darovanie darčeka pre kolegu

Nájsť originálny, zábavný a pritom praktický darček pre kolegu sa môže zdať ako nesplniteľná úloha. Celú situáciu často komplikuje aj fakt, že osobu príliš dobre nepoznáte alebo s ňou nemáte bližší vzťah. Čo robiť v takejto situácii? Namiesto výberu univerzálnych darčekov, ako sú napríklad darčekové koše, poukážky alebo dezerty, sa nechajte inšpirovať tipmi a radami, ktoré sme si pre vás pripravili vo Westwing. Tie vám poradia, ako zvoliť darček, ktorý sadne kolegovi ako uliaty, plus naučíte sa aj základné pravidlá a etiketu rozdávania darčekov v práci.

3 dôležité pravidlá, ako vybrať vhodný darček pre kolegu

Nehľadiac na to, či kupujete darček pre kolegu na Vianoce, narodeniny alebo darček na meniny, existujú všeobecné rady a nápady, ako si výber zjednodušiť a urýchliť.

1. Nerobte si veľký tlak kúpou darčekov

Čím viac pod stresom budete, tým horší darček vyberiete. Preto sa upokojte a na výber darčeka si spravte dostatok času. S hľadaním začnite niekoľko týždňov dopredu, aby ste sa odrazu neocitli deň pred oslavou alebo sviatkom v darčekovom obchode, kde budete kupovať neoriginálny darčekový kôš. Ak neradi nakupujete v kamenných predajniach, sadnite si k počítaču, prehľadajte ponuku e-shopov, spíšte si, čo by sa mohlo kolegovi hodiť a následne jednu možnosť vyberte.

2. Stanovte cenový limit pri kúpe darčekov

Darček k narodeninám alebo na iný sviatok by nemal byť príliš drahý, no takisto ani veľmi lacný. Presná suma v akej by ste mali darček kupovať, neexistuje, no spravíte dobre, keď zistíte, v akej hodnote kupujú darčeky ostatní. Podľa toho sa následne zariaďte. Cenový limit si však stanovte hneď na začiatok, aby ste si podľa neho vyfiltrovali ponuku produktov a tým si uľahčili výber aj samotný nákup.

Ideálne sú maličkosti za prívetivú cenu, ako napríklad:

 • kancelárske organizéry
 • zápisníky
 • vázy
 • vonné sviečky

3. Darček pre kolegu vyberte premyslene

Darček by mal kolegu potešiť, prekvapiť a vyčarovať mu úsmev na tvári. Práve preto zistite, čo má rád, aké hobby vykonáva alebo k čomu inklinuje a predmet kúpte presne podľa toho. Investujte do kúpy darčeka čas aj energiu a vyhnite sa rýchlemu kúpeniu prvej veci, ktorú uvidíte. Dáte tak najavo, že vám na osobe skutočne záleží.

Tip: Ak náhodou neviete, čo kúpiť kolegovi, prečítajte si náš článok nápady na darčeky pre mužov a inšpirujte sa praktickými tipmi.

Túžite po ďalších praktických tipoch? Využite bezplatnú registráciu Westwing a získajte prehľad nielen o darčekoch pre blízkych, ale takisto o najnovších interiérových trendoch.

4 nápady na darček pre kolegu

Keď viete, ako vybrať darček, môžete sa pustiť do samotnej kúpy. Ak ste bez inšpirácie a potrebovali by ste poradiť, Westwing je tu pre vás.

#1 Darček pre kolegu na rozlúčku

Darček pre kolegu na rozlúčku by mal byť dlhotrvácny, aby si na vás mohla osoba spomenúť aj o niekoľko rokov. Vyhýbajte sa preto veciam ako fľaša s alkoholom, dezert, ovocná kytica či vonná sviečka. Výbornou voľbou je špeciálne pero s gravírovaním, stojan na mobil, vtipné tričko alebo originálny hrnček. Ak máte bližší vzťah, kolegovi darujte koláž fotografií, zarámovanú snímku či spomienkový album.

#2 Darček pre kolegu k narodeninám

Keď kolega oslavuje narodeniny, zvoľte pokojne darčeky do domácnosti vo forme praktického zariadenia, ako napríklad súpravy pohárov, príborov alebo tanierov. Takýto darček je skvelý, ak kolegu dobre poznáte a viete, čo mu chýba a aký štýl preferuje. Ak s kolegom nemáte úplne blízky vzťah, môžete siahnuť po klasike, ktorá vždy poteší, ako napríklad difuzér, stojan na perá či mobil, organizér alebo kvalitné strúhadlo na ceruzky.

