Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Medzinárodný deň detí: hrajúce sa dievčatká

Každý rok si pripomíname jeden naozaj originálny sviatok pre tých najdôležitejších ľudí na celej planéte. Je to Medzinárodný deň detí. Detstvo a dospievanie patrí k tým najkrajším životným obdobiam, a preto aj oslava tohto sviatku by mala byť radostná a veselá. Medzinárodný deň detí nie je všade na svete v rovnaký deň, my ho však slávime 1. júna. Pripravte deťom skvelé prekvapenie a obdarujte ich niečím, na čo budú rady spomínať. Veď deťmi sú len raz a aj Medzinárodný deň detí oslávia iba niekoľkokrát v ich živote. Prinášame vám nápady na darčeky pre deti, inšpirujte sa!

1. jún ako Medzinárodný deň detí

Medzinárodný deň detí, ktorý nie je totožný s Univerzálnym dňom detí, sa oslavuje každoročne 1. júna. Deti sú našou budúcnosťou, a preto si myslíme, že si našu pozornosť rozhodne zaslúžia. Aj preto bol tento deň vytvorený s cieľom zmeniť spôsob, akým spoločnosť vníma a zaobchádza s deťmi, a tiež zlepšiť blaho detí. 

Ako vznikol tento deň?

Prvý deň, ktorý bol ustanovený rezolúciou Organizácie Spojených národov v roku 1954, je Svetovým dňom detí, ktorý sa obhajuje práva detí a presadzuje ich. Práva detí nie sú zvláštnymi alebo odlišnými právami. Sú to základné ľudské práva. Dieťa je ľudská bytosť, ktorá má právo na to, aby sa s ním zaobchádzalo rovnako ako s dospelým.

V roku 1925 Svetová konferencia pre blaho detí vyhlásila 1. jún za deň, ktorý má upriamiť pozornosť sveta na problémy najmenších. Zastúpené krajiny uznali, že deti sú naše všetko a máme im byť vďační. Výsledkom bolo, že konferencia prijala Ženevskú deklaráciu práv dieťaťa.

V roku 1959 OSN prijala Deklaráciu práv dieťaťa, ktorá bola založená na štruktúre a obsahu Ženevskej deklarácie. Táto nová deklarácia stanovila 10 zásad ochrany detí pred narodením i po narodení a položila tak základ pre prijatie Dohovoru o právach dieťaťa v roku 1989. Je to najrýchlejšia a najrozšírenejšia medzinárodná zmluva o ľudských právach v histórii.

Kedy oslavujú Medzinárodný deň detí v zahraničí?

Medzinárodný deň detí sa zvyčajne oslavuje každoročne 1. júna. Na Slovensku sa slávi od roku 1952. Nie všade na svete sa tento dátum oslavy zhoduje. Napríklad, v Spojených štátoch amerických sa Deň detí zvyčajne oslavuje druhú júnovú nedeľu. Tradícia siaha do roku 1856. Argentína oslavuje Deň detí druhú augustovú nedeľu, Brazília oslavuje 12. októbra, Guatemala, Salvador a Singapur 1. októbra. V Kolumbii sa deti zo svojho sviatku tešia posledný aprílový víkend, v Palestíne zase 5. apríla. Je zaujímavé, že naši južní susedia v Maďarsku, od roku 1931 slávili dokonca týždeň detí, od 1950 oslavujú už len poslednú májovú nedeľu. Okrem toho sa u nich oslavuje aj Univerzálny deň detí, a to 20. novembra.

Deň detí plný zábavy, hier, darčekov a radosti

Máme pre vás rady a nápady, ako si Medzinárodný deň detí užijete spolu s vašimi ratolesťami čo najlepšie. Deťom je obvykle jedno, či je Deň detí a ako dlho sa oslavuje. Pre nich je tento deň plný zábavy, zaujímavých akcií, darčekov, voľnejším dňom v škole či materskej škole. Tento deň chápeme ako neoficiálny začiatok leta. Škola pomaly končí, počasie je čím ďalej tým teplejšie, noci sú kratšie, dni dlhšie. Deti sa tešia na prázdniny. 

Deti ocenia, keď sa im venujete. Venujte im svoju plnú pozornosť aby mali pocit, že ste tu pre nich. Budú vám za to vďačné a spoločné radostné spomienky si potom uchovajú navždy. Doprajme im preto zábavu a pekný deň! Častokrát si ani neuvedomujeme, koľko radosti môžeme deťom spôsobiť drobnosťou, a preto vám prinášame inšpiratívne nápady na darčeky

Medzinárodný deň detí: ako si ho spoločne užiť?

