Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Mladomanželia držajúci sa za ruky

Svadobný deň – kto by sa naň netešil? Je spečatením vzájomnej lásky a sľubom vernosti, opory a bezpečia. Sprevádza ho krása, neha, úcta a blízkosť. Či už je to svadba v prírode, v kostole alebo na úrade, vždy má svoje čaro. Aby všetko bežalo hladko a zostali vám len príjemné alebo veselé spomienky, bude vás čakať niekoľko dôležitých krokov, ktoré k svadbe jednoducho patria. Čo všetko potrebujete zariadiť ak vás čaká svadba na úrade? Spísali sme všetky dôležité formality a body, aby bolo plánovanie svadby pre vás jednoduchšie.    

Tipy, ako sa pripraviť na civilný obrad

Čo všetko je potrebné urobiť, kým sa ráno prebudíte ako manželia? Pripravili sme pre vás svadobný plánovač, v ktorom sa dozviete všetko, na čo je potrebné myslieť od samotného začiatku príprav na svadbu, až po obrad a svadobnú hostinu.

11 krokov k vytúženej svadbe

Svadba na úrade môže byť rýchla a efektívna, ale môže byť len začiatkom bohatého slávnostného programu. V oboch prípadoch je potrebné myslieť na týchto 10 bodov:

 1. Dátum svadby: plánovanie svadby na zimu nie je problém, no ak chcete svadbu v lete, rátajte s objednávaním termínu dostatočne včas
 2. Rozpočet: snívate o veľkej svadbe s celou rodinou aj priateľmi, alebo len v kruhu najbližších? Do rozpočtu zarátajte počet ľudí, miesto, svadobné menu, fotografa a všetko čo bude obsahovať svadobná výzdoba
 3. Zoznam hostí: býva často tvrdým orieškom – koho pozvať a koho nie? Dajte si čas na premyslenie a nemajte obavy rozhodnúť sa podľa vlastného srdca
 4. Výber miesta na svadbu: obrad na úrade by sa mal konať v dosahu miesta, kde bude pokračovať svadobný program, preverte si preto dostupnosť voľných kapacít
 5. Svadobné oznámenie: či už to bude romantická vintage svadba v romantickom kaštieli, alebo len jednoduchá svadba na úrade, prispôsobte oznámenie celkovému štýlu svadby
 6. Obrúčky a svadobná kytica: nemusia byť honosné, ale môžu, tak ak po nich túžite, doprajte si ich
 7. Pomocníci: nechajte si poradiť a pomôcť s tým, čo vám robí ťažkosti a vy sa sústreďte len na to najdôležitejšie
 8. Formality: svadba začína už podaním žiadosti o uzavretie manželstva, kontrolou dokladov a dohodou o používaní spoločného či rozdielneho priezviska
 9. Program na svadbu: je dôležitou súčasťou svadby a aby všetko klapalo ako má,  venujte mu dostatok pozornosti
 10. Fotograf a hudba: svadba bez správnej hudby a krásnych fotografií by bola veru premárnená šanca, myslite preto na ich objednanie dostatočne včas
 11. Dekorácie a doplnky na svadbu, vdaka ktorým bude váš svadobný priestor očarujúci

Ďalšie doplnky na svadbu,

Plánovanie: svadba na úrade a jej príprava  

Bez formalít a plánovania sa žiadna svadba nezaobíde. A hoci sa už určite tešíte na svadobný obrad, krájanie svadobnej torty a prvý manželský tanec, pripravte sa aj na pár ďalších dôležitých častí svadby. Čo všetko vás čaká vybaviť a zariadiť?  

Doklady potrebné pre uzavretie manželstva na úrade  

Pre civilný svadobný obrad potrebujete na matrike predložiť niekoľko nevyhnutných dokladov:

 • žiadosť o uzavretie manželstva (dostupná na matrike)
 • originály oboch rodných listov
 • platné občianske preukazy alebo iné doklady totožnosti svadobného páru a svedkov

Ak nevstupujete do manželstva prvýkrát, budete potrebovať tiež doklad o zániku predošlého zväzku. Môže to byť:

 • právoplatný rozsudok o rozvode manželstva (rozvedená/rozvedený)
 • právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné (ak bolo vyhlásené za neplatné)
 • úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva (vdova/vdovec)

Svadba na úrade: termín a miesto

Každá obec má pre svadobné obrady svoje vlastné pravidlá. Oddať vás môžu v mieste bydliska, ale aj na inde, podľa vášho zvoleného miesta na svadbu. Termíny svadieb bývajú predovšetkým v sobotu, niektoré matriky umožňujú obrad aj v piatok alebo aj vo výnimočné dátumy. Obľúbené, najmä letné termíny sa rýchlo míňajú, tak si výber svadobného dňa nenechávajte na poslednú chvíľu.

Koľko vás bude stáť svadba na úrade?

Svadobný obrad nie je tá najväčšia položka, no treba s ňou rátať od začiatku. Celková suma bude záležať nielen od miesta na svadbu a trvalého bydliska, ale aj od vašich požiadaviek.

