Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Šarkan pre deti

Vonku to vyzerá na pekný veterný deň – čo podniknúť s deťmi, aby sa poriadne vyjašili na čerstvom vzduchu? Šarkan sa im dokonale postará o zábavu! Ale nebude to len taký hocijaký z obchodu – budú si ho totiž môcť prichystať priamo doma a ozdobiť podľa vlastnej fantázie. Poďte sa s nami pozrieť na skvelé nápady ako vyrobiť šarkana s vašimi ratolesťami tak, aby sa vedel krásne unášať vetrom. Podporte zvedavosť, šikovnosť a kreativitu vo vašich najmenších a vychutnajte si čas spolu!

Čo môžeme použiť pri výrobe šarkana?

Pre urob si sám šarkana môžete použiť hneď niekoľko materiálov. Všetko však závisí od toho, akým spôsobom ho vaše deťúrence potom budú chcieť ozdobiť – môžu ho buď pekne vymaľovať či pokresliť, alebo polepiť rôznymi drobnosťami. Takto sa dajú použiť napríklad aj ľahké prírodné dekorácie ako listy, sušené kvietky alebo steblá trávy – čokoľvek, čo malým výmyselníkom napadne! Odporúčame:

 • pre maľovanie: baliaci papier z čistej bielej strany; biely alebo farebný papier veľkého formátu; desiatové vrecko; krepový papier; hodvábny papier; látka.
 • pre lepenie: novinový papier, leták, plastové vrece, igelitová taška.

Tip: Pri výbere materiálu pre domáceho šarkana všeobecne platí pravidlo: čím ľahší materiál, tým lepšie sa bude vznášať vo vetre.Ako vyrobiť šarkana: podrobný postup

Pripravili sme pre vás podrobný postup a skvelé rady a nápady ako vyrobiť šarkana, ktorý bude krásne lietať. Deťom sa to určite bude páčiť – poďme sa pustiť do práce!

Budete potrebovať:

 • 2 tenké drevené tyčky,
 • papier alebo igelit podľa veľkosti šarkana,
 • klbko špagátu,
 • fixku, ceruzku alebo pastelky,
 • lepidlo, lepiacu pásku alebo tavnú pištoľ,
 • nožnice a nôž,
 • krepový papier, stužky, farbičky, štetce, fixky a čokoľvek ďalšie na zdobenie pre deti.

10 krokov ako vyrobiť šarkana

Pozrite si presný postup ako na výrobu šarkana:

 1. Pripravte si 2 paličky z ľahkého materiálu. Podľa veľkosti šarkana môžete použiť špajdle či dlhšie bambusové tyčky, ktoré nájdete v záhradkárstve. Horizontálna tyčka by mala byť minimálne o ⅕ kratšia. Prekrížte ich v pravom uhle v polovici kratšej a tretine dlhšej tyčky. Spojovací bod zlepte a pre istotu aj dobre obviažte špagátom alebo lepiacou páskou.

 2. Konce tyčiek jemne narežte nožnicami alebo nožom, aby sa v nich dal dobre uchytiť špagát.

 3. Cez tieto zárezy prevlečte špagát po celom obvode konštrukcie, od vrchného konca k bočnému, potom spodnému a poslednému na druhej strane a nakoniec opäť k vrchnému, kde špagát dobre uviažte. Zvyšný odstrihnite. Toto obviazanie pomôže vášmu šarkanovi udržať si tvar, keď bude lietať.

 4. Pripravte si plastové vrece, igelitovú tašku alebo pevný papier dostatočne veľkého rozmeru, aby pokryl konštrukciu a presahoval aj cez ňu. Materiál by mal byť ľahký, ale zároveň pevný, aby neprepúšťal vietor a vydržal nápor.

 5. Položte konštrukciu do stredu materiálu a pomocou pravítka a fixky/ceruzky na neho prekreslite jej tvar tak, že k nemu pridáte ešte 2-3 cm, aby ste rovno mali dostatok materiálu na neskoršie ohnutie a prilepenie.

 6. Vystrihnite tento tvar a… tento moment majú všetky deti najradšej, pretože je čas na ZDOBENIE! Môžu sa pustiť do maľovania a dekorovania tela šarkana.

