Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Umelá tráva na balkóne

Túžite po balkóne alebo terase plnej zelene? Alebo hľadáte únik z rušného mesta a chystáte sa vytvoriť si svoju malú oázu pokoja práve z tohto priestoru? K pocitu maximálneho relaxu môžu dopomôcť doplnky zo živej i neživej prírody. Nechajte sa zlákať praktickosťou a príťažlivosťou moderných riešení, medzi ktoré patrí aj čoraz obľúbenejšia umelá tráva na balkón. Spoznajte ďalšie výhody, ktoré prinesie celej vašej rodine a tipy našich odborníkov, ako si vybrať tú správnu. Tím Westwing vám želá šťastnú ruku.

Umelá tráva na balkón: čo by ste o nej mali vedieť

Oživí akúkoľvek vonkajšiu plochu, údržba nie je náročná a vaše deti ju budú zbožňovať. Ak sa vám žiada vniesť do betónovej džungle trochu prírody, umelá tráva na balkón je ideálnou voľbou. Aké sú jej najväčšie benefity? A má aj nejaké mínusy?

Vysoko odolná a spoľahlivá umelá tráva na balkón

Živý trávnik je predsa len živý, no krásne zelený po celý rok nevydrží. Naproti tomu umelý vám bude robiť radosť bez ohľadu na to či je leto alebo zima. Nebojí sa žiadnych poveternostných podmienok, UV žiarenia ani vlhkosti. Navyše, vydrží väčšiu záťaž a je spravidla dostatočne pružný. Môžete tak na neho umiestniť aj masívnejší nábytok či ťažšie kvetináče bez obáv, že by sa nevrátil do pôvodného tvaru.

Zakryje to, čo treba

Umelý trávnik hravo vyrieši problém s nerovnou podlahou a inými povrchovými nedokonalosťami, typickými pre panelákové balkóny. Môžete ho použiť na celej jeho ploche alebo len na jednej časti a vizuálne tak oddeliť rôzne zóny – napríklad oddychovú od tej, kde pestujete kvety na balkón a bylinky.

Máte odvahu skúsiť niečo neobyčajné? Tráva na balkóne nemusí vždy súvisieť s podlahou. Zaujímavým nápadom sú steny či zábradlia obrastené rôznymi druhmi zelene. Oprieť sa o umelú trávu je navyše veľmi príjemné aj pre alergikov.

Ideálna pre rodiny s deťmi

Nie vždy máme čas ísť s deťmi von na ihrisko. Vtedy ako na zavolanie príde kúsok mäkkej trávy, po ktorej môžu chodiť i bosé. Je to zdravé a zároveň bezpečné. Na balkóne, kde máte ratolesti pod kontrolou, vďaka umelej tráve nehrozia ani žiadne tvrdé pády.

Náš tip: Počas najteplejších dní v roku sa umelý trávnik môže prehriať až príliš. Aby chôdza naboso nebola nepríjemná, siahnite po nejakom type zatienenia. Zatienenie terasy môže byť docela náročné, a však na malý balkón môže stačiť štýlový slnečník, na väčší odporúčame exteriérové rolety alebo sťahovateľnú markízu.

Umelá tráva na balkón: ako si správne vybrať?

Výrobcov a značiek umelej trávy je dnes na trhu viac než dosť. V obchodoch a na e-shopoch teda nájdete nekonečne veľa nielen zelených odtieňov, ale aj množstvo rôznych druhov týchto trávnikov. Niektoré sa predávajú ako metrážne koberce, iné ako balíky, resp. rolky. Cena závisí od materiálu, z ktorého je trávnik vyhotovený a od jeho hmotnosti na 1 m2. Pri pohľade na zloženie väčšinou nájdete skratky PE a PP. Znamenajú kombináciu polyetylénu a polypropylénu, ktorá zaručuje farebnú stálosť a odolnosť zeleného koberca.

Umelé trávniky zakúpite v záhradných centrách, v stavebninách či na internete. Pri výbere toho správneho je dobré sa uistiť, že vám vyhovuje jeho výška a mäkkosť. Je teda o niečo istejšie kupovať ho osobne na predajni, kde si ho môžete vyskúšať. Samozrejmosťou by mal byť protišmykový podklad trávnika, ktorý má byť zároveň perforovaný, aby v prípade dažďa vedel odvádzať vodu. Ak váš balkón aktívne využíva celá rodina, vhodné je zvoliť trávnik s pamäťovým efektom.

