Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Orchidea v interiéri

Jemná a elegantná, no pritom výrazná, ženská a silná. Aj tak by sa dala opísať orchidea, jeden z najkrajších kvetov, ktorý môžete mať doma v štýlovom masívnom alebo minimalistickom a menšom črepníku. Jej pestovanie nie je náročné, práve naopak, vyžaduje si len trochu pozornosti, správne stanovište a vhodnú zálievku. Svojimi kvetmi vás však bude tešiť veľkú časť roka, vďaka čomu do domácnosti prinesie príjemnú atmosféru a trochu prírody z exteriéru. Rozhodli ste sa, že jej dáte šancu? Robíte dobre. Starostlivosť o orchideu možno vyzerá komplikovane, no v skutočnosti je ľahká a my si dnes o nej povieme úplne všetko.

Zásady pestovania orchideí

Orchidea nie je ničím novým, jej história je dlhá a mnohí odborníci sa zhodujú, že sa na Zemi vyskytuje už približne 100 miliónov rokov. Jej popularita však stúpla hlavne v 18. storočí, kedy sa začala pestovať ako izbová rastlina, ktorá dokáže skrášliť každú jednu miestnosť v dome či byte. Keď sa rozhodnete, že si jednu orchideu zaobstaráte, zistíte, že existujú nie dva či tri, ale rovno 200-tisíc rôznych druhov. U nás je najrozšírenejší a najdostupnejší druh s názvom phalaenopsis, ktorý viete kúpiť v bežných záhradkárstvach či dokonca vo veľkých supermarketoch.

Na to, aby bola orchidea pekná, si musíte najprv vybrať zdravú rastlinu. Nehľadiac na to, kde ju kupujete, nenechajte sa zlákať len jej krásnymi kvetmi. Pozerajte sa aj na listy, stonky či dokonca korene, ktoré je v črepníku vidieť. Ak majú fľaky alebo sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, vyberte si radšej inú, budete mať istotu, že vám po pár dňoch neodkvitne a nezahynie.

Následne je kľúčový prenos, kedy orchidea nesmie byť vystavená príliš veľkým teplotným šokom. Vyhýbajte sa mrazom, nízkym teplotám a priamemu slnku, ktoré by mohlo spraviť viac škôd ako úžitku. Keď sa vám orchideu podarí dostať domov, môže začať jej údržba a starostlivosť. Tá nie je náročná, no je dobré vedieť, na čo sa zamerať a čomu sa vyhnúť, aby ste hneď na prvýkrát získali najlepšie výsledky.

Prezrite si ponuku záhradného náradia Westwing a povýšte starostlivosť o svoju orchideu rovno o niekoľko úrovní.

Starostlivosť o orchideu v interiéri: 5 jednoduchých trikov

Starostlivosť o orchideu sa skladá z niekoľkých krokov, ktoré si po veľmi krátkom čase osvojíte a budete ich robiť automaticky. Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady, ktoré určite zúžitkujete.

1. Teplota a svetlo

Orchidea miluje vyššie teploty, čo je dôvodom, prečo sa jej darí hlavne v tropických oblastiach. To ale neznamená, že ju u vás doma nemôžete mať. Stačí jej vytvoriť vhodné podmienky a v zime ju nenechávať zbytočne vonku alebo na terase či balkóne. Najlepšie prostredie pre tieto kvety predstavuje oblasť s dennými teplotami v rozmedzí od 22 do 27 °C, pričom v noci by teplota nemala klesnúť pod 18 °C. Krátkodobé a mierne výkyvy teplôt by orchidei nemali škodiť, no vyhnite sa vysokým skokom a šokom.

Ako už z teplôt možno vydedukovať, orchidey milujú slnko, a preto sa im bude dariť hlavne pri oknách na východnej alebo západnej strane. Dávajte ale pozor, že priame slnko im škodí, takže sa mu oblúkom vyhnite. V zime, keď je svetla menej, môžete kvety umelo prisvetľovať na 12 – 14 hodín, no nie viac. Iným riešením je presunúť ich na južnú stranu, kde by mali mať, minimálne na začiatku zimy, dostatok slnečných lúčov.

2. Vzduch

Teplo, slnko a vlhko je kombinácia, po ktorej orchidey doslova bažia. V interiéri by mali mať vzduch s vlhkosťou v hodnote aspoň 50 %. Bohužiaľ, na prevádzku domu nie je táto hodnota najlepšia, a preto, namiesto toho, aby ste zvlhčovali všetky miestnosti a zvyšovali riziko plesní, rastlinu jednoducho vlhčite pomocou rozprašovača s vodou. Inou možnosťou sú špeciálne črepníky, ktoré sú na spodku zúžené a tvarované tak, aby korene nedosiahli na dno, kde sa nachádza voda, ktorá rastlinu ovlažuje.

