Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Šetrenie energie v domácnosti: LED žiarovky

Efektívne šetrenie energie v domácnosti nie je len o znižovaní finančných výdavkov, ale aj o celkovom vzťahu k energii ako takej. Pojem udržateľnosť máme už pomerne dobre zažitý. V praxi si možno až v posledných rokoch uvedomujeme, ako plytváme energiou rôzneho druhu. Možno začneme postupne úspornými žiarovkami, cez triedenie odpadu až po takzvanú pomalú módu. Všetko pekne s rozumom. Stačí začať od seba. Máme pre vás tipy a rady, ako na šetrenie energie v domácnosti inteligentne a efektívne. Poďte sa inšpirovať!

Šetrenie energie v domácnosti: čo by ste mali vedieť!

Aj šetrenie energie v domácnosti má svoje pravidlá. Nedá sa šetriť na nesprávnych miestach. No plytvanie energiou tiež nie je správna cesta. Ekologické a zároveň ekonomické narábanie s energiou je však aj životný štýl. Keď už sa raz začnete zaoberať environmentalistikou aj v domácnosti, určite sa zmení aj váš celkový pohľad na svet. Možno začnete menej jazdiť autom, možno začnete separovať odpad alebo si prestanete kupovať nezmyselne veľa oblečenia. Jednoducho vás to ovplyvní. 

Úspora energie je dôležitá a prospešná z mnohých dôvodov. Prostredníctvom jednoduchých opatrení na úsporu energie môžete ušetriť peniaze, zvýšiť hodnotu svojho majetku a chrániť životné prostredie. Sú to pomerne veľké výhody, ktoré môžete získať bez ohľadu na to, akú máte na šetrenie motiváciu. Jednoducho zavedením aj malého kroku smerom k energeticky uvedomelejšiemu životnému štýlu si môžete začať užívať všetky výhody energetickej účinnosti a udržateľnosti.

Šetrenie energie v domácnosti: 11 jednoduchých spôsobov

Efektívne šetrenie energie v domácnosti nemusí byť pre vás prekážkou. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré môžete aplikovať postupne. Niektoré však môžete začať robiť okamžite a nič na to nepotrebujete.

 • Upravte svoje každodenné správanie
 • Vymeňte žiarovky za úsporné
 • Používajte inteligentné rozvody
 • Nainštalujte programovateľný termostat
 • Používajte energeticky účinné spotrebiče
 • Znížte náklady na ohrev vody
 • Nainštalujte energeticky účinné okná
 • Vylepšite svoj systém vetrania a kúrenia
 • Utesnite si domov
 • Spravte si izoláciu domu zvonku
 • Nájdite zo starého nové nápady

Inteligentná domácnosť a výhody

Možno ste už počuli pojem inteligentná domácnosť alebo už v takej žijete, len neviete, že sa označuje práve týmto názvom. Inteligentná domácnosť sa správa skutočne chytro. Jej hlavným poslaním je šetrenie energie v domácnosti. Okrem toho, že vám pomôže usporiť nemalé množstvo peňažných prostriedkov, prispieva ku kolektívnej zodpovednosti. 

Úspora energie znamená v praxi využívanie menšej energie na zníženie nákladov a zníženie vplyvu na životné prostredie. To môže znamenať použitie menšieho množstva elektrickej energie, plynu alebo akejkoľvek inej formy energie, za ktorú zaplatíte. Keďže na našej planéte sú k dispozícii obmedzené zdroje energie, aktívna úspora energie, je prospešná jednotlivo aj pre naše väčšie energetické systémy.

Inteligentné spotrebiče

Aj zariadenie interiéru a doplnkov vo vašej domácnosti má svoju vlastnú inteligenciu. Neveríte? Časy, kedy sa pri výrobe spotrebičov do domácnosti nemyslelo na ekológiu, sú už našťastie dávno preč. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako znížiť spotrebu energie vo vašej domácnosti, od jednoduchých úprav správania až po rozsiahle vylepšenia domácnosti. Pri kúpe spotrebičov pozerajte na spotrebu elektrickej energie, vody alebo aj z akých materiálov sú vyrobené. To vám mnoho napovie, či ste vykročili bližšie k záchrane životného prostredia alebo sa od nej vzďaľujete.