Detstvo vašich milovaných je tým najkrajším obdobím. Spoločne strávený čas je skutočne na nezaplatenie. Vyberte sa s nimi na výlet alebo do prírody. Darujte deťom napríklad knižku, atlas alebo niečo hodnotné. Urobte deťom radosť a darujte im zmysluplný darček. Môžete sa vybrať ku starým rodičom alebo do zoologickej záhrady. Pekným miestom je aj botanická záhrada alebo detské múzeum. 

Skvelým nápadom je tiež múzeum hračiek, aquapark, galéria alebo do vodný svet, v ktorom môžete pozorovať korytnačky. Taktiež môžete spraviť dobrý skutok a ísť venčiť psa z útulku alebo absolvovať jazdu na koni. Takisto môžete ísť spolu do divadla na detské predstavenie alebo si dať pomaľovať tvár rozprávkovou postavičkou. Možností máte neúrekom. Stačí si vybrať taký spôsob, ktorý vyčaruje dieťaťu ten najširší úsmev na tvári. 

Choďte spolu opekať, grilovať alebo na spoločný cyklistický výlet! Zorganizujte rodinnú súťaž alebo upečte spolu fantastickú tortu. Deti najradšej spomínajú práve na tieto udalosti. Hračky sa pokazia, omrzia alebo stratia na dôležitosti, ale čo môže byť pre deti vzrušujúcejšie ako stanovačka a posedenie pri večernej vatre? Tiež ich môže baviť nočná hra alebo schovávačka v lese, spojená s hľadaním pokladu. 

Nápady na darčeky pre deti

Keď sa opýtate vašich miláčikov, čo by chceli na Medzinárodný deň detí, väčšinou sa s vami podelia o celý zoznam darčekov, ktoré by si priali. Príležitostí pre hmotný darček je po celý rok viac než dosť. Nápady na darčeky môžu byť od tých hmotných až po nehmotné, závisí od vášho rozpočtu, zvyklostí a samozrejme očakávaní vašich najmenších. Eko darčeky ako napríklad darček z dreva poteší, keď je vyrobený z lásky. A možno o to viac sa cení. 

Spoločenské hry

Kedy inokedy by si mala rodina zahrať spoločenské hry, ak nie v takýto špeciálny deň? Pexeso, karty, domino, monopoly a rôzne ďalšie hry podľa veku vašich detí vás iste zabavia a budú hodnotne prežitým spoločným časom. Ak ich doma nemáte, kúpte ich ako darček. 

Edukatívne hračky

Vaše deti môžete pomocou hračiek nielen zabaviť, ale ja vzdelávať. Darujte im také hračky, ktoré ich niečo naučia. Môžu to byť hovoriace knihy, encyklopédie, kreatívne knihy, skladačky, ale aj hlavolamy alebo puzzle. Obzvlášť cenené sú ručne vyrobené hračky.

DIY vlastnoručne vyrobené pohľadnice pre deti

Ručne vyrobené pohľadnice môžu vaše deti veľmi potešiť. Zvládne ich skutočne každý, aj keď si možno myslíte, že na to treba špeciálny kreatívny talent. V skutočnosti na výrobu pohľadnice potrebujete iba nožnice, papier, špagát, mašle, lepidlo, trblietky alebo koráliky. Vezmite si predlohu bežnej pohľadnice z obchodu, vystrihnite ju z tvrdého papiera a pustite sa do práce! Zabaľte ju do peknej obálky, navoňajte a vhoďte do schránky. Uvidíte, ako sa deťom rozžiaria očká. 

Ak sa však nechcete venovať DIY alebo “urob si sám” projektom, použite naše pripravené pohľadnice (s niekoľkými farebnými verziami pre vaše deti), ktoré si stačí stiahnuť do svojho počítača a vytlačiť na kvalitný papier!

Ak si trúfate, okrem klasického zdobenia môžete skúsiť spraviť aj vyskakovacie pohľadnice, použiť krepový papier, vlnu alebo sušené kvety. Pre tých zručnejších – môžete vyrobiť 3D pohľadnicu z fotografie vašej rodiny alebo štvornohého miláčika. Ak chcete ešte viac zapôsobiť, vymyslite vlastnú básničku alebo veršovanku. Doprajte deťom skvelý sviatok! Zážitok si budú niesť ako dokonalú spomienku po celý zvyšok života. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!