tekvica ako dekorácia

Jeseň je skvelým ročným obdobím pre jesenné dekorácie plné nápadov. Na zdobenie interiéru aj exteriéru môžete použiť jesenné dekorácie z prírodných materiálov, šišiek alebo vám skvelo poslúžia aj jesenné kvety. Najtypickejšími je však halloween tekvica. Dáme vám skvelé tipy, ako vyzdobiť tekvicu aj veľa inšpirácii na iné halloween dekorácie. Jeseň hrá nádhernými odtieňmi a oplatí sa porozmýšľať, kde všade sa dajú využiť farby jesene. Poďte s nami objaviť čaro tohto ročného obdobia!  

Halloween tekvica: kreatívne nápady na výrobu

Tekvica na Halloween môže mať rôzne podoby. Jednou z nich môže byť napríklad naozajstná živá tekvica, ktorú usilovne vydlabete a do jej stredu dáte čajovú sviečku. Prečo je symbolom práve tekvica? Tento tradičný symbol Halloweenu majú na svedomí Íri, ktorí pôvodne vo svojej vlasti vyrezávali repu. V Amerike sa prišlo na to, že tekvica je na túto prácu oveľa mäkšia a je s ňou viac zábavy, a tak išla repa do úzadia. Teraz sa na celom svete vyrezávajú svetlonosi z tekvíc, hoci už len málokto pozná pôvodný príbeh. 

Je na to množstvo pádnych dôvodov, okrem iného aj jeho dostupnosť, jednoduchosť spracovania a množstvo variácií. Tekvica na Halloween sa dá vyrobiť zo živej tekvice, papiera, kartónu, plastu, ale aj z recyklovaného materiálu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

1. Vyzdobte si váš stôl

Ak sa vám páčia jesenné dekorácie na stôl, smelo použite vyzdobenú halloween tekvicu! Najjednoduchšie je, ak ju spolu s čajovou sviečkou umiestnite do stredu stola. Na jej zvýraznenie môžete použiť aj jesenné dekorácie z listov alebo jesenné dekorácie z papiera, napríklad s motívom netopiera, čiernej mačky alebo pavúka. 

TIP: Ako si vyrobiť vázu na kvety z tekvice? Pozrite si naše video!

2. Vytvorte malé papierové tekvičky

Takisto môžete vyrobiť malé tekvičky z papiera, ktoré vystrihnete a zavesíte na špagát. Pripevníte ich drevenými štipcami v rovnakých rozostupoch a takto vyzdobený špagát môžete zavesiť nad krbovú rímsu, prípadne pod okennú parapetu alebo na vchodové dvere. Takisto ňou môžete vyzdobiť balkón, terasu, či verandu. Halloween tekvica spoľahlivo slúži nielen ako krásna jesenná dekorácia, ale aj ako originálne svietidlo. 

3. Bodkovaná tekvica na Halloween

Úžasný efekt s minimom úsilia dosiahnete, keď si vezmete na pomoc aku vŕtačku s veľkými nástavcami. Tekvicu klasicky vydlabte a potom vyvŕtajte rôzne veľké dierky po celom povrchu.

4. Čarodejnícka tekvica

 • Na čarodejnícku tekvicu budete potrebovať koreň petržlenu alebo mrkvu (ideálne krivú), čarodejnícku čiapku a zväzok prútia
 • Do tekvice vyrežte oči a ústa podľa svojich predstáv.
 • Zvnútra tekvice pretlačte klinec na miesto kde má byť nos a nasaďte naň mrkvu či petržlen.
 • Na vrch pripevnite pár prútikov, ktoré slúžia ako vlasy a položte na ne čiapku.

Ako vyrezať tekvicu?

Vybrať tekvice a rozhodnúť sa, ako ich ozdobiť, je skutočne jednou z najpríjemnejších tradícií v sezóne. Bez ohľadu na to, či ste menej kreatívny typ alebo sa vydáte umeleckejšou cestou, zdobiť môžete za každých okolností. Mať svietiaci lampáš je halloweensky základ. Každý, kto sa niekedy pokúsil vyrezať tekvicu vie, že to môže byť oveľa ťažšie a zložitejšie, ako to vyzerá na prvý pohľad. Či už ste skúsený umelec alebo nováčik, dobrá rada sa vždy zíde. Aby sme vám pomohli vytvoriť tekvicu snov, máme pre vás tipy, vďaka ktorým budú vaše strašidelné výtvory vyzerať a voňať dobre počas celej sezóny. 

