Bábätko s hračkami

Raz do roka sú narodeniny, meniny a Vianoce. K tomu Deň detí a špeciálne príležitosti ako výborné vysvedčenie, výhra v športe či prvá vydarená besiedka. Všetky si na oslavu zaslúžia malú či väčšiu odmenu. Tiež by sa vám zišli nové nápady na darčeky pre deti? Westwing bude vašim sprievodcom i v tomto prípade. Objavte s nami tipy na najkrajšie darčeky pre bábätká, škôlkarov i malých dospelákov. V článku nechýbajú ani inšpirácie na handmade darčeky a praktický postup ako ich zábavne zabaliť. 

Najkrajšie darčeky pre najmenších 

Dieťa s hračkami

Darčeky pre deti najútlejšieho veku sú často určené skôr rodičom. Na tom však nie je nič zlé. V každej domácnosti s ratolesťami do jedného roka ocenia plienky, oblečenie a čokoľvek praktické ako darček pre novorodenca, čo čerstvej mame a otcovi uľahčí každodennú starostlivosť o bábätko. 

Deti približne od dvanástich mesiacov už vedia nielen sedieť a chodiť, ale aj naplno využiť potenciál hračiek vhodných pre svoj vek. Pritom platí, že čím pestrejšie, tým lepšie. Výrazné farby a rôzne tvary skvele rozvíjajú psychomotorický vývoj a sú akousi prvou učebnou pomôckou. Pri výbere materiálov uprednostnite tie prírodné, ako drevo a biobavlna. Vopred totiž treba rátať s tým, že deti všetko testujú hlavne ochutnávaním. 

Škôlkarov, teda deti staršie ako tri roky, potešíte najmä tvorivými darčekmi. Je tu teda priestor na rozličné kreatívne sady, prvé zošity s jednoduchými úlohami, prácu s vodovými farbami a podobne. Šikovné rúčky sa dokážu hodiny hrať i s obyčajnou plastelínou alebo strihať čistý hárok papiera. 

Najlepšie darčeky pre budúcich prvákov 

O každej ďalšej generácii detí sa hovorí, že je vyspelejšia ako tá minulá. Môže to súvisieť s posunom v oblasti psychológie a pedagogiky, no rovnako i s technologickým vývojom, ktorého sú dnes deti súčasťou už od narodenia. Do školy teda najmladší žiaci bežne nastupujú s tým, že vedia čítať, písať a počítať jednoduché príklady. Aké sú potom ideálne nápady na darčeky pre deti predškolského veku či prvákov? 

Darčeky pre staršie deti 

Vo veku 5 – 6 rokov si deti začínajú zvykať nielen na prvé školské povinnosti. V tomto období objavujú rôzne športy a aktivity, začínajú sa zaujímať o množstvo nových vecí. Všímaví rodičia to vidia a pri hľadaní vhodného prekvapenia si poľahky poradia. 

Univerzálnym darčekom sú vždy knihy. Výber literatúry prispôsobte veku a záujmom dieťaťa. Knihy z kategórie “moje prvé čítanie” nájdete v každom kníhkupectve. Aby však deti čítanie neprestalo baviť ani potom, čo sa to naučia plynule, je veľmi dôležité, aby ste v spoločných chvíľach strávených pri knižných príbehoch pokračovali aj naďalej. 

Tak, ako iné pravidelné rituály, aj chodenie do školy sa deťom časom omrzí. Aby ste ich správne motivovali, poskytnite im veselé pomôcky, s ktorými bude radosť pracovať. Nová taška alebo peračník s obrázkom obľúbeného superhrdinu alebo rozprávkovej postavy môže byť to pravé. Doma im zase dovoľte prispôsobiť si miesto na učenie. Vyzdobte spolu okolie písacieho stola tak, aby sa im to páčilo a zároveň ich tu nič nerušilo. 

Pochváľte sa svojou kreativitou: DIY nápady na darčeky pre deti 

Darček

Máte umelecké cítenie či vzťah k ručným prácam? Využite to a urobte deťom darčeky s pridanou hodnotou – vyrobené s láskou a vždy originálne.  

Nová izbička 

Prekvapenia milujeme my i naši najmenší. Pripravte im nejaké, kým sú na prázdninách u babičky alebo s ockom na výlete. Ušite dcériným bábikám nové oblečenie alebo výbavu do kočíka. Zariaďte v detskej izbe kútik na čítanie so sedacím vakom a ručne namaľovanými poličkami na knihy. Alebo len jednoducho zmeňte farbu stien s pridaním veselých malieb či nálepiek. 

