mužov poteší aj pánska kozmetika, parfum, kvalitný opasok, hodinky či manžetové gombíky alebo akákoľvek technická vychytávka. Zážitkové dary sú taktiež vhodným darom pre muža k narodeninám. 

Darčeky pre deti 

Vhodným darčekom pre deti sú náučné hračky a knižky, ale aj oblečenie. Deti majú veľkú radosť z rozbaľovania darčekov, preto sú fyzické dary pre nich vhodnejšie, ako tie zážitkové. Podľa veku dieťaťa preň môžete vybrať novú školskú aktovku alebo školské pomôcky. 

Darčeky v životnému jubileu 

Darček k životnému jubileu má väčšinou okrem praktickej aj pamätnú funkciu. Obľúbené sú šperky, hodinky, gravírované poháre alebo finančne nákladnejšie dary. Pripravili sme pre vás stručný prehľad vhodných darov k osláveniu okrúhlych narodenín. 

Darček k 18. narodeninám

Darček k 18. narodeninám je prvý darček k dosiahnutiu významnejšiemu veku. Od týchto narodenín je oslávenec oficiálne dospelým, darujte mu preto darček, ktorý využije vo svojom dospelom živote. Okrem pamätného šperku to môže byť napríklad set kufrov na cestovanie, ak oslávenec túži spoznať svet. Alebo nový počítač na štúdium na vysokej škole. Obľúbeným darom je taktiež vodičský kurz, nová peňaženka, alebo prenosný reproduktor. 

Darček k 30. narodeninám

Darček k 30 narodeninám pre ženu aj pre muža by mal vychádzať z toho, v akej životnej fáze sa oslávenec nachádza. Ak si buduje kariéru, darujte mu luxusnejšie oblečenie alebo doplnky, napríklad novú aktovku do práce alebo gravírované pero. Hodvábna šatka pre ženu, alebo kravata pre muža sú taktiež peknými darmi. Pokiaľ si oslávenec zakladá rodinu, darujte mu dar, ktorý mu dovolí oddýchnuť si od domácich povinností. Darček k 30. narodeninám môže pozostávať z návštevy kúpeľov, alebo to môžu byť luxusne doplnky do bytu v podobe kávovaru, automatického vysávača alebo domáceho asistenta. 

Darček k 40. narodeninám

Darček k 40. narodeninám môže mať podobu exkluzívnej kozmetiky, alebo jedinečného zážitku. Jazykový kurz, zoskok s padákom, jazda na koni alebo ochutnávka vína, výber je len na vás. K životnému jubileu môžete taktiež darovať zdravie v podobe poukážky na návštevu špecializovanej medicínskej alebo kozmetickej kliniky. Eko darčeky sú čoraz populárnejšie, venujte darček, ktorý zodpovedá ochrane životného prostredia.

Darček k 50. narodeninám

Darček k 50. narodeninám pre mužov aj pre ženy by mal mať hlavne pamätnú funkciu. Darovať môžete obraz alebo väčšie doplnky do bytu v podobe kresla alebo zaujímavej lampy. Barový stolík, koberec alebo iný doplnok si môže oslávenec vybrať aj sám. Okrem gravírovaných šperkov a pohárov môžete oslávencovi venovať aj vlastnoručne vyrobenú pamätnú knihu s rodinnými fotkami zo života oslávenca. Ako vyrobiť darček k narodeninám vám poradíme nižšie. 

Ako vlastnoručne vyrobiť darček k narodeninám 

Pamätná fotokniha 

K životnému jubileu je vhodným darčekom pripraviť pamätanú fotoknihu pre oslávenca. Vyberte štýlový album a dajte si v profesionálnom štúdiu vytlačiť všetky fotky, ktoré doň pripravujete použiť. Nezabudnite na osobné odkazy, dátumy a opis situácií, ktoré sú na fotkách a ktoré ste spolu zažili.  

Osobné vyznania na každý deň 

Pripravte pre svojho blízkeho povzbudivé a osobné priania na každý deň! Stačí, keď na kúsky papiera napíšete, čo si na danom človeku najviac vážite, čo všetko ste spolu zažili, alebo mu poprajete pekný deň. Tieto lístočky môžete vložiť do ozdobnej krabičky, pohára alebo do obálok a darovať oslávencovi. 

Vlastnoručne vyrobené a upečené dary 

Pokiaľ ste zručná vo výrobe bižutérie, šperkov, sviečok alebo háčkujete či nebodaj pletiete, pripravte pre svojho blízkeho darček priamo z vašej dielne. Šikovní kuchári môžu zase pripraviť darčekový kôš s vlastnoručne upečenými dobrotami, alebo zaváraninami. Pridajte k nim obľúbený nápoj oslávenca a štýlové poháre a originálny darček je na svete. 

Naplánujte narodeninový darček od srdca dopredu a určite s nim u oslávenca uspejete. Pre ďalšie inšpirácie si nezabudnite prečítať ani naše nápady na darčeky a darček na Valentína

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!