Nápady na svadobné torty

Svadobný deň je jeden z najdôležitejších dní v našom živote. Veď povedať „áno“ svojmu životnému partnerovi, je ako povedať „áno“ novému životu, aj novým chutiam. Je preto na mieste dopriať si v tento deň viac ako inokedy. Nie je to len o výbere miesta na svadbu a najkrajších šatách, ale aj o čarovných dekoráciách, výbornej zábave a chutnom jedle. Doprajte si preto čas na plánovanie svadby a dobre sa pripravte. Dnes vám ukážeme obľúbené, trendy aj exkluzívne svadobné torty a poradíme vám, na čo nezabudnúť.

Aké svadobné torty sú trendy v roku 2021?

Minulý rok sa niesol v znamení skromných svadobných osláv a nik nevie predpovedať, aký bude tento rok. Experti na svadobné torty a cukrárenskí majstri preto pripravili niekoľko tipov, ktoré zohľadnili minuloročné aj nové trendy. Čo máte na výber?

 1. Krásne dekorované jednoposchodové torty pre malé skupinky
 2. Individuálne exkluzívne mini tortičky pre každého
 3. Torta zložená z viacerých druhov makroniek alebo chrumkavých profiteroliek, ozdobených nitkami karamelu (croquembouche) 
 4. Maľované aj tvarované, malé originálne umelecké diela
 5. Priesvitne zdobené, s využitím isomaltu, dekoračným cukrom, ktorý po stuhnutí vyzerá ako veľmi efektné sklo

9 najčastejších otázok ohľadom svadobnej torty

Pozreli ste si už všetky možné miesta na svadbu a vybrali ste si to svoje? Tak už len nachystať svadobné menu, vybrať štýl svadby a objednať tortu. Ak už máte vybrané aj šaty, bude skvelé, ak ich budete vedieť zladiť aj s tortou a ostatnou svadobnou výzdobou. Plánovanie svadby dá niekedy zabrať a preto sme vám pripravili zoznam otázok, na ktoré je potrebné vedieť odpovede včas, aj keď ide len o svadobné torty.

Koľko bude hostí?

Prepočítajte počet hostí a rátajte aj s nejakou rezervou. Bolo by škoda, ak by sa niekomu zo svadobnej torty neušlo! Počítajte s tým, že deti na svadbe budú viac ochutnávať ako jesť, podobne ako starší hostia, ktorým možno exkluzívne chute nesadnú. 

Aký štýl torty preferujete?

Snívate o svadbe v štýle vintage a vaše šaty budú rozmarné ako leto? Potom by bolo zvláštne mať na stole tortu ako z futuristického filmu. Prispôsobte všetko jednotnému štýlu a dajte o svojom výbere vedieť cukrárke. Inšpirujte sa obrázkami aj našim výberom a vizualizujte si vlastnú tortu. Bude na nej veľa pestrých farieb či kvetinových dekorácií? Alebo skôr farby jesene alebo jedna žiarivá biela?

Z akých surovín bude torta? 

Svadobné torty nie sú len na pozeranie. Majú byť predovšetkým chutné. Pri výbere sa preto nezabudnite opýtať, čo bude torta obsahovať. Prírodné suroviny majú zvyčajne prirodzenejšie chute, sú však o niečo drahšie. Ak má svadobný pár nejaké potravinové obmedzenie, je dobré na to myslieť vopred, aby mali z torty radosť obaja. 

Kto tortu privezie a ako?

Na dovoz torty myslite tiež. Oslovte niekoho z blízkych, ale ak dodávateľ poskytuje túto službu, využite ju. Budete mať menej starostí vy aj vaši hostia. Doviezť tortu vám môžu priamo na miesto svadby, čím vám odpadne potreba robiť pre ňu miesto v chladničke a riešiť spôsob prepravy, hlavne ak ide o väčší rozmer. 

Ktoré sú najobľúbenejšie príchute?

Ťažko vybrať pár najobľúbenejších príchutí pre svadobné torty. Ale predsa len existuje „klasika“, s ktorou máte šancu ulahodiť väčšine. Biele cesto s čokoládovým krémom, alebo tmavé cesto s vanilkovým krémom, malinami, jahodami a bielou čokoládou alebo mascarpone. Obľúbené je aj orechové cesto a plnky ako čokoládová, banánová, višňová, sacherová alebo karamelová. Ideálne je vybrať podľa chuti svadobného páru.

Domáce torty vs. miestne pekárne: kde objednať svadobné torty?

Domáca torta ma nepochybne výhodu v originalite a obľúbenej chuti s vôňou domova. Ak ju má kto pripraviť, tak prečo nie? Ak však pečenie nie je práve vaším hobby alebo niet času nazvyš, môžete prípravu prenechať odborníkom. Miestne cukrárne a pekárne ponúkajú dnes široký sortiment a vďačne vás odbremenia od ďalších starostí. Stačí ak sa spýtate vo vašom okolí na referencie a preveríte termín dodania dostatočne včas.

