Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
tipy ako si správne vybrať vankúš

Kvalitný vankúš, ktorý dokáže poskytnúť dostatočnú oporu a zároveň aj komfort, je základom pre hlboký a zdravý spánok. Takýto vankúš vám pomáha vyhnúť sa bolestiam krčnej chrbtice či iným zdravotným problémom, ktorým by ste mohli kvôli nesprávnej spánkovej polohe čeliť. Otázka však znie, ako si správne vybrať vankúš, ktorý vám bude dobre slúžiť dlhé roky? Stačí sa len zamerať na niekoľko hlavných parametrov. Ak neviete, ktoré to sú a chcete si celý výber aj nákup uľahčiť, ste na správnom mieste. Vo Westwing sme si pre vás pripravili praktického sprievodcu, ktorý vám celý proces výberu aj nákupu uľahčí.

Ako si správne vybrať vankúš a dosiahnuť najlepší spánok v živote!

Hlboký, minimálne osemhodinový spánok je základom zdravia a pevnej imunity. Keď človek nemá dostatok odpočinku, negatívne sa to odrazí na jeho kondícii, nálade aj psychike. Výber správneho vankúša by ste preto rozhodne nemali podceňovať. Čo všetko je nutné pri nákupe brať do úvahy a na čo sa zamerať?

1. Tvar vankúša

Pri výbere vankúša sa stretnete s niekoľkými typmi tvarov, ktorými sú:

 • Obdĺžnikový vankúš – tento typ sa v mnohých domácnostiach využíva na spánok a oddych, pretože poskytuje veľa miesta pre hlavu. Plusom je taktiež to, že je spravidla masívnejší, vďaka čomu láka pohľady a skvelo dopĺňa celú posteľ.
 • Štvorcový vankúš – väčšinou sa využíva na doplnenie sedačky, leňošky alebo kresla, pretože má menšie rozmery a zbytočne nezavadzia. V niektorých prípadoch, napríklad počas krátkeho zdriemnutia v obývačke, dokáže nahradiť klasický obdĺžnikový typ.
 • Okrúhly vankúš – dekoratívny typ vankúša, ktorý je zvyčajne ešte menší ako štvorcový. Svoje miesto si nájde nielen na pohovke, ale aj v kresle alebo na stoličke. Keď je vankúš väčší, môžete ho umiestniť na zem a vytvoriť pomocou neho ďalšie miesto na sedenie.
 • Valcovitý vankúš – predstavuje skôr praktického pomocníka, ktorý vám poslúži ako opierka bedrovej a krčnej chrbtice alebo na vyloženie boľavých nôh. 
 • Atypický vankúš – tieto vankúše majú zvyčajne tvar zvieratka, auta alebo srdca, vďaka čomu si ich zamilujú najmä najmladší členovia rodiny. Sú však vhodné aj ako darček.

3. Rozmery vankúša

Podľa rozmerov delíme vankúše na:

 • Malé vankúše – s rozmermi 30 x 30 cm si nájdu svoje miesto najmä ako dekorácia sedačky či kresla. 
 • Stredne veľké vankúše – predstavujú univerzálne vankúše, ktoré môžete použiť na dekoráciu aj krátky oddych v obývačke. Nájdete ich v rozmeroch 40 x 40 cm, 40 x 60 cm alebo 45 x 45 cm.
 • Väčšie vankúše – klasický vankúš na spanie, ktorý nezaberie veľa miesta a zmestí sa aj do menšej jednolôžkovej postele. Jeho rozmery bývajú zvyčajne 50 × 50 cm, 50 × 60 cm či 50 × 70 cm.
 • Veľké vankúše – okrem spánku vám poslúžia aj ako chrbtová opierka počas čítania dobrej knihy v posteli. Ich rozmery dosahujú 60 × 60 cm, 70 × 90 cm a 80 × 80 cm.

3. Výplň vankúša

Vankúše môžu disponovať rôznymi typmi výplne, pričom každý typ vám poskytuje iné vlastnosti. S akými výplňami sa najčastejšie stretnete?

 • Pamäťová pena – skvelo sa prispôsobuje vášmu telu a zaisťuje správnu spánkovú polohu počas celej noci. Na trhu sa stretnete s anatomickými aj klasickými vankúšmi s pamäťovou penou.
 • Ovčie rúno – tento materiál poteší najmä termoregulačnými vlastnosťami, vďaka ktorým vás bude v zime príjemne hriať a v lete zas chladiť.
 • Duté vlákno – prekvapí množstvom výhod, ku ktorým sa radí to, že je veľmi odolné a dlhé roky si udržiava rovnaký tvar. Okrem toho je príjemné na dotyk a môžu ho používať astmatici aj alergici.
 • Perie – príjemný a teplý materiál, ktorý využívali už naše babičky. K jeho silným stránkam patria skvelé absorpčné vlastnosti, výrazná mäkkosť, hrejivosť a jednoduchá tvarovateľnosť. Jediným mínusom je skutočnosť, že nie je vhodný pre alergikov.