3. Zálievka

Orchidea by sa mala zavlažovať ráno, raz týždenne počas zimy a dvakrát do týždňa na jar a v lete. Najlepšia je dažďová voda, ktorá v sebe obsahuje potrebné živiny, no ak bývate v byte a nemáte ju do čoho zbierať, postačí aj bežná, odstáta z kohútika. Orchideu môžete polievať aj namáčaním do vody. Stačí, aby ste do nej kvetináč s rastlinou ponorili a po približne 10 – 15 minút ho odtiaľ vytiahli.

4. Presádzanie

Ak sa pýtate, ako presadiť orchideu, máme pre vás dobrú správu – orchidea kúpená v obchode sa nemusí presádzať niekoľko rokov. Ak sa však rozhodnete pre zmenu črepníka, nerobte to často, pretože tieto majestátne kvety nemajú zmeny príliš v láske. Postup na presadenie sa skladá z niekoľkých krokov:

  • Pred presádzaním zalejte nový substrát horúcou vodou, aby sa zničili všetky choroby a škodcovia. V takomto stave nechajte substrát minimálne jeden deň odstáť.
  • Orchideu vyberte z pôvodného kvetináča, korene dôkladne, ale opatrne očistite pod tečúcou vodou a odstráňte nahnité korene a listy.
  • Na dno kvetináča dajte vrstvu hrubého štrku, orchideu vložte do črepníka a obsypte substrátom.
  • Nakoniec do pôdy zapichnite paličky pre lepšiu stabilitu rastliny a krajší vzhľad.

5. Orchidea v skle

Túžite po krásnej dekorácií, ktorá pritiahne pozornosť a prinesie do miestnosti šmrnc a podtón elegancie? V tom prípade je najlepšou voľbou orchidea v skle, ktorá vás poteší hlavne honosným vzhľadom. Kvetu sa v skle darí oveľa lepšie ako v klasických kvetináčoch, pretože korene sú odhalené a môžu prijímať slnečné lúče, ktoré milujú. Vyberte si sklenený črepník alebo zaujímavú nádobu a orchideu jednoducho pestujte v nej.

TIP: Sklo je štýlový materiál, ktorý sa hodí do každej jednej miestnosti, preto sa vám bude orchidea veľmi ľahko ladiť s nábytkom a dekoráciami.

Najčastejšie otázky

Starostlivosť o orchideu je veľmi podobná, ako starostlivosť o iné kvety a rastliny. Stačí len vedieť, koľko vody a slnka potrebuje. Keď sa budete držať týchto základných bodov, môžete si byť istí, že kvetinová výzdoba nebude u vás v domácnosti už nikdy chýbať. Ak by ste však mali predsa len nejaké otázky, Westwing odpovedá na tie najčastejšie:

  • Ako hnojiť orchideu? S hnojením orchideí buďte opatrní, pretože rastliny získavajú zo substrátu len veľmi málo živín. Vo väčšine prípadov im stačí práve dobré stanovište a vhodná zálievka. Ak by ste však hnojiť predsa len chceli, zaobstarajte si špeciálne tyčinky s hnojivom, ktoré živiny uvoľňujú postupne, prípadne tekuté hnojivo s aplikáciou priamo na listy.
  • Je orchidea vhodná aj do záhrady? Záhrada nie je najlepším miestom na pestovanie orchidey, pretože v nej nie je celoročne teplo. Najlepšie spravíte, keď ju dáte dovnútra pri okno alebo na parapet, kde bude mať dostatok slnka a tepla. Iným riešením sú balkón a terasa, no tu dávajte takisto pozor na zmeny teplôt.
  • Ako sa prejavujú choroby? Choroby tohto kvetu sa prejavujú najmä na zmene farby listov, prípadne ich textúry. Niektoré problémy odrážajú aj inak zafarbené korene.
  • Kedy orchidea kvitne? Orchidea kvitne približne tri mesiace, pričom obdobie kvitnutia sa opakuje 2 – 3x za rok. Všetko sa odvíja od dĺžky kvitnutia a od toho, aké podmienky má vaša rastlina.

Postarajte sa o svoj nový kvet ako profesionál a získajte krásnu výzdobu do svojej domácnosti. Prezrite si naše nápady do záhrady a rady pre starostlivosť o orchideu, a uľahčite si celý proces.