Kúzla s drevom 

Páčil by sa vašim dievčatám domček pre bábiky, aký nemá žiadna kamarátka? Vyrobte ho a doplňte drobným nábytkom a štýlovými doplnkami. Do úplnej dokonalosti tento nápad privedú kolieska v spodnej časti, ktoré umožnia otáčanie a ľubovoľný pohyb po izbe. 

Synovi týmto spôsobom môžete zostrojiť nástenný regál na zbierku autíčok ako darček z dreva. Vy už viete či ho osloví skôr v tvare kamióna alebo vesmírnej rakety. 

Domáce divadlo 

Možno i u vás vyrastajú budúci herci či divadelníci. Kto povedal, že dosky, ktoré znamenajú svet nemôžete mať priamo doma? Na výrobu vlastného divadielka stačí naozaj málo. Vezmite starý kufor, ktorý už dávno neslúži svojmu účelu a z kartónu alebo pevnej lepenky doň vyrobte pódium s oponou. Predstavenie môže začať, keď k nemu ušijete maňušky, napríklad z nepoužívaných kuchynských chňapiek. 

Ako vybrať darčeky pre chlapcov i dievčatá 

Detská izba

Zatiaľ čo darček pre novorodenca sa v závislosti od pohlavia spravidla líši len farbou, dary pre väčšie deti už musia byť o niečo premyslenejšie. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na skvelé darčeky pre deti od predškolského po pubertálny vek. 

Pre malých dobrodruhov i športovcov 

Chlapci v žiadnom veku dlho neobsedia. Využite to a venujte im niečo, pri čom si vybijú prebytočnú energiu a súčasne sa niečo naučia. K dispozícii sú rôzne spoločenské hry, mnohé s edukačným charakterom, alebo športové pomôcky, vďaka ktorým sa naučia správne hýbať. Malých prieskumníkov však určite zaujmú aj lístky do blízkeho múzea. Stačí spomenúť kostry dinosaurov alebo vesmírnu expozíciu. 

Pre princezné i budúce vedkyne 

Deti sú našimi malými kópiami. Rady opakujú to, čo robíme my a vytvárajú si tak predstavu o svete. Menšie dievčatká tak môže potešiť detská kuchynka s riadmi a pomôckami v danej veľkosti. Ak vaše ratolesti práve prechádzajú rozprávkovým obdobím, krokom vedľa nebudú ani kostýmy princezien či nové knižky s ich príbehmi. Pre staršie slečny s inými záujmami sa hodí, napríklad, sada na výrobu kozmetiky či vlastného parfumu. Podporte vždy to, čo deti momentálne baví a akúkoľvek aktivitu, ktorá sa neskôr môže ukázať ako veľký talent. 

Ako zabaliť deťom darček 

Radosť z každého darčeka sa znásobí, ak ho dieťaťu dáte v zaujímavej podobe. Aby aj rozbaľovanie bolo zábavou, využite pri balení darčekov nasledujúce triky. 

Balíček à la salónka 

Alebo tzv. “na cukrík”. Ide o jednoduchý spôsob, ktorý má široké využitie pri balení úzkych a najmä mäkkých predmetov, ako je oblečenie a rozličné textílie. 

Čo budeme potrebovať?

  • baliaci papier 
  • nožnice 
  • stuhu alebo kus dekoračného špagátu 

Ako na to?

Z papiera si vystrihneme dva- až trikrát dlhší hárok ako je rozmer darčeka. Vybraný predmet umiestnime do stredu a papier zrolujeme tak, aby na oboch stranách prečnieval rovnako. Na každom konci zviažeme stuhou alebo špagátom a salónka je hotová. 

Škatuľka v škatuľke 

Zvýšte napätie pri rozbaľovaní vianočnej či narodeninovej nádielky. Toto riešenie vyžaduje len niekoľko škatuliek rôznych veľkostí a peknú mašľu na ozdobu. Darovanú vec vložte do najmenšej škatuľky, zavrite, vložte do väčšej, tú do ešte väčšej a tak ďalej, pokiaľ sa všetky neminú. 

Ak zároveň hľadáte nápady na darčeky pre dospelých, pozrite si tieto inšpirácie:

Hľadáte pravidelne nové nápady na darčeky pre deti? Množstvo ďalších nájdete na webe Westwing. Zaregistrujte sa bezplatne ešte dnes, sledujte naše aktuálne kampane a exkluzívne ponuky, ktorými očaríte deti i dospelých.