Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zakladateľky projektu Šumné

Trendy v móde sa neustále menia a výklady v obchodoch s oblečením s nimi. Veľakrát je ťažké popri nich prejsť a nič si na seba nekúpiť, hlavne keď všetko vyzerá tak úžasne a je za tak skvelé ceny! Popritom je už celosvetovo známe, aký devastujúci dopad má tzv. fast fashion na životné prostredie. Skúste k móde pristúpiť zelenšie a objavte s nami geniálny projekt Šumné, ktorý ponúka prenájom oblečenia a presadzuje lokálne, kvalitné a udržateľné výrobky. Okrem inšpiratívnych nápadov tu nájdete aj rozhovor priamo s jeho šumnými zakladateľkami!

Prečo sa rozhodnúť pre prenájom oblečenia?

Na otázku prečo zvážiť prenájom oblečenia máme pre vás pripravených hneď 10 skvelých odpovedí. Dozviete sa viac o ekologickom riešení slow fashion.

  1. Trvácnosť – výrobky z kvalitnejších materiálov zaručia, že ich budete môcť používať oveľa dlhšie.
  2. Šetrenie vašej peňaženky – potreba nakupovať oblečenie sa zníži a v konečnom dôsledku tým značne ušetríte.
  3. Zníženie uhlíkovej stopy – výroba lokálneho, kvalitného oblečenia z udržateľných zdrojov zanecháva oproti masovej výrobe zo zahraničia oveľa nižšiu stopu na životnom prostredí. 
  4. Zníženie osobnej spotreby – menej je veľakrát viac – zbavte sa preplneného šatníka oblečením, ktoré len zriedkakedy nosíte.
  5. Šetrenie pitnými zdrojmi vody – módny priemysel spotrebuje na výrobu množstvo pitnej vody. Ak sa rozhodnete pre prenájom oblečenia alebo slow fashion, prispejete k jej šetreniu. 
  6. Ochrana pre oceány – menej znečistenej vody z výroby odevov znamená, že do oceánov sa dostane menej kontaminácie.
  7. Podpora ľudských práv – zneužívanie ľudských práv zamestnancov v masovej výrobe je nanešťastie bežný jav. Pri dôveryhodnom lokálnom výrobcovi sú tieto vzťahy oveľa transparentnejšie.
  8. Podpora pre lokálny trh – čo tým môžete získať? Kvalitnú domácu výrobu, udržateľnosť materiálov, zníženú uhlíkovú stopu a v neposlednom rade podporu pre domáci trh. 
  9. Dobrý pocit – v dobe, keď celý svet čelí ekologickej kríze, je dobrý pocit z toho, že ste spravili niečo pre ochranu životného prostredia, veľakrát na nezaplatenie!
  10. Umný štýl a štýlový um – ktorú z nás by nepotešilo štýlové oblečenie pre ženy, ktoré si môžete prenajať, nosiť a bez výčitiek vrátiť pre ďalšie použitie!

Zbytočne veľa vecí

Vedeli ste, že v priemere až okolo 80 % šatstva, ktoré ľudia majú doma v skrini, vôbec nenosia? Nakupujeme zbytočne veľa oblečenia a pritom si neuvedomujeme, ako veľmi jeho výroba znečisťuje životné prostredie. Tým sa však jeho cesta nekončí. Ak sa z neho stane odpad, triedenie a recyklácia oblečenia je oveľa náročnejší proces, ako si mnohí myslia. Daň za to platí opäť hlavne príroda.

Vedeli ste, že v priemere až okolo 80 % šatstva, ktoré ľudia majú doma v skrini, vôbec nenosia?

Oblečenie ekologicky

Ako chrániť životné prostredie? Prenájom oblečenia je skvelý nápad, ako si zaobstarať štýlové kúsky na rôzne príležitosti s minimálnym dopadom na prírodu. Udržateľná móda sa ponúka v rôznych formách. Aké ďalšie ekologické spôsoby existujú?

