Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zasadací poriadok: svadba

Máte pred sebou nádherný deň, ktorý spečatí lásku medzi vami a vaším partnerom? V tom prípade určite chcete, aby bolo všetko perfektné a bez problémov. Plánovanie svadby je komplexným procesom, v rámci ktorého musíte myslieť nielen na svadobné menu a hudbu, ale takisto na zasadací poriadok na svadbu. Správne rozmiestnenie hostí je kľúčové, pretože ním dokážete podporiť dobrú náladu a atmosféru. Ľudia, ktorí si rozumejú, budú pri sebe, výborne sa zabavia a celý deň bude plný smiechu. A čo viac si môžete na svojej vlastnej svadby priať?

Zasadací poriadok: nenahraditeľný pomocník na svadbe

Zasadací poriadok na svadbe je kľúčový, pretože sa pomocou neho dokážete vyhnúť nielen rôznym nepríjemnostiam, ale takisto nude a tichu počas jedenia. Vedľa seba usaďte ľudí, ktorí si rozumejú a budú sa dobre baviť. Tvorba zasadacieho poriadku sa spája s niekoľkými pravidlami, pričom ak sa vám ho nechce robiť, môžete nechať všetko na odborníkov zo svadobnej agentúry.

Vlastný zasadací poriadok

Ak ste sa rozhodli, že si zasadací poriadok urobíte sami, máte výhodu v tom, že jednotlivých ľudí poznáte. Budete mať tak istotu, že tí, ktorí si spolu nerozumejú, určite nebudú sedieť vedľa seba. Ak je to aspoň trochu možné, niektorých blízkych sa spýtajte, či je pre nich v poriadku sedieť vedľa určitých osôb. Robte to ale len v prípade, že skutočne nepoznáte vzťahy medzi nimi. Pýtať sa každého, kde chce sedieť, je nemysliteľné, a to hlavne vtedy, keď máte veľký počet hostí.

Zasadací poriadok od agentúry

Zasadací poriadok na svadbu od agentúry bude profesionálne spracovaný a vám odpadne starosť, na ktorej by ste pracovali niekoľko hodín. Na druhej strane, nikdy neviete, či sa náhodou nestane, že niekto bude sedieť vedľa osoby, s ktorou nemá dobré vzťahy. Preto je potrebné obe možnosti premyslieť a až následne sa pre jednu rozhodnúť.

6 dôležitých zásad pri plánovaní zasadacieho poriadku na svadbu

 1. Stanovte si orientačný počet hostí

  Najlepšie je, keď máte kompletný zoznam hostí, aby ste predišli neustálemu prerábaniu zasadacieho poriadku. Odporúčame, aby ste si vytvorili orientačný zasadací poriadok už pár týždňov pred svadbou a vyhli sa tak stresu. Počet hostí sa však stále môže meniť ešte aj pár dní pred svadbou.
 2. Informujte sa o rozložení stolov v sále

  Ešte predtým ako sa pustíte do vytvárania zasadacieho poriadku, zistite si rozloženie stolov v sále. V tomto bode sa musíte rozhodnúť, či zvolíte na svadbu obdĺžnikové stoly alebo modernejšiu verziu s okrúhlymi stolmi.
 3. Využite vizualizáciu

  Na papier si nakreslite sálu a rozmiestnenie stolov spolu s počtom stoličiek. Celé usádzanie si tak zjednodušíte a celok si lepšie predstavíte. Použiť môžete aj farebné lepiace papieriky s menami hostí, ktoré pri akejkoľvek zmene jednoducho premiesnite. Je to praktickejšie, ako neustále prepisovanie alebo gumovanie ceruzky.
 4. Vytvorte jednotlivé skupiny hostí

  Jednotlivé rodiny, páry a tých, ktorí si dobre rozumejú, poskupinkujte a tak usádzajte. Uľahčí vám to prácu najmä vtedy, keď máte veľa hostí. Ak pozývate aj zahraničných hostí, myslite na to, aby ste ich usadili za stôl s ľudmi, ktorí rozprávajú ich jazykom. Nezadaných kamarátov posaďte k sebe. Možno sa ani nenazdáte a onedlho budete tancovať ako hosť na ich svadbe.
 5. Vyhnite sa zbytočným konfliktom

  Osoby, ktoré sa nemajú radi, jednoducho k sebe neusádzajte. Najlepšie spravíte, keď ich usadíte čo najďalej od seba, aby nedošlo k žiadnym konfliktom.
 6. Finalizácia zasadacieho poriadku

  Keď je zasadací poriadok finálne hotový, napíšte ho na počítači (číslo stola + mená jednotlivý ľudí) a vytlačte. Takto vytvorený zoznam využijete aj pre menovky na svadbu a poslúži aj ostatným dodávateľom, ktorí zabezpečujú organizáciu vašej svadby.

Tvar svadobných stolov je dôležitý

Keď plánujete svoj veľký deň, nemyslite len na program na svadbu, svadobné hry a šaty. V rámci zasadacieho poriadku je kľúčový aj samotný tvar stolov, ktorý dokáže ovplyvniť vzhľad sály aj to, ako sa ľudia bavia.