Koľko v priemere stoja svadobné torty?

Jednoduchá svadobná torta stojí približne 40 eur, dvojposchodová torta pre 70 hostí už stojí okolo 100 eur. Čím zložitejšia je výzdoba a čím viac kvalitnejších surovín obsahuje, tým je aj cena vyššia. Trojposchodová torta pre 100 hostí sa pohybuje okolo 130 – 180 eur, no tie špeciálnejšie svadobné torty môžu stáť aj 300 eur. Veľkosť torty závisí od podľa počtu hostí, rátajte približne 150g na osobu.

Čo je lepšie, fondánové alebo krémové torty?

Fondán je poťahová hmota, vyrobená z cukrového sirupu. Podobá sa na marcipánovú hmotu, ktorú tvorí zmes jemne mletých mandlí a cukru. Fondán sa ľahko tvaruje aj farbí a zvyšuje trvanlivosť krému. Na torte pôsobí veľmi efektne a zvyšuje jej pevnosť, no nie vždy vyniká aj chuťou. Marcipán chutí naopak skvelo, no jeho cena je výrazne vyššia. Krém môže byť maslový, mascarpone, karamelový či obohatený o príchute celého sveta. A preto je vhodný tam, kde chcete zvýrazniť hlavne chuť. 

Ako vopred si musím objednať svadobnú tortu?

Niekedy sa zdá, že dni ubiehajú pomaly a na plánovanie svadby je dosť času. A potom to zrazu príde a všetko sprevádza stres a zhon. Myslite preto na svadobné menu aj tortu čím skôr. Bežné a katalógové svadobné torty sa dajú objednať týždeň vopred, na tie originálnejšie a kvalitnejšie treba času viac. Ak si chcete objednať tortu v exkluzívnej cukrárni, rátajte s tým aspoň mesiac alebo dva vopred.

10 inšpirácií na tie najkrajšie svadobné torty

Ako sa dá vybrať tá najkrajšia torta, keď ich je krásnych tak veľa? No predsa podľa vlastného pocitu! Kam to najviac ťahá vás?

 1. Maľované torty – kus umenia v každom detaile krehkých farieb na hladkej poleve 
 2. Jedlé kvety – farebné, hravé, chutné a originálne, vyniknú na každom povrchu
 3. Jemná dráma – tmavé odtiene vonkajšej polevy, dekorované svetlými nežnými kvetmi
 4. Krehké kvety – marcipán alebo cukor v jednom farebnom odtieni na snehovobielej hladkej poleve
 5. Bohémsky sen – čipkovaná štruktúra na poleve, doplnená drobnými farebnými kvietkami
 6. Zlatá a biela – klasická elegantná kráska, dokonalá kombinácia pre dekorovanie 
 7. Prirodzená – ozdobená prírodnou zeleňou, živými kvetmi a čerstvým ovocím
 8. Levanduľová – biela s jemnou fialovou a zelenou, dekorovaná živými voňavými kvetmi
 9. Kráľovská modrá – luxusná zamatová krása, so zlatou alebo kvetinovou ozdobou
 10. Minimalistická – dokonalá čistá biela, doplnená väčším atraktívnym zeleným listom a bielym kvetom

Ako dekorovať svadobné torty? 

Ak máte chuť pripraviť si svadobnú tortu doma, ale neviete ako na to, použite tento základný DYI postup pre prípravu dvojposchodovej torty:

 1. Rozhodnite o veľkosti torty a vyberte vhodný podnos.

 2. Pripravte si cesto na korpus, polevu a dekorácie.

 3. Spodný korpus položte na podnos a aplikujte polevu. 

 4. Ak je torta väčšia, vystužte spodný korpus trubičkami na spevnenie torty.

 5. Menší korpus môžete potrieť polevou aj mimo podnosu,

 6. Uložte menší korpus na väčší a dokončite detaily polevou.

 7. Poukladajte vybrané dekorácie na jednotlivé podlažia a ozdobte aj podnos.

Čo najčastejšie používajú cukrári ako dekoráciu pre svadobné torty?

 1. krém, oplátky, čokoládu, polevu
 2. čerstvé ovocie, živé kvety a listy
 3. nejedlé dekorácie ako napríklad zápichy, figúrky, symboly, korálky a perly
 4. jedlé kvety, perly, farby, figúrky z marcipánu, cukru alebo waflovej oplátky

Toľko krásy a chutí na jednom mieste! Aj vám sa už zbiehajú slinky? Doprajte si presne to, na čo máte chuť. Veď svadobný deň za to určite stojí. Plánujte dostatočne včas a všetko dobre dopadne. Ak vám ešte niečo chýba, inšpirácie nájdete aj v našich ďalších článkoch.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prehľad o našej exkluzívnej ponuke, s ktorou vytvoríte domov vašich snov!