  • Swap oblečenia – ide o výmenu nenosených kúskov oblečenia, ktoré ľudia po zaplatení vstupného prinesú na stanovené miesto. Zároveň si tam môžu vybrať niečo od iných účastníkov. Nejde o predaj, ani o výmenu kus za kus. Môžete priniesť veľa vecí a odísť s ďalšími novými, alebo aj žiadnou. Ak si veci nenájdú nového majiteľa, odovzdávajú sa na charitatívne účely či recykláciu.
  • Second hand predaj – second hand obchody s tovarom “z druhej ruky” snáď pozná už každý. Oblečenie zo zberných kontajnerov sa pretriedi a dobre vyzerajúce kúsky sa potom predávajú v určených predajniach za znížené ceny.

Prenájom oblečenia: zoznámte sa s projektom Šumné

Projekt Šumné a s ním spojená Knižnica oblečenia je revolučný nápad, ako priniesť udržateľnú, dizajnérsku módu každej milovníčke štýlových odevov. Za projektom stoja zakladateľky:

  • Eva Gondová – Evka,
  • Dominika Horňáková – Mini.

Obe sú vášnivé minimalistky, presadzujú bezodpadový spôsob života a pre svoje nápady čerpajú inšpiráciu z cirkulárnej či zdieľanej ekonomiky. Medzi ich ekologické presvedčenia patrí aj slow fashion, na základe ktorého vznikol v roku 2019 komplexný projekt Šumné. Popri tom sa venujú aj šíreniu osvety o udržateľnej móde a o dopadoch módneho priemyslu. Snažia sa o zvyšovanie transparentnosti a podporu pre lokálnych dizajnérov a dizajnérky.

Prenájom oblečenia: dizajnérske kúsky za prístupné ceny

Šumné sa snaží pri prenájme oblečenia podporovať predovšetkým lokálne a udržateľné značky. V ich ponuke oblečenia nájdete aj známych módnych dizajnérov z celého Slovenska, ktorí majú chuť sa zviditeľniť a spraviť svoju tvorivú prácu dostupnú aj širokej verejnosti. Dizajnérske kúsky vedia byť poriadne drahé. V Šumné si ich však viete požičať a následne vrátiť. Nielenže budete v takomto kúsku vyzerať očarujúco originálne, ale zároveň dáte možnosť aj iným zákazníčkam potešiť sa jeho nosením, čo vystihuje hravé motto dievčat “dokolečka-dokola”.

Šumné sa snaží priniesť ďalšiu alternatívu ako sa obliekať udržateľne a zároveň podporovať lokálnych dizajnérov, ich výrobu a to, aby sa do našich šatníkov dostávali kvalitné kúsky už od “pôvodu” vyrobené udržateľnejšie a kvalitnejšie, ktoré vydržia oveľa dlhšie a tým pádom nezaťažujú našu planétu.

Evka, Šumné

Knižnica oblečenia: ako to celé funguje?

Knižnica oblečenia dáva každej žene možnosť darovať málo nosené, nenosené a dobre zachovalé odevy pre zapožičanie ďalším záujemkyniam. Je to miesto, kde sa požičiavanie stáva novým nakupovaním. Zakladateľky nám prezradili, že knižnica oblečenia bude fungovať na podobnom princípe ako knižnice, na ktoré sme zvyknutí. Knihy však vystriedajú kúsky oblečenia, ktoré si budú môcť za členský poplatok záujemkyne zapožičať.

Oblečenie sa bude pravidelne dopĺňať, triediť, opravovať, profesionálne čistiť a žehliť, aby sa k zákazníkom dostalo vždy čisté a bez závad. Darované oblečenie, ktoré nebude vhodné na prenájom, poputuje do centier pomoci, secondhandov, prípadne na upcykláciu, kde sa prešije alebo inak upraví. Týmto darovanému oblečeniu predĺžia jeho životnosť.

Rozhovor s Evkou a Mini, zakladateľkami Šumné

Kedy ste sa začali zaujímať o slow fashion?

Už niekoľko rokov sme sa snažili obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Tiež nás veľmi trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Sme zahltení nekvalitnými a lacnými vecami. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Nezriedka sú to nové a nikdy nenosené veci.

Práve vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion. Keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť. Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém.


Čo vás inšpirovalo k vzniku projektu Šumné a aké boli vaše začiatky?

