Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
vylepšenie domácnosti pre ochranu životného prostredia

Aj vám záleží na budúcnosti života na našej krásnej planéte? Mali by ste chuť prispieť lepším a predovšetkým udržateľnejším životným štýlom k jej záchrane? Veľakrát stačia už aj malé zmeny, ktorými môže každý z nás spraviť niečo prospešné pre prírodu okolo nás. Poďte sa s nami pozrieť na to ako chrániť životné prostredie a prečo je to tak dôležité. Dúfame, že vás naše tipy a rady inšpirujú a bude váš tešiť dobrý pocit, že aj vy prispievate k snahe o záchranu našej planéty.

Základy: ako začať chrániť životné prostredie a prečo je to dôležité

Mnohí ľudia sú toho názoru, že človek ako jednotlivec nespraví žiadne zmeny, keď sa začne snažiť chrániť životné prostredie a bude sa starať o udržateľnosť zdrojov. Opak je ale pravdou, pretože keď každý človek prispeje svojím dielom k celku, výsledný efekt prinesie skutočný rozdiel. Čo ale teda znamená pojem udržateľné zdroje?

Sú to zdroje, ktoré nám ako aj budúcim generáciam zachovávajú možnosť uspokojovať naše základné životné potreby, pričom neznižujú rozmanitosť prírody a neničia životné prostredie.

Preto je napríklad drevopriemysel s masívnym vyrubovaním lesov, nadmerný rybolov, veľkoplošné pestovanie plodín alebo chov hospodárskych zvierat vo veľkovýkrmniach nesmiernou záťažou pre životné prostredie. Príroda sa týmito obrovskými zásahmi človeka ničí a nestíha regenerovať.

Výhody ochrany životného prostredia pre nás a našu domácnosť

Okrem toho, že vďaka niektorým nenáročným činnostiam budeme pomáhať životnému prostrediu, pocítime ich výhody určite aj doma. Už len keď si predstavíte, že by ste vďaka recyklovaniu mohli mať v domácnosti menej odpadu. Alebo keď použijete na cestu do práce bicykel miesto auta – pomôžete tým aj vášmu zdraviu a vitalite. Na čo sa však môžete po tejto stránke tešiť v interiérovom dizajne?

Ako chrániť životné prostredie: výrobky a spotrebiče pre inteligentnú domácnosť

Inteligentná domácnosť je v modernom interiérovom dizajne nesmierne populárna a hlavne šetrná pre životné prostredie. Spotrebiče, osvetlenie a energetické systémy, ktoré používa, sú totiž naprogramované tak, aby využili len nevyhnutné množstvo energie. Inteligentne si riešia svoje úlohy a vy ich len usmerňujete cez mobilný telefón či tablet bez akýchkoľvek drôtov. Znie to lákavo, však?

Ako chrániť životné prostredie: viac zelene pre váš interiér

Pre milovníkov zelene existujú skvelé nápady, ako si ju vniesť aj do menej priestornej domácnosti. Vytvorte si doma zelenú stenu vďaka kaskádovému kvetináču alebo takzvanej vertikálnej záhrade, ktoré vám umožnia pestovať rastliny “na stene”. Ušetríte tým miesto a budete mať doma vlastnú oázu s nádherne sviežim vzduchom. Ak máte dom, pozrite sa na možnosti, ako si zariadiť zelené strechy. Pre inšpirácie ohľadom vertikálnej záhrady sa pozrite na náš článok: Vertikálna záhrada skrášli nielen váš byt, ale aj terasu.

Ako chrániť životné prostredie: domácnosť v kontajneri

Určite ste sa už stretli s pojmom modulárne alebo kontajnerové bývanie. Možno to neznie veľmi lákavo, ale z niekoľkých kontajnerov môže vzniknúť skutočne štýlové, plnohodnotné lepšie bývanie. V čom spočíva ochrana prírody vďaka takejto domácnosti? Na jej výstavbu sa totiž z 90 % používajú ekologické a recyklovateľné materiály.    

10 spôsobov ako začať s chránením životného prostredia

Máte chuť a odhodlanie pomôcť životnému prostrediu? Pripravili sme pre vás 10 jednoduchých spôsobov, ktorými môžete začať chrániť našu planétu už dnes! Možno mnohé z nich už robíte a ani ste si neuvedomili ich pozitívny vplyv na prírodu. V takom prípade vás radi povzdbudíme, aby ste vo vašej skvelej práci pokračovali aj naďalej, a snáď vás inšpirujeme k ďalším aktivitám.