Krok za krokom: ako správne položiť umelý trávnik

Inštalácia tohto typu podlahovej krytiny je veľmi jednoduchou záležitosťou. Zvládnete ju rýchlo a s minimom vedľajších pomôcok. Predsa je však niekoľko krokov, ktoré sa oplatí nasledovať, aby bol výsledok dokonalý.

Príprava podlahy

Kvalitná predpríprava je základ. Umelý trávnik môžete položiť na akýkoľvek podklad – koberec, betón i dlažbu. Pred samotnou realizáciou je dôležité zbaviť pôvodný povrch najväčších nečistôt a čo najviac ho zarovnať. Uistite sa tiež, že je dostatočne suchý.

Zmerajte priestor

“Dvakrát meraj a raz rež” platí aj v tomto prípade. Trávu kupujte až po dôkladnom zmeraní balkóna a vždy rátajte s rezervou, ktorá vám dá možnosť prispôsobiť ju danému priestoru. Ako najvhodnejšia umelá tráva na balkón sa javí tá v roliach, ktorú pri inštalácii len rozložíte a zarovnáte.

Náš tip: Bojujete na svojom balkóne s menšou rozlohou? Vyriešte tento problém pomocou inšpirácií na našom webe. Objavte užitočné nápady ako si zariadiť malý balkón či zatraktívniť záhradu.

Orezávanie a prispôsobenie

Po rozvinutí trávnika na podlahu máte poslednú šancu upraviť ho do podoby, akú ste si predstavovali. Zvýšenú pozornosť venujte najmä rohom. Na orezávanie je najpraktickejší ostrý nôž alebo odlamovací orezávač lichobežníkového tvaru. Menšie či väčšie úpravy s nimi vykonáte naozaj hravo.

Lepenie

Posledným krokom, ktorý vás delí od krásne zatrávneného balkóna je prilepenie umelého trávnika. Na tento účel sú ideálne šikovné obojstranné pásky alebo bežné lepidlo na koberce. O vhodnom množstve lepidla sa poraďte pri kúpe trávnika. Po jeho aplikácii zaťažte svoj nový “koberec” na niekoľko hodín nábytkom alebo ťažšími predmetmi, ktoré dopomôžu k lepšiemu priľnutiu k podlahe. Odporúčame ich umiestniť najmä po obvode a do rohov.

Umelá tráva na balkón: starostlivosť

Minimálna údržba a nenáročná starostlivosť o umelú trávu sú presne tými výhodami, pre ktoré jej popularita stále rastie. Ak nemáte čas alebo sa vám nechce pravidelne kosiť, hnojiť a prevzdušňovať živý trávnik, zamilujete si ju.

Na to, aby vydržala stále ako nová, skutočne netreba veľa. Raz za čas ju stačí povysávať alebo utrieť mokrou handričkou či špongiou. Takýmto jednoduchým spôsobom zároveň zabránite prenosu drobných nečistôt do interiéru.

Umelá tráva ako skvelý doplnok

Pomocou syntetickej trávy môžete zo svojho balkóna či terasy ľahko vytvoriť úžasné miesto plné pohody. Neviaže sa na jeden konkrétny štýl, čo vám pri zariaďovaní tohto kúsku bytu dáva široké možnosti.

Naplňte balkón kvetmi, zeleninou v črepníkoch a ratanovým nábytkom a spravte si z neho vidiecky raj uprostred mesta. Alebo svoj nový trávnik doplňte pohodlnými exteriérovými vankúšmi, štýlovými lampiónmi a visiacimi lapačmi snov, ktoré vyvolajú originálnu ilúziu bohémskeho zákutia. Nudne však nebude pôsobiť ani ako súčasť minimalistického štýlu. Ak súhlasíte, že menej je niekedy viac, balkón vybavte len jednoduchým sedením a niekoľkými dekoráciami na stenách.

Na našom webe získate i ďalšie praktické tipy pre zariadenie balkónov, tipy do záhrady či interiérov:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a objavte najnovšie trendy v bývaní, ktoré vás očaria. S radami našich odborníkov a exkluzívnymi ponukami bude váš domov ešte krajší.