Prenájom oblečenia znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko, ale nechodilo. Preto sme sa rozhodli tento koncept priniesť my dve. Než sme sa do Šumné pustili, robili sme si veľký prieskum toho, či by bol o model prenájmu oblečenia na Slovensku záujem. Vyzbierali sme viac ako 800 dotazníkov od ľudí z celého Slovenska. Z prieskumu vzišlo, že viac ako 56 % ľudí by si oblečenie prenajalo a okolo 38 % by túto možnosť minimálne zvážilo. Tieto dáta nás presvedčili a rozhodli sme sa projektu naplno venovať.


Aké vami stanovené kritériá musí značka alebo dizajnér splňať, aby ste ich zaradili do vašej ponuky prenájmu oblečenia?

Keď sme sa rozhodovali, aké kúsky chceme prenajímať, rozhodli sme sa takmer bez váhania pre slow fashion. Kebyže sa rozhodneme inak, išli by sme proti vlastnému presvedčeniu a samým sebe a necítili by sme sa v súlade s našim projektom a našimi hodnotami. Dizajnérov a dizajnérky si teda vyberáme podľa toho, či vyrábajú svoje modely lokálne, či sa hlásia k slow fashion a aký typ módy vyrábajú. Veľmi nás teší, že o spoluprácu nás už oslovujú aj samotné dizajnérske značky.


S akými značkami a dizajnérmi momentálne spolupracujete?

Na našom šumnom (ne)shope nájdete napríklad značku Bartinki, čo je slow fashion značka produkujúca unikátne kúsky alebo limitované edície z vintage alebo nechcených materiálov. Každý z modelov je upravovaný a šitý krok za krokom v malej dielni v Piešťanoch. Veľmi sa tešíme zo spolupráce so ZIK. Ich kúsky milujú najmä akčné ženy a požičiavajú si ich na rôzne pracovné príležitosti, konferencie, na moderovanie podujatí a pod.

Obzvlášť obľúbené sú kúsky z dielne Miestni, najmä na slávnostnejšie udalosti ako divadelné a filmové premiéry, plesy, svadby a rodinné oslavy. Ženy, nielen počas tehotenstva, si veľmi rady prenajímajú kúsky od Donee Tha Label. Okrem nich u nás nájdete modely od Nesene, Severanky, Vivien Mihalish, Heavenly Slow Fashion alebo Structures a najnovšie značky, ktoré v našom portfóliu nájdete sú Lassak, Naďa Sucháňová alebo HerSize.


Odštartovali ste aj projekt Knižnica oblečenia, do ktorého môžu ponúkať svoje nenosené kúsky zo šatníka aj ľudia. Ako vznikla táto myšlienka?

Často sme dostávali otázku, či nezbierame nosené oblečenie a nevieme ho nejako využiť. Mnohí ľudia vlastnia kúsky, ktoré síce majú radi a sú v dobrom stave, ale už ich z rôznych dôvodov nenosia a je im ich ľúto vyhodiť či len tak darovať. Tak sme sa rozhodli, že založíme prvú Knižnicu oblečenia na Slovensku a začneme takéto kúsky od ľudí prijímať. Zozbierané oblečenie chceme prenajímať za náklady s tým spojené, aby každý už raz vyrobený a zakúpený kúsok oblečenia mohol byť využitý v plnej miere, aj keď už svojho pôvodného majiteľa omrzel. Každým jedným nosením navyše sa totiž znižuje módna stopa jednotlivých kusov oblečenia a tým aj ich dopad na životné prostredie, čo je pre nás kľúčové.


Akú ponuku prenájmu oblečenia pre ženy môžeme u vás nájsť? Plánujete rozšíriť svoj sortiment aj o mužskú kolekciu?

V našom šumnom (ne)shope nájdete oblečenie od slovenských dizajnérskych značiek. Ponúkame oblečenie vhodné na spoločenské príležitosti, pracovné stretnutia, konferencie, obdobie tehotenstva, špeciálne rande alebo večer s priateľmi. V ponuke máme aj dizajnérske doplnky a jedinečné kolekcie. Asi nebude prekvapením, že najväčší záujem je o spoločenskejšie šaty – či už svadby, rodinné oslavy, promócie, ale veľmi často si oblečenie požičiavajú napr. moderátorky, herečky na vernisáže, premiéry filmov, krsty kníh, ale aj na konferencie a iné biznis príležitosti, či v období tehotenstva.

