Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zasklený balkón: výhody a nevýhody

Radi by ste sa vyhli nepríjemnému chladu aj prílišným horúčavám? Riešením môže byť práve zasklený balkón, ktorý bude nielenže plniť praktickú funkciu, ale bude sa aj perfektne hodiť k vášmu interiéru. Zasklený balkón môže slúžiť aj ako pokračovanie miestnosti, čím získate viac priestoru a zaujímavý koncept akoby zimnej záhrady. Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, môžete spojiť exteriér s interiérom a dosiahnete pôsobivé miesto na oddych či posedenie pri jedle. Načerpajte inšpiráciu spolu s nami a nájdite si to správne riešenie pre váš balkón!

Zasklený balkón: praktická vec alebo zbytočný luxus?

Dôvody pre zasklenie balkóna sú väčšinou praktického charakteru. Ako prvé je úspora nákladov za vykurovanie vďaka zníženiu tepelných strát. Druhý dôvod je takisto logický – predĺženie ročného obdobia. Zasklený balkón dokáže rozšíriť možnosti používania tohto priestoru, ktorý predtým neplnil svoj účel.

Prečo by ste mali mať zasklený balkón?

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť pre ten najhlavnejší dôvod, nemusíte. My vám ich dáme hneď niekoľko, pretože každý jeden má svoje opodstatnenie a bude sa vám páčiť.

Úspora tepla

Argument úspory tepla je nepopierateľný. Aby bolo možné dobre izolovať balkón, mali by sme vedieť, ktoré časti a z ktorých materiálov by sa mali v takýchto prácach používať. Zasklením balkóna ušetríte v závislosti od rôznych podmienok 15 až 40% spotreby tepla v najbližšej miestnosti. Ako zatepliť balkón sa dozviete aj u nás.

Menej prachu a hluku

Sklo je dokonalý materiál. Ak bývate na frekventovanom mieste, určite oceníte zasklený balkón ako protihlukovú bariéru. Nezabudnite izolovať aj strop a podlahu, inak sa prejaví neželaný efekt, keď budete počuť každý zvuk od susedov. Sklo dobre izoluje a zabraňuje vniknutiu prachu a pevným časticiam dovnútra bytu. Ocenia to najmä tí, ktorí bývajú v blízkosti frekventovaných križovatiek v meste.

Ochrana pred hmyzom

Určite to poznáte. V letnom období komáre, mušky, ale aj bodavý hmyz dokáže poriadne narušiť príjemnú atmosféru. Akonáhle však balkón uzavriete, prípadne nasadíte sieťky proti hmyzu, posedenie na balkóne nič nenaruší. Takúto zábranu ocenia aj rodiny s deťmi, ktorí nemôžu mať pustenú klimatizáciu, ako aj starší ľudia, ktorí ocenia prirodzený prísun vzduchu počas teplých dní.

Ochrana pred dažďom a snehom

Okrem výhody, že vďaka zaskleniu balkóna získate omnoho viac súkromia ako na odkrytom balkóne, budete dostatočne chránení od nepriaznivých poveternostných podmienok. Dážď, vietor alebo sneh vám už nebudú zanášať špinu na odkrytý balkón.

V zime je väčšie riziko poškodenia v prípade, že sú odkryté lodžie alebo balkóny v horšom stave. Ak majú praskliny na podlahe, voda môže zamrznúť a ničiť dlažbu. Pri zasklenom balkóne sa budete menej venovať upratovaniu a zostane vám viac času na vychutnávanie spoločných chvíľ s blízkymi. 

Ochrana voči vykradnutiu

Ak bývate na spodných podlažiach, okrem všetkých uvedených benefitov poskytuje zasklený balkón aj zvýšenú ochranu proti vykradnutiu. Potenciálni zlodeji tak nemajú šancu vlámať sa do bytu počas nestráženej chvíle. 

Zasklený balkón – nevýhody

Každá investícia do rekonštrukcie či renovácie má vždy aj svoje nevýhody. Pokúsime sa vám načrtnúť niektoré z nich, aby vás náhodou nemilo neprekvapili. 