Tip: Ak hľadáte niečo pre manžela, inšpirujte sa naším článkom darček pre muža k narodeninám a potešte svoju polovičku niečím zaujímavým.

#3 Darček pre kolegu na Vianoce

Blížia sa Vianoce a premýšľate, čím obdarovať svojich kolegov? Najlepšie je zvoliť niečo menšie a nie príliš drahé, keďže to budete kupovať nie jednej, ale rovno niekoľkým ľuďom. Inšpirácie na vianočné darčeky:

 • originálne hrnčeky a termosky
 • farebné zápisníky alebo diáre
 • organizéry
 • knihy
 • vonné sviečky

#4 Darčeky do kancelárie

Vybavenie do kancelárie alebo predmet spojený s prácou neurazí a kolegov poteší, pretože budú vedieť, že ste na nich mysleli. Čo zvoliť?

 • štýlové strúhadlo
 • perá, ceruzky a ďalšie písacie potreby
 • nástenka
 • úložné škatule

Pri výbere darčeka do kancelárie sa môžete inšpirovať samotným povolaním a tým, čo osoba pre výkon svojej práce potrebuje. Napríklad, keď neustále telefonuje alebo píše správy, určite sa jej zíde držiak na telefón. Keď stále niečo plánuje, zaobstarajte jej prehľadný kalendár, nástenku, podložku pod myš, diár alebo zápisník.

Etiketa rozdávania darčekov v práci

Rozdávanie darčekov v práci sa spája s určitými pravidlami, ktoré by ste mali dodržať. Ktoré to sú?

 • Darčeky by ste mali darovať a dostávať len “naprieč”, nikdy nie “nahor” v organizačnej štruktúre – to znamená, že darčeky by ste mali kupovať len kolegom s rovnakým postavením, aké zastávate aj vy. Darovanie menšieho alebo väčšieho predmetu pre nadriadeného nemusí vyznieť najlepšie.
 • Darček môžete nadriadenému darovať len ak ide o skupinový darček – ak chcete darovať šéfovi darček k narodeninám alebo inému sviatku, urobte to formou skupinového darčeka, keď naň prispeje celé oddelenie.
 • Dodržujte firemnú kultúru – v niektorých spoločnostiach existuje pravidlo, že darček by ste mali kupovať len do určitej hodnoty, napríklad 20 alebo 30 eur. Nesnažte sa odlíšiť a kupovať príliš drahé darčeky, aby ste sa ukázali. Mohlo by to narušiť vzťahy medzi vami a ostatnými z oddelenia.
 • Skupinové darčeky by mali mať primeranú cenu – nie každý túži pravidelne prispievať desiatkami eur na skupinové darčeky pre kolegov. Preto vyberte primerane drahý darček, ktorý kolegu poteší a ostatným nespraví dieru do rozpočtu.
 • Zvážte vhodnosť miesta a času na darovanie darčeka – darček by ste mali darovať počas obednej prestávky alebo po skončení pracovnej doby. Keď s kolegami udržiavate blízky vzťah, stretnite sa v reštaurácii alebo v bare, kde sviatok náležite oslávite. Ak máte skôr profesionálny vzťah, darček darujte v kuchynke alebo pri stole kolegu, no tak, aby ste nikomu neprekážali.
 • Darčeky, ktorým sa treba vyhýbať – ak nie ste s kolegami blízki priatelia, vyhýbajte sa príliš osobným darčekom, ako napríklad šperky alebo parfumy. Stopku má aj hotovosť, ktorú si môže kolega nesprávne interpretovať.
 • Darčeky, ktoré sú vhodné – kolegom môžete darovať predmety, ktoré sa spájajú s prácou, napríklad stolová lampa, zakladače a pekné stojany na ceruzky.

Tip: Vo Westwing sme si pre vás prichystali inšpirácie, ktoré vám pomôžu vybrať darček pre muža oslavujúceho viaceré dôležité míľniky. Prečítajte si naše články darček pre muža na 50, darček pre muža na 40 a tip na darček pre muža k 60, a vyberte to najoriginálnejšie prekvapenie.

5 najčastejších otázok pri výbere darčeka pre kolegu

Zostali vám ešte nejaké otázky ohľadom výberu darčeka pre kolegu? Westwing ich pre vás všetky zodpovedal.