 7. Keď bude šarkan krásne ozdobený, položte do stredu opačnej strany konštrukciu a opatrne začnite cez ňu ohýbať okraje materiálu. Ohnuté okraje dôkladne prilepte lepidlom, lepiacou páskou alebo tavnou pištoľou. Materiál by mal byť dobre napnutý, aby sa šarkan potom pekne vznášal vo vetre.

 8. Na prichytenie šarkana uviažte na konštrukciu ďalší špagát na voľnejšie ku koncom horizontálnej tyčky a druhý ku koncom vertikálnej tyčky. Vznikne z nich voľný kríž. Do bodu, v ktorom sa spájajú, priviažte tretí, dlhší špagát, ktorý bude slúžiť na púšťanie a namotávanie šarkana.

 9. Je čas na vyrobenie pekného chvostíka, aby bol váš šarkan ešte krajší.

 10. Šarkan je hotový – stačí len vybrať vhodný kopček či lúku a ísť ho prevetrať! Deti by však mali mať vždy na pamäti, že šarkany sa nesmú púšťať blízko elektrického vedenia.

Najlepšie spôsoby ako vyvážiť šarkana

Šarkany sú obľúbenou zábavou po celom svete, a preto sa niet čo čudovať, že ich nájdete v rôznych tvaroch a formách. Niekedy by sa až veriť nechcelo, ako niektoré z nich dokážu vôbec lietať. Na ich letové vlastnosti vplýva hlavne tvar a vyváženie, ktoré docielite jednoduchými a zároveň pekne vyzerajúcimi trikmi.

Šarkany v tvare kosoštvorca

Kosoštvorec je snáď najtradičnejší tvar pre šarkany a ako ste sa mohli sami presvedčiť,  je aj veľmi jednoduchý na výrobu. Pre jeho vyváženie počas letu je dôležitý práve chvost, ktorý ho mierne ťahá dolu a udržuje ho v stabilnej polohe voči fúkajúcemu vetru. Bez neho sa bude točiť a rýchlo padať. Chvostík teda neslúži len ako krásna ozdoba, ale plní aj dôležitú funkciu pre správny let.

Kreatívne nápady na výzdobu šarkana

Šarkan nie je len skvelý spôsob ako tráviť čas vonku, ale radí sa aj medzi krásne jesenné dekorácie do interiéru. Takto môžete s deťmi vyrobiť očarujúcu výzdobu do vašej domácnosti, pri ktorej budú môcť použiť rôzne kreatívne nápady. Jeseň s farebnými šarkanmi na oknách bude u vás doma o to krajšia! Deti môžu takéhoto mini šarkana ozdobiť:

 • jedným alebo viacerými chvostíkmi – ozdobte ich mašličkami z krepového papiera alebo stužkami;
 • ušami a vláskami – tie sa nádherne hodia akémukoľvek šarkanovi! Postačia vám pásiky farebných papierov, látok či stužiek;
 • pokladmi z lesa – suché listy, konáriky a vetvičky, kôra zo stromu a iné prírodné materiály budú tiež skvostným doplnkom;
 • kúskami látok – pekne poslúžia pri výrobe tela šarkana ako aj všetkých jeho ostatných ozdôbok;
 • cestovinami – pravdaže neuvarenými. Špagety budú výborná konštrukcia a namaľované cestovinové mašličky zas krásny chvostík!

Teraz už viete všetko o tom ako vyrobiť šarkana, ktorý bude krásne lietať a aj krásne vyzerať! Pripravili sme pre vás však množstvo ďalších skvelých inšpirácií pre kreatívne chvíľky s tými najmenšími a to počas celého roka. Ukážte deťom tajomstvá prírody a vyrobte s nimi napríklad:

Keď bude vonku škaredo, môžete im ukázať ako vyrobiť sviečku. Pre čarovné obdobie zimy máme pre vás tipy pre vianočné tvorenie s deťmi. Mysleli sme však aj na nás dospelých. Plánujete nejaké zmeny v domácnosti? Vytvorte si k nim inšpiratívnu nástenku moodboard – uvidíte, aký z nej budete nadšení. Čo viac k tomu dodať? Nech žije kreativita!

Vychutnajte si kreatívny čas s vašimi ratolesťami a vyrobte si spolu doma šarkana či iné rozkošné dekorácie. Doplňte vašu výzdobu, využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!