Väčšia investícia

Cena zasklenia sa odvíja od typu, šírky a výšky zasklenia. Široké zasklenie posuvným rámovým systémom je lacnejšie ako napríklad bezrámový posuvný a otočný systém. Vymeranie, cenovú kalkuláciu a montáž má väčšina firiem zahrnuté v cene zasklenia. Informujte sa na cenu dopravy, ktorá môže, ale aj nemusí byť započítaná v cene. Rátajte s nákladmi za doplnkový sortiment ako odkvapový plech, držiaky na kvetináče, žalúzie, lišty a iné.

Starostlivosť a riziko vzniku plesní 

Častokrát sa stáva, že zasklením balkóna síce vznikne nielen väčší priestor, ale aj rôzne nečakané komplikácie. Problém nastáva najmä pri starších panelových domoch, ktoré majú lodžiu. Časť priestoru je vysunutá von a po stranách je izolovaná, čo však nestačí na plnohodnotný bytový priestor. Vznikne tak tepelný most, kde sa stretáva studený a teplý vzduch a kondenzuje. Vlhko spôsobí plesne, preto jediné pomôže permanentne vetrať. 

Strata otvoreného priestoru

Ak raz zasklíte balkón, prídete o vonkajší priestor a akýsi pocit zo slobody. Bez otvorenia alebo odsunutia okna sa nemôžete z balkóna len tak vykloniť. Mnohým to neprekáža, iným zasa môže. Taktiež uzatvorenie priestoru spôsobí v horúcich letných mesiacoch aj skleníkový efekt, to znamená príliš veľké telo, ktoré bez vetrania dosahuje skutočné vysoké teploty. Aj tento faktor je treba vziať do úvahy. 

Zasklený balkón: inšpirácie na balkón a aký typ vybrať

V ponuke každej overenej spoločnosti máte väčšinou rámové posuvné, bezrámové posuvné a otočné zasklievacie systémy. Všetky tri systémy sú spoľahlivé a záleží od typu bytovky a balkóna, aký sa hodí práve pre vás. Podstatné je, aby ste stavili na osvedčenú firmu s referenciami. Veľká výhoda bezrámového zasklenia je, že nenarúša architektonické prvky budovy a nemení jej vonkajší vzhľad.

Otočný bezrámový systém na rozdiel od posuvného, umožňuje úplné otvorenie lodžie. Bezrámové zasklený balkón je zhotovený z dielov z bezpečnostného tvrdeného skla, ktoré odoláva silným vetrom aj úderom. Pri bezrámovom otočnom systéme sa sklenené diely posúvajú v koľajnicovom vedení k bočnej stene lodžie, kde sa otočia o 90 stupňov a tam sa zabezpečia. 

Sklenené diely môžu byť odsúvané na ľavú alebo pravú stranu lodžie, v prípade potreby na obe. Takýto spôsob posúvania a otáčania skiel umožňuje ich ľahké a bezpečné umývanie z vonkajšej i vnútornej strany. Pri systéme s rámom sa hrubé sklo osádza do pevných hliníkových rámov kvôli nízkej hmotnosti a vysokej odolnosti, aj proti korodovaniu. Aby sa vám ľahšie udržiavali okenné tabule čisté, je vhodné, ak budete mať možnosť všetky diely posúvať a vyberať. 

Ako sa starať o zasklený balkón? 

Balkóny vyčnievajú z fasády domu a preto sú vo väčšej miere vystavené vplyvom počasia. Zasklený balkón a terasa si vyžaduje rovnakú pozornosť ako bežný balkón. Aby vám slúžil dobre a dlho, je treba pravidelne umývať okná, aj utierať parapetné dosky. Odporúčame povysávať pavučiny z rohov a občas premazať kovové časti. Čistiace prípravky na kovové časti by ste mali vopred konzultovať s výrobcom zasklenia, keďže kov môže reagovať rôzne. 

Ak nemáte lodžiu, ale visutý balkón, po 20 rokoch by ste mali volať na kontrolu statika. Podľa stavbárov majú životnosť najmenej 80 rokov, túto skutočnosť však netreba podceňovať. Sú totiž vystavené vplyvom okolitého prostredia a potrebujú údržbu. Spojte sa so správcom bytového domu a trvajte na technickej kontrole. 

Zasklený balkón je úžasný nápad pre tých, ktorý chcú zmeniť interiér aj exteriér svojho bytu. Rozšíria si priestor a nájdu nové možnosti, ako a kde môžu tráviť čas inak.

Inšpirácie na balkón a do nápady do záhrady nájdete aj tu:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!