Šetrenie energie v domácnosti: stačí začať v malom

Aby ste znížili spotrebu energie vo svojom dome, nemusíte nutne vymeniť všetky spotrebiče. Úspora energie môže byť taká jednoduchá, ako keď vypnete svetlá alebo zariadenia, keď ich nepotrebujete. Energeticky náročné spotrebiče môžete menej používať aj tým, že budete ručne vykonávať domáce práce, napríklad sušenie bielizne namiesto vloženia do sušičky alebo umývanie riadu ručne.

Zmena správania doma aj vonku

Existujú nástroje, pomocou ktorých môžete zistiť, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje väčšina elektriny a ktoré spotrebiče jej každodenne berú najviac. Zmeny správania, ktoré majú najvyšší potenciál na šetrenie energie v domácnosti, sú napríklad zníženie teploty v zime na termostate a obmedzenie používania klimatizácie v lete. Náklady na vykurovanie a chladenie predstavujú takmer polovicu priemerných účtov za energie v domácnosti, takže takéto zníženie intenzity a frekvencie vykurovania a chladenia vám poskytnú aj najväčšie úspory.


Ako vylepšiť váš životný štýl v prospech životného prostredia

Je až neuveriteľne mnoho spôsobov, ako chrániť životné prostredie. Jedným z nich je začať najprv od seba, čiže cez šetrenie energie v domácnosti. To vám neskôr pomôže myslieť aj globálne. Čoraz viac ľudí si uvedomuje svoj dopad na životné prostredie. Chcú niečo zmeniť vo svojom správaní a niekedy nevedia, z ktorého konca začať. Riešením môže byť lepšie bývanie, ktoré zahŕňa aj rôzne formy zohľadňovania životného prostredia v bežnom živote.

Šetrenie energie v domácnosti: začnite so žiarovkami 

Tradičné žiarovky spotrebúvajú nadmerné množstvo elektriny a je potrebné ich vymieňať častejšie ako ich energeticky účinné alternatívy. Halogénové žiarovky, kompaktné žiarivky a žiarovky s diódami vyžarujúce svetlo LED spotrebujú o 25 až 80 percent menej elektrickej energie a vydržia 3 až 25-krát dlhšie ako tradičné žiarovky. Napriek tomu, že energeticky účinné žiarovky sú o niečo drahšie, ich efektívne využitie energie a dlhšia životnosť znamenajú, že z dlhodobého hľadiska sa oplatia.

Pozrite sa von oknom 

Okná sú významným zdrojom plytvania energie. Môžu predstavovať až 10 – 25% z vášho celkového účtu za vykurovanie. Aby ste zabránili tepelným stratám cez vaše okná, môžete vymeniť jednovrstvové okná za dvojsklo. Okenné rolety, žalúzie, tienidlá a markízy môžu tiež poskytnúť ďalšiu vrstvu izolácie medzi vašim domovom a vonkajšími teplotami, čo vedie k ešte väčšej úspore energie. Na utesnenie únikov vzduchu medzi nepohyblivými predmetmi, ako sú stena a rám okna, môžete použiť tmel. 

Začnite triediť odpad

Tento proces stále veľa ľudí podceňuje. Pritom odpad tvorí podstatnú časť nášho života. Stačí sa pozrieť do smetného koša a hneď vidíte, koľko vecí by sa dalo eliminovať. Triedenie odpadu zabezpečuje, že sa dajú zužitkovať rôzne druhy odpadov. Aby sa dal odpad vôbec recyklovať, treba konkrétne suroviny najskôr roztriediť podľa jednotlivých druhov. Triedenie odpadu znamená separovať papier, plasty, kovy, sklo, bio odpad.

Ako začať so separovaním odpadu

Triedenie odpadu nie je zložité, no vyžaduje si určité pravidlá. Poďte na to postupne:

 • Založte si viac nádob na odpad či už v dome, byte alebo aj v priestoroch verejných smetných košov. 
 • Kontajnery na triedený odpad – papier, sklo, plasty, PET fľaše, textil, bioodpad – môžete bežne nájsť na verejných miestach. 
 • Koše na triedený odpad – papier, sklo, plasty, bio – sa dajú už zakúpiť  v bežnom obchode alebo si ich môžete vyrobiť. Nemusia to byť špeciálne nádoby. 
 • Najlepšie je začať so separovaním odpadu postupne. Začnite s papierom, sklom a postupne pridávajte ďalšie komponenty. 

Životné prostredie je téma, ktorá sa týka všetkých. Každý z nás môže priložiť ruku k dielu a začať zohľadňovať princípy, ktoré pomáhajú zachovať krásu, udržateľnosť a život na našej planéte.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!