Spálňa v provensalskom štýle

Jednou z najromantickejších destinácií Francúzska je určite oblasť Provence alebo Provensalsko. Nachádza sa na Azúrovom pobreží na juhu Francúzska. Počasie je tu príjemné a prímorské. Nájdete tu Marseille, mesto pápežov Avignon, mesto fontán Aix-en-Provence alebo Arles, ktorého most zvečnil Vincent Van Gogh. Všade na vás dýcha dávna história a cítiť typickú vôňu levandule a francúzskej kuchyne. Francúzsky vidiecky štýl a nekonečné, fialové lány levandule Provensalsko dokonale preslávili. Prineste si kúsok tohto čara domov a vytvorte si provensalský štýl spálne. Inšpirujte sa krásou, ktorá pramení vo Francúzsku.

Provensalský štýl: jeho vlastnosti v interiéri a exteriéri

Približne v 17. storočí sa francúzska buržoázia začala sťahovať na odľahlý vidiek a svoje nové domovy zariaďovali v jednoduchom, ľahkom a elegantnom duchu. Zariadenie interiéru a celkový vzhľad pôsobia rustikálnym dojmom. Aj dnes je provensalský štýl príťažlivý vďaka svojej jednoduchosti, stredomorskému šarmu a hamónii.

Typické znaky provensalského štýlu

Štýl bývania v provensalskom duchu dosiahnete spojením útulnosti s luxusom starých čias, ale môžete sa inšpirovať aj vidiekom. Typické interiérové farby sú neutrálne a odrážajú farebnú paletu francúzskeho vidieka. Je to najmä biela, piesková, levanduľová, svetlomodrá, svetlozelená, béžová farba a tlmená žltá. Tie sa potom kombinujú s výraznejšími farbami.

Domy sú z tehál a kameňa, hlavné použité materiály sú drevo a kov. Kov nájdete na lampách a lustroch, stojanoch, svietnikoch a nábytkových úchytkách. 

Preferujeme prírodné materiály. Ráz vidieckeho domu dopĺňajú trámy na strope s prirodzenou textúrou a nepravidelnosťami, nábytok so vzhľadom opotrebovanosti a patinou, štukové steny, množstvo kvetov a byliniek, kovové doplnky a kovové dekorácie na stenu a do bytu, keramické figúrky a textílie s výšivkami Richelieu. Nábytok má zakrivené a zaoblené nohy a používa sa naň svetlé drevo ako orech, gaštan, jaseň a dub. Poťahom na sedačkách a kreslách sa hodia pásiky alebo kvety. Taktiež pristane záclonám a závesom, jednoducho na vás prehovorí romantika.


Provensalský štýl spálne: zmes noblesy, romantiky a levandule

Keď sa povie južné Francúzsko, hneď sa sladko zasnívate. Provensalský štýl je veľmi romantický a do spální ako stvorený. 

Útulná atmosféra

Ak si spálňu chcete zútulniť, použite príjemné farby do spálne, ktoré sa zhodujú s provensalským štýlom. Použite, napríklad bielu farbu alebo neutrálne farby, ale aj ružovú, modrú a odtiene fialovej. Obrazy do spálne obsahujú kvetinové motívy a zelené listy, ktoré s týmto štýlom perfektne súznejú. Francúzi majú radi aj vyšívané a ručne robené obrazy.

Farby do spálne

Ak vychádzate z typických farieb južného Francúzska, pre provensalský štýl spálne sa najlepšie hodí biela. Ak riešite ako vymaľovať spálňu, vyberte si hociktorú z neutrálnych farieb tohto štýlu. Biela farba na stenu však ostane klasikou.

Tapety do spálne

Keďže sa tento štýl vyznačuje najtypickejší štukovými, nerovnými stenami, tapety do spálne nie sú úplne bežné. Ak si provensalský štýl spálne neviete bez nich predstaviť, voľte kvetinové, tapety tlmených farieb, pásikavé alebo s imitáciou štukovej steny.

Moderné podlahy

Moderné podlahy v štýle Provence predstavujú najčastejšie drevené dosky a dlaždice. Drevo býva svetlé a buď sa ošetrí, alebo nechá pôvodné, nech chytí patinu a prejaví sa na ňom efekt starnutia. Dlaždice bývajú svetlohnedé alebo terakotové, so skosenými rohmi.

Provensalský štýl spálne: nábytok a dekorácie, ktoré vám v spálni nesmú chýbať

Pri výbere nábytku pre zariadenie spálne myslite na to, že veľká posteľ je ústredným motívom izby. Býva kovová alebo drevená, natretá na bielo. Výrazným doplnkom k posteli je baldachýn zo vzdušnej látky. Pri posteli stoja nočné stolíky so zakrivenými nohami. Nábytok spálne tvorí aj čalúnené kreslo, ležadlo, starožitná skriňa s patinou a toaletný stolík s veľkým okrúhlym zrkadlom. Nábytok je funkčný, ale zároveň elegantný. 

Pre osvetlenie spálne voľte visiace alebo stojace lampy kónického tvaru tienidiel. Pre provensalský štýl spálne je nevyhnutná kvetinová výzdoba. Tým vytvoríte romantiku. Či už ide o kvety v črepníkoch alebo tie živé, určite nesmie chýbať levanduľa, kľudne aj sušená. Má nielen dekoračnú úlohu, ale pôsobí veľmi priaznivo aj na psychiku, proti bolestiam hlavy a odpudzuje mole. Pri tomto štýle použite vône byliniek, napríklad šalvie, rozmarínu a tymiánu.

Prírodné materiály v provensalskej spálni

Ako sme už spomínali vyššie, provensalský štýl uprednostňuje prírodné materiály a svetlé farby, podobne ako napríklad feng shui spálňa

Okrem dreva sa v spálni objavuje bavlna, vlna, mušelín a ľan na ozdobné vankúše alebo návliečky a záclony. Farby sú zvyčajne tlmené alebo vypraného vzhľadu. Vzory sú kvetinové, alebo pásikavé, prípadne kárované. Obľúbené sú krížikové výšivky, volány a čipky, ale aj patchwork. Vzdušné, mušelínové záclony majú väčšinou kvetinové, alebo pásikavé vzory a vidno ich zavesené na kovových alebo drevených garnížach.

Použite vo vašej spálni niektoré inšpirácie pre spálne a vyberte si doplnky, ktoré by do nej priniesli trochu stredomorského a francúzskeho štýlu. Či už máte schované napríklad nevyužité výšivky, alebo si vyrobíte dekoráciu metódou decoupage, napríklad črepník, zaobstaráte si ležadlo, alebo použijete skrinku s opotrebovaným vzhľadom. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!