4. Spánková poloha

Ak sa pýtate, ako si správne vybrať vankúš, nezabúdajte na vašu spánkovú polohu, od ktorej závisí jeho tvrdosť.

 • Spánok na bruchu – ak radi spávate na bruchu, vyberte si mäkký a nízky vankúš, ktorý zaistí, že vaše telo bude v prirodzenej polohe.
 • Spánok na chrbte – milovníci spánku na chrbte by sa mali poobzerať po vyššom a stredne tvrdom vankúši, ktorý podoprie plecia aj krčnú chrbticu a zabráni nepríjemným ranným bolestiam.
 • Spánok na boku – keď spíte na boku, potrebujete vyšší a pevnejší anatomický vankúš, ktorý zabráni tomu, aby sa vaša hlava nakláňala do bokov.
 • Kombinovaná poloha – v prípade, že sa v noci prehadzujete a spíte vždy v inej polohe, zvoľte si stredne tvrdý vankúš, ktorý sa vám bude vedieť plne prispôsobiť.

TIP: Zdravie chrbtice ovplyvňuje aj matrac. Ak máte tesne pred jeho kúpou, prečítajte si náš článok ako vybrať matrac, v ktorom nájdete praktické tipy a rady.

Typy vankúšov: výhody a nevýhody

Keď chcete vedieť, ako si správne vybrať vankúš, musíte poznať základné typy, ktoré existujú. Sú to:

 • Anatomický vankúš – podporuje prirodzené zakrivenie chrbtice a zaisťuje perfektnú podporu hlavne krku, ramenám a hlave. Predstavuje perfektnú voľbu pre tých, ktorí spávajú na chrbte a boku.

 • Klasický vankúš – ide o vankúš, ktorý má doma takmer každý. Najviac výhod z neho budú mať osoby, ktoré spávajú na bruchu alebo počas noci neustále menia polohu.

 • Dekoračný vankúš – ako už z názvu vyplýva, takýto vankúš môžete využiť na dozdobenie jednotlivých miestností v domácnosti. Spolu so zaujímavým tvarom poteší aj jedno či viacfarebným dizajnom alebo potlačou.
 • Ortopedický vankúš – charakteristický je polkruhovým tvarom, ktorý poskytuje výbornú podporu počas cestovania autom, autobusom alebo lietadlom.

 • Vankúše na sedenie – masívne vankúše, ktoré sú krásnym doplnkom každej spálne, obývačky aj detskej izby. Nájdete ich v rôznych tvaroch, farbách aj veľkostiach.

TIP: Pre viac inšpirácií do vašej spálni si pozrite náš článok: inšpirácie pre spálne!

Pýtali sme sa zákazníkov: Aké sú najčastejšie otázky pri výbere vankúša?

Zostali vám nejaké otázky spojené s výberom toho najlepšieho vankúša? Westwing odpovedá na tie najčastejšie.

Dekoračné vankúše – výber a ich kombinácia v interiéri

Vankúš je nielen praktickým, ale aj štýlovým a nadčasovým prvkom, ktorý dokáže navodiť pravú domácu atmosféru. Vyberať by ste ho mali na základe interiérového štýlu a farieb, ktoré u vás prevládajú. Jednofarebné kúsky sú stávkou na istotu, pretože sa ľahko kombinujú s celkom a v interiéri im nájdete miesto aj vtedy, keď sa rozhodnete pre zmenu štýlu. K nadčasovým farbám sa radia béžová farba, bordová farba, zelená farba či odtiene fialovej.

 • Zdá sa vám váš interiér príliš nudný a chceli by ste ho rozbiť výberom zaujímavého vankúša? Namiesto jednofarebných kúskov sa zamerajte na prevedenia s geometrickými tvarmi, kvetinovou potlačou alebo abstraktným vzorom.
 • Tu však ani zďaleka nemusíte skončiť. Celok krásne doplnia aj vankúše so strapcami, 3D aplikáciami alebo kombináciou výrazných farieb, ktorá láka pohľady aj z diaľky.
 • A čo tak trochu zariskovať a vyskúšať asymetrické tvary? Vankúše v tvare uzla, valca alebo cukríka vyniknú v každom aktuálnom štýle a zaistia, že miestnosť bude pôsobiť sviežo a novodobo.

Využite naše praktické rady a nápady na výber kvalitného vankúša a uistite sa, že vaša moderná spálňa bude nielen štýlová, ale taktiež pohodlná a príjemná na oddych.