Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Obrad v kostole

Prvé dôležité rozhodnutie máte za sebou – bude to svadba v kostole, gratulujeme! Už sa vidíte kráčajúca k vyzdobenému oltáru, pred ktorým na vás čaká muž vášho života. V laviciach sedia svadobčania očarení vašou krásou, dojatí zväzkom lásky, ktorý sa chystáte uzavrieť. Čo za nezabudnuteľné chvíle! Cirkevný sobáš so sebou však prináša aj určité náležitosti. My sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie informácie, či už sa týkajú zariadenia kostola, obradu, alebo toho, čo vybaviť po svadbe.

Svadba v kostole: podmienky

Na čo by ste mali myslieť:

 • Aspoň jeden zo snúbencov má byť pokrstený. Ak je jeden z vás neveriaci, iného vierovyznania či nepokrstený, je dobré o tom hneď na začiatku informovať vášho kňaza. Určite vám rád vysvetlí ako v konkrétnej situácii postupovať.
 • O sobáš je potrebné požiadať na príslušnom farskom úrade aspoň 3 mesiace pred termínom svadby.
 • Musí to byť váš prvý cirkevný zväzok, pretože cirkev rozvody neuznáva. Netýka sa to vdovca alebo vdovy, ktorí môžu vstúpiť do manželstva aj druhýkrát.
 • Je potrebné sa zúčastniť predmanželskej prípravy. Dozviete sa tu o úlohe viery v manželstve, jeho morálnych aspektoch, ako správne komunikovať vo vzťahu, ako plánovať rodičovstvo, a pod.
 • Nezabudnite na administratívu! Nižšie sa dozviete viac o všetkých nevyhnutných dokumentoch pre prípravu vášho veľkého dňa.

Pri plánovaní svadby sú určite dôležité aj dekorácie a doplnky, buď v kostole alebo v miestnosti, v ktorej budete mať hostinu. Pozrite si naše Westwing produkty, ktoré sa vám určite budú hodiť.

TIP 1: Myslite aj na 2 svedkov, ktorých by ste už mali mať vybraných. Nemusíte si robiť starosti, oni žiadne cirkevné sviatosti pre túto úlohu nepotrebujú. Nezabudnite však, či jeden z nich bude mať aj svadobný príhovor.

TIP 2: Ak ste zmiešaný pár čo sa vierovyznania týka, evanjelická cirkev nevyžaduje prestup neevanjelického snúbenca. Ak nie ste pokrstení, musíte to stihnúť do svadobného obradu.

Ak sú snúbenci neveriaci…

Ak ste obaja neveriaci a nechcete sa dať pokrstiť, svadba v kostole bude nemožná. Ak ale ani svadba na úrade pre vás neprichádza do úvahy, skúste nájsť “odsvätenú” sakrálnu stavbu ako kaplnku alebo kostol a zariaďte si v nej civilný sobáš. Nebude vás môcť zosobášiť kňaz, finančne vás to vyjde drahšie, ale určite to bude naozaj čarovná alternatíva!

Svadba v kostole: príprava

Vybrať miesto na svadbu, zaobstarať koláče a torty, vymyslieť čo najskvostnejšiu výzdobu a popri tom všetkom ešte aj nezabudnúť na kvety na svadbu! A čo svadobná výzdoba na auto? Najlepšie by bolo si rovno obliecť svadobné šaty a navzájom si povedať to čarovné “áno”. Nanešťastie plánovanie svadby vyžaduje aj nevyhnutnú administráciu. Poďme s vervou na ňu!

Dokumenty, ktoré budete potrebovať pre cirkevný sobáš

Pre matričný úrad:  

 • vyplnená žiadosť o uzavretie manželstva
 • občianske preukazy
 • rodné listy
 • fotokópia úmrtného listu manžela/manželky (ak ide o vdovca/vdovu)
 • sobášny list zaniknutého manželstva (pokiaľ je jeden zo snúbencov rozvedený alebo jeho manželstvo bolo vyhlásené za neplatné)

Dokumenty ste povinní predložiť na matričnom úrade aspoň 7 dní pred sobášom. Po úradnom overení vám žiadosť potvrdia a následne je potrebné ju zaniesť na farský úrad.  

Pre farský úrad:

 • žiadosť o uzavretie manželstva (už potvrdená z matriky)
 • potvrdenia o absolvovaní cirkevných sviatostí – krst, prvé sväté prijímanie a birmovka alebo iné sviatosti, ktoré si vyžaduje daná cirkev (ak sa chystáte uzavrieť manželstvo v kostole, v ktorom ste absolvovali všetky sviatosti, táto povinnosť automaticky odpadá)
 • údaje o svedkoch: meno, priezvisko, adresa a rodné číslo (v prípade cudzincov sa miesto rodného čísla zadá dátum a miesto narodenia)

Svadba v kostole: termín a miesto

Termín svadby je teda potrebné dohodnúť s vaším oddávajúcim kňazom aspoň 3 mesiace pred obradom. Miesto konania býva najčastejšie v domovskej farnosti jedného zo snúbencov. Ak sa rozhodnete pre iné miesto, budete potrebovať povolenie od farára vo vašom bydlisku. Ak si vyberiete na inom mieste kňaza z inej farnosti, v danom kostole je potrebné požiadať o súhlas tamojšieho farára. Svadobná výzdoba chrámu by sa s ním tiež mala prekonzultovať. Možno to znie komplikovane, ale duchovní vám určite srdečne vyjdú v ústrety.