Obdĺžnikové stoly

Klasika, ktorá neomrzí, no na druhej strane ani neprekvapí. Ľudia sedia za dlhšími stolmi a môžu komunikovať s ostatnými hosťami po bokoch aj oproti. Ich výhodou je takisto to, že si za ne môže sadnúť oveľa viac ľudí ako za okrúhle, takže v konečnom dôsledku nezaberajú toľko miesta. Poradí si s nimi každá sála, dokonca aj tá menšia, kde nie je veľa priestoru navyše.

Okrúhle stoly

Druhou, elegantnejšou a zaujímavejšou možnosťou sú okrúhle stoly, ktoré lákajú pohľady. Ako však už môžete tušiť, nie sú príliš praktické, pretože ak za ne chcete usadiť viac ľudí, musia mať väčší priemer, pričom stred zostáva pomerne prázdny. Vypĺňať ho môžu kvety na svadbu, ktoré však, ak sú príliš vysoké dokážu zavadzať hosťom oproti v komunikácii. Okrúhle stoly majú teda zopár nevýhod, no ak na ne máte dostatok miesta, pokojne ich zvoľte.

Zasadací poriadok pre hlavný svadobný stôl

Za hlavným stolom by mali v strede sedieť ženích a nevesta a po ich bokoch rodičia. Keď je stôl dlhší, môžu sa pridať starí rodičia a súrodenci, prípadne iné blízke osoby podľa vášho výberu. Za hlavným stolom môže povedať niekto svadobný príhovor alebo sa môžu hosťom prihovoriť novomanželia a poďakovať im za to, že sú počas tohto významného dňa spolu s nimi.

Zasadací poriadok pre ostatných svadobných hostí

Zasadací poriadok na svadbu pre ostatných hostí je čisto na vás. Vo všeobecnosti platí, že najbližšie k hlavnému stolu býva rodina, napríklad ujovia a tety, a najbližší priatelia. Pri ďalších stoloch sedia následne kamaráti, kolegovia a ďalší známi. Samozrejme, táto postupnosť je len orientačná a nemusíte sa ňou riadiť, no určite vás môže skvelo inšpirovať.

4 inšpiratívne nápady na zasadací poriadok

Zasadací poriadok na svadbu sa bude nachádzať pri vchodových dverách, aby mohli hostia po príchode hneď zistiť, kde sedia. Mal by byť preto pekný, prepracovaný, no zároveň jednoduchý na čítanie. Vytvoriť si ho môžete sami doma, rovnako ako blahoželanie k svadbe. Odvíjajte sa od svadobnej výzdoby, prípadne nechajte, aby vás inšpirovali doplnky na svadbu

 1. Plagát vo vašom obľúbenom štýle – zoberte farebný papier a napíšte naň mená jednotlivých ľudí spolu s číslom stola. Alebo si dajte takýto plagát vyrobiť, aby ladil s celkovým štýlom vašej svadby a ostatnými svadobnými tlačovinami. Umiestnite ho na viditeľné miesto, najlepšie pred vstupom do sály.
 2. Starý rám s vintage nádychom – iným riešením je využitie starého veľkého rámu na obraz, kde natiahnete šnúrky a pomocou menších štipcov pripnete papieriky s potrebnými informáciami. 
 3. Maliarsky stojan – peknou alternatívou je maliarsky stojan, na ktorý umiestnite ozdobný papier so zasadacím poriadkom. Dbajte na krasopis a rôzne detaily, ako napríklad kvety, ktoré môžete dať na vrchnú alebo spodnú časť.
 4. Milé blahoželanie – zasadací poriadok viete spraviť aj ako menšie blahoželanie, ktoré dáte každému pri vstupe do sály. Možností je nespočetne veľa, zvoľte rôzne typy písma, farby, či potlačí a vzorov.

Najčastejšie otázky pri plánovaní zasadacieho poriadku

Koho pozvať na svadobnú hostinu?

Svadba v kostole je charakteristická tým, že na obrad môže prísť spravidla ktokoľvek. Trochu inak je na tom svadba na úrade, kde je zvyčajne prítomných len zopár ľudí. Ak ste teda zvolili prvú alternatívu, možno sa pýtate, koho pozvať na hostinu? V jednoduchosti platí, že všetky osoby, ktoré sú vám blízke chcete mať počas tohto veľkého dňa pri sebe. Zvyčajne ide o skupiny ľudí ako rodina, priatelia a spolupracovníci, s ktorými máte blízke vzťahy. Pozvať môžete aj svojich bývalých partnerov, ale len v prípade, že máte medzi sebou veľmi dobré vzťahy a pravidelne sa vídate.

Kam posadiť deti k svadobnému stolu?

Otázkou pri tvorení zasadacieho poriadku je, kam posadiť malé deti? Mnohí rodičia ich chcú mať pri sebe, preto ich dávajú k hlavnému stolu. Odborníci však radia, aby ste im spravili miesto vždy na kraji stola, pretože neustále odbehujú, skáču a sledujú okolie. Ak sa chcete vyhnúť riziku zranenia alebo nejakých problémov, určite ich neusádzajte do stredu alebo k stene. 

Nechajte sa inšpirovať tipmi od Westwing a zistite nielen to, ako spraviť zasadací poriadok, ale aj to, aký svadobný dar je ten najlepší či ako správne naplánovať celú svadbu.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a otvorte bránu k praktickým a zaujímavým tipom nielen na plánovanie svadby.