 1. Začnite správnou tekvicou

  Vyberte si takú, ktorá je čerstvá, s pevnou stonkou, bez odtlačkov a najlepšie s plochým dnom, aby sa vám pri vyrezávaní neprevalila. To je podstatný základ úspechu.

 2. Odrežte zospodu, nie zhora

  Aj profesionálny rezbár by poradil, že odrezanie veka zo spodnej časti tekvice pomôže zabrániť neskoršiemu prepadnutiu do strán. Takto neklesne žiadna bočná strana dovnútra tekvice, keď ju dáte späť navrch, ako by to bolo v prípade rovného rezu nahor a nadol. Na to by mal dobre poslúžiť vykosťovací nôž na ryby alebo hydinu. 

 3. Naberte všetku dužinu

  Všetko vnútro treba dať preč. Môžete si kúpiť špeciálny nôž na vydlabanie tekvice, ale takisto sa bude hodiť aj naberačka na zmrzlinu. Tenkú vnútornú stenu oblasti budúcej tváre stenčite na 2-3 centimetre, aby bolo jednoduchšie prepichnúť vrchnú škrupinu.

Ako vyzdobiť tekvicu: krok za krokom

Ako vyzdobiť tekvicu? Pozrite sa na presný postup:

 1. Načrtnite si svoj návrh najskôr na papier. Nakreslite lampášovú tvár podľa veľkosti tekvice. Jednoducho ju prilepte na prednú stranu tekvice a vidličkou alebo ceruzkou vypichnite otvory pozdĺž línií, ktoré chcete vyrezať. 
 2. Držte tekvicu v lone. Je jednoduchšie vytvárať jednotlivé vzory, keď na vás tvár pozerá. Navrhujeme použiť zúbkovaný kuchynský nôž, ale na výrobu zložitých vzorov by ste mohli skúsiť použiť malú pílku. Len nekrájajte šikmo, najlepšie vyzerajú čisté rezy nahor a nadol.
 3. Začnite jednoduchými hrubými rezmi. Najskôr odstráňte veľké kusy tekvice, potom sa môžete vrátiť a neskôr vyčistiť okraje. Z odrezkov si vyrobte napríklad jazyk, fajku alebo vlasové doplnky. 
 4. Ak chcete uchovať tekvicu stále čistú, použite vazelínu. Tým sa nebude vlhkosť šíriť ďalej. Ak by sa vám tekvica scvrkla, môžete ju namočiť na pár hodín do studenej vody. Potom môžete vnútro posypať škoricou, mletými klinčekmi alebo badiánom. Keď ju vo vnútri zapálite, bude voňať nádherne ako teplý tekvicový koláč. 
 5. Ak si netrúfate na vyrezávanie a dlabanie tekvice, skrášliť si ju môžete aj nalepovaním ozdôb alebo maľovaním odolnejšími farbami či fixkami. Pre kreatívnejšie a žiarivejšie výsledky môžete použiť aj trblietky. 

Ako oslavujú Halloween Slováci?

K nám sa tento sviatok dostal zhruba pred dvoma desaťročiami. Spája sa s mnohými tradíciami a symbolmi. Asi najviac ho vystihuje tekvica na Halloween, no typické sú aj iné jesenné dekorácie pre deti aj dospelých. Deti si radi zdobia tekvicu, ale tiež radi vytvárajú jesenné dekorácie z gaštanov či jesenné dekorácie zo šišiek. Čokoľvek, čo aspoň z diaľky pripomína Halloween sa počíta. 

Predvečer všetkých svätých 31. októbra sa oslavuje Halloween. Napriek katolíckemu názvu sa tomuto sviatku pripisuje pohanský pôvod, ktorý poznali už Kelti. Tí si počas tohto sviatku obliekali strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji. 

Nebola to slávnosť venovaná jednému konkrétnemu božstvu, ale skôr všeobecne všetkým nadprirodzeným silám, vrátane duší zomrelých. Preto toľko strašidelných a tajomných symbolov. Kedy inokedy môžete smelo začleniť čiernu medzi obľúbené interiérové farby, ak nie na Halloween? 

Na Slovensku sme si na tento sviatok zvykali postupne. Najprv neboli v ponuke takmer žiadne dekorácie, postupne však pribúdali mnohé krásne inšpirácie pre jesenné vence na dvere a následne sa pridala aj jesenná výzdoba na okná. Tento sviatok sa stal skvelou príležitosťou na spoločenské udalosti aj dôvodom dekorovať domácnosti.

Jesenné dekorácie vo vašom dome alebo byte môžete aplikovať kamkoľvek, kde sa vám páči. Halloween tekvica je síce typickým znakom jesene, ale nápadov na výzdobu je neúrekom.