Svadobná výzdoba od Westwing

Svadba v kostole: je to drahá záležitosť?

Za svadbu v kostole sa síce nič neplatí, ale predsa je zvykom dať kostolu milodar. Vhodný je finančný dar, ktorý sa zväčša pohybuje v sume 30-100 eur, a pre potešenie môžete pridať aj koláče alebo kvety.

Ako prebieha cirkevný obrad?

Obrad v kostole zväčša trvá okolo 90 minút. Ak je jeden zo snúbencov iného vierovyznania, nepokrstený či neveriaci, je možnosť sa dohodnúť aj na skrátenej omši. Celý obrad by mal predovšetkým byť radostnou a výnimočnou udalosťou pre oboch snúbencov – je predsa symbolom puta vašej lásky!

Čo sa deje počas svadobného obradu

Oddávajúci kňaz privíta snúbencov pred vchodom do chrámu. Môžu do neho vstupovať spolu, alebo ženích už čaká pred oltárom. Nevesta vždy stojí pri oltári vľavo a ženích vpravo. Obrad zvyčajne prebieha v rámci svätej omše, a keď kňaz prednesie kázeň, pristúpi k samotnému udeleniu sviatosti manželstva. Po troch otázkach sľubu vernosti prichádza…  

Svadba v kostole: zloženie manželského sľubu

Budúci manželia si vzájomne zložia dojímavý manželský sľub, po ktorom nasleduje výmena svadobných obrúčok. Na záver obradu dá kňaz požehnanie novomanželom a všetkým svadobčanom. Novomanželia spolu so svedkami ešte podpíšu zápisnicu, pred kostolom prebehne blahoželanie k svadbe a potom sa už všetci môžu chystať na oslavu. Váš geniálny program na svadbu určite rozprúdi skvelú zábavu!

Čo sa deje po obrade

Oddávajúci kňaz vyhotoví zápisnicu o uzavretí manželstva a do troch dní je povinný ju doručiť na príslušnú matriku. Práve tu si asi týždeň po svadbe už budete môcť vyzdvihnúť sobášny list. A už sa dostávame k tomu čo vybaviť po svadbe.

So zmenou priezviska je potrebné si osobne vybaviť:  

 • Občiansky preukaz – vydajú vám ho na základe sobášneho listu.
 • Cestovný pas – starý vám platí ešte 3 mesiace po svadbe, čo znamená, že môžete pokojne odcestovať na vaše medové týždne a nový vybaviť po návrate.
 • Vodičský preukaz – zmenu je nutné nahlásiť do 7 dní od uzavretia manželstva.

TIP: Dnes už existuje mnoho kombinácií, pre ktoré priezvisko sa pri sobáši rozhodnete. Ak si ponecháte vaše pôvodné, musíte si zaobstarať len nový občiansky preukaz kvôli zmene rodinného stavu a/alebo trvalého bydliska.

Nezabudnite aj na nasledovné inštitúcie – niektoré sa vás však nemusia týkať:

 • Mestský/Obecný úrad
 • Zamestnávateľ
 • Zdravotná poisťovňa
 • Banka
 • Poistenie
 • Katastrálny úrad – ak vlastníte nejakú nehnuteľnosť
 • Matričný úrad – ak máte deti z predchádzajúceho vzťahu a zmenilo sa im priezvisko
 • Evidencia vozidiel – ak vlastníte auto
 • Telefónny operátor
 • Preukazy na MHD a cestovné prostriedky
 • Úrad práce – pokiaľ ste tam zaevidovaní  

Treba myslieť aj na zmeny vo vašich údajoch v prípade, že podnikáte, či v súvislosti s vedením domácnosti.

Tipy, ako sa pripraviť na cirkevný sobáš

Na záver sme pre vás pripravili pár tipov, aby vaša svadba v čarovnom prostredí kostola bola naozaj rozprávková.

 • Dôležité je vhodné oblečenie pre nevestu a ženícha. Pre toto prostredie sa dokonale hodí vintage svadba a s ňou klasický a umiernený strih odevu.
 • Výzdoba kostola a doplnky na svadbu by mali byť decentné a nežné.
 • V kostoloch býva nádherná akustika – využite tento priestor a zvoľte si pre obrad krásnu hudbu.

Svadba v kostole je nádherným symbolom vašej vzájomnej lásky a zážitkom na celý život! Aj ona však vyžaduje dôkladnú organizáciu. Dúfame, že vám ju naše rady a tipy uľahčia. Využite pritom aj náš svadobný plánovač, vďaka ktorému na nič nezabudnete a váš svadobný deň bude čarokrásny!

Spravte váš sobáš v kostole skutočne dychberúcim a vychutnajte si tento výnimočný deň plný radosti a šťastia s láskou vášho života! Inšpirujte sa našimi nápadmi a využite bezplatnú registráciu na Westwing – budete vedieť o všetkých našich exkluzívnych ponukách, vďaka ktorým bude vaše novomanželské hniezdočko lásky ešte krajšie!