 • Svadba na úrade v mieste bydliska: bezplatne
 • Svadba v inej než úradne určenej miestnosti: 70 eur
 • Svadba v iný, ako úradne určený čas: 20 eur
 • Jeden zo snúbencov je cudzí štátny príslušník bez trvalého pobytu na Slovensku: 70 eur
 • Povolenie uzavrieť manželstvo mimo miesta bydliska: 35 eur
 • Svadobné balíčky (napríklad hudobný sprievod, služby fotografa, zaistenie svadobnej hostiny): podľa ponuky matriky

Čo vybaviť po svadbe?

Po svadbe vás čaká niekoľko zmien. Ak si meníte meno, alebo miesto bývania, bude to chvíľu trvať, kým si zvyknete. Možno si zariadite aj novú spálňu, prikúpite skriňu alebo len doplníte stoličky v jedálni. Okrem týchto príjemných vecí vás čaká však aj niekoľko formalít. Tu je základný prehľad toho, čo vybaviť po svadbe:

 • Vybavenie nového občianskeho preukazu – do 30 dní
 • Vybavenie nového vodičského preukazu – do 30 dní
 • Nahlásenie zmeny priezviska zamestnávateľovi/úradu práce, zdravotnej poisťovni, Sociálnej poisťovni (prípadne zamestnávateľovi), banke, lekárom, telefónnemu operátorovi a pod.
 • Nový cestovný doklad (pas) – ak plánujete svadobnú cestu v zahraničí, preverte podmienky leteckých spoločností pre zmeny v letenkách.

Ako prebieha civilný sobáš?

Svadba na úrade býva omnoho kratšia ako svadba v kostole. Sprevádza ju niekoľko nevyhnutných krokov, ktoré je potrebné absolvovať. Celý obrad trvá zvyčajne 15 až 30 minút, no či to bude rýchle a jednoduché, alebo o niečo viac romantické, záleží na vás. Výber hudby a sprievodného slova môžete prediskutovať s matrikárkou.

Kontrola dokladov

Pred samotným začatím obradu skontroluje matrikár doklady totožnosti svadobného páru aj svedkov. Pripravte si ich radšej spolu s odevom hneď ráno, aby ste na ne nezabudli. Ostatní hostia zatiaľ čakajú pred obradnou miestnosťou. Oddávajúcemu odovzdáte svadobné obrúčky a počkáte v prípravnej miestnosti, kým sa usadia všetci hostia.

Slávnostný vstup

Pokiaľ je hostí viac ako miest na sedenie v obradnej sieni, matrikárka vyzve hostí, ktorí stoja, aby vytvorili špalier. Keď zaznie hudba, vstanú aj tí hostia, ktorí sedia. Nasleduje príchod svadobného páru. Prvý kráča ženích s matkou po pravici, nasledujú svedkovia a družičky. Nevesta vkročí do miestnosti ako posledná, väčšinou po boku otca, alebo iného muža, ktorý by mal byť ženatý a starší.

Príhovor a svadobný bozk

Matrikárka predstaví budúcich novomanželov a oddávajúci prednesie krátky svadobný príhovor. Môžete tiež zarecitovať tematické básne. Po sľube vernosti vyhlási oddávajúci manželstvo za právoplatné uzavreté a požiada novomanželov o výmenu obrúčok a prvý manželský bozk. Nasleduje niekoľko formalít, ako sú podpisy páru aj svedkov do protokolu o uzavretí manželstva.

Gratulácie

Po podpisoch oddávajúci popraje manželom veľa šťastia a tým ukončí oficiálnu časť svadobného obradu. Manželia odchádzajú z miestnosti do priestoru pred obradnou sieňou a prijímajú gratulácie ostatných svadobčanov. Aby bol tento čas pre nevestu aj ženícha príjemný a nikto z nich nemusel premýšľať kam odložiť kvety na svadbu, svadobný dar či blahoželanie k svadbe, pomáhajú im družičky alebo niekto z blízkych.

Odchod na miesto svadobnej hostiny

Svadobný obrad môže skončiť gratuláciami na úrade, ale taktiež môže pokračovať na vami zvolenom mieste. Program na svadbu tak môže okrem hostiny a zábavy obsahovať aj ďalšie kroky obradu, ako príhovor, poďakovanie, rodinný svadobný rituál a pod. Aby sa všetci hostia presunuli včas na miesto svadby a nič nezmeškali, nezabudnite zabezpečiť organizátora a dostatok šoférov a času na prevoz.


Svadobný deň tak bude pre vás prípravou na všetko, čo vás čaká. Ak vám predsa len chýbajú nejaké inšpirácie, prečítajte si aj ďalšie naše články o svadbe:

Pozrite sa na našu klubovú stránku Westwing získate vždy čerstvé inšpirácie a exkluzívne ponuky. Zaregistrujte sa ešte dnes a nezmeškajte možnosť vytvoriť si domov svojich snov!