Na pánov a pánsku módu zatiaľ len myslíme. Momentálne pánsku módu v portfóliu nemáme, ale už nás párkrát oslovili, že by si tiež radi niečo požičali. Tešíme sa, že aj oni sa zaoberajú dopadmi módy na životné prostredie, hoci sa móda vníma ako problém žien. V budúcnosti chceme preto určite ponúkať aj kvalitné lokálne kúsky pre pánov.


Čo považujete za najväčšie výhody prenájmu oblečenia?

Koncept požičovní oblečenia vďačí za svoju rastúcu popularitu mnohým výhodám, ktoré táto alternatíva nakupovania ponúka. Priblížime vám z nich aspoň niekoľko:

  • Požičiavanie šetrí našu planétu. Odevný priemysel sa stal jedným z najväčších znečisťovateľov pitnej vody a životného prostredia, a to najmä kvôli neustále narastajúcemu dopytu po novom, lacnom oblečení. Požičiavaním oblečenia sa zabezpečí, aby sa každý vyrobený kus vynosil viacerými užívateľmi. Už len tým, že sa minimálne zdvojnásobí počet jeho nosení, sa jeho uhlíková stopa zníži o 44 %.
  • Obnova šatníka bez výdavkov za nakupovanie. Určite ste už počuli, že človek nosí jeden kus oblečenia priemerne 7-8 krát, než ho vyhodí alebo odloží na dno skrine. Podľa prieskumov takto minieme okolo 112 000 EUR za život, generácia pod 25 rokov dokonca viac, až okolo 178 000 EUR. Požičiavaním oblečenia sa predchádza zbytočným výdavkom za nakupovanie, keďže ponúka prístup k oblečeniu za zlomok jeho nákupnej ceny.
  • Ľahký prístup k módnym kúskom. Možnosť prenájmu oblečenia umožňuje širokej verejnosti vyskúšať si nosenie kvalitných dizajnérskych kúskov bez toho, aby rozbili svoj bankový účet. Týmto sa dostávajú do povedomia aj dizajnéri, ktorí pôsobia lokálne a svoje produkty vyrábajú v duchu slowfashion. Požičiavaním sa zabezpečí, aby vyrobené oblečenie neskončilo len u jedného majiteľa ale rotovalo medzi ľuďmi, čím sa nielen podporia odevní dizajnéri ale aj zníži “cost per wear” jednotlivých odevov.

Podelíte sa s nami o vaše plány do budúcnosti?

Náš projekt je ešte vlastne úplne na začiatku svojej cesty, takže smerov na jeho posúvanie je naozaj neúrekom. V prvom rade chceme rozširovať naše portfólio dizajnérov, pokračovať v šírení osvety, zabezpečovať znovupoužívanie oblečenia – teda rozvíjať koncept Knižnice oblečenia, zlepšovať kvalitu našich služieb a tak urobiť model požičiavania resp. prenájmu oblečenia ešte zaujímavejším a dostupnejším pre každého.


Máte nejaký odkaz na záver pre ľudí, ktorí stále váhajú či prenájom oblečenia skúsiť?

Všetko začína tým, čo už doma máme. Odporúčame si urobiť poriadok v skrini, zbaviť sa (samozrejme, čo najekologickejšie) toho, čo nenosíme a prípadne si doplniť to, čo nosíme radi o také kúsky, aby sa náš šatník dal ešte lepšie kombinovať. Pred každým nákupom sa aspoň na chvíľku zamyslite, či danú vec naozaj potrebujete, či nie je iná možnosť, ako si daný kúsok obstarať ekologickejšie. Pozitívne efekty sú zaručené nielen kvôli ekológii či jednoduchšiemu rozhodovaniu sa, čo si ráno oblečiem, ale ušetríte aj peniažky a čas, ktorý môžete venovať sebe či svojim blízkym.