  1. „Znížiť, znovu použiť a zrecyklovať”. Tieto 3 „Z” pomôžu šetriť prírodné zdroje a odľahčia záťaž spotrebovaného materiálu na prostredie. Ako to vyzerá v praxi? Produkujte menej odpadu tým, že ho budete triediť a recyklovať. Snažte sa použiť veci znovu a vyhýbať sa jednorazovým výrobkom.
  2. Šetrenie vody. Čím menej vody použijete, tým menej znečistenej odpadovej vody vznikne, ktorá potom putuje do riek, morí a oceánov. Pitná voda je stále vzácnejšia, preto by sme si ju mali ceniť a neplytvať ňou.
  3. Ekologické nakupovanie. Nakupujte s rozvahou – ak používate plastové vrecká počas nákupu, nevyhadzujte ich po jednom nákupe, ale použite ich pri ďalších. Ideálnou voľbou sú vrecká a nákupné tašky z recyklovaného textilu, ktoré môžete použiť nespočetne veľa krát. Snažte sa kupovať potraviny bez príliš veľkého množstva obalového materiálu.
  4. Chemické prípravky bez toxických látok. Či už je to doma, v práci alebo na záhrade – vyberajte si prípravky bez prostrediu škodlivých chemikálií. Existuje množstvo prírodných náhrad s veľmi účinným efektom, ktoré si dokonca môžete pripraviť doma.
  5. Udržateľnosť zdrojov. Kupujte napríklad lokálne potraviny a nie výrobky, ktoré tu musia putovať z ďalekého zahraničia z masovej výroby. Podporíte tým aj domáci trh.

Ďalej je potrebné:

  1. Šetrenie energie v domácnosti. Vypínajte svetlá, keď nie ste v miestnosti, a takisto aj spotrebiče, ktoré práve nepoužívate. 
  2. Kompostovanie. Súčasťou recyklovania je aj triedenie odpadu z kuchyne. Ak máte možnosť použiť bio odpad v kompostéri na záhrade, neskôr ho budete môcť zúžitkovať aj ako prírodné hnojivo. V mnohých mestách už dokonca existujú špeciálne smetné koše na bio odpad.
  3. Bez auta. Nechajte auto v garáži a využite radšej bicykel alebo kolobežku na cestu do práce či na nákupy. Mestá by boli ihneď menej hlučné, menej prepchaté a ovzdušie čistejšie.
  4. Zo starého nové nápady. Prv než vyhodíte starý nábytok, doplnky či odev, skúste sa zamyslieť, či by ste z týchto vecí nemohli vytvoriť niečo nové alebo ich niekomu podarovať. Ak hľadáte nové kúsky pre vašu domácnosť, pozrite sa na výrobky z recyklovaných materiálov.
  5. Stromy a zeleň. Zasaďte si do záhrady stromček alebo krík – okrem kyslíka, ktorý bude produkovať, poskytne aj domov pre vtáctvo a hmyz a vám tieň počas horúcich letných dní. Ak nemáte záhradu, podporte projekty na výsadbu lesov alebo napríklad populárne adoptovanie si stromov v mestských oblastiach s parkami.

Lepšie bývanie s WE CARE by Westwing Collection

V dnešnej dobe je udržateľnosť neodmysliteľné, najmä pokiaľ ide o zariadenie interiéru. Ochrana životného prostredia môže byť skutočnou výzvou, no v každom prípade existuje niekoľko vecí, ktoré sa dajú zlepšiť a to hlavne v domácnosti. Náš Westwing tím vám poskytne užitočné rady a nápady pre trvalo udržateľné bývanie.

A preto vám prinášame inšpiráciu na udržateľnejšie produkty pre váš domov a to konkrétne našu novú kolekciu WE CARE by Westwing Collection. Táto kolekcia je nielen krásna, ale aj udržateľná. Vďaka svojim nadčasovým dizajnom, neutrálnym farbám a elegantným tvarom sa naša kolekcia perfektne hodí do každého interiéru. Od veľkého nábytku, ako sú pohovky, až po menšie kusy, ako sú lampy a textílie. Pre váš interiér sme navrhli veľký výber vysoko kvalitných produktov. Veríme, že existuje udržateľný spôsob, ako žiť krásne – a sme tu, aby sme pracovali na vytvorení jeho najinšpirujúcejšej verzie.

Aj vy by ste radi spravili niečo prospešné pre životné prostredie? Dúfame, že sme vás našimi nápadmi inšpirovali a že sa do ochrany prírody pustíte už dnes. Veľakrát stačí tak málo, aby bolo vidno zmenu k lepšiemu. Pevne veríme, že vaše ekologické zmýšľanie bude motiváciou aj pre vašu rodinu a priateľov – spôsoby ako začať so starostlivosťou o životné prostredie sú zvládnuteľné pre každého, len ich treba spraviť bežnou súčasťou nášho každodenného života.

Poďme spolu chrániť životné prostredie a prispejme k udržateľnosti zdrojov pre budúce generácie! Vneste ekologické zmýšľanie aj do vašej domácnosti a tešte sa z jeho výhod.

Doplňte vaše aranžovanie o doplnky z recyklovaných materiálov a využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing – tak určite nepremeškáte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a hlavne šetrnejší k životnému prostrediu!